Proč není televize sestavitelná z komponentů jako HiFi?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Pepa z lontu 23. 2. 2015 18:41

Dobrý den
Nevím kolika potenciálních zákazníků by se koncepce "skládacích" televizí týkala, ale já bych to bral. Momentální situace je asi taková, že televizor je jedna velká a stále poměrně tlustá a těžká placka. Současný trend věšení tv na zeď, ale i na stojanu to není zcela bezproblémové, myslím kterak se porvat s kabeláží, pokud možno bez stavebních úprav. Uživatelé, kteří "honí" vše přes AV receiver to mají trošku snazší, ale ti, co vedou několik kabelů přímo do tv se musí porvat s pěkným svazkem drátů, které hyzdí a nejsou až tak pohodlné případné změny připojení.

Další kapitolou je potřebnost, či spíš nepotřebnost některých obvodů, funkcí, tunerů atd. Asi jen velmi málokdo využije vše, co jeho televizor umožňuje. Chce-li člověk alespoň trošku lepší obraz, musí koupit televizi, která má nejméně tři tunery (DVB-T, Satelitní, kabelový a většinou stále ještě zcela zbytečný analogový). A dále pak smart funkce, reproduktory, wifi, internet atd.. Samozřejmě lze koupit základní model bez mnoha tunerů a funkcí, jenže ten má zase nevalný zobrazovací panel.

No a mě by se líbilo, kdyby byla televize složena minimálně ze dvou částí. Tou jednou by byl vlastní panel (LCD, Plazma, cokoliv) - tenký, lehký, snadno zavěsitelný i postavitelný, no a druhou částí by byla nějaká "bedýnka" s tím zbytkem, myslím tunery, konektory, repráčky, zdroj, něco jako počítač, atd. Mezi panelem a zbytkem televize by byl jeden jediný káblík! No když už by ta televize byla rozdělená, přímo se nabízí různé kvality zobrazovacích panelů a také různě vybavené "bedýnky". Asi nejuniverzálnější by byla jen krabice se zdrojem, připojovacími porty, obvody řídícími obrazový panel a vše ostatní lze řešit jinak, ale takovou "televizi" by si asi pořídilo jen málo cvoků, třeba já, takže patrně by jako standart vyhovělo přidat zvukovou část s reproduktorky a si alespoň DVB-T tuner, i když, spousta lidí vůbec pozemní vysílání nesleduje, pokud mají kabelovku, nebo satelit, je i základní tuner na nic.

Konkrétně v mém případě, mám televizi, na které vůbec nepotřebuji analogový, satelitní, ani kabelový tuner, nf zesilovač + repro a vůbec vše související s finální úpravou a reprodukcí zvuku, 3D, smartoviny a oželel bych i ten lenošný internetový prohlížeč, takže i wifi tam mám k nepotřebě. Kdybych to analogicky přirovnal k audio technice, je to jako muset koupit gramofon, tuner, tapedeck, reprobedny a ekvalizér, přičemž dotyčný chce jen poslouchat cédéčka přes sluchátka.

Vím, že jsem v žádném případě neobjevil Ameriku a že něco takového už existuje, ovšem jen jako výjimka potvrzující pravidlo. Ale zajímalo by mě, zda se na tomto poli něco děje, či chystá a také zda není můj podivný pohled na televizi ojedinělý. Ale ta čistá placka na zdi je lákavá, nebo ne?
Naposledy upravil MgX dne 23. 2. 2015 21:45, celkově upraveno 1
Důvod: Doplněny mezery do textu - odstavce... přehlednost!
TX-8270, C-7030, KX-500, BD-S473, TD 190-2, LX44
Pepa z lontu
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 2. 2015 19:54

No, o technice generování obrazu toho asi moc nevíš, protože to co kritizuješ = velký množství verzí zobrazovacích desek a k nim příslušnejch přijímacích a demodulačních obvodů není vejmysl konstruktéra, ale jednoduše technická nutnost. Ten "1 káblík" byl reálnej u CRT obražofky, která "ovládala" neboli "rozsvěcovala" celou plochu obrazu postupně bod po bodu doslova pomocí sériovýho "přenosu dat" = obrazová informace se opravdu vysílala bod po bodu, u barevný TV šly 3 samostatný kanály paralelně (R G B ). Vychylování = určení pozice v ten danej moment rozsvěcovanýho bodu obrazu bylo společný najednou pro všecky 3 barvy.
U moderních zobrazovačů, který jsou řízený maticově = každej bod má svoji vlastní "souřadnicovou pozici" v obou směrech obrazu (svisle i vodorovně) a poměrně složitá dekódovací elektronika dovoluje (a taky v reálu dělá!) "rozsvěcení" vícero bodů v jeden časovej okamžik. Navíc je potřeba řídit i podvícení a synchronizaci všech bodů - prostě a jednoduše, na přenos takovýho objemu dat plus jeho dekódování na celou plochu by "1 káblík" zaručeně nestačil. Stačí se podívat, jak vypadá takovej spoj k displeji notebooku - a kolik další elektroniky ještě je v samotným zobrazovači.

A ještě k těm dekódovacím obvodům - je jednodušší ty tunery i dekodéry soustředit do 1 celku s hlavním procesorem a z nich to "táhnout" přímo v podobě paralelních dat do řídicí elektroniky zobrazovače, než je dělit do části přijímací, z ní data zase nějak zakódovat, přetáhnout co nejmíň žílama o kus dál, kde by se zase dekódovala na celkový data pro zobrazovač. Celkovej přenos tím vyjde míň nákladnej, víc odolnej proti vnějšímu rušení i s větší rezervou v rychlosti pro další zvyšování přenosový rychlosti/kapacity (lepší rozlišení). U sériový linky daleko dřív narazíš na technický meze takovýho datovýho přenosu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 2. 2015 20:41

Pepa z lontu píše:Chce-li člověk alespoň trošku lepší obraz, musí koupit televizi, která má nejméně tři tunery (DVB-T, Satelitní, kabelový a většinou stále ještě zcela zbytečný analogový). A dále pak smart funkce, reproduktory, wifi, internet atd.. Samozřejmě lze koupit základní model bez mnoha tunerů a funkcí, jenže ten má zase nevalný zobrazovací panel.

Existuju monitory bez reprakov, bez tunerov, bez smartu, wifi atd. A s valnym panelom. Taka možnosť tu predsa je.

A aj nejake TV kde je ta elektronika mimo zobrazovadla sa najdu. Aj keď len ojedinele.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod megdesign 23. 2. 2015 20:54

Ale ved take je, len si to treba zaplatit :D :

Obrázek
Samsung UE50ES6300
Optoma HD39 Darbee
EliteScreen 110" (16:9)
Receiver Yamaha RX-V375
Yamaha BD-S673
Yamaha NS-555 + Yamaha NS-333 + Yamaha NS-C444
Tiviar Alpha +, Enigma 2
megdesign
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pepa z lontu 23. 2. 2015 22:07

Zdar Ekkar:
Zas takový blbec nejsem, zřejmě jsem se špatně vyjádřil. Samozřejmě jsem to nemyslel tak, že ten "káblík" bude v podobě třistadrátových šráků. Veškeré řídící obrazové obvody (podsvícení, atd.) v té placce být musí, to je bez debat. Argument slučování všeho na jednu desku beru, je to logické, ekonomické. Totéž platí pro rozděleni celkově, je mi jasné, že televize fiknutá na dva kousky bude dražší, než jedna bedna vcelku. Kde přesně fiknout, toť oříšek kontruktérský. Otázka je jak moc dražší, to už je taky o sériovosti, tedy poptávce a mimo jiné i o vývoji výrobních technologií. Abych opět použil analogii, tentokrát zabrousím do fotoaparátů. Nejpopulárnější a nejlevnější jsou ty tzv. kompaktní, ty jsou uživatelsky jednoduché, malé, automatické. Jsou vše v jednom, nemusí se přenášet data z matky do periferií, stabilizátor (pokud je) je jeden v jednom objektivu s ohniskem nejlépe od rybího oka až po dvoumetr. A tyto úžasné univerzální foťáčky umí úplně všechno, až na jediné, udělat pořádnou fotku. Vedle nich jsou pak zradlovky, kde se mění objektivy, nasazují externí blesky, stativy a podobné haraburdí a to proč? Protože to holt fotí. To nemá s televizí moc společého, ale, díky modernějším technologíím a zároveň rostoucí poptávce přestává být zrcadlovka luxusem a stává se běžným zbožím, podobný vývoj bych uvítal u těch rozsekaných televizí. Líbilo by se mi vybrat si panel dle kvality a velikosti a k němu nějaký ten zbytek, přesně tak, jak mám možnost si vybírat ty objektivy, od superstabilizovaných superzoomů až po úplně obyčejné, manuálně ostřené pevné sklo. Oba ty objektivy ale můžu nasadit na jedno tělo.
A o "technických nutnostech" jsem toho už slyšel dost, nutosti jsou nutné jen do té doby, než někdo vymyslí něco nového. Jediná nutnost je vývoj.

Nazdar Giggs a magdesign.
Vím, že něco takového existuje, však jsem to nezapřel. Jen jsem třeba ten očesaný panel zatím nikde neviděl, myslím na vlastní bulvy. Monitor ke kompu jo, ale padesátipalcový panel bez tuneru a bez repráků ještě ne.
Pepa z lontu
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 23. 2. 2015 23:05

OK, beru
Ale ty panely "bez bižu" se dělají, jen nejsou běžně na trhu. Z čeho si myslíš, že jsou telestěny v TV studiu nebo reklamní plochy na ulicích?
Nemyslím "telestěny" se zeleným pozadím, kam se obraz klíčuje dodatčně, "zvenku" technicky pomocí trikovýho střihu - ale myslím třeba ty ve sportovním studiu, kde za komentátorem běží na 5-6 obrazovkách signál z vícero kamer. mají tenkej, i když viditelnej rámeček a dají se tak skládat k sobě...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Janeiro 23. 2. 2015 23:08

Neda mi to abych neopravil tvrzeni, ze kompaktni fotoaparaty jsou nejoblibenejsi typy. Nejsou, dnes je uz nikdo nechce a vyrobci je postupne prestavaji vyrabet. Nac tahat kompakt, kdyz maji lidi mobil. Jsou samozrejme i profi kompakty, ale to uz je trochu jina vec
Janeiro
Junior

Odeslat příspěvekod megdesign 23. 2. 2015 23:29

Monitor ke kompu jo, ale padesátipalcový panel bez tuneru a bez repráků ještě ne.

Tu mas taky napr...

http://www.panasonic.com/business/profe ... LFV50U.asp
Naposledy upravil megdesign dne 23. 2. 2015 23:35, celkově upraveno 1
Samsung UE50ES6300
Optoma HD39 Darbee
EliteScreen 110" (16:9)
Receiver Yamaha RX-V375
Yamaha BD-S673
Yamaha NS-555 + Yamaha NS-333 + Yamaha NS-C444
Tiviar Alpha +, Enigma 2
megdesign
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 2. 2015 23:33

EKKAR píše:OK, beru
Ale ty panely "bez bižu" se dělají, jen nejsou běžně na trhu.
Co znamena bezne na trhu? Daju sa normalne kupit minimalne v preflaknutych eshopoch typu alza a pod.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod Pepa z lontu 24. 2. 2015 00:03

Ekkar, přesně.
Existují, ale nejsou běžně na trhu. Vím co je telestěna, jen není zatím žádný normální obchod, kam bych přišel, vybral si panel 160 x 100 a spokojeně odešel. Začal jsem toto téma, abych se dozvěděl, jestli se někdo něco nedozvěděl. Zdá se, že na tomto poli se zatím nic zásadního neděje.

Janeiro, dík za opravu, jsem momentálně zaostalý :-)), Zapomněl jsem na mobily a prodej kompaktů nesleduji, takže jsem pár let za opicemi. Mě těší, že když vlezu do fotoobchodu, tak se tam dnes z regálu usmívá několik typů zrcadlovek od několika výrbců. a cenově začínají pod desítkou. Před pár lety to byl luxus, v tom obchodě měli zaprášenou jednu, či dvě zradlovky a kolem padesát šuntových kompaktů, dříve na film, pak digi, ale to není podstatné. Podstatné je, že díky pokroku se kvalita stává dustupnější, neboť i úplně nejnižší plastová zracdlovka fotí líp jak mobil, nebo komerční kompakt.
S těmi placatými televizory je to stejné, před deseti lety luxus, dnes samozřejmost. Předpokládám, že za pár let bude samozřejmé obložit si stěnu nějakými zobrazovacími panely.
Pepa z lontu
Junior