3D ... nová cesta, nebo jen slepá ulička?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Bude 3D technologie již dnes, tou správnou cestou vpřed? Obáváte se problémů se zrakem atp.?
Ano, jednoznačně se jedná o správnou cestu. 34 %  11%  [ 34 ]
Ne, 3D technologie zatím nebude patřit k velkým hitům a na čas ještě zanikne. 73 %  24%  [ 73 ]
Postupem času se 3D technologie prosadí. 106 %  35%  [ 106 ]
Ano, jsem přesvědčen, že nynější 3D bude působit problémy. 45 %  15%  [ 45 ]
Ne, zcela jistě bude vše OK. 15 %  5%  [ 15 ]
Bude záležet na délce sledování 3D programů. 24 %  8%  [ 24 ]
Celkem hlasů : 297

Odeslat příspěvekod MgX 24. 1. 2010 19:05

Dovolil jsem si oddělit pár zajímavých názorů na novou 3D technologii do samostatného vlákna. Rádi bychom znali váš názor. Co si myslíte, jak ji vidíte :-)

BTW: jsem zvědav jak to bude s tzv.: 3D TV ... už teď se spekuluje, že někomu tato „fíčůrka“ vůbec nebude vyhovovat. Chtělo by to slyšet názor nějakého odborníka - jak moc bude něco takového záběr na oči...na zdraví...

Pro hlasování v anketě má každý dva hlasy ... otázky jsou také dvě :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emokid 24. 1. 2010 19:12

Tak já třeba na jedno oko vidím o dost hůře, s tím souvisí že i trochu šilhám takže 3D v dnešní podobě u mě vlastně nefunguje, počkám si až na nějakou holoprojekci. :D Na fórech se dá dočíst že u někoho je to ok ale někdo si připadá že vyjde z kina jako po 10ti pivech. :-/
ipod
Emokid
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 24. 1. 2010 19:14

Aby tato technologie nebyla spíše jen zajímavým úkazem pro prezentaci, než záležitostí pro běžné sledování čehokoliv, kdykoliv a kýmkoliv...
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 24. 1. 2010 19:29

3D je podla mna hracka. Osobne neverim, ze sa to v obyvackach presadi.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Jozef035 24. 1. 2010 19:56

Bol som v IMAXe v Bratislave voľakedy a viac krát v Aquaparku v Liberci. Tam sa aj stoličky hýbu a vietor fúka. No ako atrakcia je to dobré ale dlhšie to sledovať... Nerobí to moc dobre tie okuliare pri dlhšom sledovaní.
Jozef035
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 24. 1. 2010 20:16

Ja som niekde cital (neviem, ci je to stale tak), ze 3D filmy sa musia robit kratsie (okolo hodiny), lebo divak je z toho ovela viac unaveny. Samozrejme, ako kontrapriklad tu kazdy uvedie Avatar :hm Osobnu skusenost nemam.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod marts 24. 1. 2010 21:29

kolega si na Avatara zašel nejdřív na 2D a pak šel na 3D, no a říkal že mu z toho bylo ze začátku nějak divně a po hodině si už nějak zvyknul. Osobně jsem byl na 3D projekci jenom v Imaxu a nijak špatně to na mě nepůsobilo. Ale...

Přemýšlel jsem co by s 3D projekcí mohl být za problém, proč to na člověka působí nějak nepřirozeně. A napadlo mě, že by to mohlo být tím že při přirozeném pohledu může člověk samovolně přeostřit mezi objekty v prostoru ale u 3D projekce je hloubka ostrosti dána tím jak je to natočeno. Tedy zatímco u 2D projekce vidíme plochu a mozku nic neříká že by se měl někam přeostřovat tak u 3D už tam příchází informace o prostoru a mozek podvědomě dává oku pokynu k přeostření a ono to ve výsledku nezabere, resp. to situaci zhorší.

Tedy 3D nebude ani tak zátěž pro oči jako spíš pro mozek, dokud si ho na tento nepřirozený způsob vnímaní obrazu nenacvičíme.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 24. 1. 2010 21:46

marts --> V tom moze byt pes zakopany. Jednoducho sadnes pred TV a uz to "vies pozerat", ale na 3D filmy nechodis kazdy den. Mne osobne pride obmedzujuce doma pouzivat este s TV okuliare :hm Nehovoriac o tom, ze nosim dioptricke do dialky a davat si na ne nejake dalsie 3D . . . :hm :hm :( Proste o nicom.

Ked bude technologia taka, ze namiesto TV a okuliarov bude film v 3D vysielany nejakym inym sposobom - holograf, alebo cosi podobne. To vidim skor za rozumnejsie riesenie tejto otazky. A mozog by si to podla mna prirodzenejsie spracoval. Pretoze by to nan posobilo ako normaly svet, v ktorom sa pohybujeme.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod 22855 3. 2. 2010 21:20

já mám navigaci ve 3 D i 2 D a radši si to přepnu na 2 D . Zdá se mi , že je to o hodně lepší .3Dnepoužívám .
22855
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 3. 2. 2010 21:26

22855 píše:já mám navigaci ve 3 D i 2 D a radši si to přepnu na 2 D . Zdá se mi , že je to o hodně lepší .3Dnepoužívám .


WTF?

Osobně si nejsem 3D jistý, mám pár zkušensotí z imaxu, občas mě na chvilku rozbolí oči, a tlačí mě brýle(ale to bude asi dáno universální velikostí a celkovým zaměřením).
Ale znám lidi který na 3d nemůžu jít vůbec, protože je bolí už za chvíli hlava.

Ještě takovej malej problémek,když budu chtít koukat na 3d s víc kamarády, to abych měl zásobu brejlí.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 3. 2. 2010 22:08

Souhlas Martsem - je to o akomodačním reflexu "reakční smyčky oko-mozek", který je také ať chceme nebo nechceme závislý na přesné vzdálenosti našich očí od sebe vzájemně. Stačí milimetr rozdílu a už je úhel, o který je jedno oko vůči druhému pootočeno při pohledu na vzdálený předmět i jednoho člověka jiný, než u dalšího. Podle těchto úhlů je naše fyziologie i "naučená" přeostřovat oční optickou soustavu. Při natáčení I-MAXem je tato vzdálenost pevná a stejná pro všechny diváky - proto mají lidé se sledováním této projekce také různě vážné problémy. Někdo nemá vůbec žádné, jinému to přináší těžko pochopitelný bolehlav - ale stačí se zamyslet a příčina je jasná. U filmů vytvářených počítačovou technologií je totožný problém - lidská fyziologie je zde brána zprůměrováním - ale zkuste udělat například holicí automat s břitvou, do kterého naprogramujete výhradně PRŮMĚRNÉ hodnoty rozměrů a tvarů mužských tváří... Přitom každá tvář je odlišná - cynik řekne "... ALE JEN DO PRVNÍHO OHOLENÍ TAKOVÝM AUTOMATEM...!" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jednoduše řečeno - dokud bude 3D vytvářeno pouze jako dojem, iluze a klam umožněná nedokonalostí našeho vnímání, budou s tím problémy. Minimálně u některých lidí. Jediná cesta, jak se těchto nepříjemností zbavit, je skutečně asi výhradně holografie - to není žádná iluze, to je skutečné 3D zobrazení...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 4. 2. 2010 08:40

22855 píše:já mám navigaci ve 3 D i 2 D a radši si to přepnu na 2 D . Zdá se mi , že je to o hodně lepší .3Dnepoužívám .

Tu si trošku mimo misu.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jetelina 4. 2. 2010 13:07

"Pseudo 3D" v tomto provedení je úplný nesmysl. Mít na BlueRay obraz pro pravé a levé oko... WTF? 2x 2D != 3D
Pro ty kdo nerozumí... Dvakrát 2D se nerovná 3D. A nikdy rovnat nebude!!!

3D mě začne zajímat až filmy nebudou natáčené(2x 2D), ale real-time rendnerované. To znamená na DVD/BlueRay budou 3D scény jak je známe z her... a děj se bude odehrávat v tomto prostoru.
- Divák si bude moci zvolit vlastní úhel pohledu kamerou
- Nabízí to také možnost pro Head-Tracking... Tedy počítač bude sledovat pozici Vaší hlavy a automaticky upraví polohu kamery. (V některých hrách se například už teď můžete podívat "za roh budovy" jen nakloněním hlavy)

Tohle pseudo 3D je dočasná záležitost.

Význam, ale má vytvářet obrazovky, které dokáží zobrazit vysoký počet obrázků za sekundu. (Což konec konců 3D obrazovky dělají-zdvojnásobí počet zobrazitelných obrázků za sekundu. 60p nomální, 120p 3D obrazovka)
jetelina
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 2. 2010 13:16

Jetelina - přesně tohle říkám - je to 3D vytvořené naší vlastní představivostí, kdy tvůrce technického řešení zjistil, že může využít setrvačnosti a nedokonalosti lidských smyslů k tomu, aby je "oblbnul" a přinutil je vnímat něco, co v reálu neexistuje. Dokud nebude běžně k dispozici 3D zobrazení vnímatelné bez nějakých berliček (polarizační filtry, zatmívací brýle...), nebude to žádné reálné 3D...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MgX 4. 2. 2010 17:46

Díky všem za vaše zajímavé názory a postřehy.

Já se musím ztotožnit s EKKARovým viděním situace. Pseudo3D není zrovna ideálním (z mého pohledu) směrem, kterým by se celý kolos zobrazované informace měl vydat.
Dovolím si tvrdit, že cesta vpřed je cesta kvality ... menší zatížení zraku (zdraví), lepší a přirozenější barvy, přesné vykreslení světlých i tmavých scén, černá - černá :-) a samozřejmě i odezva, která nebude způsobovat trhání, rozmazávání obrazu atp. Konec blikání, trhání atd. atd.

Když 3D tak Real3D :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků