Moje Onkyo TX-NR686 + Q Acoustics

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 6. 5. 2019 11:45

Souhlas se shamp1x a Bazim. Nejpravdepodobnejsi duvod hure srozumitelnych dialogu z centru je jeho umisteni v rozporu s veskerou logikou a akustickymi zakonitostmi. Taky nerozumim tomu, proc se rossewella tyhle ciste fakticke poznamky tak dotykaji. Podle vseho ale ma AV sestava slouzit predevsim k obdivu navstev ve vypnutem stavu, ne k co nejlepsimu zvuku a zazitku z filmu a hudby.
Nerozumim vyberu beden se zadnim bassreflexem, kdyz jsou zadni stenou temer narazene na zdi ani nulovemu natoceni smerem k poslechovemu mistu.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod sozi 6. 5. 2019 12:30

tombas, suhlas, ak je zdrojovy signal 2.0 (vacsina TV vysielania) je to casto lepsie pocuvatelne cez stereo. Vtedy je center len "dopocitany" dolby alebo inym algoritmom. Aby bolo citit, co dokaze surroundovy zvuk, treba mat 5.1 zdroj a najlepsie v DTS kvalite. To uz je iny zazitok.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ongeo 7. 5. 2019 19:04

Už delší dobu pokukuji po téhle sestavě repro, ale pořád se nějak nemůžu rozhodnout. Jak daleko by měly být tyhle sloupy od zdi, aby nebyl problém? To rosswell: kde jsi kupoval kabely na propojení? Já chci taky objednávat ze stejného e-shopu jako Ty a tam by měly být kabely už v ceně. Jak velkou máš místnost? Av receiver ještě nemám vybraný, přemýšlím o denonu 3500h nebo marantz nr 1509
ongeo
Junior

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 7. 5. 2019 20:58

To záleží na celkové akustice místnosti, ale nešel bych pod 30 cm od zadní stěny, lépe 50 cm.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dracul77 8. 5. 2019 07:46

tie diery sa daju upchat nie?, vtedy by to nemal byt problem alebo sa mylim. tiez ich planujem kupit, no 50cm od steny ich neviem dat
dracul77
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 09:26

Dají. Změní se tím ale frekvenční spektrum basů.
Bedny u zdi nejsou špatně jen kvůli basům, ale celkovému zvuku. Zeď tvoří obrovskou odraznou plochu, která zabarvuje zvuk.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 8. 5. 2019 15:02

To ovšem neznamená, že bedny s předním nebo dokonce spodním basreflexem budou automaticky v dané místnosti hrát lépe.
Akustika místnosti je složitá problematika, ale znalost alespoň základních principů chování zvuku v uzavřené místnosti minimálně pomůže odstranit nejproblematičtější místa a udělat alespoň základní opatření pro celkové zlepšení.

Doporučuji pohledat na internetu co nejvíc informací.
https://www.youtube.com/watch?v=JPYt10zrclQ
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 15:49

No, z podstaty veci plyne, ze pokud je zadni bassreflex (ze ktereho zni velka cast basove energie) par cm od pevne steny, je to pro zvuk spatne. Vyrobce s takovym umistenim beden nepocita (vyjma vetsinou malinkych bedynek, ktere jsou kompenzovane pro umisteni na stenu. Takovy bedny ale nikdy nemaji zadni BR.
Nacpanim bedny na zed dochazi k selektivnimu zesileni nekterych basovych frekvenci a potlaceni jinych diky brzkym odrazum (kdy ma vlna jeste hodne energie) a secteni / odecteni s primym zvukem z reproduktoru. To vyrazne rozhazi frekvencni i fazovou charakteristiku. Pokud je bedna dal od steny, odrazene basove vlny nemaji tolik energie, ktera klesa se ctvercem vzdalenosti, a zabarveni zvuku je vyrazne mensi.
Spravne uvadis, ze dalsim faktorem je akustika samotne mistnosti. Byla by ale obrovska nahoda, kdyby zvyrazneni / potlaceni basovych frekvenci v dusledku nacpani bedny na zed bylo presne inverzni k modum mistnosti. Proto plati, ze bedny (zvlast se zadnim BR) nepatri ke zdi.

Asi by se nasla jedna z tisice kombinace mistnosti, beden a poslechoveho mista, kde by takhle umistena reprobedna se zadnim BR hrala na basech lip nez spravne umistena bedna (s basreflexem kdekoliv). Byla by to ale velka vyjimka.

A nejde jen o basy. Nacpanim beden ke zdi trpi i stredy (pro ktery stena funguje jako dodatecna ozvucnice, se kterou vyrobce nepocital a ktera zretelne zabarvi zvuk) a vysky (stena zhorsi jejich smerovost).

Je to snadno meritelne i slysitelne.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod tombas 8. 5. 2019 17:30

Já s tebou naprosto souhlasím, svůj komentář jsem napsal jen pro doplnění a hlavně aby si někdo nemyslel, že když stejně nevhodným způsobem umístí bedny s jinak vyvedeným basreflexem, vyřeší tím veškeré problémy a zvuk bude najednou úžasný. Může to být podstatně lepší, ale nedá se na to spoléhat.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 18:01

Jj, presne tak ;-) .
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod dracul77 8. 5. 2019 20:08

hm, takze mozem zabudunt na QA3050i.... :-( , tak cca 20cm by som ich vedel odsunut od steny, priestoru mam na to dost ale nechcem aby moc vytrcali z obyvacej steny.
20cm bude asi malo?
dracul77
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 8. 5. 2019 20:24

Jestli sis vybral QA 3050i, tak nejdeš po rovném věrném zvuku, ale spíš po zábavném, trochu nafouklém. To stejně splňují třeba AQ Wega 55 MkIII za podobné peníze, které mají BR vepředu. Nebo kdyby sis chtěl přidat trochu peněz a výrazně polepšit ve zvuku, jsou tu vynikající RIHA Nano D Basic.
Bubak_Praha
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod pekr77 9. 5. 2019 06:48

Tak já při své cestě narazil u prodejců na dva názory, trochu mi přišly i protichůdné. Jeden tvrdil, že ještě neslyšel, aby posun bedny udělal nějak zásadní průšvih, aby to nějak kompletně změnilo charakteristiku zvuku. Druhý pak v poslechovce tvrdil, že by tam správně neměly být pasívně stojící repráky, protože je to rozkmitá, no a že také plochy okna dokážou rezonovat, apod.

Doporučuju jedno - zajdi k někomu, co nějaké bedny má, posuňte je tam a zpět, srovnejte na stejném songu a máš hotovo, jak moc to má vliv. Také z recenzí zjistíš, že u různých recenzí zadních basů to recenzent hodnotí různě, z pohledu vlivu. Nebo najdi firmu, která Ti oproti složení zálohy reproduktory půjčí domu, vyzkoušej, poud to tedy nechceš někde z UK, apod.

Podle mě, a jsem v tom stále pouze laik, má větší vliv akustika místnosti. U mě půdní vestavba, tvrdá plovoučka, když se děcka nahrají na mobil na video, tak pak slyším, jak je tu "tvrdý zvuk". Pak třeba přijdeš do poslechovky či kina, kde je řešena akustika (možná by stačil i silnější koberec) a obepne mě, nevím jak to říct - mentální klid.

Protože mám Monitor Audio, dovolím si doporučit ke zvážení ještě MA Bronze 6, které jsem také slyšel - ty mají také přední bass-reflex.
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rosswell 9. 5. 2019 08:50

Moje sloupy jsou 18cm od zdi a s bassem nemám žádný problém,možná při sledování filmů to duní trochu více než bych čekal ale možná to bude subwoofrem, který ještě nemám vylazený.
Nejsem žádný audiofil abych mohl něco hodnotit, ale s tou sestavou jsem spokojený na 100%.
Dracul77 nenech se zmást že 20cm ti bude málo....100lidí sto chutí, já s akustikou nemám problém a a život je krátký na to abych se zabýval několika týdny,možná roky abych si doma měřil nějaké hodnoty atd...Nemám receiver za 50,100tisíc...nemám bedny za 40,80 tisíc.Mě to co mám do bytu vyhovuje.Mám sousedy v baráku takže jsem k nim toleratní a nemusím poslouchat hudbu nahlas víc než je nutné...
Navíc receiver si sám udělá kalibraci pro nastavení hlasitosti a myslím že se to povedlo na poprvé.Navíc basy se dají taky přidávat a ubírat v nastevení.
Propojovací kabely na přední jsem kupoval zde https://www.l-e.cz/kabely/reproduktorove
Před nákupem své sestavy jsem sám zjištoval jestli zadní bass nebude problém když rerpo bude 15-20cm od zdi. A představ si že prodejci tvrdí teda aspoň u mne to dopadlo tak že 5 ze 6 prodejců v ČR tvrdilo že to nebude žádný problém včetně borců z luxusní elektroniky.Tak buď jsou lháři a chtěli jen prodat nebo měli pravdu :mrgreen: Naštěstí pro mne to dopadlo dobře a bedny hrají u mne dobře kde jsou těch 18cm od zdi.A trochu jsem ty sloupy vytočil abych byl upřímný.
Momentálně bych možná ten centr dal pod TV ale můj nábytek to neumožňuje,kdybych receiver vyměnil za centr tak recevier nebude mít žádný prostor na větrání a nechci riskovat že se přehřeje.Ale v poslechu mi to nevadí :mrgreen:
SONY 55XF9005
Playstation 4
Onkyo TX-NR686
Q Acoustics 3050i 5.1
rosswell
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rich-doonie 10. 5. 2019 12:59

Abych taky přidal trošku do pléna s vlastními zkušenostmi ... Tak zaprvé musím říct, že zadní bassreflex mi opravdu nepřijde tak moc limitující, jak se mnohdy presentuje. Na druhé straně ten reprák vážně potřebuje jakž takž volnost. Já mám předky regálovky QA 3020i, čili taky bassreflex vzadu - a při mém umístění cca 35 cm od zadní stěny (resp. v případě FL repráku od rohu) hrají optimálně, resp. jak nejlépe umožňuje zbylá akustika místnosti bez ohledu na umístění k zadní/boční stěně. Musím ale říct, že při zkrácení vzdálenosti na polovinu už jsou slyšitelné defekty v projekci a už to není ono ... (na druhé straně jsem nezkoušel za tohoto stavu překalibrovat dle Audyssey; zkrátka jen jsem repro nakalibrované dle svého původního umístění přisunul ke zdi a následně vrátil na místo). Takže i když to bude jistý kompromis, tak věřím, že s tím kalibrace zvládne trochu pohnout k lepšímu.

Druhá věc - ten centr. Zde se přidávám jednoznačně na stranu Bubaka/Baziho z vlastní zkušenosti. Poté, co jsem obdržel soustavu, tak jsem ještě cca 8 dní čekal na držák na zeď a byl jsem nucen experimentovat s jeho umístěním. Já mám televizi na TV stolku vysokém cca necelých 40 cm, v němž je otvor přesně na středu o témže rozměru, resp. minus horní/spodní příčka, čili nějakých 35 cm. Sem putoval AV-receiver a jelikož jsem chtěl mít centr ve středu poslechového prostoru, zkusil jsem ho dát na receiver, přičemž tam byl vertikálně zapasovaný podobně, jak máš ty. Říkal jsem si, že na týden by to mohlo fungovat - z boků bylo 10 cm z jedné a 5 cm z druhé strany a zezadu ke zdi necelých 10 cm. Byl to ale šílený omyl a nic moc s tím neudělala ani kalibrace. Zvuk byl zahuhlaný, nevýrazný, navíc dialogy působily, jak kdyby mi někdo ležel pod nohy a huhlal tam něco dole s přišláplým krkem.
Na řadu tedy přišla alternativa č. 2 - přesun centru na TV stolek k televizi. Velkým ústupkem zde bylo odsunutí centru cca 80 cm mimo střed poslechového prostoru z důvodu TV (kompenzované alespoň natočením centru směrem do středu). Výrazně se tím zlepšilo "zahuhlání", dialogy byly rázem jasnější, zřetelnější. Stále však převládal pocit, že dialogy ústí z osob ležících mi kdesi pod televizí ... Situaci jsem tedy vylepšil tím, že jsem přibaleným polystyrenem podložil přední část centru, abych jej "vyzvedl" vstříc nebesům (ehm, uším) a situace byla jakž takž akceptovatelná (alespoň na ten týden).

Jakmile však došel držák na stěnu, centr putoval okamžitě nad televizi, do výšky cca 140 cm od země s jemným náklonem dolů (tak, aby tečna vedená z vrchní hrany centru směřovala cca do výšky uší osob sedících na sedačce); ale hlavně do středu poslechového prostoru. Rozdíl je naprosto zřetelný a jednoznačný, přičemž jakoukoli jinou pozici centru bych po tomto drobném "martyriu" již nebyl schopen akceptovat ...

Na druhé straně rozmístění repráků tvoří jen část (byť velmi důležitou!) v celkovém dojmu a projevu soustavy. Klíčová je také akustika místnosti, která dovede klidně totálně zabít projev i jinak skvěle rozmístěné a kvalitní soustavy. Já např. u nás cítím, že i když máme velkou látkovou sedačku, chundelaté polštáře, záclonu, kusový koberec s 2,5 cm vlasem; že by to ještě rozhodně chtělo nějaký akustický prvek (obraz) naproti TV nad sedačku, ideálně v rozměru cca 100+150cm, aby byla ještě více eliminována ozvěna (kterou okamžitě odhalí v jisté míře i blbé tlesknutí). Určitě super prvkem za tímto účelem je i obklad stropu, ale ... je jasné, že soustava domácího kina v místnosti jinak běžně využívané jako obývák je nutné vždy počítat s ústupky. Pro vyloženě bezchybnou a vyladěnou situaci si člověk musí pořídit sólo místnost jen pro tento účel ...

P.S. dle přiložené fotky bych ještě uživateli (rosswell) rozhodně doporučil natočit fronty každý mírně do středu poslechového prostoru, taky to má svůj důvod a zlepšení postřehnutelné je ;-)

Jinak moc nerozumím, proč se tě malá výtka ohledně uspořádání tak dotkla. Doporučil bych Ti být trošku méně ofenzivní a raději alespoň zkusit vyslyšet rady odborníků a lidí, co se touhle problematikou zabývají a je pro ně vášní. Tady nejde o aparatury za stovky tisíc Kč a vybírání ideálních kombinací po většinu volného času v rámci let tvého života ... Ale na druhé straně, když už jsi přišel na fórum požádat o radu od lidí, pro které je tato problematika vášní, tak tím ukazuješ, že to (samozřejmě v rámci rozpočtu) s výbavou myslíš vážně a požaduješ jakousi kvalitu. No a v tomhle případě je zase vhodné dodržet základní fyzikální jevy a principy, jaké Ti tu popsal např. Bazi, protože jinak výběr a konzultace kvalitní hifi-aparatury může najednou úplně postrádat smysl a člověku ve finále může splnit stejnou službu i "topková sestava dle Heuréky" za desetinu ceny ;-) (což neříkám, že je přesně tvůj případ, to jen obrazně zveličuji situaci, že to pak může takhle působit)
Rich-doonie
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků