Optoma HD141X Hluk

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Sallvator 25. 11. 2016 10:43

Dobrý den koupil jsem si projektor optoma HD141X i v recenzích psali ze to je jeden z nejtižších projektoru na trhu ale je hlučnej jak blázen. Přehluší i film nejen v tichejch scenach, když si stoupnu přes celej 6 m dlouhej pokoj stejně to je dost slyšet je slyšet do vedlejší mísnosti. Při zapnutí se rozvrčí a nasledně se jeste rozjede vetrák, když ho nakláním vrcení mění zvuk.

Měl jsem před par týdny na zkoušku starší benq které teda nebylo FHD ale byl mnohem tizsi myslel jsem ze ta optoma bude jeste lepší ale je děsivá.

Nevím zda to je vadnej kus nebo ja sem tak citlivej. Ale lidi psali ze neni slyšt ani v tichých scenách, tenhle je slyšet i při akčních scénách teda.

Nemá někdo zkušenost. Případně doporučil by mi někdo fakt tichej projektor do 15k, nemusí mít 3D, stačí mi jen dobrej obraz na filmy nic víc. Vetšinu filmu jedu 720. teoreticky bych asi nemusel mít FHD
Sallvator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 11. 2016 12:01

Pokud se ti zdá hlučnej, tak ho reklamuj - nikde není řečený, žes nedostal vadnej kus, ve kterým něco drnčí.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod stump 25. 11. 2016 12:19

Ten benq na zkoušku byl jaký model?

Já tu optomu mám a tichý není ale to ani s principu nelze. Čím menší ventilátor s ložisky tím větší bruska. Základem je pouštění v eco módu kdy hluk větráčku ještě jde ale i tak mám film dost nahlas. Ventilátor se točí různě podle náročnosti obrazu. Měl jsem doma projektor který byl ještě hlučnější :-)
Audiovizual Dj a Fotograf
stump
Junior

Odeslat příspěvekod marts 25. 11. 2016 12:53

Vzhledem k tomu že se jedná o DLP projektor, tak to vrčení nejspíš způsobuje nějaký problém s kolečkem rozkladu barev - rozhodně zkusit reklamovat.
marts
Expert

Odeslat příspěvekod Sallvator 25. 11. 2016 13:55

Ten projektor co jsem měl se ke mě dostal nahodou skrze praci, bohužel nevím model zusím ho ještě zjistit.

Ale ta optoma je děsná, jako aby to bylo slyšet večer i do vedlejší mísnosti to si nemyslím že je OK, mam lampu na eko mod a je to uplně stejné, ba naopak nejtizsí se mi zdá dynamickej mod, kterej hluší jen občas.

Pujde reklamovat, klidně bych vzal hned jinek kdbch měl tip na nakej dobrej kus okolo tech 15ti
Sallvator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod iggi 25. 11. 2016 14:18

mam optomu tiez, ale az taky hlucny sa mi nezda... jasne, v tichych pasazach ho pocut ale pri beznej hlasitosti filmu hluk uplne zanikne.
Tebe huci ventilátor ci nieco rezonuje alebo drnci?
Kludne to moze byt to kolisko rozkladu farieb....
reklamuj
iggi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stump 26. 11. 2016 09:46

Nejlepší bude když ten hluk natočíte na video a uložíte na web. Aby to šlo posoudit přímo.
stump
Junior

Odeslat příspěvekod Sallvator 26. 11. 2016 10:26

Už je vracen, koukam po alternative. Jak jsme psal priorita je ticho a slušnej obraz je o jen na večerní kukání na převážně 720p filmy

Zajímalo mě co jsu u projektoru ty ruzne popisky rozlišení npř zde "nat. XGA (1024x768), max. WUXGA (1920x1200)" ma teda 1024x768 nebo 1920x1200?
Sallvator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stump 26. 11. 2016 10:43

Nativní je skutečné rozlišení projektoru a ostatní je že to pouze zvládne přehrát. Pokud nemáte doma sbírku filmů ve full hd rozlišení postačí i varianta 1280x800
stump
Junior

Odeslat příspěvekod Sallvator 27. 11. 2016 13:10

Tak jsem vzal Benq MH530, podle recenzí atd by měl být tichej atd.

No v eco modu je podstatně tižší, ale po nake době se taky dost rozjede.

Každopádně to není podstatné protže po asi 3 hodinách provozu vypl a už nenajel, dnes rano je to už několik hodin co je vyple a stále nic, prostě nenabehne. Nejspáš se přehřál nebo nevím.

Asi mi projektor není souzenej, pujdu ho dnes zase vrátit. Moc už nevím co vzít. tichej projektor se solidním obrazem okolo 15-16k.

Jeste me napadlo v projektoru se nedá vyměnit vetrák za nakou noctuu nebo něco jako npř u grafiky? Je to moc velkej risk?
Sallvator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 11. 2016 13:35

Jak jinak než proudem vzduchu chceš uchladit projekční žárovku/výbojku s potřebným výkonem? Nejdřív přemejšlej, jak bys na ni ubastlil "pasiv" a pak se ptej ...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MgX 27. 11. 2016 13:39

Nepíše o pasivu, pokud správně chápu dotaz, ale o výměně ventilátoru za špičkový typ s výrazně sníženou hlučností.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod EKKAR 27. 11. 2016 13:50

"Něco jako např. u grafiky" beru jako požadavek na pasivní řešení.
Bohužel, lampy žárovkovýho provedení (žhavený vlákno ve skleněný baňce) mají tepelný ztráty asi 95-97% = jen 3-5% do nich dodaný energie se přemění na světlo, zbytek je teplo, který se musí odvést, aby se lampa neroztavila. LED lampy mají účinnost jen o maličko vyšší, na teplo se mění jen kolem 90% dodaný energie, ale s několikrát vyšší svítivostí to dává víc jak 5násobek zářivýho toku ze stejnýho příkonu - nebo obráceně, přibližně 1/5 příkonu při stejným světeleným toku. Zůstává problém s chlazením, protože LEDky vyžadujou pro svoji funkci při udávaný životnosti řádově nižší teploty než žhavený žárovky - žárovku není problém uchladit na teplotu 150-250°C na baňce při 2500-3500°C na samotným zářícím elementu = vlákně, jenže LEDka nesnese už ani těch 150°C na svým čipu - při týhle teplotě se čip protavuje a je s ním ámen ... Danej tepelnej spád vzhledem k okolí pak dělá u LED lamp ještě větší problémy pro účinný chlazení, než u lamp žhavenejch ...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod MgX 27. 11. 2016 13:59

Sallvator píše:Jeste me napadlo v projektoru se nedá vyměnit vetrák za nakou noctuu nebo něco jako npř u grafiky? Je to moc velkej risk?

Noctua. Pasivní řešení je asi běžně nedostupné.

Risk to je, vždy záleží na tom, jaký výkon k uchlazení, příslušný ventilátor poskytne. Samozřejmě se jedná o zásah do základu zařízení. Tudíž reakce od EKKARA má něco do sebe.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stump 27. 11. 2016 14:41

U grafiky jsem měnil ventilátor za 120mm noctuu která chladila i při nízkých otáčkách kdy nebyla vůbec slyšet ale byla za chladičem což je rozdíl.
To stejné jsem měnil ventilátory u výkonných zesilovačů kdy jsem vyměnil ventilátory co byly jako bruska za 2x tišší model ale zas ventilátor fouká na brutální chladič na který je zesilovač schopný nějak dobu jet při nízkém výkonu.

Kdežto zde je situace odlišná. Tady je ventilátor na to sám a to dost mění situaci. Tady musíte zabudovat stejnou velikost a není moc možností. Dokáži se představit nějakou externí chladící jednotku nebo obložení projektoru druhým obalem při zachování stejného odvodu tepla ale oba připady jsou haluz :D

-- 27. 11. 2016 15:27 --

O té optomě vím že je pěkně hlučná takže bych řekl že jí nic nebylo jestli byla nová. Škoda že jste nenahrál to video. A to že vám odešel ten Benq mě nepřekvapuje. Benq mi profesionálové vůbec nedoporučili kvůli poruchovosti takže vám projektor souzenej je ale náš trh není plný bezporuchových zařízení tak hlavu vzhůru. Navíc mě můj Benq taky pěkně potrápil.
stump
Junior

Další stránka