Profesionální kalibrace Televize

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod skorky 4. 3. 2020 17:17

Uprav si obrazový profil,když se díváš na Netflix,tak jak Ti vyhovuje a pak už si jen přepneš při určitém obsahu obrazový profil,tebou nastavený.
skorky
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 6. 3. 2020 02:26

Sám ani nic přepínat nemusí, když si vytvoří profil pro každý zdroj zvlášť telka to rozpozná a přepne profil sama.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod riddle 6. 3. 2020 10:38

Tak nevím ale u televize LG C9 lze kalibrovat 3D LUT (ColorCube) z pohledu správného podání barev a další hodně důležitá věc u HDR je zapotřebí správně nastavit tone mapping se správným počtem NITS.
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod samurraj 6. 3. 2020 11:47

To myslíte tedy tak, že vezmu přednastavený profil, který nabízí ta moje C9 např. profil "standard" a tam si to naladím dle svého třeba na režim SDR, pak vezmu např. profil technicolor a udělám to samé? Nebo nějak jinak? Akorát netuším, jestli ty profily jdou přejmenovávat. Mám televizi krátce, tak jsem pořád v režimu zkoušení nových věcí a funkcí.
samurraj
Junior

Odeslat příspěvekod riddle 6. 3. 2020 13:16

Obecně platí, že na TV movie režim je na filmy nejvěrnější používá se optimálně jako základ pro kalibraci obrazovky. Zkusil bych tedy ten to režim než cokoliv dalšího.
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod quapor 6. 3. 2020 13:56

Kazdy profil si vies naladit samostatne, a rovnako vies nanutit jeden profil na vsetky vstupy.
Netflix, tam pri filme, ked tv detekuje dolby atmos / dolby digital , tv si sama upravy rezim. ( spusti profil cinema?)(mam b9)
quapor
Junior

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 6. 3. 2020 14:23

https://www.pcforum.sk/lg-oled-7-8-9-na ... 03947.html
mam doma aj sondu, ale ani sa mi to nechce kalibrovat, tak dobre je to nastavene
Topping DX3 Pro + Focal Alpha 65 / Beyerdynamic DT150 + Brainwavz pads / Bose QuietComfort 35 II

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod riddle 6. 3. 2020 18:05

Sonda je jedna věc ale k tomu dalšímu potřebuješ software a něco třeba jako generátor signálu. A se vším s rozumem :-)
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 6. 3. 2020 19:24

samurraj píše:To myslíte tedy tak, že vezmu přednastavený profil, který nabízí ta moje C9 např. profil "standard" a tam si to naladím dle svého třeba na režim SDR, pak vezmu např. profil technicolor a udělám to samé? Nebo nějak jinak? Akorát netuším, jestli ty profily jdou přejmenovávat. Mám televizi krátce, tak jsem pořád v režimu zkoušení nových věcí a funkcí.

Valná většina moderních televizorů má několik obrazových profilů. Některé jsou schopny dokonce nastavení stejného profilu pustit jen na určité vstupy/tunery, čímž máš jeden profil - třeba STANDARD jinak nastavený pro satelitní tuner v TV a stejný profil STANDARD jinak nastavený pro HDMI 1.

Nejblíže nastavení sondou bývají povětšinou režimy FILM/KINO/TECHNICOLOR/PROFESIONÁLNÍ/ISF/CINEMA/THX... každý výrobce má své názvy. Některé televizory mají tyto režimy tak přesně nastavené od výrobce, že jejich kalibrace pro běžného smrtelníka je naprosto zbytečná. Dokonce je naprosto zbytečné se v nich jakkoliv šťourat, když pominu míru nastavení svítivosti, anebo plynulosti a ostrosti. Hotovo. Pak už jen stačí na určitou kvalitu přehrávaného díla si zvolit jeden z profilů v jejich nastavení od výrobce. Největší zádrhel může nastat u starých, či méně kvalitních děl. Tam je otázkou, zda kupříkladu neaktivovat/neposílit eliminaci šumu, resp. MPEG artefaktů. Vždy je nutné se dívat, co nastavení přináší za pozitiva, ale teoreticky i negativa.

Hotovo. Dál prostě experimentovat nemusíš. Jestliže máš ale třeba problém s barvocitem, mohou se Ti kalibrované profily zdát příliš nenasycené/bez barev. Pak - bohužel - musíš přistoupit k ručnímu nastavení pro své oči, byť tím vlastně to dobré nastavení od výrobce porušíš. Nicméně platí, že nikdo by se neměl dívat na obraz, který mu nevyhovuje a trápit se tím, jen pro pocit, že sleduje nakalibrovaný obraz. Ve chvíli, kdy dojde na chybná nastavení a obsluha s nimi není spokojena a zároveň si nepamatuje původní hodnoty jednotlivých voleb v příslušném rozvrtaném profilu, stačí tento profil resetovat. Ne resetovat celou TV, ale jen onen obrazový profil.

Snad jsem trochu pomohl :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 6. 3. 2020 19:41

" samurraj : Když si vše nastavím třeba podle zdroje HD obsahu, je to super. Pak koukám třeba na Netflix ve 4K a už to třeba tak OK není a nechce se mi pořád něco přenastavovat. Pochopil jsem, že díky kalibraci si mohu nechat vytvořit dvě různá nastavení a ty poté pouze přepnout, dle sledovaného obsahu.
Ale třeba jsem to špatně pochopil.
Rozdíl v rozlišení mezi HD a 4k by nemělo být zásadní pro jiná nastavení v obrazovém režimu krom možné drobné korekce ostrosti a potlačení šumu (pokud je využíváno). V čem konkrétně je rozdíl?
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod riddle 6. 3. 2020 21:56

To nejde moc porovnávat, SDR HDR obsah jede v jiném barevném spektru než obsah který je na Netflixu 4K HDR. Hodně se stává že titulky svítí tak moc až to docela obtěžuje a to je spatným nastavením HDR profilu. U LG OLED TV která používá technologii dynamický tonemaping zapomeň že to budeš si někde nastavovat v menu. V praxi to znamená že máš při kalibraci na výběr 2 možnosti.

1)naměříš hodnotu NITS a tu vložíš jako údaj pro zpracování dynamického tonemapingu u HDR
2)naměříš hodnotu NITS a tu vložíš jako údaj pro zpracování dynamického tonemapingu u HDR jen si tam vytvoříš svoji custom křivku

To nesmím zapomenout že to bez 1D LUT kalibrace moc nejde...

Ale jo, některým se to líbí :D. Byl jsem minulý týden na Audio Video Show v PHA a dkoukám na ten OLED a říkám si že je tam něco špatně, klik a klik nastavení a optimalizace přehrávače výstupu a ono ejhle celé to vypadalo o mnoho lépe. Až ten co tam vystavoval tak koukal jako puk.

Ale znám lidi kterým se líbí přesaturované barvy nebo nádech do modré.
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 6. 3. 2020 23:49

On se ale nezmiňuje o HDR pouze o HD vs 4k.
A mimo jiné mu na Netflixu jelikož má LG OLED jede Dolby Vision nikoli obyčejné HDR.
A režim pro DV potažmo HDR se i tak zapíná automaticky.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod samurraj 7. 3. 2020 08:17

Ano. Včera jsem koukal na Netflixu na Zaklínače, Který je v Dolby Vision a 4K. Automaticky se mi nastavil na TV profil, který tam vůbec standardně není (Standard Dolby Vision). Ten profil má nastavení úplně jiné než mám já na tom Technicoloru u jiného obsahu. Ten můj Technicolor tam vůbec nastavit nelze. Jako vypadá to nádherně. Takže tím pádem budu asi používat 3 profily. Jeden, který se nastaví automaticky u Netlixu, druhý u normálního 4k obsahu bez Dolby Vision (Technicolor) a u obsahu HD u HBO GO musím nastavit další.

Ještě se zeptám, používáte funkci trumotion? Respektive jak to máte nastavené? Já jsem to vypnul standardně.
samurraj
Junior

Odeslat příspěvekod riddle 7. 3. 2020 08:27

Předpokládám že pokud má na LG OLED C9 TV Netflix tak mu obsah jede ve 4K HDR (videa s High Dynamic Range, zde patří formáty HDR10, HDR10+ a Dolby Vison).

Ano přepíná se to samo a proto je zapotřebí kalibrovat tonemaping High Dynamic Range jak pro HDR10 tak i pro Dolby Vision.

Dolby Vison vychází z HDR10 a jeho konkurence je HDR10+. Stejně je to jako u zvuku od společnosti Dolby tu máme Dolby Atmos a od společnosti DTS tu teď máme nejnovější formát Imax Enchanced který vychází z DTS:X.
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 7. 3. 2020 09:34

Dolby Vision - 2014, HDR10 - 2015
Jedná se o nezávislé formáty s tím, že až HDR10+ (2017) je vlastnostmi porovnatelné s Dolby Vision.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků