3D ... nová cesta, nebo jen slepá ulička?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Bude 3D technologie již dnes, tou správnou cestou vpřed? Obáváte se problémů se zrakem atp.?
Ano, jednoznačně se jedná o správnou cestu. 34 %  11%  [ 34 ]
Ne, 3D technologie zatím nebude patřit k velkým hitům a na čas ještě zanikne. 73 %  24%  [ 73 ]
Postupem času se 3D technologie prosadí. 106 %  35%  [ 106 ]
Ano, jsem přesvědčen, že nynější 3D bude působit problémy. 45 %  15%  [ 45 ]
Ne, zcela jistě bude vše OK. 15 %  5%  [ 15 ]
Bude záležet na délce sledování 3D programů. 24 %  8%  [ 24 ]
Celkem hlasů : 297

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 8. 1. 2012 11:37

ladin2 píše:každý jedinec vidí trojrozměrně v reálu tedy v trojrozměrnem světě , i když mám poškozený zrak -částečně vidím-nezaostřeně,přesto vnímám hloubku
ano, ty vnimas hlbku, to som nikdy nepoprel... len je rozdiel vnimat a vidiet - ak by si mal iba jedno oko, tak je proste fyzikalny fakt, ze hlbku VIDIET nebudes, budes ju vsak vnimat, a to za pomoci pohybu hlavy a zivotnych skusenosti o velkostiach predmetov a ich beznych rozostaveniach v priestore.

ladin2 píše:a holografie to je skutečná trojrozměrná technika a 3D pouhá iluze která se skutečností nemá nic společného
ano, holografia je skutocna trojrozmerna technika, to som nikdy nepoprel, ale opakujem - TY nemozes hodnotit 3D technologiu v 3D TV, pretoze mas poskodeny zrak a ten nedokaze vygenerovany priestorovy obraz sprostredkovat tvojmu mozgu tak, aby si z neho mozog vytvoril 3D vnem... to je, ako keby farboslepy clovek isiel hodnotit farebny rozsah televizora a stazoval sa, ze zelena a cervena su rovnake... ;)

ladin2 píše:Až nastane doba holografie tak obraz bude promitán do prostoru krychle a ne na dvojrozměrné desce.
s tou holografiou suhlasim, ale druha cast vety opat dokazuje, ze 3D obraz na 3D TV nie si schopny vnimat, pretoze inac by si vedel, ze 3D TV skutocne dokaze obraz vykreslit tak priestorovo, ze doslova vidis, ze televizor nie je plocha placka, ale nieco ako akvarium s rybickami v jeho plnom priestore... ba dokaze to zajst dak daleko, ze rybicky vyplavaju z akvaria von smerom k divakovi. Skoda, ze toto nemozes vidiet, bol by si isto spokojny.

ladin2 píše:Základní rozdíl mezi holografii a 3D je ,že na film vyrobený holografickou technikou budeš moci vidět ze všech možných uhlu a stran a 3D jenom zepředu a ještě jenom z omezeného uhlu
to mi je jasne a pisal som to aj ja, citujem: "divák má veľkú voľnosť "rozhľadu" a "zaostrovania"", cim som mal na mysli prave to, ze si mozes holograficky obraz obist, poobzerat z roznych stran a zaostrit na to, co chces... ale ako som pisal dalej, toto ti 3D film neponuka, ale trojrozmerny obraz divak napriek tomu vidi, len s obmedzeniami rovnakymi ako u 2D filmu - zaostris len na to, na co zaostrila kamera podla pokynov rezisera, a pozeras sa na scenu len z toho pohladu, z akeho sa pozerala kamera pri natacani.

ladin2 píše:poznámka vysvětli mi co je to jiný druh prostorovosti :-D
nepisal som "iny druh priestorovosti" ale "iny stupen priestorovosti" a mal som tym na mysli prave to, ze v holografii mas vykreslene vsetko, obzeras z kazdeho uhla, kdezto u 3D TV to je tiez v priestore, ale pozeras sa na to len z tej strany, ako to nasnimala kamera... no kedze ty nie si kvoli svojmu hendikepu schopny vidiet 3D obraz na 3D TV, zbytocne ti to budem vysvetlovat (ale predsav si to ako to siroke akvarium namiesto placateho TV).

ladin2 píše:a kde jsi na to přišel ,že já nevnímám hloubku? nevíš co mluvíš
to som nikde nenapisal, citaj pozorne. Ja som pisal, ze ak by si mal iba jedno oko, tak by si nebol schopny VIDIET hlbku, vnimat by si ju samozrejme vnimal... ak mas jedno oko slabsie, tak hlbku aj vidis, ale slabsie nez s oboma ocami zdravymi...

Ja sa nechcem vrtat v tom, ze mas zrak poskodeny, bol by som velmi rad, ak by si mal zrak plne zdravy, no stale ti tvrdim, ze nemozes si dovolit hodnotit 3D TV z hladiska priestorovosti, ak to kvoli poskodenemu oku nemozes vnimat (opat priklad s farboslepostou, alebo este lepsi priklad: ak by clovek slabsie pocujuci na jedno ucho tvrdil, ze STEREO je o nicom, podvod na zakaznikoch ;-) ).
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ladin2 8. 1. 2012 22:20

EKKAR píše:Souhlas Martsem - je to o akomodačním reflexu "reakční smyčky oko-mozek", který je také ať chceme nebo nechceme závislý na přesné vzdálenosti našich očí od sebe vzájemně. Stačí milimetr rozdílu a už je úhel, o který je jedno oko vůči druhému pootočeno při pohledu na vzdálený předmět i jednoho člověka jiný, než u dalšího. Podle těchto úhlů je naše fyziologie i "naučená" přeostřovat oční optickou soustavu. Při natáčení I-MAXem je tato vzdálenost pevná a stejná pro všechny diváky - proto mají lidé se sledováním této projekce také různě vážné problémy. Někdo nemá vůbec žádné, jinému to přináší těžko pochopitelný bolehlav - ale stačí se zamyslet a příčina je jasná. U filmů vytvářených počítačovou technologií je totožný problém - lidská fyziologie je zde brána zprůměrováním - ale zkuste udělat například holicí automat s břitvou, do kterého naprogramujete výhradně PRŮMĚRNÉ hodnoty rozměrů a tvarů mužských tváří... Přitom každá tvář je odlišná - cynik řekne "... ALE JEN DO PRVNÍHO OHOLENÍ TAKOVÝM AUTOMATEM...!" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jednoduše řečeno - dokud bude 3D vytvářeno pouze jako dojem, iluze a klam umožněná nedokonalostí našeho vnímání, budou s tím problémy. Minimálně u některých lidí. Jediná cesta, jak se těchto nepříjemností zbavit, je skutečně asi výhradně holografie - to není žádná iluze, to je skutečné 3D zobrazení...
jak už jsem psal jinde 3D je jen obchodní název nových modelu dvojrozměrných obrazovek, s trojrozměrnou holografii to nemá nic společného , akorát to vysilají stereoskopicky aby vyvolali dojem prostoru ,dva složené obrazy dohromady,pokud má člověk jedno oko slabši ,tak prostě dojem prostoru nevidí vubec a přitom žijeme a vnímáme a vidíme vtrojrozměrném světě

-- 8. 1. 2012 22:42 --

pro The Bandit ja ti to ješte lip upřesnim já vidím trojrozměrně, ale ne stereoskopicky a proto 3D obraz nevidím a proto 3D zobrazení neni trojrozměrné .ale složené ze dvou dvojrozměrných obrazu a proto mnoho lidí mají stejné potíže jako já ,proč asi.jinak hodnotim ,že prostě 3D nepromítá trojrozměrný obraz je to jen iluze pro lidi se zdravým zrakem jinak hezký nový rok ladin2
ladin2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 8. 1. 2012 22:51

Tak ja mám potom rozostup očí práve niekde v priemere... ^^ Pekný nový rok aj tebe. :)
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 14. 6. 2012 22:26

Chtěl bych poradit všem těm, kteří již vyzkoušeli na TV aktivní 3D, aby zkusili i pasivní podobu prostorového obrazu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 1. 10. 2012 21:40

je tu někdo kdo 3D vidí na aktivní techn. a na pasivní ne nebo naopak? nebo u které technologie je pravděpodobnější, že jí někdo neuvidí vůbec (kvůli očím, mozku..)?
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 11. 10. 2012 17:50

tak když porovnávám pasiv LG 2012 (LCD) a aktiv Panasonic 2012 (plazma) na stejném videu tak aktiv dostává na pr*el drtivě..

aktiv vylejzá z TV jen metr (zřídka kdy 1,5m ale už neostře) - pasiv přes 2-2,5m, aktiv je občas rozmazanej se závojem a objekty (i statické mají duchy) třeba basebolový míček ve vzduchu stoplý je krásně ostrý ale na každé straně má ještě o něco většícho ducha (když ladím hloubku 3D -3 až +3 - tak se zvětšují a nebo zmenšují duchy na popředí = míček a nebo naopak zvětšují a zmenšují na pozadí = basebolista) u aktivu jsem nezaznamenal jedinýho ducha, rozdvojení a nebo nějaké rozmazání hluboko vyskakujících efektů.. + známé neduhy aktivu jako špatné (+ blikající) 3D za světla, velké ztmavnutí obrazu například, neduhy pasivu = poloviční rozlišení nerozeznáno = žádný rozdíl..

vítězí pasiv LG 2012, extrémně vyskakující z obrazu a přitom ostré jako břitva, bez jakýchkoliv vad obrazu, koukatelný za nejjasnějšího dne a i u nejtemnějších hororů a 4 lidi ušetří asi 7k za brýle

porovnávané TV: LG 42" LM660 a Panasonic 50" tx-p50st50.. ano na menší a pasívní TV bylo 3D lepší jednoznačně..

osobně jsem si koupil toho Panasonika, protože preferuji maximální kvalitu obrazu celkově a tam to LG doslova zadupe do země v úplně všech parametrech - ale s horším a dražším 3D..

subjektivní test podotýkám :-))
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod koliar 13. 10. 2012 18:56

V com konkrétne zadupe ten panasonic tu Lg? Skús prosím objektívne ak sa dá.
koliar
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 10. 2012 19:37

subjektivně - nejsem žádný expert s testovací metodikou ale první čeho jsem si všimnul byla ostrost a detailnost pohybujícího se obrazu - proti tomu je pohybující se obraz z LG jen blitka O:-) .. no a potom si člověk nejvíc všimne temných a tmavých scén - totální nebe a dudy totální.. nemluvím přímo o zobrazení černé barvy (která je mimochodem na té plazmě parádní i když se pořád nedá mluvit o černé.. hlavně je absolutně rovnoměrná a neexistují zde fleky z nerovnoměrného podsvícení a nebo světlejší a tmavší kostky u lokálního stmívání) ale mluvím o tom že u takovéhoto LCD máte na výběr buďto mdlý a šedivý obraz ve tmavých scénách při použití statického kontrastu a nebo černější sekvenci se ztrátou půlky obrazu a prakticky všech detailů při použití kontrastu dynamického, kdežto s plazmou vás budou temné filmy opravdu bavit, protože tmavé scény jsou úchvatné, zachování prokreslenosti, detailů, nejjemnějších barevných tónů, odstínů.. při takovém kontrastu a úrovni černé je až neuvěřitelné a podání barev celkově (nutno podotknout že plazma je profesionálně zkalibrovaná kdežto ty LCD nebyly..)

co se u LCD obvykle řeší? Hz, pohybová ostrost, černá, kontrast, rovnoměrnost podsvícení, barvy.. no tak to s Vierou řešit nemusíte protože i levnější plazma to natře LCD vlajkám..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod THeBaNDiT 20. 10. 2012 17:42

MgX píše:Chtěl bych poradit všem těm, kteří již vyzkoušeli na TV aktivní 3D, aby zkusili i pasivní podobu prostorového obrazu.
aktivnu mam doma, pasivnu si obcas pozeram v obchode na prezentacnych 3D HD videach, ked sa motam po elektre, zatial co manzelka viazne v obchodoch s oblecenim a pod. :-] A samozrejme je u pasivnej krasne, ze okuliare su lahucke a nic neblika, ale ja tam tie zubky (polovicne rozlisenie) proste vidim. Je dost mozne, ze u novych teliek z rady 2012 je to uz odstranene resp. menej znatelne, netusim totiz, co za model tam prave kukam, pretoze iba zabijam cas. :D O:-) Doma mi vsak aktivne 3D nijako neprekaza, dokazem ho pozerat dokonca aj cez den (neviem, bud si oko zvykne/prisposobi, alebo sa okuliare "zahreju" a stihaju prepinat tak rychlo, ze oko uz blikanie nevnima) :hm o<:)
zive: HP Envy x360 Conv. 13" (Ryzen5 4500U, RAM 8GB, GF AMD Radeon)
digiarena: Nikon D5000 + 18-105mm DX VR + 55-300 DX VRII + SB-700
avmania: Samsung QE55Q80T + Nvidia Shield TV 2017 + ONKYO TX-NR414 + Jamo S426 HCS3
mobilmania: Samsung Galaxy S22U
THeBaNDiT
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kackac31 14. 11. 2012 20:12

ahoj, chtěla bych poprosit o radu. mám zájem koupit tv 3d aktivní, ale nechci si pořizovat doporučené 3d brýle(blikání, dobíjení, velikost atd.). bude efekt 3d patrný i při zakoupení pasivních brýlí ( snížená kvalita zobrazení by mi nevadila )? konkrétně se jedná o tv aktivní Panasonic TX-L42DT50E a brýle pasivní PANASONIC TY-EP3D10EB. děkuji moc za případné odpovědi
kackac31
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Doktor1962 16. 11. 2012 12:40

Pasívní brýle nefungují na aktivní technologii a obráceně. A navíc každý výrobce má brýle jiné. Dokonce i Panasonic aktivní nekomunikují brýle pro modely 2011 s modely 2012 a obráceně. Vždy se musíš buď poradit podle toho, co koupíš, nebo by to mělo být v návodu jaký typ brýlý je potřeba koupit.
K tvému Panasonicu tyhle http://www.korunka.cz/3-d-bryle/panasonic-ty-er3d4me
Doktor1962
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Key4Master 30. 11. 2012 13:59

Ahojte,
super vlákno a výborné postrehy :) Rovnako aj ja som 3D vnímal ako nezmyselnú zábavku. Iste, chodil som do kina a vcelku sa mi to páčilo. Ale... mať na očiach ťažké okuliare v kine je nepohodlné a nevyváži to ani ten obraz. Navyše ak je niekto krátkozraký a nenosí okuliare :potichu , tak kino nie je najlepší spôsob sledovania akéhokoľvek filmu, nie to už 3D :D
Mám doma týždeň novú TV LG, a ich pasívna technológia je bombová. Keď pustím Avatara, v niektorých momentoch mám pocit, že som tam :D Švagor má high-end Samsung (s tým tenkým kovovým rámčekom - už ani ten sa mi v porovnaní s LG nepáči), ale ten nikoho z nás nijako neoslovil.
Momentálne je to o tom, že každý vyšší model od každého výrobcu má 3D. Preto ak si ktosi kúpi vyšší model, už si 3D nakoniec pozrie. Ktovie čo z toho bude do budúcna. Chce to viac filmových titulov, viac komfortu pri pozeraní. Do doby kým príde niečo lepšie, zostane 3D asi najlepší spôsob ako vtiahnuť diváka trochu viac do deja.
Key4Master
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rum10 30. 11. 2012 15:57

švagr má LG já za se Samsung a 3D mi přijde dost dobrý , trochu změna proti 2D ,ale není to na stálé koukání
rum10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BohdanD 2. 1. 2013 14:28

Docela mi to trvalo, vybrat novou TV, sice jsem po 3D neprahnul, ale když už to dnešní bedny mají tak ať tedy je. Každy člověk obraz 3D vnímá jinak, má přítelkyně nepozná rozdíl mezi aktivním a pasivním zobrazením - prostě všechno je krásný. Žil jsem v domění že chci pasiv, každy říká že je lepší, zašel jsem do prodejny a ejhle BOLÍ MĚ S TOHO OČI, OBRAZ SE MI NESLOŽIL CELÝ! po zkouškách asi 5 TV jsem došel k aktivnímu 3D s obavami že to už vůbec nebude pro mě.. Neříkám že se to dá sledovat pořád, to né ale jednou za čas si něco ve 3D rád pustím. Každému vyhovuje něco jiného a mě aktivní 3D - obraz se mi nerozmazává, hloubka je luxusní, když jsme koukaly na podmořský svět je to jak stát před akvárkem a dívat se skrz něj, možná by byly objekty u pasivu blíž ale když mě to hlava a oči neberou...

Jediné co doporučím je vyzkoušet technologie na vlastní oči! Každému vyhovuje jiná..
Panasonic VIERA TX-L55WT50E , iPhone 5, držím se hesla "Widle jsou pro vidláky"
BohdanD
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod crysis81 2. 1. 2013 21:10

V kinách Cinemax sa používa pasívna technologia 3D?
Sharp LC-60LE830E,PS3 SLIM 250GB,Yamaha RX-V667,Wharfedale Diamond 10.5 5.0 set,sub PROSON RUMBLE R-10,Cowon iAUDIO D2+,Sennheiser IE6,Sennheiser HD215,Sennheiser Adidas HD 25-1-II,
crysis81
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků