Pomozte vybrat projektor

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Efendri 5. 3. 2009 15:08

Zdravím,
rozhodl jsem se, že pro dokonalý zážitek z filmů si koupím projektor. Otázka je však jaký, vůbec se nevyznám v jejich specifikacích a tak prosím někoho zkušenějšího o radu a tipy. Ideální částka by byla tak kolem 20.000,- i s plátnem.
Na projektoru budu sledovat převážně filmy na DVD a částečně také DivXy
Taky by mě zajímalo jak připojit například TV vysílání abych mohl zvát kamarády ke sledování fotbalu ;-) DVB-T je v našem městě hudba vzdálené budoucnosti.

Takže prosím o nějaké názory - někde jsem četl, že se projektor oplatí jen na filmy 720p a výše - to je nějaká blbost ne?
PC, Acer Aspire One D250, Samsung PS50C450, YAMAHA RX-V363, YAMAHA Cinema Set II, Philips BDP-2500, PS3 250GB.
Efendri
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 5. 3. 2009 16:11

V jistem smyslu to blbost samozrejme je, jen pocitej s tim, ze divx v SD rozliseni bude na 2m uhloprcice nekoukatelny humus.
Jinak podobnych dotazu uz to bylo nekolik, podivej se do fora do prislusne kategorie.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Efendri 5. 3. 2009 18:02

Vím, že tu jsou, ale nikde se neřeší problém s TV vysíláním na projektoru. To je jedna z dost podstatných věcí, které musí být vyřešeny před nákupem, potom pro mě strácí projektor smysl.
PC, Acer Aspire One D250, Samsung PS50C450, YAMAHA RX-V363, YAMAHA Cinema Set II, Philips BDP-2500, PS3 250GB.
Efendri
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Eles 8. 3. 2009 14:55

Máš to všechno řádně promyšlený?
K čemu bude projektor připojen? Bude v místnosti spolu i s normální televizí nebo jak? Musíš o tom napsat víc. Jestli pojede přes počítač, tak si koupíš za pár korun TV kartu.
Jestli ty Divx a DVD chceš hrnout přes nějaký přehrávač, tak se dělaj i s TV tunerem. Jestli má jet TV signál z televize, tak to celé podle mě ztrácí smysl.

A dál...komerční plátno stojí pár tisíc.
Delší DVI-DVI kabel než cca 7m může mít ztráty a způsobovat artefakty v obraze. Pak je nutný zesilovač signálu = pár tisíc.

Na filmy minimálně 720p, resp. 1024x768 (nenech se zblbnout tim, že DVD má 576 řádek, pořád potřebuješ 1024 horizontálně), lépe širokoúhlý, na sledování ve dne (sport apod.) bez skvělého zatemnění jedině velkou svítivost.

Jak je velká místnost? Z jaké vzdálenosti budeš promítat? Konkrétní typy vytvoří jinou max. úhlopříčku - s tim taky kalkuluj. Hlučnost pod 30 dB doporučuju. DLP nebo LCD je defacto jedno.

Přečti si něco nejdřív o projektorech, na netu je toho spoustu a pak přijď s konkrétníma posledníma nejasnostma.
Eles
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Yurii 9. 3. 2009 11:25

No pokud chceš v rámci možností kvalitní projekci, tak počítej spíš 20k bez plátna... Osobně si myslím, že plátno není nezbytné... sám jsem byl poměrně spokojený s promítáním na zeď která dokonce ani nebyla bílá ale broskvová.
Já bych šel radši cestou, dražší projektor -> bílá zeď než abych se musel dívat na roztřesený obraz plný šumů z levného projektoru.
Navíc kolem 20k se dá dneska pořídit celá řada velice kvalitních projektorů pro domácí kino.
Co se týče kalkulace velikosti obrazu a typu projektoru, myslím že jsem někde na http://www.media-point.cz viděl odkaz na kalkulačku velikosti obrazu v závislosti na tipu projektoru nebo a jeho vzdálenosti od promítané plochy.
Nejsme zrozeni abychom byli dokonalí.
Yurii
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bunuel 10. 3. 2009 10:10

Než se snažit do 20k narvat projektor i plátno, raději za pár stovek kvalitně opravit a šedivě vymalovat zeď a co nejvíc peněz ponechat jen na koupi projektoru.
Bunuel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod RakeW 14. 3. 2009 15:06

Šedá barva je na promítání lepší než bílá? Někdy v létě hodlám malovat pokoj, a protože už mě nebaví nudná bílá, tak bych chtěl vymalovat nějakou koukatelnější barvou. Zároveň ale počítám s tím, že si nechám "okno" na promítání (vzhledem k tomu, jak málo projektor využívám pro mě plátno nemá smysl). Takže říkáte, že čistá bílá není to pravé ořechové?

Jinak nepatřím k fajnšmekrům, kteří vyžadují maximální kvalitu obrazu. Projektor (pouze dlouhodobě zapůjčený, není můj ;)) je starší Epson EMP-TW20 s rozlišením 854x480, ale rozhodně mi jeho obraz poskytuje větší zážitek než ostatní zobrazovací zařízení, které mám doma (stará 66cm televize a 19" wide LCD k PC). Samozřejmě, že jak DVD, tak DivX apod. jsou mázlé (tu méně, tu více, podle kvality ripu)... Zkoušel jsem i 720p a i přes neschopnost využítí plného rozlišení to, zejména díky celkové kvalitě obrazu, vypadlo velmi dobře... To jen tak mimochodem mých pár postřehů z této "problematiky" :).
RakeW
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod player 14. 3. 2009 16:37

Seda platna zvysuji kontrast, ale neni to je diky barve, ale zaroven diky jejich povrchu, takze maji napriklad obvykle rovnez mensi pozorovaci uhel.
Na sedou zed bych ale zapomnel:)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Bunuel 2. 4. 2009 17:42

Rozhodně lepší šedá než bílá...
Bunuel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod evlo 2. 4. 2009 18:21

Ja hodlam promitat na lehce sedou zed, je to spatne? Taky si myslim, ze lepsi nez bila zed ...
evlo
Poslední varování