Správné sladění zvukové aparatury se sluchátkami

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod _daRK 25. 5. 2019 14:34

Radek, co keby si uz konečne prestal trepať tieto frazy ako zo školenia pozitívneho myslenia a šiel to niekam porovnať (A/B), takto sa len zhadzuješ. Keď to budeš mať overené, ze drahšie DACy hrajú porovnateľne, napíš. Ľudí to možno bude zaujímať. Bude to tvoj názor overený ušami (a nie číslami a verziami chipov) a hoci niekto nebude súhlasiť, ale už to bude vyzerať ako názor a nie ako kecy nepochopeneho človeka. Takto to vyzerá, že si to poňal ako ty jediný rozumný proti celej hlupej audio komunite, ktorá nevie chápať súvislosti, recenzie a čísla.
Neviem, že by niekto na Project s2 digital niekedy nadával, veď tu bol skoro obden doporucovany skoro rok. Ano, sluchatkac v ňom asi ťahá druhé husle, ale DAC je isto slušný. A k sluchatkam za zopar 100e je to výborná voľba.
A inak moderátor by to už mohol prehodiť do samostatného vlákna.
SONY KD-55XF9005; Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200
Chord Mojo / Shanling M0 ► Tansio Mirai 3 Pro, Hifiman HE400i (ZMF Ori)
Dragonfly Red ► iBasso IT01S; SGS7 ► Sony WH-1000XM2, TinAudio T2
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 25. 5. 2019 14:38

Mrkni se sem:
https://www.audiosciencereview.com/foru ... dacs.4814/

Není pravda, že každý DAC "měří dobře".

Zrovna ten Schiit Modi Multibit je úplně špatně.
Je možné, že někomu se zkreslení jak prase bude líbit, a snad i o tom je audio, ovšem já mám trošku více technický přístup.
Paradoxně lepší je 2x levnější Schiit Modi 3.
Cena fakt neudává kvalitu.

A samozřejmě, že raději věřím recenzím a měřením top recenzenzů, než anonymům na fóru, co toto konkrétní zařízení neslyšeli, jen z principu jsou proti :D
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod BabetakCZE 25. 5. 2019 14:44

Audiosciencereview je OK, ale posuzovat dle něho jak bude DAC nebo zesilovač hrát je naprosto mimo.

Měl jsem JDS Labs Atom, který se měří naprosto perfektně a hádej co, zesilovač, který se měří hůř (Arcam rHead) ho bez problému zvukově předčil.
BabetakCZE
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod onoff1 25. 5. 2019 14:47

Radku, já bych to nechal tak, se zvukem jseš spokojenej, stejně jde o hudbu jako takovou, taky by jsi mohl zjistit, že takový Chord Dave nemůžeš zvukově strávit, že to co máš ti stačí a že peníze se dají taky vrazit do něčeho jiného. A ta ztráta času...
onoff1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bubak_Praha 25. 5. 2019 15:02

Radek.Hulan píše:No, srovnej si, co je v tom za chipy. :D

Samotný čip má na zvuk sice vliv, ale MNOHEM podstatnější je to vše okolo - implementace. Čip není to, co rozhoduje o kvalitě DACu.

Jinak k tomu S2 si dovolím svůj názor, jelikož jsem jej měl na vyzkoušení doma. Nebyl to můj kandidát na DAC/amp, protože postrádá symetrický audio výstup (cinch je v audiu prostě špatně), ale zajímal mě, protože sbírá jednu pochvalu za druhou. Stručně řečeno, za 10 tis., tedy v rámci své cenovky, je to špičkový DAC a jenom průměrný sluchátkový zesilovač (poslouchal jsem na zapůjčených Focal Clear). Pro tuhle (cenovou potažmo kvalitativní) kategorii sluchátek, kam patří i LCD-X, totální underkill.

Při hodnocení vlastních audio kousků to chce trochu nadhledu a zbavit se falešného dojmu "co mám já, je nejlepší". Chce to chodit po známých, obchodech, výstavách a poslouchat, poslouchat, poslouchat. Domnívat se, že povedený DAC za 300 USD hraje stejně jako povedený DAC za 8000 USD, jen proto, že jej Stereophile zařadil do Ačkové kategorie, je projevem....naprosté nezkušenosti. Ty kategorie jsou o něčem jiném....

A k věření recenzentům: cílem jejich práce je čtivost jejich článků. Neříkám, že všichni všude kecají, přibarvují, zveličují klady a bagatelizují zápory, ale za ta léta jsem došel k závěru, že jediné, čemu se dá 100% věřit, je vlastní poslechová zkušenost prostřednictvím srovnávání různých komponent.
Bubak_Praha
Junior

Odeslat příspěvekod petrE1 25. 5. 2019 15:22

Bubak: naprostý souhlas a to jsem elektrotechnik, elektronickým obvodům vcelku rozumím. Leč také mám usi a už dávno mě došlo, že měření a poslech jsou dvě věci. A pokud jde o recenze ve věhlasných magazínech, beru je jako názor autora. Já si na produkt udělám názor vlastní. Nejen u audia.
petrE1
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 25. 5. 2019 16:29

Myslím si, že se tady spousta lidí zaměřuje na DAC a honí parametry a maximální frekvence chipů, ale podle mě má na výsledný zvuk sestavy mnohem větší vliv zesilovač a to druhý největší hned po konci řetězce (sluchátka, repro). Některá sluchátka/repro hrají s některými zesilovači výborně a s jinými naprosto tragicky. Často si taky člověk myslí jak má fantastický zvuk a při tom se výměnou jednoho komponentu (občas i ve stejné cenové relaci) dostane se zvukem úplně někam jinam.
Ale nikdo mně nevymluví, že je hloupost párovat sluchátka za třicet tisíc se zesilovačem za pět. Maximálně jako dočasné řešení, pokud nejsou peníze. Ono to bude hrát, určitě nijak tragicky. Ale rozhodně to nevyužije potenciál sluchátek.
Chord Mojo, Audio-gd NFB 12 -> Beyerdynamic DT880 Edition 2005, AKG K 142HD
HiBy R3, FiiO X3 2nd, Shanling M1 -> TSMR3 Pro, FiiO FH5, Dunu DN-2000J, LZ-A4, Trinity Delta
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 25. 5. 2019 16:37

Pokud je to na mne, tak osobně chci zesilovač dále zkoumat.
DAC je konečná.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 25. 5. 2019 16:44

To si myslím Radku že je rozumný nápad a uvidíš, že když vezmeš sluchátka a DAC někam do obchodu a pár zesilovačů vyzkoušíš, dopadneš stejně jako když jsi vybíral dacamp k Fibae 4.
Chord Mojo, Audio-gd NFB 12 -> Beyerdynamic DT880 Edition 2005, AKG K 142HD
HiBy R3, FiiO X3 2nd, Shanling M1 -> TSMR3 Pro, FiiO FH5, Dunu DN-2000J, LZ-A4, Trinity Delta
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bacil2 26. 5. 2019 01:46

Pozerám, že odkedy dostala táto dynamická debata od moderátora adekvátny názov, tak tu už ani pes neštekne.

... len pre oživenie pôvodnej "diskusie": pokiaľ ide o "analógiu" sluchátok so športovými autami, tak by som celkom rád zdôraznil, že majiteľov Ferrari je možné v zásade rozdeliť do dvoch odlišných skupín. Prvá (hlavná skupina majiteľov) používa Ferrari iba ako súčasť svojho imidžu. Takýto majiteľ používa Ferrari spravidla na balenie luxusných štetiek a presúvanie sa od jedného nočného klubu k druhému (nikdy pri jazde nezaraďuje vyšší ako druhý, výnimočne tretí rýchlostný stupeň). Naopak druhá (veľmi málopočetná) skupina užívateľov používa všetky rýchlostné stupne svojho Ferrari ... ale to sa deje prevažne iba na uzavretých závodných okruhoch.
Samozrejme, že existuje ešte aj skupina pohybujúca sa niekde na rozhraní predchádzajúcich dvoch. Charakterizoval by som ich zjednodušene ako samovrahov jazdiacich po nemeckých dialniciach :lol:

Pri sluchátkach "vyššej cenovej kategórie" ide spravidla vždy iba o imidž! ... tu sa totiž, na rozdiel od Ferrari, nedá odmerať žiaden "najrýchlejší čas na jedno kolo"
bacil2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 26. 5. 2019 10:59

Pro zajímavost... Zkoušel jsem si udělat poslechový test zesilovačů, co mám doma:

1. Pro-ject S2 Digital (primárně DAC, ale i 70mW zesilovač)
2. iFi Nano (280mW)
3. Pro-ject HeadBox S2 (750mW).
4. testoval jsem i Samsung S10+ telefon, ale tam je zvukový výstup pro LCD-X naprosto nedostatečný, nemá smysl vůbec zmiňovat, sluchátka předvedou 60% toho co umí
5. překvapivě použitelně hrající je ovšem Samsung S10+ telefon + "DAC a zesilovač v USB-C konektoru", Hidizs Sonata II DAC, kravinka za US$ 20. Jako cestovní použití "telefon + LCD-X" to hraje slušně a rozdíly oproti (2) a (3) nejsou dramatické, řekl bych 85% dává. Nerad bych to poslouchal v pracovně na stole, ale na cesty ok.

U Pro-ject S2 Digital (70mW) je znát nedostatek výkonu pro LCD-X, posun k iFi Nano (280mW) či Pro-ject HeadBox S2 (750mW) zlepší dynamiku a basy. Řekl bych 90% pro S2 Digital jako zesilovač.

Mezi iFi Nano a Pro-ject HeadBox S2 (98% a 100%) je už ovšem ve slepém testu hodně těžké najít rozdíl, pokud se pokusím perfektně srovnat hlasitost. Když vím, co hraje, jsem asi ochoten "najít" rozdíl, ale slepě, když zavřu oči a někdo mi přehodí sluchátkový kabel, spíše ne. Velmi, velmi drobné nuance.

Zvukový ideál na cesty je pak Samsung S10 + iFi Nano + aplikace USB Player Pro (umí Tidal a taky použít vyšší bitrate a MQA s iFi Nano; samotný Tidal na Androidu resampluje na 48/16) - hraje fantasticky. V pracovně pak PC + Tidal + Pro-Ject S2 (DAC + zesilovač).

Chtěl bych nicméně vyzkoušet nějaký zesilovač v čisté třídě A, s Blue Alps potenciometrem, zda tam budu (slepě!) slyšet něco jiného, či zda "nuance" budou aspoň trochu podstatné. Tak nějak ale nečekám dramatické zlepšení, i z 100% -> 105% posunu bych byl překvapen :)

Viděl bych to jako posuny o jednotky procent za desítky tisíc :D
Ale možná se pletu, chci otestovat.

Těch 100% beru jako max pro to co testuji.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kuko61 26. 5. 2019 13:46

Kód: Vybrat vše
Tak nějak ale nečekám dramatické zlepšení, i z 100% -> 105% posunu bych byl překvapen :)
Viděl bych to jako posuny o jednotky procent za desítky tisíc

Ale o tom zavislost nazývaná High-End je. Či už reproduktorový alebo slúchadlový. Zlepšenie, ktoré prinášajú káble alebo prúdové práčky je pre niekoho priepastné, pre niekoho malé a 99% ľudí žiadnu zmenu aj tak nepočuje. A je to silne individuálne, či tá zmena niekomu stojí za stovky až tisíce eur.

Ja mám napr DAC/AMP Pioneer s 2x180mW pri 32ohm na nesymetrickom výstupe (300+300 symetrický) a tiez Burson soloist a hybrid Elemnatl Watson, ktore maju na kanal cca 2mW.
A pre mňa najlepší zvuk lezie z najmenej výkoného Pioneera. Od určitého výkonu je to podľa mňa o synergii slúchadiel a zvyšku zostavy a so zvyšujúcim výkonom už k podstatnemu zlepšeniu zvuku neprichádza. Samozrejme sa nájdu ludia, pre ktorých bude aj minimálny posun vo zvuku priepastny, ja však medzi nich nepatrím. A rozdiely medzi mojimi zosilovacmi nevidím vo výkone, ale v odlisnej konštrukcii a z toho vyplýva, ako hrajú - Pioneer neutrálny svetlejší ale dynamický prejav, Elemental je hybrid, takze elektronky a tmavsi prejav a Soloist niekde medzi nimi.
Ale netrúfnem si povedať, ktorý hrá lepšie - proste hrajú inak. S tmavšími slúchadlami sa mi viac páči Pioneer, so svetlejšími zvyšné dva. A keby prišiel niekto iný, tak by možno povedal presný opak.
Hodnotenie zvuku je veľmi subjektívne, každý ma iné predstavy, ako by to malo znieť. A preto sa predávajú napr. Staxy, alebo HD800, ale aj Audeze, Hifimany, aj keď každé sú svojém podaním na opačnej strane.
A majitelia sú presvedčený, že práve tie ich hrajú správne...ale ja by som skôr povedal, že najviac vyhovujú ich predstavám o správnom zvuku :)
Infinity Kappa 8.2i
AVR Yamaha RX-V767, NAS Synology 211j
iPod 5.5G iMod, Fiio E17 -> IEM LZ-A2
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL -> Elemental Watson -> Audeze LCD3, Meze 99Classic, AKG K545, DT990Pro, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Radek.Hulan 26. 5. 2019 14:14

Je to tak :)

Z mé strany třeba sluchátka - mám (kromě CIEM) Sony WH-1000xm3 (hrají průměrně, ale s ANC jsou nejlepší co se dělají, a když soused vrtá, sahám po Sony), Audeze LCD-X mám, ale toužím si koupit i Audio-Technica ATH-ADX5000. LCD-X mi velmi vyhovují, ale ATH-ADX5000 taky, ovšem úplně jinak :) ATH-ADX5000 hrají neskutečně detailně, transparentně, vzdušně, ale zase jim chybí něco z LCD-X - sametovější, hlubší, teplejší podání. Bylo to těžké rozhodování, které si koupit první :)

Viz: http://audioreporter.cz/detail_novinky. ... 3&idkat=28

Vím, že se mi líbí oba zvukové projevy a každé hrají VELMI odlišně!
Pak hovořit o tom, že "právě tyto hrají správně" nejde. :)

Nebo třeba (Custom Art) Fibae 4, fantasticky zábavná sluchátka, mohutné a pevné basy, dynamika, rychlost, které spoustu žánrů, co poslouchám, posunou téměř do euforie. A k tomu jasné, zřetelné výšky. Mají propadlé středy, vím o tom, a vím na poslech čeho se nehodí, ale nevadí mi to. K tomu výborně izolují, a jsem je schopen mít v uších 10 hodin v letadle. Nebo hodiny a hodiny v pracovně, kam si nechci tahat sluchátka velká.

Z mé strany investice 50t asi nebude do DAC + zesilovače, poslechnu si něco, a už teď si myslím, že nebude. Přikoupím spíše další sluchátka, tam se dějí zásadní rozdíly, ne nuance, třeba ony Audio-Technica ATH-ADX5000 a nějaké další (pro změnu vyrovnanější) CIEM.

Každopádně, co jsem poslouchal v Audigo top 10 sluchátek, každé hrají dramaticky jinak.
U zesilovačů (a u DAC už vůbec) jsem tolik rozdílů neslyšel.
Radek.Hulan
Mírně pokročilý

Předchozí stránka