TV 107cm, max 120, slot na satelit, cena neznámá

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dockalacek 9. 9. 2014 09:57

Ahoj chlapci,

kamarád mě poprosil o radu při výběru telky a jelikož tomuhle moc nehovím (dělám do počítačů) a jelikož mi MgX (tímto ho zdravím) nabídl, že se můžu obrátit při výběru spotřební elektroniky na zdejší zkušené harcovníky, činím tak. Požadavky jsou:

- úhlopříčka 107 cm, max 120

- asi 3D, i když to už mají všechny

- slot na satelitní kartu (CI?)


Samozřejmě jsem mu přeposlal pár už zodpovězených témat, ale založím tohle. Pročítal jsem nějaká témata i osobně, ale jsem v tom laik, tak bych se chtěl (i za sebe pro rozšíření znalostí) zeptat, zda je lepší plasma či LCD. Vím, že plasmy mají sytější černou, ale vyšší spotřebu. Kamarád by upřednostnil asi LCD LED, ale jaké výhody/nevýhody mají obě technologie? Cenu nesdělil, ale já navrhuji kolem 15 000 korun, kdyžtak tuto informaci podám dodatečně. Díky všem za info a trpělivost, zkoušel jsem tu hledat, ale bez potřebných základních znalostí je pro mě těžké se ve změti odborných pojmů a zkratek orientovat (jakou roli hrají Hz, IPS/VA, co je lepší a kdy). Uvědomuji si, že dnes už se nedělají asi vyloženě (obrazově) špatné televize, jen dobré a ještě lepší, nicméně jako všichni tazatelé zde bych i já chtěl s daným rozpočtem vybrat to nejlepší, případně nejlepší kompromis.

Pokud vám budou chybět podstatné informace (např. o zdroji signálu), rád doplním. Téma přeposílám kamarádovi.

Mně zaujala tahle, sice o něco menší, ale všiml jsem si, že patří mezi celkem často navrhované:

http://3d-televize.heureka.cz/samsung-u ... e/#section
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 9. 9. 2014 20:19

Zdarec,

plazma proti LCD. Tam je třeba si nejdříve udělat jasno. Neuděláš si většinou jinak, než osobní zkušeností, byť jen v prodejně.

50Hz LCD - (často zmatečně označená více Hz technologií ale s nějakým přívlastkem - třeba MCI, CMR atp. Pak třeba 100 Hz CMR není skutečných 100 Hz, ale pouze 50 Hz.). Zde je/většinou je vidět nepravidelnost pohybu - mazání, trhání atp.

100Hz LCD - o hodně lepší, dá se nastavit, do jaké míry se obraz stane hladkým až telenovelovým, anebo zda zůstane v rovině SKORO 50Hz.

LCD obecně - horší černá (zvláště panely IPS), což ale někomu vůbec nevadí, prostě je to o nátuře a náhledu, nižší spotřeba, může hůře zobrazovat SD signál (není pravidlem), clouding - nesourodost podsvitu.

Plazma obecně - výborná černá, vyšší spotřeba, teoreticky lepší na SD signál (není pravidlem), většinou ve stejné úhlopříčce je levnější než LCD, části uživatelů vadí tzv. blikání obrazu, což je u někoho natolik obtěžující, že prostě plazmu mít nemůže. Plazma není příliš vhodná na statický obraz - sklon k vypalování.

Zbytek snad doplní další.

Samozřejmě je nutno upozornit, že modelové řady 2014 zatím stále mají spíše vyšší cenu. Nějaké akce atp. možná přijdou před Vánoci a pak ve výprodeji v rámci ledna/února 2015.


Tento rok nevypadají špatně některé Panasonici. Loňský rok byl hitem model Panasonic E6E, 50Hz technologie a Samsung F6400, 100Hz technologie. První jmenovaný měl sklon k rozmazávání obrazu - větší úhlopříčka to zvýrazní. Druhý jmenovaný zase byl náchylnější ke cloudingu, tedy nesourodosti podsvícení.
AVmania pár televizorů již letos otestovala - možno načíst zde. Jsou tam i starší modely.

Možná by nebylo špatné, aby kamarád načetl výše zmíněné testy, protože zjistí, co se tam hodnotí, na co se upozorňuje. No a pak si zajde do kšeftu, zkusí mrknou, projde si modely, ceny. Nahodí čtyři/pět co ho nejvíce zaujali a třeba něco vybereme ;-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 10. 9. 2014 08:17

Díky moc za pomoc. Já už si taky něco načetl, ale zeptám se na možná triviální otázky.

1) Aktuálně jede kamarád na UPC, ale přijde mu to drahé. Když by teda chtěl koukat na satelit, nestačí Ci slot samotný (do něj se může strčit karta pro i pro kabelové vysílání), ale televize musí mít DVB-S, což jsem nevěděl. To DVB-S nahrazuje tu satelitní krabičku nebo nemusí mít ani "placku" na baráku? Má prý doma kartu od Skylinku, tak by ji chtěl v budoucnu použít.

2) Nastudoval jsem si něco o Edge LED a Direct LED. To druhé má prý rovnoměrnější podsvícení, díky prvnímu jsou zas telky tenčí.

3) Smart TV by asi potěšila. I když mě napadá, že třeba za 12 000 se dá pořídit hloupá 117 od Samsungu, sice bez DVB-S, ale s Direct LED. Ty chytré modely, dají se použít (obecně) s bezdrátovou klávesnicí nebo ovládání s ní podporují jen některé dražší modely?

4) Nejvíc nás to táhne k Samsungu, myslím, že tam se šlápnout vedle moc nedá, respektive sázka na jistotu, nicméně aby měla Direct LED, DVB-S, byla chytrá, asi bychom museli jít cenově výš.

Každopádně díky za rady, nějaké recenze mu přepošlu, to navštívení obchodu jsem mu doporučil taky, mám zato, že kvalita (respektive příjemnost) obrazu je do jisté míry dána subjektivními pocity..
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 10. 9. 2014 08:53

1. Ten dvb-s tuner nahradzuje tu "krabicku". Anténu (parabolu) samozrejme mat musi.

2. Nastudoval si si to dobre. To je ale len teoria. V praxi to nemusi mat 100% platnost. Zalezi od konkretnych modelov. Ze je nieco direct led nemusi znamenat automaticky rovnomernejsie podsvietenie.
3. Bezdrotovu klavesnicu pripojis ku kazdemu Smart TV. Ale necakaj od toho funkcnost PC ci tabletu resp. Smartfonu.
4. Zalezi aky Samsung to je. Modelmi 6-kovej a vyssej rady nepokazis nic.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 10. 9. 2014 08:59

Super, díky moc..
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 10. 9. 2014 11:35

bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ferdoz 10. 9. 2014 12:57

Dockalacek: ešte jedna poznámka, dekodovaciu kartu (skylink či inú) do CI slotu nestrčíš. Musíš si kúpiť ešte čítačku na konkrétny typ karty ( v prípade Skylink čítačka kariet systému Irdeto), čítačku vložíš do CI slotu a až do tej čítačky kartu. Dúfam že som to napísal zrozumiteľne :-)
ferdoz
Junior

Odeslat příspěvekod dockalacek 10. 9. 2014 16:27

díky chlapci, jste skvělí..Na základě recenzí se kloním k tomuhle:

http://3d-televize.heureka.cz/samsung-u ... e/#section

Dobrá cena, fajn design, satelitní tuner a to, že je menší myslím, že nevadí..
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 11. 9. 2014 08:09

Ještě jeden dotázek od kámoše:

"Pak moc nerozumim tomu přechodu na skylink. Naši třeba maji na baráku parabolu, receiver a v něm irdeto kartu. Jestli tomu dobře rozumím tak místo receivru musím koupit nějaký modul do kterého dam irdeto kartu od skylinku (to už zodpověděl Ferdoz). Ještě jsem viděl CI a CI+. Nevis jaký je mezi nemá rozdíl? Taky od paraboly vede kabel se signálem, ten jde primo do televize asi?"
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 11. 9. 2014 11:17

Většina moderních TV, které mají i DVB-S/S2 tuner, mají šachtu pro CI modul ve verzi CI+, do které se zasune kompatibilní modul (dle značky TV) a do modulu se dá karta. Třeba zmíněný Skylink.

Výběr modulu a telky je vhodné sladit hned při koupi, aby se zajistila kompatibilita.

K dalšímu... satelitní receiver je přímo v TV. Modul se kupuje, protože televizor neobsahuje slot pro kartu - v tomto případe Irdeto čtečku.

Na dům bude potřeba umístit parabolu s LNB a vytvořit signálovou cestu k TV, kdy zakončení se vytvoří ze šroubovacího "F" konektoru. Na avmania.cz vyšel před několika lety článek, kde se porovnává výhoda a nevýhoda interního řešení při příjmu satelitního signálu přes televizor... v porovnání s externím řešením.

BTW: Tebou navrhovaný stroj je zřejmě pouze 50Hz (100 Hz CMR).
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 11. 9. 2014 16:31

Fajn, díky. A jak poznám, že má telka reálných 100Hz a nejsou to čísla vycucaná z prstu výrobcem? Dle recenzí na Heuréce (ne vždy jsou relevantní) je to rychlá telka a nějaký její majitel tvrdí, že má skutečných 100 Hz (nedopočítaných). Ano, má 200 Hz CMR, ale údajně ta 6270 patří k těm rychlejším a třeba na Panasonicu a Sony se prý obraz trhal, tak nevím. Dá se někde zjistit skutečná, marketingem neobarvená frekvence?
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 11. 9. 2014 16:31

Tak se koukám ještě jednou na Tebou navrhovaný Samsung. Web Samsungu pro ČR uvádí 200 Hz Clear Motion Rate, což by mělo být 100 poctivějších Hz. Ale na části jiných webů se uvádí 100 Hz CMR, takže jen padesát. Je dost dobře možné, že změna počtu Hz souvisí s velikostí úhlopříčky.

-- 11. 9. 2014 17:49 --

Můj předchozí příspěvek byl psán ještě před Tebou odeslaným.

Doplňuji...

Obrázek

Motion Plus si pozměníte v obchodě na VLASTNÍ (tak nějak to tam mají pojmenováno) a u většiny modelů nejdete dvě stupnice. Ty dáte na maximum. Pokud začnou být díla prezentovaná na obrazovce silně telenovelová (hrozné hladký až nepřirozený pohyb), pak s největší pravděpodobností jde u Samsungu o reálných 100Hz. Ještě si pro jistotu celou funkci Motion Plus vypněte. Obraz by v té chvíli měl být jednoznačně a viditelně i pro laika „trhavější“. No a pokud si někde mezi najdete hranici, která vyhovuje vašim očím... je vlastně jedno, zda má telka 100 Hz, nebo ne.

LED Clear Motion hlavně zpočátku vůbec nezapínejte! Když tak až po odzkoušení výše uvedeného.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 11. 9. 2014 17:15

Tohtoročne 6-kove Samsungy maju všetky minimalne 200 Hz CMR. Takže real 100 Hz. Bezohľadu na uhlopriečku.
Len minuloročna F6200 mala 100 Hz CMR.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dockalacek 12. 9. 2014 09:02

Super, děláte mi strašnou radost. Potvrzuje se mi, že je ta 6270 výborná volba za skvělou cenu. Jedinou vadou (nepodstatnou podle mě) na kráse je menší úhlopříčka, ale vzhledem ke kvalitě a ceně by mi jen 40" vůbec nevadila.

Pravda, koukal jsem se i po větších, ovšem UE48H6270 už stojí téměř 20 tisíc korun a to mi přijde jako příliš velký cenový skok. Vím, že nemůžu TV posuzovat čistě ekonomickou optikou, ale připlácet 50% ceny za o 20% větší úhlopříčku mi přijde mrháním penězi. Další věc je, jestli by se mu tam 48" (někde se uvádí 121, někde 122 cm) vešla.

Kvůli ceně jsem přemýšlel o tom jít do nižší řady 5000 a to jsem kamarádovi i navrhl, 48" se dá pořídit za částku lehce přes 15 000, ale zdůraznil jsem, že osobně bych byl stále pro tu 6270. Ovšem nedokázal jsem posoudit, zda je mezi řadami 5. a 6. diametrální rozdíl v obrazové kvalitě nebo zda se řady liší jen funkcemi a výbavou. Díky vaším příspěvkům vím, že se jít do šestky vyplatí, minimálně kvůli rychlosti, navíc je i nejlevnější, takže fakt velký dík, Ryane i MgX:-)

Myslím, že určitě bude mít to lepší, co na trhu v rámci rozpočtu je a za dost dobré peníze. Ještě mě napadlo uvažovat o loňské řadě F(6400), která má ideální velikost 46", ovšem nemá satelitní tuner, takže mi opravdu UE40H6270 vychází jako nej volba.

Člověk by nečekal, že vybírat TV je docela fuška, takže moc dík, že jste mi pomohli se zorientovat, poznat značení řad i generací Samsungu a umět v nich číst. Jste pašáci! ;-)
Athlon 200GE, Noctua NH-L9a Chromax, 2x8GB RAM DDR4 3000, Gigabyte B450-I, SSD Seagate Barracuda 120 500GB + SSD WD Blue 3D 500GB, Seasonic GX-550, Silverstone Sugo, 1x Noctua 140 mm (vpředu)
dockalacek
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 9. 2014 20:26

U F6400 by se dal využít nějaký externí sat tuner. Samozřejmě jsou to peníze navíc, navíc ovladač atd. atd.

Někdy se ale jedná o klidnější řešení a přehlednější řešení, než když je sat. tuner přímo v telce.

Oni - pokud se nepletu - dělali ještě jednu verzi, která satelitní tuner měla - teď si nepamatuji označení.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků