Stereo AVreceiver nebo zesilovač a oddělit zvuk od videa?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz


Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 17. 6. 2019 13:02

Máte k tomu Cambridge Audio nějaké bližší info? Tento model jsem neslyšel, ale i přes ujištění prodejce, bych se nedůvěřivě díval na ten aktivní ventilátor.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 6. 2019 13:24

Jen spoustu kladných zvukových referencí. Ten ventilátor je asi jediné potenciální mínus a pro mě docela nepochopitelný konstrukční počin, který není obvyklý ani u mnohem výkonnějších strojů.
Nemusí to představovat žádný problém a naopak může zabránit vyhřátí některých součástek, ke kterému občas dochází i u zvučných značek.

Pak mě napadl ještě NAD C328
https://www.hifiroom.cz/hifi-bazar/zesi ... 20267.html
ale tam mám obavu o docela nízký výkon, vzhledem z požadavku na velikost ozvučené plochy.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 17. 6. 2019 13:34

Bývá zvykem, že ventilátor je spínaný termočidlem až v případě, kdy se trvale využívá plný výkon.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 17. 6. 2019 14:27

To samozřejmě předpokládám i u toho CA, ne že to bude hučet i na volnoběh :).
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 17. 6. 2019 15:22

U toho C.A. SR20 jsou sice pochvalné recenze, ale také velký počet relativně nelichotivých, které ovšem docela sedí na mé zkušenosti s C.A. a jejich "britským zvukem". Někomu to ladění sedne, jinému ne.
NAD C 328 je už zajímavější a určitě bych se ho nebál kvůli výkonu. Obecně NAD výkon spíše podhodnocuje a pokud uvedou, že zvládá trvalý výkon 2 x 50 W, pak je to naprosto OK. V tom bytě/pokoji se využije tak 1/2. 50 W je už neposlouchatelně moc.
Můj první zesilovač Tesla HiFi 810A SP201 (r.v.1975) měl 2 x 7 W a na max jsem ho nikdy nepustil :)
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 17. 6. 2019 16:14

Opravdu rady k nezaplacení do tak velké místnosti :-D ale to člověk pozná až když to provozuje. Výkon zesilovače není o tom jak nahlas to hraje, ale o něčem jiném. Vše se vším souvisí, a podle toho se sestavuje aby to fungovalo jak má.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 17. 6. 2019 18:23

Ozvučení prázdných prostor, nebo venkovní plochy je určitě o výkonu, ale zde se jedná o místnost 5 x 8 x 4 m - budu vycházet z předpokladu, že není prázdná a je zařízena rozumným množstvím nábytku. Rovněž budu předpokládat, že tazatel nerozmístí vše do extrémních pozic (repro do každého rohu a sebe k protější stěně) a v cestě zvuku k němu nebudu další překážky. Prostě normální obývací pokoj.
Bude-li od beden vzdálen kolem 2 m (od středu reprodukce, tedy TV) a repro nebude (a ani by nemělo) stát u zdi, pak se reálně bavíme o ozvučení 1/3 definovaného prostoru. Přímo výrobce pro vybrané bedny doporučuje výkon 25-100 W.
Například Onkyo A-9150 s 60+60 W rozehraje Q 3050i (4-6 Ohmů) s uvedenou citlivostí 91 dB na poslechovou vzdálenost 2 m výkonem 100 dB. To už je hladina "nesnáším sebe i své sousedy". Na 4 metry bude zvukový výkon stále 94 dB. V obecné rovině měření hluku je 80 dB považováno za velmi silně hrající reprodukci hudby.
Já mám pocit, že poslední dobou jsou lidé zmatení ze stálého a dynamického a teoretického krátkodobého maxima výkonu zesilovačů. Podobně jako u dynamického kontrastu TV je to marketingový prvek, který vypadá v parametrech zajímavě...
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 17. 6. 2019 20:00

No jak myslíš, já mám na to jiný názor a znovu říkám není to o tom jak to bude hrát nahlas. Myslím si že do toho prostoru jsou ty sloupky malý a zesilovač slaboučký. Osobně bych volil něco jiného.

-- 17. 6. 2019 21:07 --

Třeba tyto https://www.htpshop.cz/sloupove/dynavoi ... hop.cz+(PI)&utm_content=&utm_term=dynavoice+challenger+m+105 a k nim zesilovač Yamaha A-S 701
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 17. 6. 2019 21:10

Ta Yamaha je pěkný stroj, ale jako komplet už nejsme v "do třiceti tisíc". Možná v kombinaci s A-S501. Nicméně Yamaha není zrovna známá pěkným zvukem. Částečně těží z historie a také z toho, že před cca 8-10 lety byla "moderní". V mém okolí tomu trendu podlehlo několik známých a bylo vtipné pozorovat je, jak si ten nákup obhajují. Podobně zábavné pak bylo, jak to nenápadně prodávali a nahrazovali jiným řešením. Jasně, nelze to vztahovat na vše, ale...
Nikde nepíšu, že jde o to, jak moc nahlas daný zesilovač hraje. Ovšem zase nezastávám názor, že je vhodné mít zesilovač s rezervou 2/3 výkonu. Slyšel jsem NAD D 7050 (2×50 W, 4 ohmy) a o hrubém výkonu to není.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 17. 6. 2019 21:28

Vždy je lepší hrát třeba na 10% výkonu 200W zesilovače, než na 90% výkonu 20W zesilovače. Je to o kontrole, stabilitě, zvládání dynamických špiček a propadů v impedanci reprosoustav. Z vlastní poslechové zkušenosti můžu říct, že basy větších reprosoustav se se slabým zesilovačem kontrolují dost špatně.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 17. 6. 2019 22:57

A to je právě ten typ pravidla, které vzniklo jako reakce na zmatek v udávaném výkonu zesilovače a "exotických" konstrukcí reprobeden. Pokud vybíráte mezi výrobky značek, kde výrobci záměrně nelžou, lze se řídit udávanými parametry.
Věřím, že máte zkušenosti, které potřebu vysokého výkonu obhájí a z obecného hlediska lze říct, že se s vyšším výkonem uživatel méně spálí. Nicméně silné zdroje mívají efektivní pásmo v určitém rozsahu výkonu. Typicky 30-70 procent. Nelze proto plošně tvrdit, že 10 % výkonu 200W zesilovače je lépe.
Emil Pastelka
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pekr77 18. 6. 2019 05:39

HDMI, CEC, (e)ARC je cesta, na kterou si člověk rychle zvykne. Mám malý ovládač Samsung QLED TV, když zapnu telku, zapne se Denon, totéž u vypnutí, samozřejmě hlasitost jde ladit také. Nejsem si jist, zda si dokonce AVR nepamatuje určitá nastavení podle zdroje (přepíná se stereo vs NeoX, možná i hlasitost, ale u té hlasitosti nevím, zda nekecám :-)
pekr77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 18. 6. 2019 07:13

HDMI, CEC, (e)ARC je cesta, na kterou si člověk rychle zvykne.
Ano, pokud ovšem funguje na 100%. A pak je tu ještě výrazné omezení na zesilovače/AVR s HDMI vstupem.
Já ke vší spokojenosti a stejnému komfortnímu ovládání používám univerzální ovladač s makry. Pak si vystačím "jen" s optickým propojením TV-zesilovač.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod viking81 19. 6. 2019 06:14

Emil Pastelka píše:Ta Yamaha je pěkný stroj, ale jako komplet už nejsme v "do třiceti tisíc". Možná v kombinaci s A-S501. Nicméně Yamaha není zrovna známá pěkným zvukem. Částečně těží z historie a také z toho, že před cca 8-10 lety byla "moderní". V mém okolí tomu trendu podlehlo několik známých a bylo vtipné pozorovat je, jak si ten nákup obhajují. Podobně zábavné pak bylo, jak to nenápadně prodávali a nahrazovali jiným řešením. Jasně, nelze to vztahovat na vše, ale...
Nikde nepíšu, že jde o to, jak moc nahlas daný zesilovač hraje. Ovšem zase nezastávám názor, že je vhodné mít zesilovač s rezervou 2/3 výkonu. Slyšel jsem NAD D 7050 (2×50 W, 4 ohmy) a o hrubém výkonu to není.


Tu Yamahu by som nezatracoval. Mam ju doma a velka spokojnost. Tak isto ma dobre recenzia na HifiVoice napr...

https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/1632-yamaha-a-s701

Na amazone sa da zohnat za rozumne peniaze. Tak isto aj a-s501-ka. Ta je dokonca za 8500CZ cca a to potom tych 21500CZ na repro je mysim ze fajn ciastka ;-)
Stereo: Wharfedale Diamond 11.4/Yamaha A-S701/Yamaha CD-S700
Headphones/Amp/DAC: Sennheiser HD650/Schiit Vali 2/Cambridge Audio DacMagic Plus
DAP/Headphones: Shanling M2X/iBasso IT01s
TV/BD: Samsung UE55KU6472/Xbox One X
viking81
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků