Vnímáte blikání u plazem .... a obtěžuje vás? [Anketa]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Vnímáte blikání u plazem a obtěžuje vás?
Ano, jednoznačně blikání vnímám-vidím. 49 %  15%  [ 49 ]
Občas si všimnu blikání, zvláště pak na velkých jednolitých plochách. 49 %  15%  [ 49 ]
Nevím, nejsem schopen se vyjádřit, něco vnímám, avšak nemohu to nazvat blikáním. 11 %  3%  [ 11 ]
Dříve jsem blikání viděl, nyní ne. 5 %  1%  [ 5 ]
Ne, jednoznačně nic nevnímám-nevidím. 81 %  25%  [ 81 ]
Blikání mně výrazně vadí a obtěžuje. 26 %  8%  [ 26 ]
Blikání mně vadí, avšak časem se přizpůsobím. 10 %  3%  [ 10 ]
Blikání mně vadí jen výjimečně. 11 %  3%  [ 11 ]
Blikání mně nevadí. 17 %  5%  [ 17 ]
Blikání mně absolutně nevadí (resp. nevnímám ho, tudíž vadit nemůže). 58 %  18%  [ 58 ]
Celkem hlasů : 317

Odeslat příspěvekod mikeBoss 15. 12. 2010 00:21

To, že plazma bliká som si všimol už dávno a vnímam o vždy. Určite by som si plazmu nekúpil.
mikeBoss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kelav 14. 1. 2011 22:31

Teď jsem hlasoval, jakožto vyléčený epileptik jsem fotosenzitivní. Takže moje odpověď je asi všem jasná, blikání vnímám. Největší martirium jsem zažíval s klasickými 50Hz CRT obrazovkami, které mi dokonce 2x vyvolali záchvat. Přitom například kino a projekce přes jakoukoliv lampu mi nikdy nevadila. S příchodem 100Hz televizí bylo po problému. Dnes se vyhýbám jakýmkoliv místům, kde jsou ještě 50Hz televize. Nakonec díky nástupu plazem a LCD televizí mám klid.

Bohužel některé typy plazem vyloženě neblikají frekvencí 50Hz jako CRT obrazovky, ale obraz ve světlých místech jakoby pulsuje. Dívat se na to dá, ale v mém případě jen chvíli. Zanedlouho mě totiž začne bolet hlava, oči a já vím, že musím od TV. Každopádně to je problém jen určitých modelů a i dnes já doma koukám na 50" plazmu, které se obraz nijak nechvěje, nebliká ani nepulzuje. Někdo to ale holt nevidí, v naši rodině blikání/pulzování obrazu u TV vnímám jen já... :-)
www.fotovalek.cz
kelav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 15. 1. 2011 11:52

kelav píše:Každopádně to je problém jen určitých modelů a i dnes já doma koukám na 50" plazmu, které se obraz nijak nechvěje, nebliká ani nepulzuje.

EDIT: A to?
Naposledy upravil vanDave dne 15. 1. 2011 20:00, celkově upraveno 1
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kelav 15. 1. 2011 15:46

vanDave: Co se ti zdá divného :-) Mám doma, bzučící, zánovní Samsung plazmu, která má stálý obraz, nic nepulzuje, nic se nechvěje. Musel jsem ale TV vybírat nejdříve na prodejně, pak jsem objedánval přes net. A rozdíl mezi nimi je. V elektru jsem například koukal na 42" full HD plazmy od Panasonicu, za nekřesťanských 33.000 a i tak drahé modely byly pro moje oči zabiják, protože obraz ve světlých scénách pulzoval hodně nepříjemnou frekvencí.
www.fotovalek.cz
kelav
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vanDave 15. 1. 2011 19:59

Pral jsem se s citací předchozího příspěvku a zapomněl jsem tam dopsat otázku.:))

Jj, Panasoniky, to jsou stroboskopy. :-)) Domů bych to nechtěl.
->>> Seznam hifiprodejen: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1724&t=767373 <<<-
Gangsta asesoríz: Hlavní je řetěz. Skorozlaté řetězy se dají sehnat v metráži v železářství. Koupíme asi tak 5 metrů. :D
Olympus E-PM1 + 14-42mm
vanDave
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stormborec 1. 5. 2011 18:27

http://avmania.e15.cz/panasonic-tx-p42g ... jeni-video
Neříkejte, že nevidíte jak to bliká
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod armaman 1. 5. 2011 18:32

Ale pri zazname na kameru ti bude takto blikat aj crt nielen plazma. To na co ty poukazujes je normalny jav. Pri crt obraz dokonca vytvaral horizontalne pruhy.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jjando 22. 5. 2011 15:44

Myslím si , že problematika vnímaia blikania akéhokoľvek svetelného zdroja
je subjektívna záležitosť, na ktorú má vplyv to ,s akým dosvitom (zotrvačnosťou) pracuje sietnica oka každého z nás.Je to individuálne a kto tento blikací efekt vníma (najmä
sú to ľudia do 40rokov) by si plazmu(alebo akýkoľvek iný zdroj svetla s frekvenciou blikania nižšou 60Hz) nemali vôbec kupovať. Odporúčam otestovať plazmu pripojením k PC cez
HDMI s nastavenou grafickou kartou postupne na 50p,60p,70p. Pri 70p by už ani
na jednofarebnom testovacom obrazci(najlepšie biela) nemal obraz nikomu
blikať. LCD panely neblikajú len preto , že majú významne dlhšiu odozvu voči
plazme a tak blikací efekt zamaskujú. Ja osobne vnímam blikanie plazmy,
len ak je pripojená cez HDMI na zdroj signálu s výstupom 50i, čo sú všetky zatiaľ mne známe HD sat prijímače. :?: Ak sa niekto stretol s HD sat prijímačom, ktorý má na výstupe HDMI 1080/60p prosím dajte vedieť. :?: Samozrejme, ak má TV videoprocesor s 100Hz alebo 200Hz spracovaním obrazu(dopočítava-dokladá snímky) malo??? by byť po probléme.
Naposledy upravil jjando dne 22. 5. 2011 19:36, celkově upraveno 1
jjando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod armaman 22. 5. 2011 16:53

No zatial jedinu blikajucu plazmu co som videl bol full hd panasonic a ako zdroj signalu bol pouzity tv magio net. V pripade sat signalu som tento problem na plazme philips a samsung hd ready absolutne nepostrehol. Neberiem do uvahy bielu ako taku ale normalmy sledovany obraz.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jjando 22. 5. 2011 18:00

Zdá sa mi, že čím väčšia a jasnejšia je plocha na ktorú sa pozerám, tým je prah vnímania
blikania tejto plochy nižšie (oko je citlivejšie). Ľudské oko je najcitlivejšie na
svetlú žlto-zelenú farbu. Pokiaľ ktorákoľvek plazma skutočne vstupný signál 1080/50i
spracuje (prepočíta) aspoň na 70p zobrazovaných, myslím??? že blikanie už nikto vnímať nebude.
Parameter "600 Hz Sub Field Drive Intelligent Frame Creation Pro" u plazmy Panasonic
mi nieje úplne jasný !!!
jjando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hustakF 29. 5. 2011 17:43

Já vidím blikání hlavně u plazem od Panáka. Ať se podívám na jakoukoliv jejich plazmu, vždycky bliká. Je jedno, jestli je to nejnovější nebo nejstarší model. Po krátké době to celkem vadí, občas z toho mírně zabolí oči.

Naopak u plazem od LG jsem nikdy blikání neviděl. Schválně jsem se díval v obchodech a nikdy nic. Nakonec jsem rád, že mám doma LG plazmu, ikdyž není úplně nejnovější a nejlepší.

A u Samsungu taky většinou blikání nevidím, ale na některých modelech jo. Záleží to generaci a na sériích.

Přemýšlím, že až budu kupovat novou plazmu, tak do Panáka asi nepůjdu. Může být nejvybavenější, nejrychlejší a třeba i nejlevnější, ale dokud bude blikat, má smůlu.
El Patron
hustakF
Junior

Odeslat příspěvekod anonymni 30. 5. 2011 13:37

Podle mě blikání Panasoniků na prodejnách je díky módu, který je nastavený jako demo nebo tak nějak podobně.Pokus si člověk nastaví Panasonika nebo i jinou plazmu doma je blikání skoro neviditelné, ale pořád tam je.Někomu to vadí jiný to ani nepostřehne.
anonymni

Odeslat příspěvekod artam 30. 5. 2011 14:07

jjando píše:Parameter "600 Hz Sub Field Drive Intelligent Frame Creation Pro" u plazmy Panasonic mi nieje úplne jasný !!!

To preto, lebo je to PR marketingovy blabol na oklamanie protivnika (t.j. mozgu spotrebitela, ktory veli - cim viac Hz, tym viac televizor). :-D

Strucne vysvetlene - plazma zobrazuje stale len 60 snim./s, tych "600Hz" znamena len tolko, ze kazdy plny snimok sa zobrazuje prostrednictvom 10 sub-snimkov, ale na kazdom z nich je rozna intenzita jasu jednotlivych pixelov.
Predstav si to, akoby si pokladal 10 folii jednu na druhu s roznym jasom a az vsetky dokopy daju jeden snimok.

V podstate sa jedna o "jemnost" skalovania jasu v ramci jedneho snimku, t.j. viac odtienov farieb - len pre info, u starsich typov plazmovych panelov sa davno pouzivalo 480 Hz sub-fields a nikto sa nesnazil z toho vyrobit "480 Hertzovy" televizor. A napriklad byvaly Pioneer Kuro tusim pouzivali az 720 Hz sub-fields a tiez nevykrikovali do sveta, ze je to "720 Hertzovy!!!" televizor. Cize pre predstavu - akoby sa namiesto 8bitov na farbu (u 480Hz) pouzivalo 10 bitove rozlisenie (u 600Hz) alebo 12bitove (u 720Hz)

Ale s opakovacou frekvenciou snimok to nema nic spolocneho - vsetky zobrazuju stale len tych 60 fps.
artam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jjando 31. 5. 2011 15:13

Artam, ďakujem za odpoveď na tému "Parameter 600Hz...".Dodal by som len toľko,
že si myslím, že aj plazmy by si zaslúžili vybaviť videoprocesor plnohodnotným 100Hz spracovaním obrazu(dopočítavanie snímku), avšak cenu by to navíšilo minimálne o 120Eur.
jjando
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Veider 21. 6. 2011 17:40

Jsem čerstvým majitelem Panasonicu TX-P50G30E, blikání vnímám zejména na větších jednobarevných plochách (např u základní obrazovky PS3). S televizí jsem ale hodně spokojen a nemyslim že by mě to rušilo až tak, že bych uvažoval o změně.
Veider
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka