Sony KD-55XF9005 [obecná diskuze]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 20. 1. 2019 21:33

SmokeMan píše:MGX ja vim, ze ty to vis...

Teď netuším, co jsi tím chtěl říct. Možná by to stálo za nějakou SZ s vysvětlením, abychom dále nemuseli zaplevelovat fórum zbytečnými reakcemi.

A teď konkrétně k Tebou napsanému... tedy šroubkům a jejich utažení.

Na fóru podobná informace, že za tím mohou být špatně dotažené šroubky, je už vícekráte v historii zmíněna. A ano, i mě tato skutečnost zasáhla. Jednak jsem si ji přečetl zde na fóru, jednak ji mám z jiných zdrojů v rámci internetu a jednak se mně o ní zmínil kamarád, jehož přítelkyně pracovala s podobným sortimentem přímo ve výrobě. Kromě změny obrazu dokonce u některých modelů chybným dotažením některých šroubů, docházelo například k rezonancím ve zvuku.

Z druhé strany... (a netvrdím, že jsi to dělal, či děláš :idea: ) asi nebudu aktivně tlačit uživatele do nápravy samodomo, když jednak neznám ho, ani jeho dílenskou zručnost, výbavu a taky, když se jedná o zcela nový televizor. Navíc - jak jsem napsal - výskyt tmavších rožků je naprosto běžný a při běžném užívání „neviditelný“. Nemyslím si, že taková drobnost stojí za nutnost řešení, ještě amatérsky. Jak by řekl můj dávný kamarád - nedrbať. Torbal-max tak z mého pohledu postupuje mimořádně vhodně a je vidět, že ho nebude stresovat, kdejaká hloupost/drobnost. Co Tě (v tomto směru, abych zase nebyl chytán za slovo) neobtěžuje, neřeš.

Torbal-max ad ŽIVÝ u Tvého kamaráda. Bohužel je řada lidí, která vybírá vysoce kvalitní televizor, žádá precizní přirozené barvy, jejíž radostné podání nakonec zcela degraduje a zničí chybným profilem. A to ještě, pokud nedojde alespoň k drobným korekcím, profilem, který jistě v běžných podmínkách více namáhá zrak. Jestliže ale mu takovéto nastavení poskytuje radost a uspokojení, není vhodné ho tlačit co čehokoliv jiného. Člověk většinou neuspěje. Znám to z rozsáhlé osobní zkušenosti i v rámci širší rodiny. Podobné to máš s výběrem televizorů.

Podobně mnoho lidí špatně obraz nastaví a následně natočí videa, či nafotí fotky, kterými zaplavuje internet s dovětkem, jak špatně TO LCD, či TEN OLED jede. Ale o tom jsem zde už psal. Bohužel si to místní diskutéři vztáhli na sebe, což mě mimořádně mrzí. Pokud bych zaznamenal pokus někoho zde cíleně lhát, dostane trest a ostatní budou vědět proč.

Ad origo přehrávač na BR disky... bohužel hodně lidí si koupí přehrávač, originální disk, pustí na kvalitní telce a začne řešit, proč obraz tolik „šumí“... třebas. Těžko jim vysvětlit, že film byl takto zpracován a jeho prezentace je přesně dle záměru autora.

Je škoda, že se zatím Weiny neozval... co a jak. Ona změna nastavení může znamenat výrazný rozdíl.

-- 20. 1. 2019 21:39 --

stormborec píše:Tomu se říká - narazit na limity technologie... prostě LCD, co od toho chtít

A byl bych rád, kdybys ses už konečně naučil řešit reálný stav na základě alespoň trochu reálných zkušeností. LCD už několikráte ukázalo, že stále řadě lidem dokáže velmi dobře posloužit. Možná kdybys měl možnost vidět špičková LCD, pak bys pochopil, jak část „limitů“ je spíše vina špatné výstupní kontroly, aby se ušetřilo.

„Pláčeš“ v mnoha svých příspěvcích a je to pořád dokola. Sorry, ale stačilo.

Jsem jako uživatel velmi rád, že tu máme stále LCD, ale i OLED. Proč? Protože si můžu vybrat. Nechť si každý koupí, co jemu bližší jest.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod SmokeMan 20. 1. 2019 22:11

Ja nikoho netlacil, naopak zminuji, ze to je minimalni vada, mozna jsem nezminil, ze v beznem provozu bude asi neviditelna. ALe to majitel urcite vi, no a prave TY tez. Taky sem rekl, ze na novou telku v zaruce bych nesehal. Dobra tv, dobry panel. No a Weiny to ma polamany nastavenim, jinak to neni mozny.
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 20. 1. 2019 23:02

SmokeMan píšu o SZ, vím proč.

Pokud jsi dobře četl moji celkovou reakci, ve které šířeji popisuji anomálii a „dotažení“ šroubků, tak tam je i toto...
MgX píše:(a netvrdím, že jsi to dělal, či děláš :idea: )

Bohužel ani „idea vykřičník“ nepomohl k tomu, že si rozumíme.

Právě, protože jsem velmi dobře četl, že ho nenutíš do TV sahat nějakým šroubovákem, jsem tam onen citovaný text doplnil. Samozřejmě, že to vypadá na velmi dobrý panel... takhle na dálku. A od Weiny pro pokračování rad, by bylo vhodné nejdříve získat další podrobnosti. Pak se může trochu cíleněji radit.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod SmokeMan 20. 1. 2019 23:42

Ctu a odepisuju moc rychle, obcas mi neco utece, obcas neco nepochopim. Obcas je neco ztraceno v prekladu :). Budu se snazit byt pomalejsi...
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Weiny 21. 1. 2019 09:09

Díky všem za reakce, o víkendu jsem si s tím hrál a opravdu to bylo jasem na 40 (nastaví ho tak profil Cinema pro) a vypnutým x-tended dynamic range a lokálním snížením jasu (local dimming).
Zajímalo by mne, jak máte tyto dvě položky nastavené Vy a hlavně jaký jas. Já dal local dimming na 2 a dynymic range na 3. Jas doporučili na rtingu na 1, což jsem nepochopil, skončil jsem na 15, jinak je to málo. Fleky v rozích se sklidnily, nicméně když vyhulím jas na max, opět jsou při přepínání kanálů vidět, ale chuj s tým, na max už to dávat nikdy nebudu.
Fotka z PC je zavádějící, tam jsou fleky pod ikonami, když přesunu ikonu, přesune se i flek.

Další s čím celý víkend zápasím je HDR v HTPC. Když si chci přehrát 4k filmy s HDR, musím tuto funkci ve Windows 10 zapnout, ale když si pak chci pouštět ostatní HD filmy bez HDR, je třeba to ve Win zase vypnout, jinak má obraz šedý nádech. Docela kostrbaté.
Taky bylo umění naučit můj oblíbený MPC-HC (VLC mi nevyhovuje) pracovat s HDR přes madVR, aby procesor nejel na 80%, když to táhne Geforce 1060, ale nakonec se to podařilo (CPU jede při 4k na 20-25%).
Weiny
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 21. 1. 2019 09:59

Jestliže ikony na panelu při zvýšené svítivosti mají větší „svatozář“, pak je to běžné. Vždy záleží na konkrétním typu podsvícení, počtu zón atp. LCD není OLED, aby rozsvítil pouze určité body.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod _daRK 21. 1. 2019 10:31

Na kalibraciu obrazu skuste ist podla rtings. Bez kalibracneho pristroja to sice nikdy nebude dokonale, lebo dva rovnake kusy TV nenajdete, aby sa dalo ist len podla nejakeho navodu, no mne napr. to celkom pomohlo. Min. som aspon pochopil, naco ktore nastavenia su. A tiez - kazdemu vyhovuje nieco ine.
Chord Mojo+Hiby R3 ► FiiO FH7(+iBasso CF01), Blon BL01 | Lotoo Paw S1(+JitterBug) ► iBasso IT04
SG S10 ► Sony WH-1000XM2, Galaxy Buds+
Predaj: AQ Dragonfly Red, iBasso IT01s ?
SONY KD-55XF9005; Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Torbal-max 21. 1. 2019 11:11

SmokeMan + MgX:
Nebojte, do TV rýpat nehodlám, s obrazem jsem maximálně spokojen a trochu jiný odstín rohů je patrný opravdu jen při celistvé ploše, a to ještě když se na to zaměřím. Takže z mé strany žádný problém, navíc "návrh řešení" od SmokeMana jsem skutečně bral jen jako námět možného řešení, nikoli jako nabádání k tomu se do toho pustit, takže vše naprosto v pohodě :-) A děkuju za postřehy!

Weiny píše:Zajímalo by mne, jak máte tyto dvě položky nastavené Vy a hlavně jaký jas. Já dal local dimming na 2 a dynymic range na 3.

Já mám jak Auto local dimming tak X-tended Dynamic Range nastaven na vysoký (ostatně jak doporučují na rtings.com).

Weiny píše:Jas doporučili na rtingu na 1, což jsem nepochopil, skončil jsem na 15, jinak je to málo.

Velmi záleží, jak máš prosvětlenou místnost, ostatně i na rtings.com máš rozdělení dle typu pokoje (dark, average a bright), takže pokud ti vyhovuje 15, nech si 15 ;-) Já mám třeba obývák na jiho-východovýchod, a tak mi do pokoje praží slunce většinou cca od 6-7 do oběda a pak už je mimo. Ale nutno podotknout, že když se dívám na TV, tak mám v 90% alespoň přimhouřeny žaluzie (venkovní, ktery temní dost účinně), večer je to pak jedno ... a plně mi vyhovuje jas nastavený na 9. Naopak večer za úplné tmy (a bez ambientního osvětlení) mám spíš tendenci jas stahovat, aby jsem si méně namáhal oči (nevím už, co to bylo za film, ale odehrával se poměrně často v jasných, prozářených scenériích, tak si pamatuju, že jsem zde stahoval jas na 3).

Weiny píše:Fleky v rozích se sklidnily, nicméně když vyhulím jas na max, opět jsou při přepínání kanálů vidět, ale chuj s tým, na max už to dávat nikdy nebudu.

Tohle je hodně zavádějící a byl bych s tím opatrný. Ze tvého následujícího odstavce chápu, že poměrně využíváš HDR (což je logické při pořízení podobné TV), a u něj se automaticky aktivuje jas na maximum, což si velmi protiřečí s argumentem od tebe, který právě cituji. Takže pokud jsou fleky při max jasu viditelné (a obtěžující), tím pádem by tě měly obtěžovat i u projekce HDR obsahu, což bych já osobně asi nepřekousl. Takže tenhle fakt zvaž a případně zkus reklamovat ;-)
Samozřejmě pokud jdou vidět pouze při přepínání - tj. při celistvé ploše, tak není co řešit a kašlat na to. Hlavně aby nerušily při běžné projekci, tj. filmy seriály atd. při režimu jasu na max.
Torbal-max
Junior

Odeslat příspěvekod Weiny 21. 1. 2019 12:39

Torbal-max - Díky za odpověď.
Nicméně pořád v tom trochu tápu, na rtings psali, že pokud se dá local dimming na high, může příliš ztmavovat obraz, a pokud se to děje, má se snížit či vypnout, tak jsem s ním opatrný.
Co se týče HDR, to se týká jen HDMI a PC, a i u něj funguje stažení jasu na hodnotu zadanou v menu.
Fleky mírně vidím při přepínání stanic TV, kde se do toho HDR nemotá. Ale jak jsem psal, jen když zdvihnu jas nad 30, což neudělám, těch 15 mám limit. Reklamovat nebudu, stejně by to neuznali, důležité je, že to šlo nastavit k mé spokojenosti 8-)

PS: Cituji rtings, překlad google. Jedna funkce obraz ztmavuje, druhá zesvětluje, kdo se v tom má vyznat...

Pro běžné domácí použití byste měli zapnout funkci "Automatické lokální stmívání" a "Dynamický rozsah s tendencí X" (byly však během kalibrace vypnuty). U obou pozdějších možností ("Automatické lokální stmívání" a "Dynamický rozsah s tendencí X") existují 3 úrovně intenzity ("Vysoké", "Střední" a "Nízké"), které lze vybrat. Nastavení "Vysoké" v poloze "Automatické lokální stmívání" vám poskytne nejsilnější a nejagresivnější lokální stmívání, avšak v některých případech může být lokální stmívání příliš agresivní, když je nastaveno na "Vysoké" a některé části obrazovky mohou příliš tlumit, nebo může trochu zaostávat. V takových případech můžete zkusit nastavení "Střední" nebo "Nízké" nebo dokonce vypnout. Funkce dynamického rozsahu "X-tended Dynamic Range" zesvětluje světelné efekty a je užitečná zejména pro HDR a měla by být nastavena na "vysokou" hodnotu. V některých případech, pokud zjistíte, že zvýraznění je příliš světlé, můžete jej nastavit na nižší intenzitu.
Weiny
Junior

Odeslat příspěvekod Torbal-max 21. 1. 2019 13:09

Weiny:
Já tyto veličiny chápu tak, že zkrátka pracují s kontrastem, resp. podáním kontrastních scén. Auto local dimming, jak už ostatně název napovídá, aktivuje stmívání zón (resp. vypíná podsvícení) a negativním efektem tedy může být, že ti u nějakých scén potlačí podsvícení natolik, že na obraze neuvidíš ani to, co bys měl (laicky bych řekl, že tohle by mohl být reálně velký problém právě u přesvětlených pokojů, či v kombinaci s poddimenzovaným nastavením jasu). Já jsem tenhle jev (tedy že by se mi v obraze některé části ztrácely, či byly přespříliš potlačené) ještě dosud při nastavení na hodnotu Vysoké nezpozoroval, tudíž jsem neměl důvod snižovat na Střední, či celou tuto funkci deaktivovat.

Druhý parametr, tedy X-tended Dynamic Range, dle mě úzce souvisí s právě popsaným efektem, kdy by se ti mohly právě určité objekty ztrácet vlivem lokálního stmívání (laicky si představuju např. nějakou tmavou postavu v téměř naprosté tmě) - kdy ta postava přeci jen má o kousek světlejší detaily, než je okolní "tma" a tudíž bys ji měl na obrazovce vidět. A právě funkce X-tended Dynamic Range dle mě napomůže tento kontrast vytáhnout, v praxi ti napomůže lépe vidět onu tmavou postavu ve tmě. Jako negativní efekt si tu dovedu představit přehnané "vytažení" světlejšího objektu z pozadí tmy, což může způsobit zde několikrát popsaný "opar" (někdo říká "svatozář") kolem objektu - typicky bílé titulky na černém pozadí (které jsem uvedl i na jedné ze svých fotografií) - někomu to může připadat až přehnané a tedy mít tendenci funkci X-tended Dynamic Range snížit, nebo plně deaktivovat.

Takhle to alespoň chápu já a mně osobně zatím ve většině případů vyhovovalo mít oba tyto parametry nastavené na vysoký (a to i mimo HDR obsah) :-) - nechť mě zde mnohem zkušenější uživatelé a odborníci na TV opraví, tohle je můj výklad, jak tyto parametry vnímám na základě změn, co páchají s obrazem + na základě popisu na rtings.
Torbal-max
Junior

Odeslat příspěvekod fajn.snek 21. 1. 2019 18:57

Tak já si nemůžu pomoci, ale od pátku co jsem tmavý roh zpozoroval, tak můj zrak má tendenci k němu neustále sklouzávat :roll: Jelikož panel nedosahuje žádných jiných nedostatků na které jsem mohl narazit, tak si říkám jestli mám TV vracet, nebo to přestanu vnímat.

Co jsem projel na netu tak je to poměrně běžný jev, takže snad to můj mozek přijme a přestanu tomu věnovat pozornost a budu se věnovat jinak krásnému obrazu
fajn.snek
Junior

Odeslat příspěvekod Weiny 21. 1. 2019 19:33

Mám to také tak. Úděl perfekcionalistů, stálo mě to již hodně peněz a úsilí, a obávám se, že je to úchylka :mrgreen:
M.j. zpívá o tom i Wabi Daněk: Tak, jako jazyk stále naráží na vylomený zub, tak se vracím k svýmu nádraží, abych šel zas dál...
Začínám si pohrávat s hříšnou myšlenkou (krom toho, že je absolutně nevhodná doba na pořízení nové TV), že jsem měl vzít LG OLED55C8, protože tohle je prostě boj a kompromisy.
Když na telku koukám z kuchyně pod docela malým úhlem, vidím šedou mazanici, ty úhly jsou hnus. To nemluvím o tom, co jsem s ní celkově zažil a dostal ze sebe na heuréce.Uvažuji o tom, zda pro nás perfekcionalisty v současnosti není jediné rozumné řešení oled, zvlášť do tmavé místnosti. Ať si ty svoje pixely léčí jak chce, ale dá mi co potřebuji, což je dnes na hraně... Z plazmy se prostě na LCD/VA panel přechází těžko, a nestabilní Android to jen korunuje :-(
Přílohy
heureka.jpg
Mé hodnocení na heurece
Weiny
Junior

Odeslat příspěvekod Torbal-max 21. 1. 2019 20:13

fajn.snek:
To máš ten roh opravdu natolik odlišný od zbytku obrazovky, že ti to jde vidět i při běžném sledování filmu? 8-S Pokud se jedná pouze o mírnou odlišnost u celistvé plochy, tak se obávám, že ti to nikdo jako reklamaci nevezme ... V opačném případě by tu být šance mohla. Případně zkusit reklamovat a když nevyhodí, tak si můžeš pohrát s utažením/povolením šroubů panelu, jak nadhodil SmokeMan

Weiny píše: Začínám si pohrávat s hříšnou myšlenkou (krom toho, že je absolutně nevhodná doba na pořízení nové TV), že jsem měl vzít LG OLED55C8, protože tohle je prostě boj a kompromisy.

Věř mi, že jako perfekcionista nebudeš nikdy pořádně spokojen a na všem si něco najdeš (znám to sám z osobní zkušenosti, sám jsem trochu ujetý perfekcionista a stálo mě to už tolik zbytečných nervů napříč všemi obory :-)) ). A zrovna LG OLED C8 nevím, jestli by byl naprostou zárukou spokojenosti bez kompromisů - konkrétně na tenhle model jsem viděl jen tu na fóru 2 nebo 3 uživatele, co s ním měli trable a řešili reklamace apod. z důvodu podivných vlastností panelu (určitě bys to tu na fóru dohledal, př. co si vybavuji nedávnou diskuzi, tak zde: http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1703&t=1293707&st=0&sk=t&sd=a&start=30 a trable uživatele FrantaL, dalším uživatelem byl tuším genius.t ... Takže není vůbec záruka, že bys měl "vyhráno" s OLEDem ;-)

BTW dnes jsem si ještě hrál s tím jasem a zkoušel jsem různé módy, videa, filmy i celistvé plochy při nastavení jasu na max - byl jsem zvědavý, jestli budu pozorovat podobný jev, jako se potýkáš ty. A zřejmě jsem měl štěstí na panel, ani v jednom módu či scénce jsem nepozoroval žádné fantomy či nějaké zhoršení oproti nastavení jasu na 9 (viz foto, co jsem postoval). Řekl bych, že obraz je úplně totožný, jen zkrátka víc svítí ...

Weiny píše: Když na telku koukám z kuchyně pod docela malým úhlem, vidím šedou mazanici, ty úhly jsou hnus.

Tohle je bohužel skutečnost, která je konkrétně u této TV znám (a obecně u většiny VA panelů) a pokud bych věděl, že budu TV ne úplně ojediněle cíleně sledovat z pozice mimo přímou, tak bych upřímně do této TV ani nešel ... to je holt na volbě zákazníka.

Weiny píše: ...zvlášť do tmavé místnosti

Jsem trošku zmaten, z předchozích příspěvků, kdy jsi psal, že ideální vnímáš nastavení jasu na 15, že pod je to nedívatelné, tak jsem nabyl dojmu, že máš spíš prosvětlený pokoj ...?

Jinak ohledně UPC - já mám také tohoto poskytovatele televizního vysílání, ale nechal jsem si jejich set-top-box (HD Mediabox) - musím teda pentlovat mezi 2 ovladači, ale jinak naprostá spokojenost a systém je spolehlivý, od října doposud jsem (klepu na dřevo) nezaznamenal jediný restart TV. Takže k androidu já osobně nemůžu říct jediné negativní slůvko... na druhé straně mé nároky na tento systém zdaleka nejsou takové, jaké nabízí.
Torbal-max
Junior

Odeslat příspěvekod fajn.snek 21. 1. 2019 20:25

Weiny:

Tvojí recenzi jsem četl a mám pár připomínek:
-U Androidu zkus povypínat některé aplikace - Google Hudba, Google Filmy, Samba serice
-U dalších aplikací jako Youtube, Sony Select atd. vypni upozorněn
-Prodleva u UPC bude způsobena i odezvou modemu, já mám kartu přímo v TV, a přepnutí programu trvá 2-3 vteřiny

Torbal-max
Zkusím to nafotit zítra přes den jestli se mi to podaří. Manželka to nevnímá takže se spíš jedná o moje subjetivnější vnímání toho, že to tam je. Montovat se do té TV nebudu, a reklamací si nejsem jist, to bych asi odstoupil do 14 dní od smlouvy.
fajn.snek
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 21. 1. 2019 20:54

Weiny to je obecná rada. Z plazmy je blíž k OLEDu. Jestli jsi absolutně nespokojený, tak ji vrať. Je zbytečné se trápit. Jestli tedy ještě vrátit můžeš. V každém případě platí výše uvedené... NIC není dokonalé. A mně můžeš věřit. Znám i televizory za mnoho desítek tisíc korun a i na nich najdeš chybu, která, zvláště když jsi perfekcionalista, Tě bude štvát. Někdy právě vhodná volba v kategorii cena/výkon/výbava Ti dává pocit... jo není to dokonalé, ale zase to nestálo „milion“.

Android není pro každého. Problémy existují. Z druhé strany OREO vypadá jako velká naděje. Už jsem ho na jedné Sony TV viděl a byl příjemně překvapený. Netvrdím, že když na jedné OREO šlape, na jiné bude taky. Nicméně jsou tam jisté předpoklady, které by lepšímu chodu mohly nahrávat.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka