Basic OLED vs high end LED

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod e1 8. 11. 2018 21:19

MgX, ako som už písal vyššie, ja som iba reagoval na DRSG. On urážku paušalizoval, ja som mu ju zase trochu zosobnil. Cieľom ale nebolo uraziť, skôr to, aby bolo cítiť váhu slov keď zovšeobecňujeme. Každopádne sa ospravedlňujem.
Čo sa týka OLED v domácnosti, mám jeden kus priamo doma.

Čo sa týka implementácie, súhlasíme, že v tom môže byť rozdiel. Väčšinou to je ale vec nastavenia od výrobcu. Niektoré OLED (napr. Sony) dokážu svietiť viac, niektoré menej, a môže sa to líšiť aj použitím iného firmwareu.
Ale často stačí iba zmeniť režim obrazu a hneď sa zmení maximálna svietivosť TV zo 100 (max), napr. na 90 alebo 85, dokonca niekedy až na 50 a už je TV oveľa menej náchylné na vypaľovanie. Resp. netreba meniť režim obrazu, stačí zmeniť iba svietivosť v menu a hneď je to o inom. Samozrejme niečo za niečo, týmto sa totiž znižuje aj kontrast.
e1
Junior

Odeslat příspěvekod DRSG 8. 11. 2018 22:11

Já už jenom dodám, že zítra si jdu koupit nějaký OLED, abych ho mohl mit jako kulisu nebo monitor :-D Pěkný večer všem.
DRSG
Junior

Odeslat příspěvekod kurcatovium 8. 11. 2018 22:33

Už vidím tu avantgardu v novinách: "umělec vytváří surrealistické obrazy vypalováním OLED displejů"...
kurcatovium
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 9. 11. 2018 06:07

e1 píše:Ryan Giggs
Áno, obrazovka sa dá vypnúť, a zvuk ide ďalej, ale koľko ľudí o tom vie, a koľko z tých čo to vedia, aj túto funkciu používa?

To ale predsa nie je vina televizora! Tvoj argument je, ze oled je zly, lebo ludia su idioti.
To si teraz zaklincoval. :-D
To ako keby si na sude obhajoval zlodeja tym, ze on nevedel ze sa nesmie kradnut. K TV dostavas predsa navod a tam mas jasne napisane ako ten TV pouzivat.

Nevypaluje sa ten LG prave preto ze je o polovicu lacnejsi?
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod peppies 9. 11. 2018 07:21

Chlapci nehádejte se tu. Je to jen o zpětné vazbě a osobní zkušenosti. Díváte se na to moc zaujatě ze svého pohledu a představte si když rodiče koupí svému dědovi novou TV a je to OLED. Ten si zapne Šlágr a bude běžet celý den. Je hloupí ? Ale kdepak. Lidé by neměli tyhle problémy řešit pokud chtějí koukat na zprávy nebo na svůj oblíbený Šlágr ;-) tak ať ho mají puštěný a není jejich chyba, že si koupí nebo dostanou OLED. Pro ně je to TELEVIZE
a argumentace typu " no jo pane máte si přečíst manuál však na straně 15 máte napsáno, že může za určitých podmínek docházet u OLED TV k dočasné retenci obrazu – například ve chvíli, kdy je na obrazovce po dlouhou dobu zobrazen statický obraz. Jak průhledné logo stanice máte ? Nekoukáte často na zprávy ?"
Sesypali jste se na e1 tak jak to dnes dělají sluníčkáři, kteří vás ukamenují pro to, že máte svůj vlastní názor a ten jejich je vskutku nejpravdivější . Ne všichni používají OLED jen k filmům, ale jsou i rodiny kde ta televize jede imrvére. Teď si můžete kopnout i do mě :-) Já to zvládnu
Naposledy upravil peppies dne 9. 11. 2018 08:23, celkově upraveno 1
Panasonic 65FZ800 + Samsung HW-450 + Yamaha RX-V863 + Nvidia Shield TV + Tannoy Mercury M3 + S20 plus + Galaxy Watch Active 2+ Shanling M1
peppies
Junior

Odeslat příspěvekod skorky 9. 11. 2018 08:09

Tak bohužel jsou hloupí rodiče,TV za to nemůže a jak se říká NEZNALOST neomlouvá.
skorky
Junior

Odeslat příspěvekod Herrer77 9. 11. 2018 08:51

peppies: Holt pak nebude idiotem děda, ale vnuk, který mu koupil TV a problematiku dědovi dvěma větami nevysvětlil. Ještě je šance, že když děda bude koukat na Šlágr furt, tak si taky žádný retence nevšimne :-)

Ne, vážně, mně tohle téma přijde už víc směšný, než užitečný. Spousta nepřátel OLEDu má totiž fakt tenhle jediný argument proti a tak se ho snaží vytěžit a nebojí se při tom zajít až do naprosto absurdních scénářů, který vydávaj za "běžný provoz televize". Přitom bysme se měli radovat, že konečně po dlouhých a suchých letech, kdy soupeřily rozpálený plazmy s vyblitýma LCD, je tu dostupná technologie, která o míle posouvá to, co je u TV nejdůležitější, tedy obraz.

-- 9. 11. 2018 10:01 --

Ještě přidám konkrétní odpověď uživateli Renoi, který jasně specifikoval, jak bude televizi používat. Nemusíš se vůbec ničeho bát a klidně si tu radost udělej ;-)

Sám mám ještě tu prohnutou LG jen FullHD OLED bez HDR, kterou jsem koupil v akci za nějakých 25 a vyměnil jí svou starou, stále funkční, ale už přeci jen kapku vysvícenou Panasonic plazmičku véčkové řady a ani na chvilku jsem nelitoval. Díky chiméře zvané retence jednou za čas bedlivě zkoumám, jestli někde nemám něco vypálený, protože hraju třeba pět hodin v kuse starý izometrický strategie a RPG s pevným menu. A ne, není tam nic. Manželce, která má ve zvyku si při vaření pustit YouTube jsem řekl, ať to aspoň nepouští v okně a taky to kupodivu pochopila. Takže ten nejvíc rizikový uživatel v rodině jsme nakonec já sám a telka to zvládá. Klep klep klep :-)

Jo, stará plazma při stejném užívání občas něco dočasně vypálila, někdy všechny ty pruhy vypadaly děsivě, ale nikdy nezůstaly trvale. Tady jsem si nevšiml podobného efektu ani dočasně.
HQPlayer - RME ADI-2 DAC - Creek Evolution 50A - stavěné regálovky
Herrer77
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod e1 9. 11. 2018 11:17

Ryan Giggs, nedávaj mi do úst slová tvoje slová!

Ja som iba konštatoval, že OLED má oproti bežným LCD obrazovkám svoje nevýhody. To, že to je "vlastnosť" OLED je jedna vec. Druhou je to, že už tu máme desaťročie technológiu displejov ktoré naozaj nemajú vôbec žiaden zásadný problém s vypaľovaním a nástupca tejto technológie staršiu v tomto parametri neprekonáva. Môžeš to ospravedlňovať tým, že to je problém užívateľov ktorí neštudujú manuál, a nepoužívajú TV tak aby to bolo dobré, ale to nič nemení na tom, že čo sa týka trvácnosti obrazovky alebo jej životnosti OLED oproti bežným LCD obrazovkám ťahá za kratší koniec. A teraz nehovorím iba o LG OLED, ale o OLED všeobecne. Ak toto dokážeš akceptovať, je to v poriadku, ja som sa tiež zariadil podľa toho, ale nemôžeme očakávať od bežnej masy ľudí, že zmenia svoj spôsob používania TV, lebo tu máme novšiu technológiu displejov. TV tu je pre nás, nie opačne. Takže nebudme naivný, väčšina ľudí kvôli OLED nebude meniť svoje návyky sledovania TV, preto je normálne očakávať, že výrobcovia budú ponúkať (obzvlášť v tejto cenovej hladine) minimálne tak trvácne obrazovky ako tomu bolo pri starších modeloch s bežným LCD panelom. Bez ohľadu na to, že čo píšu na 291. strane manuálu v 13. odstavci, na konci vety v zátvorke s veľkosťou písma 6.
e1
Junior

Odeslat příspěvekod stormborec 9. 11. 2018 11:27

Články o vypalování OLED si zadává Samsung - třeba tady: https://avmania.e15.cz/qled-televizory- ... m-obrazu_1

Což je samo o sobě podezřelý - spíš to vypadá že se ten QLED (=LCD) na OLED nechytá...

Resp. netreba meniť režim obrazu, stačí zmeniť iba svietivosť v menu a hneď je to o inom. Samozrejme niečo za niečo, týmto sa totiž znižuje aj kontrast.


Kontrast zůstane samozřejmě infinit..., to jenom taková technická poznámka
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Aloha 9. 11. 2018 13:06

Tak jelikož mám slevu Philips rozhoduji se mezi Oled 55POS9002 a 65PUS8602, spíš bych asi to LCD kvůli větší obrazovce, ale jsem trochu ulítnutej na černou, jakou černou má ta tv a má local dimming? Podle googlu to zatím nevypadá
exVW Golf 7 1,4TSi
exŠkoda Octavia 1,8TSi
Aloha
Junior

Odeslat příspěvekod e1 9. 11. 2018 15:35

stormborec píše:
Resp. netreba meniť režim obrazu, stačí zmeniť iba svietivosť v menu a hneď je to o inom. Samozrejme niečo za niečo, týmto sa totiž znižuje aj kontrast.


Kontrast zůstane samozřejmě infinit..., to jenom taková technická poznámka

Áno, matematicky ostáva naozaj nekonečný, alebo nespočítateľný, lebo svietivosť čiernej je pri OLED reálnych 0 (a ako vieme, nulou sa deliť nedá) ale ak je maximum nižšie ako pred tým, tak je logické, že rozdiel medzi maximom a minimom sa zmenšil. Inak povedané, prichádzaš o kontrast, a zároveň klesá aj počet maximálne zobraziteľných odtieňov (napr. šedej).
e1
Junior

Odeslat příspěvekod stormborec 9. 11. 2018 15:55

Kontrast při snížení podsvícení bude stejný dokonce i na LCD - když vezmeš max./min., tak tím snížením podsvícení se obě čísla podělí, takže výsledek bude stejný statický kontrast. Sníží se spíš něco jako úroveň jasu, což nebude u toho OLED problém, protože při jeho úrovni černé to můžeš sledovat teoreticky i potmě, bez toho aby to mělo dopad na černou a tmavé odstíny. Prostě OLED má proti LCD jasné výhody, stejně jako např. VA LCD proti IPS LCD.
Myslím že tyto TV budou mít dostatečnou bitovou hloubku, takže snížení odstínů by mě netížilo.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 9. 11. 2018 18:56

Teorie, praxe a realita života. Tři významně odlišné veličiny.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 9. 11. 2018 19:59

Ovšem to že čím má TV lepší úroveň černé, tak se dá sledovat za větší tmy, tak to je pravda.
Ono i to IPS během dne není problém, ale když by to chtěl někdo sledovat potmě, tak z toho obrazu moc nezbyde.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 9. 11. 2018 20:47

Já se nevyjadřoval k Tobě, ale obecně.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků