Vyber nove TV, nahrada za CRT, 37", cca do 12 tisic

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 3. 2011 15:12

Moc nevěřím tomu, že na TN monitoru je černá černější - aspoň co jsem zatím viděl, tak potmě každej při černé barvě svítí, že by se u toho dalo číst. Za světla sice bude černější než ta plazma, ale zas se tam ztratí všechny tmavší odstíny.
Jinak - dost bych se divil, že by defaultní nastavení obrazu od výroby bylo horší, než nějaká kalibrace, co vymyslel nějakej uživatel. Strjně při té kalibraci vycházíš z těch defaultních hodnot co nastavil výrobce, takže maximálně můžeš dosáhnout jinýho podání barev, než bylo úmyslem Panasoniku. Jsem si taky takhle zkoušel "kalibrovat" podle netu - výsledekm byl žlutej obraz - prý je to tak správně - ale nikdo normální se nebude dívát třeba na hokej, nebo na pruh co je dole na ČT24 v zažloutlé barvě.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 3. 2011 15:56

Nemôžeš to zovšeobecňovať. Po kalibracii obraz objektivne lepši bude. To je fakt, viď namerane hodnoty v recenziach. Len malokedy sa stane, že vyrobca to už defaultne nastavi idealne. Bez sondy to sice nastaviš tak, aby ti ten obraz sedel, no TV nebude podavať ten najlepši obraz aky môže. Kalibraciou dostaneš z tv maximum jeho možnosti. To však ale neznamena že keď to skalibruješ, že ten obraz ti musi vyhovovať. Koniec koncov ani tie kalibrovane hodnoty nie je problem skorigovať podľa potrieb.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 3. 2011 16:46

Proč by to ten výrobce prodával rozladěný? A pokud je to rozladěný, tak je to kus od kusu a nastavením nějakých čísílek podle toho jak je to správně u konkrétního kusu někde v tramtárii bude vždycky horší, než jak je to na default od výrobce.
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 3. 2011 17:46

To je hluposť. Vyrobca to nepradava rozladene, ale nastavuje podľa nejakych svojich kalibračnych obrazcov, podľa rôznych podmienok. To su tie rôzne režimy (kino, game...).
Ak by to bolo tak ako vraviš, načo by vôbec potom nejaka kalibracia existovala, keby to vyrobca nastavil idealne. Konieckoncov, čisla o tom neklamu, že kalibracia pomôže (v drvivej väčšine pripadov). To, ale že to niekedy človek vidi inak je jeho subjektivny problem, nie problem kalibracie.
A zase naopak to neznamena, že s defaultom nemôže byť človek spokojny. Len to nie je stav, kedy (väčšinou) tv podava maximum svojich možnosti.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod MgX 26. 3. 2011 21:09

Nargon tak ať dobře slouží! :-)

Já měl možnost srovnat VTčko od Panasoniku v 50" provedení se svoji CRT Nokií... Když byl kvalitní zdroj signálu, pak VTčko hrálo dobře. U kvalitativně horšího materiálu - nic moc. Blikání bylo také výrazně sníženo oproti běžnému stavu - změnil jsem nastavení a taky měl jinak osvětlení místnosti ...nejlíp, když byla tma.

Ale co se týká zvuku tak ... zvuk byl dostatečný pro mluvené slovo. Bylo všemu rozumět a udělalo to kulisu. Ovšem Nokia se svým zvukovým projevem utekla snad o dvě třídy. Panasonic se v porovnání - z mého pohledu - absolutně nechytal. Výbuch čehokoliv - nic moc. Když jsem zkusil jen tak „z hecu“ přehrát MP3 ... kovový zvuk - nic moc. Hodně se zde počítá, že si člověk pořídí domů i zvukovou aparaturu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 26. 3. 2011 21:40

Co bylo konkrétně tím kvalitativně horším signálem?
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 27. 3. 2011 12:06

stormborec zkoušel jsem vlastně (skro) všechny typy signálů. Tudíž ... i starý (avšak kvalitní) analog, DVB-T, přehrávání DivX, DVD, BR, SD satelitní vysílání, ale i HD satelitní vysílání.

V této uhlopříčce a pro tento model (z mého pohledu) platí jednoznačně to, co platí jinde. Kvalitní signál = kvalitní výsledek. Prostě moderní technologie špatně maskují signálové nedostatky. Kvalitně hrající SD stanice ze satelitu, HD stanice ze satelitu a BR disk byly pro VTčko v této uhlopříčce správným žrádlem. Kdo si myslí, že každá plazma je schopna zamaskovat nedostatky horšího signálu, mýlí se.

Netvrdím, že se na výše uvedeném modelu nedá koukat třeba na DivX, ovšem pozorovací vzdálenost se musí opravdu zásadně upravit. Uživatelé toužící po blízkém koukání, aby si navozovali tzv. kino zážitek, budou (abych byl objektivní, tak to napíšu jinak) - mohou být zklamáni.

V každém případě musím doplnit, že Panasonic VT poskytuje při dostatečně kvalitním zdroji signálu výborný zážitek, který v HD (zvláště pak u BR) je z hlediska dnešní konkurence neopomenutelný.

U zvuku však platí výše uvedené. Na dnešní poměry lehký nadprůměr, ovšem oproti kvalitním starým CRT propad (sorry, můj názor).
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 27. 3. 2011 16:46

A ta Nokia byla HD?
Taky je potřeba vždycky zohlednit pozorovací vzdálenost vzhledem k úhlopříčce. Jinak když se na CRT s klasickým PAL rozlišením a prokládaným zobrazením pustí PAL vysílání, tak bude asi mít vždycky určitý náskok, to je jasný.
Btw. nevadí plazmám ten bílý pruh dole na ČT24?
Ještě bych se chtěl zeptat Nargona, jestli při sledování vysílání v 4:3 se zobrazují po stranách šedé pruhy, nebo jsou černé. Díval jsem se do návodu a zaujala mě tam jedna věc - "osvětlení bočního panelu" - může to fungovat místo osvětlení při sledování televize?
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 27. 3. 2011 18:28

stormborec myslím, že mě trochu začínáš chytat za slovo ... nevadí :-)

Ne, Nokia samozřejmě nebyla HD a ani neměla 50" uhlopříčku. Když však dovolíš, já se prostě porovnání neubráním. Ta Nokia má už za sebou mnoho let provozu, tudíž by se dalo předpokládat, že moderní TV ji převálcuje ve všech směrech. Nestalo se. Z mého pohledu opravdu ne.
Ano u kvalitního vysílání se jednalo o zajímavé pokoukání. U HD vysílání o přitažlivý zážitek v přirozeném barevném podání.

Víš já nejsem člověk, co se před každou novinkou posadí na zadek a okamžitě spustí radostný povyk. Rád si věc lépe prohlédnu a následně zjistím klady a zápory. Kdo si nasadí „růžové brýle“ a následně je unesen ze všeho - má smůlu, nevnímá realitu (nebo naopak štěstí, protože mu nevadí, když si koupil věc, která v mnoha případech nefunguje na dobré kvalitativní úrovni).
Hodně lidí se diví, že jsem schopen a ochoten popsat problémy a zádrhely u zakoupeného zboží - oni by to přeci neudělali. Ano je to tak. Mnohý uživatel otevřeně nepřizná, že jeho volba nebyla ideální, nebo že na zakoupeném výrobku našel nějaká negativa.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 27. 3. 2011 19:40

Nevím jak jsi na to přišel s tím chytáním za slovo. Já mám jenom blbý LCD, ale nestěžuju si, protože je to velký - na fotbal, hokej (měl jsem 50cm CRT), konečně to nebliká a dá se na to čučet bez únavy očí. Ale obrazově to na CRT v SD vysílání samozřejmě nemá v mnoha směrech :nenapadne
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 30. 3. 2011 11:24

Tak jsem si i trochu hral s tou kalibraci podle recenzi a ten "podle recenze" zkalibrovany obraz se mi nelibil. Vratil jsem se na "kino rezim" ktery mi nejvice vyhovoval.

Co se tyce one "cerne barvy" tak mam monitor HP w2408h, recenze: http://www.svethardware.cz/art_doc-696F ... 6AB27.html Ale je pravda ze jsem nezkousel jak se u nej cte, kdyz zobrazim cernou. Mam tu lampicku ktera mi v noci sviti, nekdy to vyzkousim. Ale mysim ze si toho moc neprectu.
Ale hlavni problem v te "cerne" je ten ze ta TV i ve vypnutem stavu nema cernou plochu. Je proste cela sediva. Takze ikdyz jeji cerna urcite nesviti jako na TN monitoru, tak je stale sediva a neni to cerne. Kdezto na tom TN monitoru je podklad opravdu cerny (ve vypnutem stavu) a ikdyz asi trochu sviti, tak je to vice cerne.
Ovsem ta Plazma ma velky kontrast a diky tomu po chvili vnimam tu sedivou jako cernou. Ale kdyz se koukam dukladne a porovnavam cernou v obraze s "cernym rameckem tv" tak proste vidim tu sedivou. A tohle se mi u TN monitoru nestava, tam kdyz porovnavam tu cernou zobrazenou s cernym rameckem, tak proste je to cerne.

A vysilani 4:3 je "defaultne" bez pruhu je tam predvolene roztazeni na cely panel (a deformace obrazu) Pouziva to rezim "stred" kdy obraz v prostredni 1/3 je roztazen mene a v postranich 2/3 je roztazen vice. A trochu to pomaha ze kruh uprostred obrazu je stale relativne kruhem, rozhodne lepsi nez cisty 16:9 rezim. Ale samozrejme si to muzes na ovladaci prepnout na jiny rezim a kdyz zvolis 4:3 tak se zobrazuji ony sedive pruhy. A jsou sedive, ne cerne.

A ono "osvětlení bočního panelu" jsem v manualu nasel taky. Nasel jsem to i v menu na TV, ale nezjistil jsem co to vlastne dela. At jsem tam nastavil co jsem chtel, tak jsem si zadne zmeny nevsiml.

-- 30. 3. 2011 11:30 --

Tak jsem si s tim ted jeste hral. A uz vim co je to "osvětlení bočního panelu" je to barva tech pruhu v tom rezimu 4:3 :) od cerne (vypnuto) az po nejakou svetle sedivou (jasny). Mel jsem celou dobu nastaveny stred, coz bych rekl ze je 50% sediva. To by melo zabranit vypalovani obrazu.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Junior

Odeslat příspěvekod stormborec 30. 3. 2011 17:26

LCD jsou v dnešní době všechny "černý" - monitory i televize. Problém je při sledování potmě - černá obvykle není tak černá jako na té plazmě. A za světla se zas v té černé můžou ztrácet tmavý odstíny (ne doslova).
Takže šedý pruhy - není to rušivý? Dost filmů v televizi se vysílá pořád ještě 4:3.
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nargon 30. 3. 2011 21:21

Tak jsem si zkousel cernou na monitoru. A cist se pri tom neda, ale je pravda ze ten monitor "sviti" a neni to absolutne cerne. Ale ja na tom taky nedelam ve tme, ale mam tu vzdy zapnutou lampicku, a kdyz jsem ji zapnul tak jsem prestal vnimat to svetlo z monitoru a pak jsem to vnimal jako cerne.
A tu plazmu taky nesledujem potme, ale s mirnym osvetlenim mistnosti. A bohuzel je svetlo umisteno tak, ze sviti i na plazmu a prosvecuje panel, kde pak ta cerna neni cernou.

A ty sede pruhy vetsinu casu nevadi, ale v okamzik kdy zacnou splyvat s pozadim filmu a pak k "okraji" jde clovek nebo jede auto (ve filmu) tak si zacnu rikat, proc nedojelo az na konec a v pulce se prestalo zobrazovat. A pak mi dojde ze je to okraj :) Ale tohle se stava i u cernych pruhu, ale tam mi to neprijde divny, kdezto u tech sedivych ano.
A jak jsem psal, jde nastavit zda budou ty pruhy cerne, nebo sedive a pripadne i jak hodne sedive budou. Takze kdyz nebude sediva vyhovovat muzes si nastavit cernou, ale pak je tu moznost vypalovani obrazu.
Pripadne nastavit jiny rezim zobrazeni. Misto 4:3 je mozne pouzit 14:9, kde mas ty postrani pruhy polovicni a obraz je nahore a dole trochu oriznuty. Tohle se mi zatim jevi jako nejlepsi moznost zobrazeni. A nebo Zoom1, kde jsou oriznuty velke pruhy nahore a dole, aby byl obraz pres celou TV. Ale tohle se mi moc nelibi casto to urizne hlavu ze vidis cloveka od nosu dolu :( U tech 14:9 to taky trochu orezava, ale cloveka to orizne nekde na "cele" takze vetsinou vidis i oci a nepusobi to tak divne.
Desktop: Ryzen 7 1800X (3.95GHz, 1.35V), Asus Crosshair VI Hero, 16GB DDR4 Ram (3200MHz), 128GB SSD + 3TB HDD, Nvidia GTX 1080
Notebook: Asus UL50VT 15.6" (SU7300@1.7GHz, 4GB ram, 500GB HDD, Intel GMA 4500MHD + nVidia G210M, dlouha vydrz cca 7+ hod)
Nargon
Junior

Odeslat příspěvekod stormborec 30. 3. 2011 22:00

Hehe, asi je to o zvyku ty pruhy :) Na LCD se dívám vždycky v oroginálním rozlišení a nikdy mně to nevadilo. A co třeba ten bílý pruh na ČT24 dole - nezůstává tam po přepnutí na jinej program?
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PAVEL.2 30. 3. 2011 22:52

stormborec píše:Hehe, asi je to o zvyku ty pruhy :) Na LCD se dívám vždycky v oroginálním rozlišení a nikdy mně to nevadilo. A co třeba ten bílý pruh na ČT24 dole - nezůstává tam po přepnutí na jinej program?.

No já viděl několik LCD co měly vypálený čmouhy (pruhy po sledování 4:3) tak bacha

Pokud plazmu zahoříš cca 200h, je to v pohodě při běžným střídání programů není nutný to řešit.
PAVEL.2
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka