Jakou 40" LCD/LED si mám pořídit?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kuk 2. 5. 2012 07:17

Nazrál čas abych si pořídil větší HD televizi, ale jelikož tuto oblast tolik nesleduju a nebídka se mění každou chvíli tak nevím po čem šáhnout.
Původně jsem byl rozhodnutý pro nějakou 50" Pana plazmu, ale díky osobní zkušenosti se dvěma kusy kdy jsem byl překvapen velmi nepříjemnou posterizací barevných přechodů a navíc 50Hz bugem (rozpadání obrazu při pohybu či švenku) u pozemního HD vysílání, jsem od plazem ač nerad upustil. Přecejenom kvalita ditheringu je u LCD lepší.

Takže cenově to vidím někde kolem 10 -15 000 Kč,
Rozměr min 40" a výše.
3D nemusím, přepokládám že zatím není o co stát.
Nejdůležitější je pro mne kvalita obrazu a možnost nastavení přirozených barev. Různé Smart a USB funkce jsou druhotné.
Co jsem pochopil tak u LEDek asi ne boční podsvícení, ale pokud možno celoplošné. Na lokal dimming asi můj rozpočet nebude stačit.
Obrazově mi nejlíp připadá Samsung a LG.

Zatím mi není jasný vývoj kolem HD vysílání v MPEG-4. V čem se vlastně vysílá HD teď a za jak dlouho se to změní? Zřejmě se jedná o přechod na DVB-T2.
Taky by mě zajímalo jakou generací HDMI jsou které TV vybaveny a čím se ty HDMi verze liší, protože často slyším o problémech s nesprávnými kabely apod.

Bohužel je mi jasné že většina současných TV jsou více méně spotřební šunty, kterým často třeba vyschnou kondenzátory už po 3 letech, čili těsně po záruce takže má výrobce zajištěn stálý přísun peněz :-\

Ještě koukám že vlastně bude lepší si koupit telinu až po Olympiádě pokud pak zlevněj :-))
kuk
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 2. 5. 2012 08:09

1. za 15 litrov a 40" zazraky necakaj. O plazme si neuvazoval?
2. na celoplosne podsvietenie zabudni, to by si musel siahnut po niektorom z top modelov. No paradoxne local dimming mozes mat aj v tejto cene u edge led.
3. HD sa vysiela vacsinou v mpeg 4, zalezi od konkretneho providera.
4. problem s hdmi kablami nema vela spolocne s ich generaciou. Tie problemy su hlavne pri dlhych kabloch 7, 10..., kde niektore maju problem preniest full hd obraz na taku vzdialenost. Inak vacsina tv ma verziu hdmi 1.4, to je potrebne kvoli 3D.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod kuk 2. 5. 2012 09:06

1. za 15 litrov a 40" zazraky necakaj. O plazme si neuvazoval?.
- Nečekám vím že jde o kompromis.
- ad Plazma viz řádek 3-5 v mém předešlém postu a
http://forum.hdmag.cz/viewtopic.php?f=11&t=45406

2. na celoplosne podsvietenie zabudni, to by si musel siahnut po niektorom z top modelov. No paradoxne local dimming mozes mat aj v tejto cene u edge led.
Jo všimnul jsem si, ale nečekám od toho nějaký zázrak a navíc to má jakési jiné necnosti jak jsi psal jinde (zřejmě Clouding). Nebude lepší celoplošné LED podsvícení, pokud to ještě u nějakej modelů nabízej? Přřecejenom nesmyslná honba za tenkostí televize dělá své..

3. HD sa vysiela vacsinou v mpeg 4, zalezi od konkretneho providera.
4. problem s hdmi kablami nema vela spolocne s ich generaciou. Tie problemy su hlavne pri dlhych kabloch 7, 10..., kde niektore maju problem preniest full hd obraz na taku vzdialenost. Inak vacsina tv ma verziu hdmi 1.4, to je potrebne kvoli 3D.

Aha :idea:
kuk
Junior

Odeslat příspěvekod Marek_K 2. 5. 2012 11:07

kuk - celoplosne led podsvietenie maju tento rok samsungy serie EH, je to najnizsia rada ale po obrazovej stranke tam niesu ziadne velke kompromisy. Dokonca pozorovacie uhly su lepsie ako u top modelov(to bol jeden z dovodov preco som vratil minulorocnu D7000) a tiez uvazujem nad tymto EH. TV nieje nezmyselne tenka, je obycajnejsia - ziadne priehladne plasty, len cierny ramik. A hlavne problemy EDGE LED (clouding, banding, bleeding, flashlighting) su do znacnej miery redukovane.

http://www.mall.cz/led-televize-smart-t ... 00?src=sug

recenzie z USA
http://www.televisioninfo.com/content/S ... Review.htm
http://www.televisioninfo.com/content/S ... Review.htm
Marek_K
Junior

Odeslat příspěvekod kuk 2. 5. 2012 12:55

@Marek - jo díval jsem se na ní, ale tam mi vyvstává otázka že je to "jen" 50Hz a ne třeba 100Hz. Je to nějaké zásadní nevýhoda nebo ne? Todle zatím nemám odpozorovaný.
Tadle EH má těch 100Hz ale neinzerujou tam to plném podsvětlení.
http://www.mall.cz/led-televize-smart-t ... xxh#folder

Ještě mám dopľňující otázku - jaký panel používají současný LCD TV, IPS, TN nebo něco jiného a zda nativně zobrazují 8bit či jenom 6bit barvy?
kuk
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 2. 5. 2012 14:11

A si si určite isty, že EH je full led?
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod Pandero 2. 5. 2012 16:09

EH modely Samsungu maji opravdu podsviceni "zezadu", ovsem je tam jen par diod, neni to full led ve smyslu desitek nebo stovek diod.

Tahle rada je urcena jako letosni nahrada za LCD modely. Ma extra nizkou spotrebu, obraz neni spatny, ale vybavou trochu zaostava.

Lepsi radou ma byt ES rada s edge LED podvicenymi modely, i kdyz jak rikam, obrazove neni EH rada vubec spatna a vasim pozadavkum by urcite vyhovovala.

Dopurucuji model UE40EH5450, ktera uz je 100Hz, ma i multimedialni vybavu a da se sehnat bez koruny za 15k.
Pandero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kuk 2. 5. 2012 17:24

Jak koukám do EW letáku tak tedˇ zrovna maj tu EH5300 za 13 000,-. Ale asi bych nejspíš bral tu UE40EH5450.
A jak jsou na tom s kvalitou obrazu a podsvícení LG placky? Co vidím tak cenu maj nižší, uhlopříčku větší, více výbavy a 3D k tomu ale obraz mi subjektivně přišel nepatrně horší (salbší černá, kvalita kresby). Ale co lze taky poznat z upskejlované HD HBO mazanice v Datartu či přepáleného korejskeho demo videa v Okey prodejně :-!
kuk
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 2. 5. 2012 17:26

IPS panely, ktore použiva LG, maju vo všeobecnosti tu čiernu horšiu ako VA v Samsungu. To je vlastnosť panela. Zas ale maju ine vyhody.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod armaman 2. 5. 2012 18:32

Obrázek

ja som si v sobotu za 469 eur kupil toto.
je edge led sice len 50Hz no obrazovo spokojnost. zvlada takmer cokolvek na usb v pohode aj 1TB WD v NTFS formate aj napriek tomu ze vyrobca odporuca format do FAT 16-32 a hd video pokial je zvuk 2 kanal tak tiez s nim nema problem. Dokonca je to prehravanie lepsie ako z mojho Nettop-u Asrock alias HTPC.
Celkovo sa mi Sony paci viac ako hoc aky LG ci Samsung.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Marek_K 2. 5. 2012 18:40

Mam otazku , to ze ma panel ine maximalne Hz ako 50Hz znamena ze sa da zapnut doplnovanie snimkov(u samsungu motion plus). Ked ho na napriklad ES8000ke vypnem tak je zobrazovanie 50Hz? Aj tak potom vlastne pouzivam len 50HZ panel kedze doplnovanie zasadne vypynam kedze potom je to nepozeratelne(SOE).

5450ka je inzerovana ako 100Hz ale v menu nieje moznost zapnut motion plus a natvrdo zapnuty nieje kedze obraz je OK (nieje hnusno plynuly). 100Hz panel na mojej starej B650 ma moznost vypnut motion plus.

Full aray LED je niekde definovane ze to musi byt niekolko 100 led? To ma zmysel ked sa tie lokalne zhasinaju. Ak keby ich tam bolo len par 10tok, rovnomernost podsvietenia a problemy s cloudingom ktore zuzuju Edge LED to zasadne zlepsuje.
Marek_K
Junior

Odeslat příspěvekod kuk 2. 5. 2012 18:48

Jsou Sony panely stále ještě Sony? Já mám pocit že oni už svoji výrobu zapíchli a odebírají panely od Panasonicu nebo ze společné továrny kde mají podíl jěště snad s Toshibou, ale technologie je od Paňasů. Nízky prodej jejich TV je to co je už dlouhou dobu potápí. Ale to nic neříká o jejich kvalitě. Budu se na ně muset podrobně podívat.

OT. Sony sice zaměstnává víc lidí než japonská armáda ale teď musí 10 000 lidí propustit. A korejci chrlej dál...
kuk
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 2. 5. 2012 18:54

ja nepozeram na to kto co vyrobil ani sa neznazim patrat po podstate veci...
To co pises moze byt tak ako pises no ja som spokojny a za tu cenu som viac neriesil.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Pandero 2. 5. 2012 19:02

Marek_K píše:Mam otazku , to ze ma panel ine maximalne Hz ako 50Hz znamena ze sa da zapnut doplnovanie snimkov(u samsungu motion plus). Ked ho na napriklad ES8000ke vypnem tak je zobrazovanie 50Hz? Aj tak potom vlastne pouzivam len 50HZ panel kedze doplnovanie zasadne vypynam kedze potom je to nepozeratelne(SOE).

5450ka je inzerovana ako 100Hz ale v menu nieje moznost zapnut motion plus a natvrdo zapnuty nieje kedze obraz je OK (nieje hnusno plynuly). 100Hz panel na mojej starej B650 ma moznost vypnut motion plus.

Full aray LED je niekde definovane ze to musi byt niekolko 100 led? To ma zmysel ked sa tie lokalne zhasinaju. Ak keby ich tam bolo len par 10tok, rovnomernost podsvietenia a problemy s cloudingom ktore zuzuju Edge LED to zasadne zlepsuje.

Kdyz vypnes funkce na podporu plynuleho obrazu, tak myslim, ze ti to 50Hz neudela, vzhledem k tomu, ze hardwareove je tam 200Hz sasi. Jenom se zmeni softwareove prepocitavani na jiny princip.

Co se tyce full LED, netvrdim, ze to musi byt 100 diod, jen rikam, ze vetsina vyrobcu, co Full LED dela/delala, tam davala vetsinou velke mnozstvi diod. Samsung tam tech diod dava jen par, coz neni nic spatneho, je to jenom informace =)
Pandero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kuk 2. 5. 2012 19:07

To s těma 50Hz/100Hz a různejma motion +/- mi taky vrtá hlavou. Je to lepší nebo ne? Vyšší řady Tv maj 200 i 400 Hz plazmy i víc.
Z principu mi jakekoliv dopočítávaní a interpolace obrazu vadí. Jak se to pak kouše u filmů s 24p nebo u americkýho TV videa s 60p? Co když si pošlu do Tv z PC 48p nebo 120p video?

Rád bych sledoval původní snímky a ne nějaký přetvořený mezikusy.
kuk
Junior

Další stránka