LCD, nebo Plazma? Pomozte, prosím.

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Proudstr 22. 1. 2014 00:49

Zdravím. Situace se má tak:

Po dlouhém zvažování jsem dospěl do stádia, kdy jsem se, namísto koupě levného druhého televizoru, odhodlal k pořízení plnohodnotné domácí TV. :-D

Celou dobu jsem uvažoval pouze o LED TV (LCD s podsvícením, pro hnidopichy ;-) ), až jsem došel k tomuto modelu SAMSUNG UE46F6740. který je pro mě maximem možného, špičkou šestkové řady.
http://www.alza.cz/46-samsung-ue46f6740-d450055.htm (Na Alze už není, ale jinde za stejnou cenu ano)

A pak mě napadla hříšná myšlenka, přece jen ještě více proniknout do tajů mě nepříliš známého AV prostředí a pročetl jsem desítku flamewarů na téma LCD vs Plazma.... A Panasonic TX-P50T60E http://www.alza.cz/50-panasonic-tx-p50st60e-d398530.htm mi dost zamotal hlavu.

A teď moc nevím, co s tím. Panasonic přestane plazmy vyrábět, přestože tam prakticky už ani nemá konkurenci (pro nezájem), na trhu mají 5 % podíl, přesto valná část "odborníků" píše, jak je to super a že LED TV jsou vlastně podfuk a slepá větev.

Velmi rád se dívám na sport, OH jsou jedním z důvodů, proč TV kupuji. Na stránce druhé, jsem chtěl TV i občas přenášet a s plazmou by se moc hýbat nedalo. Možná by to ani nebylo potřeba, pokud ten rozdíl v kvalitě obrazu spolu s trochu větší úhlopříčkou bude stát za to. No, nějak se nemůžu rozhodnout.

Každopádně TV určitě nepoběží jen ve tmě, a půjde na ní jak kabel, tak videa všeho druhu z iVysílání, Youtube i v různých formátech z HDD. Prostě multifunkční domácí zobrazovač a telka 24/7 s tím, že sledování sportu má enormní podíl.

A teď mi holt raďte, když sám moc nevím. Asi si ale říkám, že ta LCD je přece jen víceučelovější než plazma, navíc dostatečně kvalitní i na sledování rychlých pohybů... Co myslíte? Co byste vybrali vy? A zkuste pokud možno vybírat jen mezi těmito dvěma.

DÍKY ZA POMOC :-)

P.S. S tím přenášením by to nemuselo být tak žhavé. Jen jsem si říkal, že bych měl TV třeba někdy na stolku kousek od postele :-)) a jindy kousek dále, ale s 50palcovou úhlopříčkou by to už fakt asi nebylo nutné. I když kdoví, mám rád detaily a ty se vzdáleností docela rychle mizí. No. Bude to těžké rozhodování. Ta plazma je asi trochu hůř vybavená. Nemá DVB-T2, ale zas pokud mám kabel... A co spotřeba? Někde píšou, že ano, někde, že to není rozdíl. Fakt nevím. :hm
Naposledy upravil Proudstr dne 22. 1. 2014 16:18, celkově upraveno 2
Proudstr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 22. 1. 2014 01:37

Pro mne je u TV na prvním místě kvalita obrazu, takže jsem bez váhání zvolil plasmu a dnes bych udělal to samé.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Zdenda.miky 22. 1. 2014 08:55

Za mě také zcela jednoznačně plazma,pro tvé potřeby naprosto ideální...
Zdenda.miky
Junior

Odeslat příspěvekod eriq1 22. 1. 2014 10:21

ST60E mam doma, nemam s cim porovnat, ani nechcem, je to jedna basen :)
Kraviny ako spotreba, ze je to radiator, vaha, velkost, bzucanie, vypalovanie, sirka ramceku vobec neriesim - ani jedno nie je u mna problem.

Ako som uz niekde pisal, mam doma kabel od UPC, SD programy krasne, HD uzas, filmy nehovoriac.

TV ma horsi zvuk, ale kto to berie aspon trosku vazne, dokupi dake lacne plastaky za 50eur a je to :)
eriq1
Junior

Odeslat příspěvekod Proudstr 22. 1. 2014 11:54

Zatím to pořád vidím na tu LEDku ;-) Ale pište dále. Dle očekávání sem jen přilétli milovníci plazem :-))

Pravda je taková, že tohle je strop mých momentálních možností a plazma za 26 k zase nebude takový zázrak, i když nepochybuju, že pohyb bude (zejména při přímém porovnání) lepší než na LED TV.

Žere to ale čtyřikrát víc (D-Test, tomu se asi dá věřit), a jinak mi ten Samsung přijde vybavenější a celkově užitnější (přenášení, monitor k PC, všechny možné tunery, aplikace atd.)

Doteď máme doma CRT nebo USB tuner na PC, takže asi nejsem úplně "videofil". :hm
Proudstr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 22. 1. 2014 12:16

Poslyš, patrně ses pro LCD už rozhodl ;-), tak si ji kup a budeš mít vnitřní klid. Psychika je při nákupu podobných věcí taky důležitá. Co je cílem nákupu AV techniky (krom její primární funkce)? Spokojenost a radost z ní, ne :-)?

S tou spotřebou je to takový populistický pseudoargument (alespoň pro mne). Když jsem se před 5 lety rozhodoval, jestli plasma ano nebo ne, a to byly ještě o poznání žravější než ty dnešní modely, tak jsem si spočítal, jaký rozdíl v ročních nákladech na elektřinu pro celou domácnost mi to udělá (TV u nás běží denně). Už si nepamatuju přesný čísla, ale vím, že jsem nad tím s klidným srdcem mávnul rukou, protože ten rozdíl nestál vůbec za pozornost.

Argument s přenášením je taky dobrej :-). Neber to prosím zle, nemyslím to tak! Jen jsem se zatím nesetkal s nikým, kdo by si kupoval 50'' TV k tomu, aby ji nosil po bytě ;-).
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Man5on 22. 1. 2014 12:31

Proudstr: Mám loňskou LED Samsung 6.řada (46ES6570 s DVB-S). Předtím jsem měl asi šest let plazmu Panasonic. A neměnil bych. Nemám ale samozřejmě možnost srovnat s plazmou aktuální. Každopádně 6. řada od Samsungu už je obrazově dost dobrá volba, takže bych ti ji s klidem doporučil. Proč ale vůbec píšu. Samsung má bezkonkurenční podporu kodeků pro přehrávání všemožných formátů fotek, hudby a především videa! Ještě se mi nestalo, aby by něco nepřehrál, skvěle zvládnuté ovládání přehrávání, logika složek, nastavení titulků atd., prostě paráda, až se mě tomu nechtělo věřit. Úplně tak odpadá potřeba dalších přehrávačů, propojování s PC aj. Panasonic soudě dle ohlasů uživatelů v tomto případě na Samsung nemá. O obraze nechť si každý udělá závěr sám, to nehodnotím, já jsem ale s LEDkou nadmíru spokojen.
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Proudstr 22. 1. 2014 13:13

Poslyš, patrně ses pro LCD už rozhodl ;-)

No, nevím. Ještě včera to bylo vážné dilema. Ale teď už to opravdu spíš vidím na LCD.

Argument s přenášením je možná trochu směšný, nicméně proč ne, je třeba uvážit vše ;-) . Osobně si dokážu představit, že někdy to budu používat jako monitor pro propojení s NTB, nebo provozovat gaučing při sportovních akcích, a na běžné celoroční sledování se dá TV zase jinam.

Ideální. Každopádně 6. řada od Samsungu už je obrazově dost dobrá volba, takže bych ti ji s klidem doporučil. Proč ale vůbec píšu. Samsung má bezkonkurenční podporu kodeků pro přehrávání všemožných formátů fotek, hudby a především videa! Ještě se mi nestalo, aby by něco nepřehrál, skvěle zvládnuté ovládání přehrávání, logika složek, nastavení titulků atd., prostě paráda, až se mě tomu nechtělo věřit.

Cítím to podobně, a je to pro mě asi důležité.

Prostě chci TV využívat na všechno možné. Od televize, včetně internetového vysílání, monitoru k NTB, pro případnou konzoli apod. Víceučelový domácí zobrazovač. Včetně starších videí ve 4:3 (vypalování pruhů). Dále bych samozřejmě chtěl aby obraz TV pár let vydržel (3, 4 roky). Rozdíl na spotřebě vychází při průměrném sledování ročně na nějakých 1500 Kč. Ne, že bych byl úplný škudlil, nicméně to vědomí, že je to vyzařující žrout by mi asi nebylo úplně příjemné, tedy:
Psychika je při nákupu podobných věcí taky důležitá.

Naprosto přesné :-D

Pokoj je spíše tmavší, ale s velkým oknem (a žaluziemi).

Věřím, že plazma je požitek, ale opravdu by to byla "jen a pouze" kvalitní televize. Sport je důležitý, nicméně věřím, že se zmíněnou LCD to nebude nějaká vyloženě hrůza (doteď jsem používal starý LCD monitor). Ale zkuste mě ještě zviklat. Jsem víceméně laik, zkušenosti s moderními TV veškeré žádné.
Proudstr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Man5on 22. 1. 2014 13:34

Proudstr: Sportu se bát vůbec nemusíš, teda pokud máš kvalitní zdroj signálu a slušnou obrazovou kvalitu (ne jako třeba Digi), ale pohyb už je zvládnutej velice dobře. Třeba taková Extraliga nebo Liga mistrů na ČT sport HD je kolikrát slast pro všechny smysly ;-)
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Proudstr 22. 1. 2014 13:50

teda pokud máš kvalitní zdroj signálu a slušnou obrazovou kvalitu (ne jako třeba Digi)

Chytnu pozemní HD a kabelovku od UPC.

Jinak si taky říkám, že když pro mě DVB-T HD bylo požitkem i na monitoru (přes USB a VGA :D ), tak mě tahle LEDka nemůže zklamat.

-- 22. 1. 2014 15:00 --

Ještě k těm úhlopříčkám. Se zmiňuje, že plazmy stojí méně než nejkvalitnější LED. To je bezpochyby pravda, ale konkrétně při porovnání střední třídy LED a plazem to neplatí a přiznám se, že pro mě už jsou ty sumy na hranici. Ať už 24 za tu ledku, nebo 26, případně 30 za plazmu.
Proudstr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Man5on 22. 1. 2014 14:09

Proudstr: Pokud máš kabel od UPC, tak nepotřebuješ model s DVB-S, ale stačí třeba 46F6400 a vejdeš se do 20.
Man5on
Junior

Odeslat příspěvekod Proudstr 22. 1. 2014 14:14

Pokud máš kabel od UPC, tak nepotřebuješ model s DVB-S, ale stačí třeba 46F6400 a vejdeš se do 20.

J. Ale za 600 Hz dopočítávání (oproti 200) a Micro Dimming si rád připlatím. I když přínosnost nedokážu posoudit, klidně je to z velké části marketing. Ale když už, tak už.
Proudstr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MatusCo 22. 1. 2014 14:27

Ja som pred Vianocami kupil ue55f6400 a to len preto, lebo p60f5500 som uz nezohnal. Nasa prva plocha tv...

Doteraz som mal napozerany len Samsung PDP u rodicov a svokrovcov + IPS LCD Panasonic (tiez u svokrovcov).

Ked som doma prvykrat zapol f6400, tak sme ja aj manzelka hladali, kde sa na paneli odlepuje ta krycia folia, ktora tak kazi obraz. Ziadna folia tam nebola...

Po mesiaci musim povedat - zvykol som si. Az take hrozne mi to uz nepride. Ale pustam len Xbox a FullHD z Plex-u. Pozeranim obrazu z DVB-T sa naozaj netrestam... Maximalne tak jediny HD kanal (STV), SD vacsinou len ako kulisa na monitore t24b300(ako PIP).

Clouding a pozorovacie uhly su vecer za trest. Uz som objednal LED pasik http://www.ebay.com/itm/161179989515?ss ... 1439.l2649
Ked mi pride aj
http://www.ebay.com/itm/141143997811?ss ... 1439.l2649
idem montovat. Uz som to skusal "nanecisto" a ten kvazi "ambilight" tej ciernej a cloudingu celkom pomohol.

Vediet to co viem teraz, tak pred mesiacom kupujem p64f5000. A ozeliem aj smart a 3D, aj ked za Plex-om by mi bolo velmi velmi luto...
MatusCo
Junior

Odeslat příspěvekod megdesign 22. 1. 2014 14:42

@MatusCo Kam ides davat ten pas...? Po celom zadnom okraji TV? Nad takym dacim rozmyslam aj ja.... NIe vsak koli cloudingu, ale koli mensej zatazi na oci vecer...
Samsung UE50ES6300
Optoma HD39 Darbee
EliteScreen 110" (16:9)
Receiver Yamaha RX-V375
Yamaha BD-S673
Yamaha NS-555 + Yamaha NS-333 + Yamaha NS-C444
Tiviar Alpha +, Enigma 2
megdesign
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Proudstr 22. 1. 2014 14:48

A ozeliem aj smart

Ten neoželím, naopak je pro mě zásadní, takže jedině Smart Plazmu.

Ja som pred Vianocami kupil ue55f6400 a to len preto, lebo p60f5500 som uz nezohnal. Nasa prva plocha tv...

Nad těch 46 palců bych už u LEDky (navíc pořád jen střední třídy) nešel. To už je cenově někde jinde a výsledný dojem z obrazu bude už jen horší, řekl bych.
Naposledy upravil Proudstr dne 22. 1. 2014 16:34, celkově upraveno 1
Proudstr
Kolemjdoucí

Další stránka