TV-nové trendy, technologie a inovace [Už jste četli toto?]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bogino 29. 3. 2013 22:11

Nedavno mi kamarat hovoril o velmi velmi davnej kartelovej dohode vyrobcov klasickych wolframovych ziaroviek - znizili ich zivotnost. Nehladal som o tom viac na webe, ale urcite sa takych prikladov da najst aj viac.

Ked sa vsak posuniem do nasej doby, moralne zastaravanie vyrobkov je casto ovela rychlejsie, ako ich fyzicke opotrebovanie resp. zivotnost. Velmi jasny priklad su smartfony. Tam sa situacia za 5 rokov sialene zmenila. Podobne napr. GPS navigacie, ktorym som sa ako teme venoval 5 rokov. Mam doma funkcne Mio A701 s Windows Mobile. Ale co s nim? Moj terajsi ZTE Blade (uz tiez 2 rocny) je od A701 ovela lepsi - tensi, lahsi, mensi a pritom s vacsim a kvalitnejsim displejom, lepsie sa ovlada, lepsie sa nim telefonuje atd. atd. a este bol aj podstatne lacnejsi. Darmo A701 funguje ... proste technologicky pokrok moze fungujuci, len par rocny vyrobok uplne odrovnat. Zbytocne je vyrabat smartfon, ktory vydrzi viac ako 4-5 rokov.
Linka na moje testy v mojom profile
HQPlayer Desktop ► Gustard DAC-X10 ► SPX2010TA ► HiFiMan HE-500
bogino
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 29. 3. 2013 22:43

Tymi ziarovkami to vsetko zacalo. Potom to zacali preberat aj ine odvetvia. Zhodou okolnosti to o tych ziarovkach je aj v tom filme na ktory som odkazoval vyssie.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 31. 3. 2013 16:20

http://www.hej.sk/televizor-lg-84lm960v ... omail_1034 - no hurá, uz sa da 4K kupit aj u nas /no teoreticky sa dá/, samozrejme, ze ta cena je este velka prekazka, ale kolko asi bude stat 55-60" 4K, za povedzme 2 roky ?
Naposledy upravil starší dne 31. 3. 2013 16:32, celkově upraveno 1
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 31. 3. 2013 16:36

K comu je 4k ked neexistuje obsah? Tot otazka.
Naposledy upravil MgX dne 31. 3. 2013 19:09, celkově upraveno 1
Důvod: Smazána část příspěvku - nakopírována do jiného ... oddělení příspěvků (návaznost).
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 31. 3. 2013 21:20

to je od teba dost detinska otazka :-) , ale vazne, ved ty vies ako to chodi, boli placky a malokto vysielal v 16:9, boli FULL HD panely a zase len par stanic vysielalo nativne full HD, chysta sa vysielanie v DVB-T2 a 90% ludi prijimajucich DVB-T nema ani len MPEG 4 STB /na HD/, nieto DVB-T2 STB, okrem toho recenzenti, ktori videli na 4K TV obraz prepocitany z FULL HD sa k vysledku vyjadrovali velmi pochvalne, ved sami vyrobcovia 4K TV su si vedomí absencie nativneho 4K obsahu a tak vybavuju svoje TV vykonnymi upscalermi /zacinaju ich montovat aj do BDP/, ktore samozrejme nedosiahnu kvalitu nativneho 4K, ale aspon vylepsia FULL HD obraz.
tiez si myslim, ze prave nastup 4K /po dramatickom poklese cien/, by mohol celosvetovo nastartovat upadajuci dopyt po novych TV tym, ze bude motivovat ludi k vymene svojich "malych uhlopriecok" /neviem ako vo svete, ale u nas je najviac asi 32-42" TV/.
vyrobcom to celkom nevyslo s 3D /prakticky ho vnutili trhu/, OLED okrem povedzme trochu lepsieho obrazu /za vyssiu cenu/ neprinesie nic nove, takze na rade je 4K, podla mna najzmysluplnejsia novinka za poslednych par rokov, drzim jej palce ...
Naposledy upravil starší dne 1. 4. 2013 01:17, celkově upraveno 1
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 31. 3. 2013 21:34

Co si představuješ po pojmem "výkonný upscaler"?? To jako že z SD udělá HD - to je pěkná blbost. Každej kdo se o to trochu zajímá, tak ví že nejlíp obraz vypadá když je zobrazen nativně - tedy ve stejným rozlišení.
A dál by mě zajímalo, kde je ten FullHD/50p obsah. Např. všechny sportovní přenosy jsou v nejlepším případě 1080i@50 a navíc maximální datový tok je tak 20Mbps.
Další věc je, z jaké vzdálenosti resp. při jaké úhlopříčce má smysl vyšší rozlišení než FullHD. Realita je taková, že maximální vzdálenost při metrové úhlopříčce kdy ještě je člověk schopnej vidět všechny detaily které nabízí FullHD rozlišení je zhruba 1,5 metru.
To že si koupíš 2metrovou úhlopříčku ti nepomůže, protože asi těžko to budeš sledovat z míň než těch 3 metrů. V kině si taky nesedáš do první řady.
Takže 3D byla hračka a 4k je overkill. Čekáme na oled :D
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 1. 4. 2013 00:19

predpokladam, ze mas full HD TV, pusti si teraz napr. MARKÍZU SD a po chvili prepni na MARKÍZU HD, mal by si vidiet rozdiel v kvalite obrazu a to aj napriek tomu, ze ten film je SD a teoreticky by si rozdiel v kvalite vlastne nemal vidiet, kedze uz tvoj full HD TV upscaluje SD signal vysielany MARKÍZOU SD na full hd rozlisenie tvojho panela, preco potom vidiet na MARKÍZE HD lepsi obraz ?, preto, ze v studiu Markízy ho pre potreby vysielania MARKÍZY HD upscaloval profesionalny upscaler na rozlisenie 1920x1080. samozrejme, ze profesionalny upscaler z full HD na 4K stoji asi viac ako cely 4K TV 84", takze v tych 4K TV budu menej vykonne upscalery, ale ako som uz pisal recenzenti hodnotia ten vysledok kladne.

tak datovy tok 20 MBit/s. som este nevidel - myslim vysielat, blue ray ma tusim este viac /cca.30 ?/ a pokusne 4K vysielanie pouziva 40 MBit/s. neviem co si chcel povedat tou otazkou ohladne 1080 p obsahu, ze si nespokojny s kvalitou obrazu /napr.live hokej na NOVA SPORT/ ked je vysielany len v 1080 i s dat.tokom cca.5-10 MBit/s ? väcsine ludi to staci, mne tiez.

stormborec, ved o tych uhloprieckach sme sa uz raz bavili, takze to asi nechajme tak:
viewtopic.php?f=1703&t=1086257&st=0&sk=t&sd=a&start=195
snad len, ze ja som si tiez myslel, ze 4K bude tak nad 60-65", no SONY a TOSHIBA ponukaju tusim 55" uhlopriecku so 4K rozlisenim, ono tazko mudrovat ked to clovek nevidel na vlastne oci, takze si pockajme ci na HE PRAHA alebo HE Blava nebude niekto 4K prezentovat.

letmo som si pozrel test v aktualnom cisle nemeckeho VIDEA /v TESCU/, ozaj letmo a v teste 84" 4K TV bola odporucana vzdialenost na sledovanie 4K tusim 1,9 m, este to raz pozriem a hodim sem tie vzdialenosti, boli tam odporucane vzdialenosti aj na SD a FULL HD.
http://translate.google.sk/translate?sl ... 85898.html - zial tie vzdialenosti su len v casopise.
http://translate.google.sk/translate?sl ... 62813.html
http://translate.google.sk/translate?sl ... g-84lm960v
http://translate.google.sk/translate?sl ... g-84lm960v
http://www.video-magazin.de/ratgeber/op ... 38334.html - aspon nejake vzdialenosti
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 1. 4. 2013 07:16

Je to len dalsi marketingovy tahak na hlupych zakaznikov, ktory vyrobcom zozeru. Proste tie technologie maju co do kvality obrazu limity dost nizko, tak to musia nejako ututlat, novym "sokujucim" vynalezom. Preco tam asi pchaju tie smart nezmysly atd.
Donedavna bolo kazdemu dobre aj SD. Zrazu je kazdemu full hd malo?

K comu mi je rozlisenie ked v takej kvalite to aj tak tak skoro neuvidim? A upscaling je asi taky uzitocny ako konverzia z 2D do 3D. Ale upscaling v tv a v nejakej Markize porovnavat nemozes. Tv to robi z digitalneho SD obrazu. V nejakom studiu to robia najskor priamo z filmoveho pasu a tie maju dost velku rozlisovaciu schopnost. Tam je to omnoho jednoduchsie. Preto nie je v dnesnej dobe problem vyrobit aj zo starsieho filmu, ktory nebol toceny digitalnou kamerou full hd film, ktore teraz bezne vychadzaju na BD.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PCDaemon 1. 4. 2013 09:05

Tochu reality by nezskodilo. Nie kazdy tuzi mat telku cez pol steny, hlavne v nasich koncinach, kde sa nerobia zrovna nejake velke byty. Ta cena pri takych velkych uhloprieckach len tak neklesne, aby si to mohli dovolit masy ludi. A v neposlednom rade ide aj o obsah, co vlastne pozerat na takej TV, aby ste ju vyuzili. Nemyslim si, ze tu je tolko fajnsmekrov, co tuzia po maximalne obrazovej kvalite. A pravdepodobne aj vyroba 4K obsahu bude nakladnejsia. Moja osobna vizia je mat velky "televizor" ako platno, ktore si pustite zo stropu, kludne aj pred nabytok, ked si chcete nieco pozriet v maximalnej kvalite a po pozreti ju znovu stiahnete ako roletu, nech nezavadzia a pozerate si normalnu telku tak do 50 palcov :-)
PCDaemon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 1. 4. 2013 10:46

Kvalita HD Markízy je daná hlavně tím, že je to nějaký min. 5 Mbps v AVC, zatímco SD je nějaký max. 5 Mbps v Mpeg2
Když si pustíš DVD, který je ve stejným rozlišení jako to SD vysílání akortát ve vyšším datovým toku, tak to bude vypadat podobně jako ta upscalovaná HD Markíza.
SD obraz vypadá nejlíp na starým CRT - proč? - mj. protože je to zobrazený "pixel na pixel" - na to tvoje 4K se ten obraz bude "srát mimo mísu" - už nevím jak to líp vysvětlit ... 8-)
Malý byt a mega obrazovka přes celou stěnu ... to musí být pohodlné sledování - asi jako v kině v první řadě. Chtěl bych vidět, kdyby vás posadili do vzdálenosti kterou byste si sami vybrali a pak vám pustili nejdřív 4K a pak FullHD - jestli byste si všimli najaké změny ... možná byste si mysleli, že to FullHD je 4K a naopak ("jak to 4K je pěkně ostrý oproti tomu obyčejnýmu FullHD :mrgreen: ) :shock:
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 1. 4. 2013 14:04

pamätam casy, ked Škoda 105 bolo dobre auto a kto mal Favorita bol kral
http://www.google.sk/search?q=skoda+105 ... 18&bih=691
http://www.google.sk/search?q=skoda+105 ... 18&bih=691
ryan, ved ty chapes, ze vyrobcovia musia vyrabat a predavat a ludia kupovat, inac idu do cervenych cisiel, krachuju, vznikaju globalne alebo lokalne krizy, atd.atd., ved vyvoj ide dopredu uz z podstaty ludskej povahy stale nieco zlepsovat, resp. z podstaty kapitalizmu - zarabat money, alebo by si chcel mat stale CRT-ecko, Skodu Favorit a mobil velkosti a vahy tehly ?
ja si trvam na svojom nazore, ze toto je najzmysluplnejsia novinka v TV technike za posledne roky, ale uznavam, ze som trochu priskoro optimista a mozno snílek, kedze som 4K este nevidel ... kto z nas ano ?
co sa tyka samotneho vysielania, vidim, ze ani ty nevies na 100 % ako to v praxi chodi, takze najuzitocnejsie by bolo ist do Markízy na den otvorenych dveri dostat sa do studia a tam sa popytat, moja predstava ja taka, ze filmy ktore sa vysielaju su nahrane /v SD al. HD rozliseni/ na kazetach /väcsich ako VHS/, neviem co to je za system /betamax pro?/.
niekto niekde raz pisal, ze rozlisenie 35 mm filmoveho pasu natoceneho analogovou kamerou a spracovaneho klasicky chemicky je az okolo 20 MPix., neviem ...
AVC ? MARKIZA SD v MPEG 2,velkost obrazu 720x576 a MARKIZA HD v MPEG 4, velkost obrazu 1920x1080, datove toky su neni az tak odlisne, samozrejme M.HD ma vzdy vacsi.
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 1. 4. 2013 14:36

starší píše:...stale nieco zlepsovat, resp. z podstaty kapitalizmu - zarabat money
To si teraz trafil klinec. Nič sa nezlepšuje. Len sa "trieskaju" peniaze. A o tom to je. Keby sa zlepšovalo, som ticho ako voš pod chrastou. Čo sa zlepšilo prechodom z SD na HD?
Aj keď kapitalizmom by som to nenazval, ten už skončil. To je ale ina pesnička...
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 1. 4. 2013 15:47

prechodom z SD na HD rozlisenie sa zvysila kvalita obrazu, prechodom z HD na 4K sa este viac zvysi kvalita obrazu - ako by si sa pozeral von cez otvorene okno ... :shock: :-)
ale to ty vies, ci si ty z toho nerobis tak trochu pr.el ... sak je 1. APRÍL ... :D

P.S. zvysovanie kvality obrazu /rozlisenia/, umoznuje jeho zväcsovanie bez ztraty kvality - ludovo povedane.
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 1. 4. 2013 16:51

Kvalita akeho obrazu? Zvyšilo sa rozlišenie, nie kvalita. Resp. zvyšila sa kvalita zdrojov. Ale čo zobrazovadla? Clouding, rozmazany pohyb, pofiderna čierna, mizerne uhly... Ak je toto u teba zvyšenie kvality tak to potěš panbu.
Toto ani rozlišenie 20k nezachrani. 4k je prave take alibisticke riešenie aby zalepilo ľuďom usta to, že su tv mizerne. A o tom to presne je. Nerieši sa pričina, ale "tutlaju" nasledky.

Ani neviem že je prveho. :)
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod starší 1. 4. 2013 17:00

ked porovnam HD obraz na plazme /popr. na dobrom LCD/ s obrazom na CRT-ku, tak to je nebe a dudy, samozrejme, ze je stale co zlepsovat, to bude ale asi vzdy.
no at si kazdy udela nazor sam ...
starší
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků