TV 55" 30000,-Kč DVBT; Filmy; Sport; Síť

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod nettopejr 24. 9. 2018 21:08

Ahoj,
řeším novou TV 55" kolem 30000,-Kč. Převážně provozovanou (řazeno od nejpoužívanějšího) DVBT + Skilink + Filmy (Blu ray; HDD; NAS)+ sport.... (hry nehraju)
Momentálně provozuji Panasonic plazmu + Prodigy +BR Player, ale vše je za zenitem životnosti, takže obnovuji.
Už jsem byl rozhodnut pro Sony KD-55XE9005. (ale je nedostupná). Zvažoval jsem i LG OLED55C7.
Co poradíte?
nettopejr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kvok 24. 9. 2018 22:25

Tak nabízí se přímo nástupce Sony KD-55XF9005 se slevou za 30k, který je mírný pokrok od XE90.
LG C7 je ještě lepší, pokud se ti vleze do rozpočtu.
kvok
TV expert

Odeslat příspěvekod teletub 24. 9. 2018 23:54

No mal som možnosť dost podrobne vyskušat xe9005, xf9005 a oled55b8 ( co je obrazovo v podstate skoro to isté ako b7,c7 či c8)
mám Skylink a prechadzam z plazmy legendarne px80 (Panasonic) a jednoznačne a jedine OLED ,proste si nepomôžem, ale trebars ten Skylink je na ňom najlepší.... ( hry nehrám a TV nepoužívam ako monitor)
teletub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Torbal-max 25. 9. 2018 07:25

nettopejr: Mám naprosto stejné dilema, akorát v rozměru 65'' :-D Jinak Sony KD-55XE9005 by měla být ještě dostupná v Datartu (za 28.888 Kč).

teletub: Srovnání vašeho výčtu modelů (XE9005 vs. XF9005 vs. oledB8/B7) by mě mimořádně zajímalo. Já momentálně řeším TV v rozměru 65'', jak píši výše, a jsem tak na 70% rozhodnut pro 65XE9005. Stále mi ale vrtá hlavou, jestli nepřihodit cca 5 tis.Kč a nejít do novější XF9005. Přičemž jsem pak zjistil, že za cca další 4 tisíce je již k sehnání LG OLED65B7V (která je jinak za standarních ceníkových cen za prakticky totožnou cenu jako 65XF9005). A tady mám prostě dilema, ze kterého jsem stále nenašel cestu ven. Je posun v obrazu u LG OLED natolik významný, aby zato stálo připlatit dalších skoro 10 tis.Kč oproti XE9005 a navíc riskovat vypálení pixelů? (podotýkám, že TV v dané cenové hladině pořizuji minimálně na 5 roků a požaduji co nejnižší riziko poškození obrazu)

Ono "vypálení" u OLED je pro mě opravdu strašák. Sice nepoužívám TV jako monitor, ale načetl jsem o tom několik článků a diskuzí a to riziko tam prostě je. A nepřidal ani test na rtings (https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test), konkrétně "Burn-In Test" na 6 TV OLED LG C7, kdy po 34 týdnech jsou na obraze patrná opravdu významná poškození obrazu (zejména u magenta/red/gray/yellow/green), která si u TV za takřka 50 tis.Kč zkrátka nedovedu vůbec představit (resp. jej tolerovat). Samozřejmě vím, že dané poškození vzniklo při zátěžových podmínkách, které běžně v domácnosti nenastávají, ale přeci jen. A už jen na zmíněném webu hodnocení rizika "burn-in" nejnižším možným bodem (1.0) u LG OLED C8 oproti přesnému opaku (10) u panelu typu VA u Sony mi dost převažuje misky vah pro to ušetřit 10.000 Kč a jít do významně méně rizikové Sony XE9005.

Na druhé straně se mi druhý hlas stále ptá, jestli je ten obraz a celkový dojem z TV u OLED B7 o tolik významně lepší, že to vše za to stojí ... ? Bohužel jsem neměl (a zřejmě mít ani nebudu) možnost porovnat zmíněné TV na vlastní oči v jeden moment na jednom místě a s totožným zdrojem. Pro to bych asi musel absolvovat martýrium typu objednat 2(3) TV domů a 1(2) pak vrátit, což odmítám :mrgreen:
Torbal-max
Junior

Odeslat příspěvekod teletub 25. 9. 2018 10:02

V skratke , u mna bola Oled obrazovo lepšia dajme tomu tak o 20%. Rozdiel medzi xe9005 vs xf9005 tak 10% :-)
Ten android ma nejak neoslovil, webos sa mi viac pačil, Kodi riešim externym boxom... takže mi android ani nechýba. No pokiaľ by som TV použival ako monitor,tak by som asi spozornel :-]
teletub
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod nettopejr 25. 9. 2018 10:22

Torbal-max: Ad Datart sice mají v nabídce, ale jsou to vše rozbalené kusy z prodejen
nettopejr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 25. 9. 2018 14:35

Dobrý den, v červnu jsem měl možnost testovat XE9005 a OLEDB7V v 55". Rozdíl záleží na Vašem zvyku sledování TV. V mírně osvětlené místnosti z přímého pohledu je rozdíl minimální, já bych si vybral XE9005, má menší pohybovou neostrost a lepší plynulost pohybu. V úplné tmě vyniknou výhody OLEDU, ale není to žádný dramatický rozdíl. Jednoznačně nelze říci který model je lepší, horší. Každý preferuje něco jiného, pro někoho je nejdůležitější černočerná čerň, široké úhly sledování ( OLED), jiný preferuje malou pohybovou neostrost a vysokou plynulost pohybu atd. Musel byste z obou TV udělat jednu a potom by to bylo terno. Takhle je to vždy o kompromisu.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Torbal-max 27. 9. 2018 18:02

Kutil71: Díky moc za názor.

Jinak dnešek mi budiž opět potvrzením, že zkrátka v obchodě se člověk relevantní rady nedočká a jen je masírován jakýmsi zcestným názorem prodavačů, s nejvyšší pravděpodobností podle marže u daných výrobců.

Navštívil jsem datart, kde měli vystavenou jak Samsung QE65Q7FN (v akci ze 79.999 na 59.999 Kč) a obtelevizi vedle stála Sony KD-65XF9005 (v akci z 64.999 na 56.990 Kč) ... A zatímco na Samsungu měli puštěné demo ve 4K HDR obsahu, tak na Sony jela Vuelta na Eurosportu v dost hrozné kvalitě (obraz mi přišel paradoxně lepší na o 17 tis.Kč levnější Hisense H65U7A, ale víceméně prašť jak uhoď). No a když se mě ujal prodavač, tak to bylo keců, jak je Q7FN o levl výš nad Sony a jak je to nesrovnatelně výhodnější nabídka díky akci Samsung Dny, kdy je zlevněna o celých 20 tisKč ... a mohl bych pokračovat. Přitom dle veškerých recenzí a názorů uživatelů různě ne netu mi přišlo, že má v této kategorii navrch Sony oproti Samu. A já po těchto zkušenostech z obchodu mám skoro snad nechuť vůbec o Samsungu uvažovat ... Takže asi tak :-)
Torbal-max
Junior

Odeslat příspěvekod C3llario 30. 9. 2019 17:16

Kutil71 píše:Dobrý den, v červnu jsem měl možnost testovat XE9005 a OLEDB7V v 55". Rozdíl záleží na Vašem zvyku sledování TV. V mírně osvětlené místnosti z přímého pohledu je rozdíl minimální, já bych si vybral XE9005, má menší pohybovou neostrost a lepší plynulost pohybu. V úplné tmě vyniknou výhody OLEDU, ale není to žádný dramatický rozdíl. Jednoznačně nelze říci který model je lepší, horší. Každý preferuje něco jiného, pro někoho je nejdůležitější černočerná čerň, široké úhly sledování ( OLED), jiný preferuje malou pohybovou neostrost a vysokou plynulost pohybu atd. Musel byste z obou TV udělat jednu a potom by to bylo terno. Takhle je to vždy o kompromisu.

Ahoj, mozem sa opytat, ci ste si nakoneic kupili tu OLED LG B7/B8? :-)

Aktualne sa rozhodujem presne medzi Sony XF9005 a LG OLEDB8, obe su za zhruba rovnaku cenu 1.000E (25.000Kc) v 55".
Osobne sa mi na predajni viac lubila OLED-ka od LG (cierna je cierna, vernejsie farby, v porovnani s XF9005 menej "vysvietena") a taktiez podla recenzii na rtings.com, sa mi paci. Naviac oproti XF9005 ma uvadzany takmer o polovicu nizzsi input lag pri 1080p, coz je pre mna podstatny parameter, nakolko si obcas zahram na PS4.

Ak mate niekto "onu" TV, viete zhodnotit ako je to s vypalovanim panelu. Je to vidno uz aj po roku, pri standardnom domacom pozerani? Ja by som TV pouzival tak 4hod denne na filmy z KODI a obcas hry. TV kanaly pozerame len cca 15% z casu straveneho pred TV :-)
C3llario
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 30. 9. 2019 22:20

Úplně v klidu si tu B8 kup.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 1. 10. 2019 08:41

Uz sa opakujem na fore...
ja mam doma OLED, predtym 100HZ VA LCD (sony), predtym plazmy a... uz jedine by som isiel znova do OLEDU.
Ten viditelne vyraznejsi kontrast po zapnuti TV, to je to co odlisuje OLED od LCD. A vo vseobecnosti, mne sa aj farby zdaju krajsie/zivsie na OLED-e. (Co potvrdila, aj moja polovicka...na zaberoch lesa v jednom filme,co sme uz predtym kukali..tusim Sanctum. Tolko odtienov zelenej ...ze :love: )
bylinnycaj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 1. 10. 2019 10:15

Tak když se odstraní ten LCD šedý závoj, tak pak i ty barvy v tmavších odstínech jsou živější.

Jinak jak velký byste viděli rozdíl mezi IPS vs. VA vs. OLED ? Je ten skok z VA na OLED srovnatelný s IPS vs. VA?
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jirkau 1. 10. 2019 10:16

Vypalovani na OLED pri beznem provozu nenastava - soused ji ma doma pres rok (LG B7) a jako nova. Kouka na netflix, obcas spolu hrajeme Fifu.

Ja mam 12 let plazmu, kde strasili vypalovanim (a ten efekt tam je, staci hrat hodinu Fifu nebo ijnou hru) a nic tam permenentne neni. Jo, je to jiny typ vypalovani, u OLED se efekt kumuluje, ale fakt bych se toho nebal pokud nebudes hrat mesice intenzivne jednu hru nebo stale koukat na jednu stanici. LG v novych modelech (B9, C9, ...) zase neco vylepsili, cekam az je trochu zlevni a budu kupovat.
jirkau
Junior

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 1. 10. 2019 12:08

stormborec píše:Jinak jak velký byste viděli rozdíl mezi IPS vs. VA vs. OLED ? Je ten skok z VA na OLED srovnatelný s IPS vs. VA?

Rad pouzivam pre porovnanie tento obrazok TOP LCD Q90R vs OLED C9. U OLED-u je ten kontrast uplne inde..v dobrom.
Přílohy
OLED C9 _vs_  QLED Q90R - kontrast.jpg
VA LCD vs OLED
bylinnycaj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod honza.c 1. 10. 2019 14:21

neni srovnani lehce zavadejici tim, ze leva strana ma kompletne odlisnou kompozici oproti te prave?
Stream:Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio:Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
DAC/AMP:Aune X1s+X7s-Sennheiser HD 58x,EX100+Tin Hifi t2
PC:i5-4790k-delid,GTX1080,NEC EX341R
Video:PANASONIC TX65EX603E,Epson TW9400+110'' HiViGrey acoustic
honza.c
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 1. 10. 2019 14:31

Tady je ten rozdíl možná ještě patrnější https://youtu.be/D9K9oU_VTQ8 a to 8k u Samsungu paradoxně tu situaci ještě asi zhoršuje, světlé scény ještě ok ale jakmile se scéna posouvá k tmavé tak je to brutální rozdíl. V tom New Yorku Samsung vyplodil hnusnou inverzi :-D.

-- 1. 10. 2019 15:43 --

honza.c píše:neni srovnani lehce zavadejici tim, ze leva strana ma kompletne odlisnou kompozici oproti te prave?

Tak prostředek je +- stejná kompozice ne? Rozdíl všude stejný.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod C3llario 1. 10. 2019 14:53

honza.c píše:neni srovnani lehce zavadejici tim, ze leva strana ma kompletne odlisnou kompozici oproti te prave?

Tiez som nachvilu tak nad tym zamyslal, ale potom som si dohladal dane video na YT a je tam vidno, ze sa kamera okolo Kratosa toci tak, ze dane miesta su zobrazene ako na na LG, tak aj na Samsungu.

Link na to video je:
https://youtu.be/cx0PSPJ9y2c?t=552
C3llario
Junior

Odeslat příspěvekod stormborec 1. 10. 2019 15:11

Nemám OLED, nebo obecně displej s infinit kontrastem, abych to mohl porovnat na základě vieda nebo obrázku :D

Každopádně - já přešel z IPS na VA a ten skok je dost razantní - připadalo mně to, že koukám na HDR nebo něco takovýho :D Prostě ten obraz "ožil" + zmizel ten šedý závoj v tmavých odstínech. Tak mě zajímalo, jestli je takový skok i z VA na OLED. V tomto případě to bylo tedy z IPS zhruba 700:1 na VA 5 000:1. Počítám, že od určité hodnoty kontrastu už větší rozdíl nebude poznat (jestli je to 10 000:1 při mírném osvětlení místnosti, nevím...)
Pokud někdo sleduje filmy zcela potmě, tak tam ten rozdíl mezi VA (resp. jakýmkoli LCD) a OLED bude pořád dost značný, i když kvalitní FALD (local dimming) dokáže asi hodně vylepšit, samozřejmě s určitými kompromisy (blooming, haloing), které na OLED nebudou.
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 1. 10. 2019 23:02

před lety jsem přešel z IPS na VA a chvílemi si říkal: teda to je ale parádní obraz!
nedávno jsem přešel z VA na OLED a chvílemi si říkám: teda to je ale parádní obraz! :)

no ale jestli je to větší skok než předtím posoudit nedokážu...
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod C3llario 2. 10. 2019 08:20

stormborec píše:Nemám OLED, nebo obecně displej s infinit kontrastem, abych to mohl porovnat na základě vieda nebo obrázku :D

Každopádně - já přešel z IPS na VA a ten skok je dost razantní - připadalo mně to, že koukám na HDR nebo něco takovýho :D Prostě ten obraz "ožil" + zmizel ten šedý závoj v tmavých odstínech. Tak mě zajímalo, jestli je takový skok i z VA na OLED. V tomto případě to bylo tedy z IPS zhruba 700:1 na VA 5 000:1. Počítám, že od určité hodnoty kontrastu už větší rozdíl nebude poznat (jestli je to 10 000:1 při mírném osvětlení místnosti, nevím...)
Pokud někdo sleduje filmy zcela potmě, tak tam ten rozdíl mezi VA (resp. jakýmkoli LCD) a OLED bude pořád dost značný, i když kvalitní FALD (local dimming) dokáže asi hodně vylepšit, samozřejmě s určitými kompromisy (blooming, haloing), které na OLED nebudou.

Ja to mam trochu inak. V elektre ked obzeram T,V tak ja az tak velky rozdiel medzi IPS a VA nevidim, je to tam nastavene vzdy na dake demo video, aby to vyzeralo dobre, urcite v domacich podmienkach a pri inom osvetleni by som to vnimal inak :-) Ale ked sa v predajni pozeram vedla IPS/VA panelov na nieco co je OLED, tak tam ten rozdiel fakt ze vidim.
C3llario
Junior

Odeslat příspěvekod stormborec 2. 10. 2019 12:03

Tam to bude dost i o těch sledovacích úhlech, protože OLED je hned poznat, že se ten obraz nedegraduje, když se nedívá přímo nakolmo. Jinak OLED vynikne právě nejvíc až potmě
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tapir1 2. 10. 2019 14:42

Aktuálně LG OLED55B8 nebo alternativně PHILIPS 55OLED803. Nic jiného již asi nemá cenu ! Přednosti oled technologie vůči ostatním jsou evidentní. Obraz však, stejně jako u LED, QLED ..atd. degraduje "šílené" HD vysílání našich komerčních stanic v DVB-T2 (obsahově i technologicky). S tím však žádná technologie v TV nic moc nenadělá. Skylink v DVB-S2 je na tom lépe. Obraz z přehrávače v TV, popř. připojených s vyšším dat. tokem, neřku-li originál BR je nekompromisní ! 8-)
Audio - Marantz PM8003, Pioneer N-50AE, Sony UBP-X800, Panasonic DVD-S52, Klipsch R-28F; Mobile - Shanling M1, Beyerdynamic DTX 100 & Byron , Sony WH-1000XM2, Xiaomi Mi9, Tv - Philips 65OLED 873
Tapir1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pandero 2. 10. 2019 15:43

bylinnycaj píše:
stormborec píše:Jinak jak velký byste viděli rozdíl mezi IPS vs. VA vs. OLED ? Je ten skok z VA na OLED srovnatelný s IPS vs. VA?

Rad pouzivam pre porovnanie tento obrazok TOP LCD Q90R vs OLED C9. U OLED-u je ten kontrast uplne inde..v dobrom.

Opět slepota? Je to ze stejného videa, které jsi tu už postoval, a v kterém autor dost jasně sám říká, že je v tmavých scénách více detailů na Q90, což i vyplývá z toho screenshotu, co jsi poslal.

Naopak je to jeden z neduhů, kterým obecně OLED technologie trpí - ztráta detailů v černých scénách. Černou to sice udělá pěknou, ale není v ní nic vidět... Což se dá dočíst i v hromadě recenzí, abyste neřekli, že si to vymýšlím.
Pandero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 2. 10. 2019 18:11

Ono je to takové, co kdo chce. QLED tu černou chce mít taky hezkou, ale snaží se o vysvícení detailů ve tmavých scénách, aby byly prokreslené. OLED se snažit nemusí. On je má. Na OLEDu si obsluha může, pokud je to normální stroj s normálním nastavením, změnit černou. Když to přeženu, její černotu. Stačí oproti původnímu standardnímu nastavení poskočit o jeden/dva stupně a jsi úplně někde jinde. Oproti QLEDu v té chvíli zůstává černá černou, ale posílí se poslední dva stupně škály na některých testovacích obrazcích. Ano, záleží na konkrétním kusu.

Přirozený kontrastní poměr, s velmi kvalitní a brutální černou, prostě LCDčko neudělá. Pamatuji si na špičkový Panasonic, který k ideálu měl skutečně nejblíž a byl to extra dobře nastavený výrobek od výrobce. A ano, QLED občas stíny prosvítí, takže pak člověk má pocit, že tam toho vidí víc.

//mimochodem. Já ve tmavých stínech na OLEDu detaily vidím. Kdybych neviděl, vím, co si nastavit. Samozřejmě u dobrých OLEDů, které mají vhodné možnosti.

LCD i OLED mají své klady a zápory. Vždy záleží, komu co víc sedne.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Pandero 2. 10. 2019 19:09

MgX: To právě není pravda. OLED se uměle snaží vytvářet černou tam, kde není. Reálně je totiž černá ve filmu absolutně černá málokdy, pokud nepočítám pruhy u obrazu 21:9. A díky tomu se pak právě ztrácí detaily a není o to nastavení, je to vlastnost. Zkus si někdy vedle sebe postavit OLED a kvalitní LCD, dej tam tmavou fotku člověka v černém saku a zkus nastavit, abys viděl všechny záhyby saka tak, jako na LCD. Až se ti to podaří, tak se ozvi.
Pandero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 2. 10. 2019 19:43

Uměle se snaží? Co to je za blábol? Buď tam černá je nebo není a pokud není tak jde o odstín šedé. To co dělají LCD není odstín jakékoli barvy ale pouhá mlha okolo světlích objektů a mnozí v tom mohou (chtějí) vidět nějakou přednost. Tady se mrkni a upřímně mi řekni jestli tu inverzi v tom nočním New Yorku co předvádí Samsung měl v plánu tvůrce natáčet. https://youtu.be/D9K9oU_VTQ8 Myslím že si vybral právě dobu kdy inverze nebyla když už tomu věnoval čas. Pandero ty jsi prodavač z Datartu? Ti mají obvikle podobné argumenty :-D.
Naposledy upravil Mclaren F1 dne 3. 10. 2019 07:21, celkově upraveno 1
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod stormborec 2. 10. 2019 20:45

"OLED se uměle snaží vytvářet černou tam, kde není."

to jaksi nemá zapotřebí - tohle spíš dělají některá LCD (ty různé "dynamické kontrasty" apod.)

"To co dělají LCD není odstín jakékoli barvy ale pouhá mlha"

Já tomu říkám šedý závoj - typické hlavně pro IPS panely, kdy ta černá tam nikdy není a bohužel i ty nejtmavší odstíny jsou tímto znehodnoceny. V případě VA pomůže přisvícení v místnosti, ale sledování potmě je holt výsadou pouze pro OLED, nebo hodně kvalitní FALD LCD.

Prostě si myslím, že je to spíš takový zlozvyk, že někdo si zvykne na tu šedivost a pak když to tam není, tak má dojem, že ztrácí nějaké detaily.
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 3. 10. 2019 06:40

Pandero:
Ano, slepota vladne u mna a samozrejme aj dalsich milionov ludi po celom svete...A ten obrazok (potazmo video), vyborne interpretuje zasadny rozdiel medzi top LCD a OLED technologiou.
Staci sa pozriet na TOP modely u jednotlivych vyrobcov, aka technologia je tam zastupena...
Jasne ze OLED.
A vies preco?
Lebo ten nekompromisny kontrast, vidi aj taky slepy clovek,ako som ja...
Ked k tomu pridas zive farby, nekompromisne uhly...neni o com, cista slepota :nenapadne
bylinnycaj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Pandero 3. 10. 2019 18:25

Mclaren F1: A to je přesně ono, co říkáš - totiž že OLED vytváří z šedé černou. Tudíž tam, kde má být odstín šedé, zobrazuje sytou černou. Protože to uměle navyšuje kontrast a působí to "naoko" líp. Ale není to reálné. A ztrácí se tam pak detaily v černé barvě. I proto LG například letos na tomhle neduhu víc pracovalo.

bylinnycaj: Umíš anglicky? Pokud jo, tak si to video pusť ještě jednou. A pak pro jistotu znova. Sám autor to v tom videu říká, že je QLED na gaming lepší a že umí v tmavých scénách zobrazit více detailů.

Ať si každý koupí co chce, ale tak, jako není LCD technologie bez chyby, tak ani OLED není dokonalý. Ale chápu, že na první pohled může působit líp. Já bych doma mít nemohl. Mám v bytě hodně světla a OLED by to neusvítil, navíc se leskne jak psí kulky...
Pandero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 3. 10. 2019 19:56

To LCD ale na tom videu nezobrazuje šedou barvu je to jen hnusná Aura okolo světlých objektů. Nemá to nic společného se zobrazením jakých koli obrazových dat. A pan Tha_VillaMan je fanda Samsungu ten mele stejný blbosti. Ty fak makáš v Datartu? K tomu videu s tím nočním New Yorkem mi povíš co? Kde tam jsou v té mlze ty detaily? Pánové na tom Samsungu ty lidi jako vedle na OLED nějak nevidí.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MgX 3. 10. 2019 21:36

Pandero píše:MgX: To právě není pravda. OLED se uměle snaží vytvářet černou tam, kde není. Reálně je totiž černá ve filmu absolutně černá málokdy, pokud nepočítám pruhy u obrazu 21:9. A díky tomu se pak právě ztrácí detaily a není o to nastavení, je to vlastnost. Zkus si někdy vedle sebe postavit OLED a kvalitní LCD, dej tam tmavou fotku člověka v černém saku a zkus nastavit, abys viděl všechny záhyby saka tak, jako na LCD. Až se ti to podaří, tak se ozvi.

OLED má, a zřejmě na to zapomínáš, vlastně nekonečný kontrast. Ovšem ne díky jakémukoliv šizení, ale protože je schopen řídit světlo jednotlivých bodů. A samozřejmě - je schopen udělat absolutní černou. Jenže on to dokáže v místě, které je třeba protkáno několika drobnými vysoce světlými body - typicky hvězdami.

Právě LCD bylo vždy proti plazmě kritizováno za slévání temných odstínů. Právě OLED tyto v přirozeném (reálu blízkém) směru dokáže prokreslit. Když chce někdo víc, sáhne do nastavení. Jestliže někdo hraje hry a potřebuje lépe v rychlosti hry vnímat děj ve stínech, samozřejmě si tyto nechá více prosvítit. Ovšem to nemá nic společného s přirozeným zobrazením. Pak se lze bavit o záměrech autora díla... kde co mělo být vidět. Ale oko, potažmo mozek vyhledává nejraději stav, který zná a je nejbližší reálnému dění.

OLED méně svítí, zato věci, z mého pohledu, dělá přirozeněji, než je umí udělat velká většina LCD. OLEDu to jde takříkajíc od ruky, kdežto LCD na tom musí fakt hodně pracovat.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod indeshit 4. 10. 2019 07:32

Tak u LCD i OLED je to celé o nastavení gamma hodnoty
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 4. 10. 2019 07:47

Například u OLED Sony, alespoň některých se s položkou gama vrtat nemusí. Lze posunout hodnotu černé, která se nachází v menu. Stačí si to odzkoušet. Výsledek je, že černá je stále hluboká, ale poslední jeden až dva stupně nejtmavší šedé se zviditelní.
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stormborec 4. 10. 2019 10:35

indeshit píše:Tak u LCD i OLED je to celé o nastavení gamma hodnoty

Přesně tak - nebo i jak píše MgX - může jít o gammu v těch nejtmavších odstínech, což lze nastavit položkou "jas/černé", pokud je tato funkce stavěná tím způsobem, že nedělá z černé šedou (nebo aspoň ne při mírné změně hodnoty).
stormborec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 4. 10. 2019 12:57

Pandero píše:bylinnycaj: Umíš anglicky? Pokud jo, tak si to video pusť ještě jednou. A pak pro jistotu znova. Sám autor to v tom videu říká, že je QLED na gaming lepší a že umí v tmavých scénách zobrazit více detailů.

Rozmyslal som, ci mam vlastne reagovat na tvoje prispevky...
ZHRNIEM: 5-6 ludi sa Ti tu snazia objektivne vysvetlit "tvoje teorie a pravdy" a dokonca v cestine/slovencine...ale bohuzial, ako by "hrach na stenu hadzali".

Mne je jedno co vravi "pan Tha_VillaMan" v tom videu...
lebo "pan Bylinnycaj" sa snazi vysvetlit beznym ludom , "polopate" z obrazka (potazmo videa) zasadne rozdiely medzi zobrazenim na TOP LCD a OLED. (kontrast, zive farby, pozorovacie uhly)
bylinnycaj
Mírně pokročilý