Hloupé dotazy ohledně Moderní TV pro "začátečníka"

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MarkFX 12. 2. 2015 22:05

Zdarec, předem musím vysvětlit toho "začátečníka".. (kdo nechce, může přeskočit níže přímo k dotazu)

Už snad posledních 10 let nemám televizu (nechybí mi, mám internet.. :D ). Jenže čas postoupil, z puberty kdy mi ke všemu stačil jeden pokoj už jsem dávno vyrostl, mám ženu a malé dítě a barák už téměř hotový, teda jako poslední už mi zbývá jen dodělat obyvák což se zrovna děje.. Takže když už zařizuju ten obývák a rovnou rodinné pohodě samozřejmě patří TV tak s ní musím počítat.

Budu mít na míru dělanou obývací stěnu (prostě spodní řadu skříněk), nad tím na zdi obkladový kámen a TV chci zavěšenou na zdi. A aby nebyly vidět všechny ty káble mezi TV a těmi podpůrnými přístroji (DVD, Audio atd, pořádně nevím co je všechno dneska potřeba, to budou pak následovat časem další dotazy), tak sem si představoval že budu mít zasekaný husí krk ve zdi mezi TV a skříní pod ní..

Konečně dotaz: Používá se v dnešní době ještě takový ten monstrózní konektor SCART?? Nebo už se moderní přístroje propojují těma HDMI káblama či jak se jim řiká? Ať vím jak moc tlustý ten husí krk tlustý budu potřebovat!!

Nebo napadá vás nějaké lepší řešení než husí krk do kterého se schovají všechny ty káble?
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 12. 2. 2015 22:35

Scart je pasé,pouze HDMI
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ilja2001 12. 2. 2015 22:50

Hlavně HDMI. Ale buď si rozmyslet, co budeš do budoucna chtít a podle toho řešit kabely nebo tam nacpat co nejvíce a pak se uvidí.
Pokud bys pořídil AV receiver s přepínačem HDMI, tak třeba pak stačí jenom 1 HDMI do zdi a zbytek se připojí přes receiver. Pokud receiver ne, tak třeba 3 HDMI kabely do zdi. Dodatečně se bude HDMI do husího krku blbě strkat kvůli konektorům. Dále bych uvažoval i nad LAN kabelem, asi i anténní kabel, pokud nemáš jiný způsob příjmu.
Možná bych místo husího krku zkusil zvážit větší profil, třeba nějakou lištu, ať je možnost do budoucna něco protáhnout. Třeba by to šlo vymyslet i tak, že by měla sundávací kryt s nalepeným obkladem.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 12. 2. 2015 23:22

Zadzdil bych plastovou padesátku -osmdesátku na každém konci koleno seříznout zároveň se zdí a ta díra bude za TV tak že nebude vidět.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 13. 2. 2015 07:03

Nejde o to co sa pouziva ale ake pristroje mas ty. Pokial mas nejake starsie prehravace, setopboxy atd. ktore maju len scart a mienis ich pouzivat, tak samozrejme musis ratat aj s nim.
Ak ziadne nemas a planujes kupovat aj tie, tak dnes maju vsetky bez vynimky hdmi takze scart ta zaujimat nemusi.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod megdesign 13. 2. 2015 07:55

Takto nejako? :) Tak planujem aj ja ;)

Obrázek

Ja na to planujem pouzit klasicku plastovu odpadovu ruru a dve kolena. Su rozne priemery a dlzky.
Obrázek
Obrázek

Za skrinku a za telku planujem potom osadit krabice /1xSAT, 1xUSB, 2xHDMI, 1XLAN a dve prazdne - do rezervy/
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Nikdy nevies, co tade budes tahat, tak aby si v buducnosti pretiahol. Ma to hladke steny, kdezto husaci krk je vrapovany.

Urcite nedavaj napevno kable do steny. Ak sa poskodi konektor, budes musiet sekat...
Samsung UE50ES6300
Optoma HD39 Darbee
EliteScreen 110" (16:9)
Receiver Yamaha RX-V375
Yamaha BD-S673
Yamaha NS-555 + Yamaha NS-333 + Yamaha NS-C444
Tiviar Alpha +, Enigma 2
megdesign
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 13. 2. 2015 08:04

Přesně tak magdesign
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sozi 13. 2. 2015 11:07

... a nezabudnut takych 7-8 el. zastrciek :)
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarkFX 13. 2. 2015 13:06

Jako taky je to řešení, dat tam nějakou delší "krabicu" s oddělávacím deklem, kde by byl nalepený obklad.. Ale spíš sem si to představoval jak píše Leony, nějaký ten silnější husí krk, pokud nebudu muset táhnout SCART, tak myslím že s vnitřním průměrem ty 3-4 cm by mohlo stačit, ten půlmetr ve zdi by neměl být problém protáhnout i když tam už nějaky drát bude.. :)

Jinak ohledně přístrojů je to tak, že nemám absolutně nic, to mi budete muset jako začátečníkovi vysvětlit co všechno bude potřeba, zatím mám v plánu TV s úhlopříčkou cca 120cm.

Jestli k tomu ještě DVD přehrávač, nebo v dnešní době spíš asi ten BlueRay (ten snad umí číst i DVD). Set top box snad externí není potřeba, ten doufám je integrovaný v TV. A ten AV receiver, ten umí co všechno? Ten zprostředkovává ten prostorový zvuk? To není obsaženo v DVD / BR přehrávaču?
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 13. 2. 2015 16:25

MarkFX píše: Set top box snad externí není potřeba, ten doufám je integrovaný v TV.
To zaleži aky druh signalu resp. aku službu ktoreho providera planuješ prijmať.

AV receiver potrebuješ pokiaľ ti nestači zvuk ktory produkuje televizor a chceš nejake priestorove ozvučenie.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarkFX 14. 2. 2015 21:01

To je právě další dotaz, jak je to v dnešní době s anténama? Co vím, tak ted frčí to digitální pozemní vysílání, na to je potřeba set topbox, ten je teda integrovaný v TV ( to je ten DVB-T? viz odkaz: http://www.omko.cz/prijem-digitalni-tel ... ucky-kraj/) Jestli jo, tak těch 32 programů mi bohatě stačí, nevím ale slovenské asi nejdou že? A ten DVB-T2 je zatím asi jen v Praze že?

Takže dotaz: jakou anténu je potřeba na to DVB-T vysílání? Chytnu to na nějakou indoorovou, nebo musím tahat koaxem na střechu a tam nějakou velkou anténu?

Jinak ještě jednou prosím vysvětlení toho AV receiveru. To je potřeba kvůli tomu prostorovému zvuku? To nevyrobí ten BR přehrávač jak jsem si doted myslel?? Takže BR propojím s AV receiverem a pak s TV?
Kolo je poslední vynález stvořený člověku pro radost

Majkl vP. > I kdyby všichni byli úplně ticho, tak Mark přijde a něco řekne. On něco řekne, Já chci něco říct, ale on něco řekne.. chci zas něco říct, ale on zase něco řekne

Mondeo 2.5 V6 > S-Max
MarkFX
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 14. 2. 2015 21:31

Tuner DVB t je na pozemní dig. příjem. Kolik programů a na jakou anténu budeš přijímat záleží na tom jaky je stav příjmu v dane oblasti, na netu najdeš mapy pokryti a tak zjistíš jake jsou možnosti ve tvem případe. Dvbt 2 se připravuje a proto bych volil tv s oběma tuney. K přehrávání prostorového zvuku je nutný AV reciever.

-- 14. 2. 2015 22:28 --

Kontaktuj antenarskou firmu v okolí ta ti zmeri signál a navrhne anteni soustavu podle toho co budeš chtít prijimat.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 15. 2. 2015 00:25

Dvbt2 nepotrebujes. A to aka antena bude pre teba vhodna zalezi na lokalite kde byvas, aky vyhlad mas na vysielac, orientacia svetovych stran atd. Vacsinou ale dostacuje akakolvek vonkajsia antena.
Alebo je mozno dobre pouvazovat aj o ponukach nejakych kablovych ci inych operatorov. Zalezi za co a kolko si ochotny platit.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gugel 15. 2. 2015 03:39

Ahoj...ja len malinku pripomienku...ak sa dáva tv na "zeď "..tak niekedy treba počítať aj s hdmi káblami, ktoré majú zahnutu koncovku!! Aby to proste "neodstavalo"... :) ideálne sú hdmi káble s polohovatelnou koncovkou... :)
...to len skúsenosť...
gugel
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 15. 2. 2015 08:48

DVBT-2 NEPOTŘEBUJEŠ A to jako proč? Aby sledoval v budocnu pozemní TV vysílání v SD kvalitě? Opravdu dobrá rada. :tleskani Není li možnost kabelové TV pak je možnost satelitní TV a v tom případě volit TV s DVB-S2 + dokoupit stelitní anténu a modul do TV s kartou zvoleného operátora jedná se oproti DVBT o zpoplatněné služby DVBT které je zdarma.DVBT vysílá v SD kvalitě s vyjímkou ČT ve formátu fulhd H264,DVBT-2 bude v brzké době vysílat ve 4K H265 tak že koupit TV bez DVBT-2 s cílem sledovat pozemní TV vysílání je nesmysl.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků