Rozlišení

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Loupaczek 13. 5. 2015 20:40

Ahoj, mám dotaz ohledně rozlišení. Hledal jsem různě, ale konkrétně toto jsem nenašel.

Jde mi o to najít nejoptimálnější řešení.

Pokud budu mít televizi či projektor s nativním rozlišením např. 1024x768

1. pustím do něj film o rozlišení nižším - např. 720x400
2. stejném tedy 1024x768
3. 1280x720
4. 1920x1080

Zajímají mě jak to televize/projektor skousne. a Jaký to bude mít vliv na výslednou kvalitu obrazu.

Vím, že pokud je rozlišení jiné než nativní, tak si to zobrazovač sám přepočítá.

Prosím tedy někoho kdo v tom má jasno, ať mi na body 1-4 odpoví, jak se to bude chovat při těchto scénářích a srovnat to kvalitativně. nejhorší bude určitě bod 1. což je logické, jde mi spíše o ty další zda přepočtením vyššího rozlišení (bod 3,4) nebude výsledek horší než u bodu 2.

Děkuji :)
Loupaczek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 13. 5. 2015 21:56

TV to zobrazi vo svojom nativnom rozliseni uplne bez problemov. Co sa tyka kvality, zalezi na kvalite konkretneho ripu. Rozlisenie kvalitu nerobi, podstatnejsie su ine parametre (datovy tok...).
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod Loupaczek 14. 5. 2015 06:35

tojo, ale jde mi o to, že ta tv nebo ten projektor bude mít nějaký procesor, který to bude přepočítávat, a mě jde o to, jestli když přepočítá bod 4 na své nativní, zda kvalita bude lepší než bod 3. Nebo zda kvalita bude lepší když nebude přepočítávat nic a zdroj signálu bude v jeho nativním už od začátku.

Ale podle toho co říkáš, tak by bylo lepší to full hd a ať si to přepočítá televize --> pač u FHD ms nejvyšší datový tok a "kvalitu"

ale mě jde o to, že tím přepočtením ta televize některý řádky a sloupce proste vyhodí a u bodu 4 jich vyhodí podstatně více než u bodu 3

a mě teda zajímá to jestli ten rozdíl kvality (berme stejné podmínky ripu) u bodu 3 a 4 je stejný jako rozdíl kvality převedením 3 a 4 do nativního, nebo jestli tam televize dělá nějaké ztráty a je tedy lepší přepočítávat (odstraňovat) co nejméně pixelů
Loupaczek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 14. 5. 2015 06:41

Riesis tu nezmysly. Uplne zbytocne. Pokial to prepocita z vyssieho rozlisenia, ako je nativne, rozdiel nijako nezaregistrujes.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod Loupaczek 14. 5. 2015 08:00

pro mě to nesmysly třeba nejsou zajímá mě to a proto se ptám

...a jestli pro tebe to nesmysly jsou nebo tomu spíš nerozumíš když nedokážeš normálně odpovědět tak vůbec nechápu proč na tento příspěvek reaguješ...

opravdu nepotřebuju odpověď, že je to nesmysl...^^

prosím tedy někoho více zkušeného (pro koho běžné věci nejsou nesmysly) kdo je schopen vyplodit ze sebe alespoň trochu odborného textu a vysvětlit můj dotaz

Předem díky
Loupaczek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 14. 5. 2015 08:49

Loupaczek píše:
...a jestli pro tebe to nesmysly jsou nebo tomu spíš nerozumíš když nedokážeš normálně odpovědět tak vůbec nechápu proč na tento příspěvek reaguješ...
Odpoved si dostal, tak o co ti ide netusim... Len sa treba naucit citat. To uz ja ale neovplyvnim ze nevies pochopit pisany text.
A nezmysel to nie je pre mna, nezmysel to je vseobecne. Je hadam logicke ze vyssia kvalita nebude vyzerat horsie ako nativna.
Ryan Giggs
TV expert

Odeslat příspěvekod waaaw 14. 5. 2015 09:27

Na otazku neexistuje jednoznacna odpoved. Kvalita prepoctu zavisi totiz hlavne na kvalite cipu, ktera je hodne rozdilna v ruznych strojich a take na kvalite prepocitaciho algoritmu. Tedy rozdil v objemu vstupnich dat nekdy muze byt videt a u jineho stroje nemusi.
Obecne kdyz zmensuji pocet bodu vysledneho obrazu neznamena, ze obraz musi byt horsi, kdyz vyhazuju vetsi pocet dat. Naopak dobry algoritmus dokaze vetsi pocet vstupnich dat lepe vyhodnotit a zpracovat
waaaw
Junior

Odeslat příspěvekod Loupaczek 14. 5. 2015 12:07

waaaw píše:Na otazku neexistuje jednoznacna odpoved. Kvalita prepoctu zavisi totiz hlavne na kvalite cipu, ktera je hodne rozdilna v ruznych strojich a take na kvalite prepocitaciho algoritmu. Tedy rozdil v objemu vstupnich dat nekdy muze byt videt a u jineho stroje nemusi.
Obecne kdyz zmensuji pocet bodu vysledneho obrazu neznamena, ze obraz musi byt horsi, kdyz vyhazuju vetsi pocet dat. Naopak dobry algoritmus dokaze vetsi pocet vstupnich dat lepe vyhodnotit a zpracovat

díky...a co tedy myslíš že může mít nebo by mělo mít lepší "algoritmus"

1. projektor
2. set top box
3. PC - převod v některém SW na nativní daného projektoru
Loupaczek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod waaaw 14. 5. 2015 13:19

To opravdu netusim
waaaw
Junior

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 14. 5. 2015 13:43

MOzem Ti napisat aku som mal skusenost s tymto rozlisenim u TV. (mozno u projektora je to ine)

Mal som predtym TV v tomto rozliseni (42PT353,42PW450) a u mna bol vysledok takyto:
1, film 720 x 400p na TV v rozliseni 1024 x 768 = OK. (stale upscaling)
2, film 1280 x 720p na TV v rozliseni 1024 x 768 = Nie dobre.
Niektore hrany boli zdvojene (take neostre), ine boli (ostre)..zalezalo od sceny. Videl som to, partnerka to videla a velmi mi to vadilo.
Zaroven TV musela upscalovat (720=>768) a aj downscalovat(1280x1024)

Pisem to preto, lebo pred tym som mal 42PJ650 (1366x768p rozlisenie obrazovky, cize 16:9,ale slaba USB podpora formatov) a zrazu nova TV , USB prehral skoro vsetky formaty...len ten obraz bol akisi horsi...hranovo ostry, niekedy neostri... Primarne stahujem 720p material. Vtedy som sa zacal o to zaujimat...kde je pes zakopany.(zahranicne fora)
Povodny Tv som predal a kupill 50PM4700 (1366x768) a obraz je super (1280x720p)
FHD material velmi nestahujem,ale obraz je tiez velmi dobry.
bylinnycaj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Loupaczek 14. 5. 2015 14:08

bylinnycaj píše:MOzem Ti napisat aku som mal skusenost s tymto rozlisenim u TV. (mozno u projektora je to ine)

Mal som predtym TV v tomto rozliseni (42PT353,42PW450) a u mna bol vysledok takyto:
1, film 720 x 400p na TV v rozliseni 1024 x 768 = OK. (stale upscaling)
2, film 1280 x 720p na TV v rozliseni 1024 x 768 = Nie dobre.
Niektore hrany boli zdvojene (take neostre), ine boli (ostre)..zalezalo od sceny. Videl som to, partnerka to videla a velmi mi to vadilo.
Zaroven TV musela upscalovat (720=>768) a aj downscalovat(1280x1024)

Pisem to preto, lebo pred tym som mal 42PJ650 (1366x768p rozlisenie obrazovky, cize 16:9,ale slaba USB podpora formatov) a zrazu nova TV , USB prehral skoro vsetky formaty...len ten obraz bol akisi horsi...hranovo ostry, niekedy neostri... Primarne stahujem 720p material. Vtedy som sa zacal o to zaujimat...kde je pes zakopany.(zahranicne fora)
Povodny Tv som predal a kupill 50PM4700 (1366x768) a obraz je super (1280x720p)
FHD material velmi nestahujem,ale obraz je tiez velmi dobry.

aha tak díky za poznatky...
konkrétně mám k dispozici projektor, je to obyč kancelářský s nativem 1024x768
píšeš že to není dobré pouštět filmy v 720p...doufám že to na projektoru tedy bude lepší
a ano je to nevýhoda že to musí současně UP a DOWN scalovat
Loupaczek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod marts 14. 5. 2015 15:46

Ten televizor mel ale zobrazovac s pomerem stran 16:9, ne? U toho projektoru to bude nejspis 4:3 - pak to znamena pouze downscale. Horizontalne 1280 na 1024 a vertikalne 720 na 576.
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert

Odeslat příspěvekod Loupaczek 14. 5. 2015 16:20

marts píše:Ten televizor mel ale zobrazovac s pomerem stran 16:9, ne? U toho projektoru to bude nejspis 4:3 - pak to znamena pouze downscale. Horizontalne 1280 na 1024 a vertikalne 720 na 576.

1280 na 1024
a 720 na 768 ne ?....kde si vzal 576?

BTW a nepleteš si náhodou vertikálně s horizontálně ?
Loupaczek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 14. 5. 2015 20:54

Stranove rozlisenie 16:9, u XGA zobrazovacoch (povacsine low end plasma TV tj 1024x768p (nativne 4:3) bolo dosiahnute tym, ze pixely mali obdlznikovy tvar: ===
S tymto rozlisenim (1024x768 cize nativne 4:3) ,najviac koresponduje PAL SD TV vysielanie (768x576 cize 4:3)...ktore vypadalo "velmi velmi dobre" na tychto zobrazovacoch. (FHD, UHD TV nema sancu dosiahnut danu hranovu ostrost SD signalu na XGA zobrazovaci a to z principu velkeho prepoctoveho a stranoveho rozdielu medzi rozlisenim zobrazovaca a rozlisenim prichadzajuceho signalu. ;-] (tj aby porozumeli vsetci....cim je rozlisenie TV a vstupneho signalu zhodnejsie, tym je to lepsie. Samozrejme tiez, cim je bitrate/pixel vacsi, tym to blahodarnejsi vplyv na vykreslenie a farebnu sytost obrazu)
bylinnycaj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod artam 15. 5. 2015 12:27

Loupaczek píše:1280 na 1024
a 720 na 768 ne ?....kde si vzal 576?
BTW a nepleteš si náhodou vertikálně s horizontálně ?

Prepočítaj si to:
na šírku 1024, pomer strán 16:9 = na výšku 576
artam
Mírně pokročilý

Další stránka