Smart TV vs. MMC vs. HTPC

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod lemming 3. 9. 2012 09:47

Zdravím,

přemýšlím nad novou TV a obecněji nad novým řešením sledování různých věcí. Tady je moje "analýza":

Co už mám:
    - Síťovou storage DNS-323
    - Jednoduchý DVB-T tuner k současné televizi (asi se nevyužije, ale pro úplnost)
    - Jednoduchý DVD přehrávač

Co potřebuji nezbytně:
    - Úhlopříčku 32"-37" (sledovací vzdálenost cca 3.5 metru, tahle velikost TV se nám hodí)
    - Pozorovací úhel do 30-45 stupňů od kolmé osy
    - Sledovat DVB-T pořady
    - Přehrávat DVD
    - Přehrávat filmy ze síťového úložiště (včetně korektních českých titulků, bez nutnosti zapnutého počítače!)
    - Nahrávat pořady z TV pro pozdější přehrání (není _úplně_ kriticky nezbytné, ale když už dělám nové řešení...)
    - Nemělo by být nějak výrazněji hlučné / mít velkou spotřebu
    - Pokud bych šel cestou HTPC, chci hotové řešení, ne dlouze vybírat kompatibilní komponenty, pak vhodný software...
    - Barva černá, případně kov, ne stříbrný plast

Co by bylo pěkné:
    - VGA vstup
    - V budoucnu si možná přikoupím projektor, abych mohl občas promítat obraz na protější stěnu - kdyby řešení umožňovalo dávat výstup i na něj, bylo by to fajn
    - Prohlížení netu, ale to bude využíváno jen velmi zřídka
    - Pokud by se šlo cestou zařízení k TV, tak aby umělo i přehrávat DVD - odpadla by krabička
    - Ovládání mobilem (Android app) bych taky zužitkoval, ale není to nějaká zásadní podmínka
    - Zadní podsvícení (stěny za televizorem). Ale jak jsem zjistil, to je doménou TV 30k+ a jen u Philipsu, takže asi smolík

Co mě moc nezajímá:
    - 3D
    - "1000Hz", "kontrast miliarda ku jedné" a podobné "fajnšmekr" featury. Ne, že by vadily, ale prostě je nedokážu ocenit a akorát zvyšují cenu.
    - Wi-fi modul (mám cat6 strukturku nataženou k TV)
    - FullHD (asi bude, ale kdyby jediný problém bylo, že TV je "jen HD ready", tak to není velký problém)

Cenu si představuji v rozmezí cca 15-25 tisíc, podle toho, jak moc požadavků bude zařízení splňovat


Možná řešení:

1) Smart TV
    + Kompaktní "all-in-one"
    + Pravděpodobně nejlevnější
    - Nahrávání pořadů asi jen na disk připojený k TV a přehratelné jen v TV (nic moc, ale akceptovatelné)
    - Přehrávání asi jen přes DLNA s možnými problémy s kompatibilitou titulků / formátů (používá tady někdo DNS-323 jako DLNA server?).
    - TV asi nebude mít video výstup a tedy projektorem nepůjde přehrávat TV signál

2) TV + "Multimediální centrum"
    + Menší problémy s formáty (asi?)
    + Nahrávané pořady jde přehrát i jinde
    + Může se připojit projektor
    + Možnost rozšíření storage na filmy (v DNS 323 mám jen asi 700GB)
    - Vyšší cena
    - Možný vyšší hluk
    - "Krabice navíc"
    - Neviděl jsem MMC s DVD
    - Co jsem tak koukal, tak u velkého množství z nich si lidi stěžují na různé problémy s firmware - bude nutno pečlivě vybírat

3) TV + HTPC
    + Naprosto nejuniverzálnější řešení
    + Může se připojit projektor
    + Možnost rozšíření storage na filmy
    - Hodně vysoká cena
    - Možný vyšší hluk
    - "Krabice navíc"

Co mi z toho vychází:

Co jsem tak koukal, tak mi vychází, že "příplatek za DLNA" je poměrně malý, takže asi nemá moc cenu kupovat non-DLNA TV kvůli ceně. Takže pro začátek bych koupil Smart TV v ceně kolem 15 tisíc s D-Sub konektorem. Pokud by měla problémy s přehráním jen sem tam s něčeho, tak využiju ten D-Sub a přehraji to z notebooku.

Moje tipy na TV:

32" - http://3d-televize.heureka.cz/lg-32lm620s/recenze/ (13k)

37" - http://led-televize.heureka.cz/lg-37ls570s/ (86x59 cm) (necelych 13k)
http://3d-televize.heureka.cz/samsung-u ... 0/recenze/ (17k)
http://3d-televize.heureka.cz/panasonic ... e/recenze/ (16k, malo recenzi)

Můžete někdo doporučit/nedoporučit některou z výše uvedených TV, případně nějakou jinou, vyhovující požadavkům?

Jestliže by se problémy ukázaly větší / potřeboval bych další síťový úložný prostor / potřeboval bych současné koukání na TV a nahrávání jiného pořadu, zdroj pro projektor, můžu dokoupit mediacenter. Tady jsem se koukal a vesměs jsou taková nedotažená, respektive si lidi stěžují na blbý firmware. Vybral jsem:

http://multimedialni-centra.heureka.cz/ ... mini-plus/
http://multimedialni-centra.heureka.cz/ ... at-eg-r6s/
http://multimedialni-centra.heureka.cz/ ... ay-tv-pro/

(Jestli máte tipy / poznámky k MMC, tak se s nimi, ale asi to není úplně akutní/aktuální.)

Za "hotové" HTPC bych dal tak 15-20k minimálně, to mi přijde, že pro mě opravdu nemá smysl.

Prosím tedy o rady ohledně té TV, případně pokud máte k tématu co jiného říct, tak sem s tím. Díky ;)
lemming
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dagy2 3. 9. 2012 11:08

Ja by som na začiatok len 3 pripomienky:
1/ doplň do šepcifikácie zariadení ktoré potrebuješ "1ks lupa veľká".
Na 3.5m mať 32" TV, to ani nemusíš moc vyberať, ber prvú ktorá je. Myslím, že na tú vzdialenosť sa snáď doporučuje 55"?
Na 37" je doporučená vzdialenosť 1.5m hneď tu:
viewtopic.php?f=1703&t=1086257

2/ DLNA bude vždy a na každom prístroji obmedzené - takže sú dve cesty:
- buď si vybrať formát, ktorý chcem a budem pozerať, napr. mkv, divX a pod, odskúšať si to na nejakej konkrétnej TV a nič iné nepoužívať
- alebo MMC ktoré prehrajú skoro všetko

3/ MMC na 99% nenahráva. Je to prehrávací prístroj, nevrčí, pretože väčšinou nemá mechaniku - používa napr. NAS.
Ak chceš nahrávať niečo iné než pozeráš, vhodný prístroj je nejaký prístroj - náhrada klasického videa - t.j. DVB-T prijímač, ktorý zároveň vie nahrávať či už cez USB alebo má priamo svoj HDD.
zásadne nedoporučujem DVD/HDD s DVB-T tunerom - jednak jeho cena je astronomická a druhak je to analogový stroj ktorý už dnes toho nemá moc čo ponúknuť okrem prehrávania starých DVD.

P.S. VGA vstup si asi myslel nejaký video vstup, ale určite nie "VGA". To je technika 80-tych rokov minulého storočia.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 3. 9. 2012 11:14

- na 3,5 m min. 40" (vlastna skusenost, zniesol by som aj viac)
- s HTPC viem pomoct, 20 000 CZK sa mi zda vela, do 15 000 by sa mestit dalo (aj menej, ak by si co to kupil z bazaru, predsa tam nejde o hyper vykon)
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod The Wolverine 3. 9. 2012 12:58

Existují i MMC s HDD a tunerem (nahráváním) - třeba Xtreamer Prodigy. Přehrávač DVD už stejně máš.
Schiit Bifrost 4490 ► Schiit Asgard 2 ► Audeze LCD-X │ Grado GH4
Marantz PM7000N ► Bowers & Wilkins 684
The Wolverine
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 3. 9. 2012 14:54

Díky, sesumíruju body podle Dagyho2, ale zmiňovali to i ostatní:

1) Že je to na tu vzdálenost relativně malé vím. Bohužel, ve 40" je výběr dost mizerný a 42" už jsou dost velké "krávy" a podle mě by v našem pokoji působily jako pěst na oko. Teď na tom místě máme starou CRT, úhlopříčku si přesně nepamatuju, ale plocha vychází cca na polovinu širokoúhlé 37" a taky žijeme. Takže bych se držel toho rozměru 37".

2) DLNA: Právě proto se tady ptám, jestli někdo nemá zkušenost, že nějaká TV v tomhle rozmezí úhlopříček je rozumně bezproblémová. A proto taky uvažuju o LG a Samsungu - co jsem tak pochytil, tak jiné značky mají s přehráváním větší problémy.

3) Jsou MMC, které narávají, třeba ten ASUS O!PLAY TV Pro, co jsem dával odkaz.

S MMCje právě problém, že skoro u každého jsem našel nářky uživatelů, že mrzne, něco na něm nefunguje dobře... Kdyby měl někdo nějaké osvědčené MMC, tak sem s ním!

Nejlevnější DLNA byly kolem těch 15 tisíc a to je tak dvojnásobek toho, co jsem ochotný za podobné zařízení dát...

Pod "VGA" jsem myslel D-SUB konektor. Ano, je to stará technologie, ale spolehlivá :D Původně jsem si s ním moc nebyl jistý, ale má ho docela dost TV a přidaná hodnota je pro nás poměrně velká - například když budeme chtít promítnout fotky, půjde to přímo z NTB, nemusíme je nikam přetáhavat. A NTB manželky má jen VGA (můj i DisplayPort, tam by snad šla redukce na HDMI).
lemming
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Odar 3. 9. 2012 15:00

lemming píše:Takže bych se držel toho rozměru 37".
Rozhodnutie je na tebe. Napriek tomu ti odporucam zbehnut do obchodu a na vlastne oci si pribliznie z pozorovacej vzdialenosti (doma si tomozes odkrokovat, aby si v obchode nepobehoval s metrom) pozriet, ako sa sleduje 37" model. Sirokouhle TV oko vnima inak.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod lemming 3. 9. 2012 15:27

Odar: Zatím jsem si v obýváku naměřoval, jak asi bude velká, ale hupsnout do obchodu a tam se podívat z pozorovací vzdálenosti není špatný nápad.
lemming
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Odar 3. 9. 2012 15:48

Pisem ti to preto, lebo v tej istej situacii som bol aj ja. Chcel som 37, na 42 som uz nemal rozpocet. Nakoniec som kupil 40tku. O 37 som po prezreti modelov v NAY uz ani neuvazoval.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ondora 3. 9. 2012 16:09

Mám relativně nově Samsung PS51E6500.

Multimediální funkce jsou už v letošních modelech udělány moc hezky, s LG jednoznačně nejlepší. Vcelku se dají používat. Nicméně i tak je to utrpení. Přehrávám filmy z NAS (Synology), nebo z USB Memory. Funguje to ale tak na 80procent. Vždycky se stane, že si připravím nějaký film na večer, večer ho spustím v televizi no a pravě těch 20procent je, že celá rodina deset minut kouká, jak zkouším všechno možné a stejně se to nespustí. (Často jsou problém titulky, někdy ale film nejde přehrát vůbec). Někdy to jde pouze z USB memory, někdy z DLNA.

NAdpoloviční věršina jde, ale i těch 20procent je otravných. Připojený počítač přehraje vše a nádherně. Zatím to řeším notebookem, ale možná pořídím nějaký maly počítač v ideální případě s blueray.

MMC jsem zkoušel dřív, ale je to to samé, vždy nějaký formát neumí. Byt jsou obecně lepší než Smart TV, ale právě ty letošní Smart TV se už hodně přibližuji.

Ale není nad počítač. Stejně u něj skončíš!
ondora
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 3. 9. 2012 16:16

Keď kupiš 37" či nebodaj 32", skôr či neskôr tu kupu oľutuješ. To su roky skusenosti asi každeho (na par malo vynimiek), kto uvažoval podobne ako ty. Na tu vzdialenosť je to sakra malo. Kľudne aj 50". Ono sa ti to len teraz zda, že je to veľke, po par tyždňoch budeš mať uplne opačny pocit.

V 42" maš napr. plazmy so super obrazom, kde bude obraz podstatne lepši ako u LCD. Navyše za relativne nizku cenu, zvyšok rozpočtu potom môžeš investovať do MMC či HTPC.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dagy2 3. 9. 2012 23:04

lemming,
1/ tie vzdialenosti pre CRT boli dané tiež tým, že žiarenie a blikanie CRT obrazovky pôsobilo nepríjemne na oči pri kratšej vzdialenosti a chabé PAL rozlíšenie pri kratšej vzdialenosti bolo tiež nepríjemné.
U placky a rozmere 16:9 je veľkosť vnímaná totálne inak, ver tomu. 32" je dobrá do spálne, 37" do kuchyne ako pozadie.
Aj keď pravdou je na druhej strane že DVB-T na veľkej obrazovke tiež nebude nič moc a čím menšia obrazovka tým na pohľad lepší obraz - potom možno odporúčať Samsung (ale Galaxy S3 :-D )

2/ LG ak hovorím o modele LW650 prehráva rovnaké formáty z DLNA ako z USB. Funguje to dobre ak máš správny DLNA server, problém DLNA sú najmä zvukové stopy (prehrá len prvú) a titulky.

3/ VGA vstup je ak sa nemýlim 640x480 bodov, to budú zrejme fotky z tohto formátu zobrazené na TV skutočne pôžitok :-!

Takže by som túto časť uzavrel - pretože vidím hľadáš najlacnejšie riešenie - USB HDD a kopírovať fotky a filmy na neho. Takto to prehrá telka a v lepšej kvalite než z PC cez VGA.

4/ MMC s DVB-T tunerom vs DVB-T prijímač s HDD.
vysvetlite mi rozdiel kedy je to MMC a kedy prijímač keď ich funkcie sú totožné. 8-D
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod neis 4. 9. 2012 05:59

Jak píší pánové na 3,5m je i 40" velmi málo. Sám se na ní divám asi ze 2,3m a bral bych jednoznačně větší, na hraní her musím sednout na zem, aby byl u telky tak kolem 1,9, při této vzdálenosti vidím všechny detaily. Přítelkyně se hodně bála takové "krávy" ale už po týdnu říkala, že by mohla být klidně větší. Opravdu zajdi na elektra a koukni jak vypadají 50" a více, nebudeš litovat..
neis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 4. 9. 2012 06:55

Tak jsme měli domácí diskusi a výsledkem bylo, že je možné uvažovat i o 42", ale větší fakt ne. Půjdem se ještě podívat do obchodu, abychom viděli velikosti v reálu. Co se týče konkrétního modelu, koukal jsem na nabídku a přijde mi dobrá:

http://3d-televize.heureka.cz/lg-42lm620s/recenze/

Máte na ní někdo nějaký názor? Kompatibilita s formáty / titulky? Je z roku 2012, tak by mohla být kompatibilní.

Co se týče úhlopříčky, tak naše současné CRT má 57 cm. Takže asi tolik k tématu "budeš litovat, žes nekoupil větší" :D Teď bych fakt rád, abychom téma "úhlopříčka" uzavřeli a věnovali se tomu, co potřebuju řešit, tedy tipům na kompatibilní zařízení.

Dagy2:

ad 3) Právě teď jsem přes VGA (D-SUB) zobrazil 1680x1050 (víc asi nedá grafická karta toho NB). Takže VGA vstup dá dobrou kvalitu.

ad 4) A já to někde rozlišuji? Já rozlišoval MMC (ceny cca do 7 tisíc) a HTPC (od 15 tisíc výš).

Nehledám nejlevnější řešení, hledám funkční řešení, které ani nebude zbytečně drahé (30k+ minimálně za slušnou TV + HTPC je pro moje účely prostě vyhazování peněz) ani nebude vyžadovat desítky hodin laborování.
lemming
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 4. 9. 2012 07:41

Uhlopriecka crt a sucasnych placiek sa vobec neda porovnat. V skutocnosti 32" tv nema na vysku o nic viac ako 55cm crt. To vnimanie obrazu je uplne ine.

30k + za slusny tv si nabral kde? Toto tvrdenie plati len pre lcd. U plazmy mas za 20k spickovy televizor.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 4. 9. 2012 08:06

Ryan Giggs: Takže naše současná televize má na výšku tolik, co 32" TV a na šířku je poloviční. A nemáme problém. A to nemluvím o situaci, kdy na TV pouštím širokoúhlý obraz.

30k+ je za TV+HTPC - tedy řešení, které splňuje moje požadavky na bezproblémové přehrávání. Už od začátku tady jde o to, že TV za 15k bohatě uspokojí moje nároky na kvalitu obrazu, tady není moc co řešit, takovou dokážu vybrat sám.

Co řeším je, abych nemusel platit dalších 15-20k za to, abych si k filmu mohl dát české titulky - tedy vybrat TV, která to zvládá sama. Bohužel, většina příspěvků řeší věci, které řešit nepotřebuju (úhlopříčka, VGA, ...) a toho, co v tomto vlákně chci řešit a proč jsem dotaz pokládal se věnuje jen málo :(
lemming
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků