Philips 50PUS7303 první dojmy

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod polda 27. 2. 2019 16:00

Nechávám to na televizi, proč si přidělávat práci. Teď už je to jedno.
polda
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 27. 2. 2019 20:07

Cuco6 píše:To nie je jeho pravda, to je realita. Fakty. Viem vzorce, prepocty ... proste matika a fyzika uz nefrci. Nie to dost coool.
Mas pravdu MgX, ze niekto radsej menej detailov v rozpitom obraze, ale stormborec ti pise, ze za urcitych predpokladov nedosiahnes ani to. Mozno tak na urovni 240p.

Občas je dobré číst vše a chápat návaznosti. Ne, já nejsem na teorii, ale na praxi. Nepotřebuji vědět, kolik jader má nějaký procesor, ani kolik bodů se na telku vejde. Chci vidět výsledek. A ten mně buď sedne, nebo nesedne. Nehledě na to, že si nějaký pavědec honí triko nad počtem procesorů, koprocesorů atd.

Často zde řešíte teorii, Tebou jmenovanou fyziku a matematiku, přičemž řada lidí, ani nemá schopnost okem zachytit nějaké snížení počtu čar/bodů/viděných detailů. Jen připomenu, že jsem nepsal o 4K/UHD, ale o HD a SD videích. Tam si stejně částečně udělá automatika televizoru co chce (ano záleží na konkrétním TV) a následně Ty přidáváš, nebo ubíráš další vylepšovátka. Neustálé probírání pomyslných hodnot a veličin je pro vás možná vzrušující, ale přijde mně to - omlouvám se - jako potřeba s kamarádem probírat věci kolem nahých dívek. Já mám raději tu realitu, ne poměřování pohlavních orgánů a kecání o vzorcích a matematice. Oko není sonda, to je neoddiskutovatelná skutečnost, kterou si tací diskutéři neuvědomují. A proto individuálně viděná krása je pak onou radostí, kterou lze při sledování TV zažít.

Nepřu se s Vámi o měřitelnosti jevů, ale popisuji vaši někdy až mohutně zdrcující potřebu je napasovat na každého jedince, přičemž tím dodáváte svoji argumentaci patřičnou šťávu. Dodejte si co chcete, kam chcete. Já raději než čtení vzorečků, vstanu od PC a jdu se podívat na probírané výrobky do kšeftu, ke známým... Abych viděl a věděl. Představa, že je důležité mít XY zachovaných bodů v rozlišení u SD videa na UHD telce je pro mě, promiň, úsměvná. Valnou většinu lidí by hlavně mělo zajímat do jaké míry jim příslušný televizor vyhoví ve zobrazení, jak moc jim bude jeho obraz zatěžovat zrak, jak moc bude bolet přizpůsobit se mu.

A tak chápu a respektuji, že někdo s lupou v ruce bude ony detaily přepočítávat a je to pro něho alfa a omega spokojenosti. Respektuji to. Jen se domnívám, že obrazový klid, tedy zobrazení nejlépe tak, aby odpovídalo co nejvíce běžně viděné realitě okem, tedy té realitě, která co nejméně zatěžuje svoji umělotinou zrak, je daleko důležitější parametr. A měl by být daleko důležitější parametr pro každého.

A mimochodem... představa, že na 40" dosáhnu filmovosti obrazu, je pro mě naprosto nepředstavitelná, a je mně srdečně jedno, jestli na to koukám z pěti metrů nebo deseti centimetrů.

Teoretici zde mohou teoretizovat, házet moudra, odkazy, ale občas by ze své bubliny měli vystoupit a jít směr reálný svět. Věci často nejsou černobílé a nelze vždy výsledky vědeckých závěrů, matematiky a fyziky považovat za nejdůležitější a směrodatné pro každého, v každé situaci.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 27. 2. 2019 20:35

S tou matematikou a fyzikou je to tak, že chodíme tak nějak okolo, zpřesňujeme, aproximujeme až to ve výsledku sedne a vidíme obraz velmi se blížící realitě. A když né, tak aspoň postupujeme tím správným směrem, načež aplikujeme obecně platné postupy a kritéria, která nás stále více přibližují pravdě, která je jinak neuchopitelná, v této oblasti často podléhající subjektivním pohledům na věc. My ovšem kráčíme středem možná nemaje koncentrace na daný detail, stále však blíže univerzálnímu poznání v ruce pevně uchopeno síto, které stále přesněji rozlišuje mezi pravdou, lží a nevědomostí...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 27. 2. 2019 21:06

Samozřejmě. Problém je v tom, že namísto porovnání reality konkrétních výrobků, řešíš načtené informace v teoretické rovině. Což Ti v konečné fázi pomůže k výběru konkrétního televizoru skutečně „hodně moc“.

Obecně platné postupy a kritéria aplikuji i já. Stejně tak formu objektivního měření, které samozřejmě je jediným - z matematicko-fyzikálního pohledu (když to takto blbě napíšu), objektivním závěrem. Jen si nejdříve, když dovolíte, osahám věc bez těchto vědomostí. Abych měl nějaký dojem. Bez ovlivnění. Protože se na televizor následně koukají mé oči, nikoliv sonda, měřáky, kalkulačky.

stormborec... respektuji názory druhých, jen někdy nelze diskutovat s lidmi, kteří prostě vyznávají ultimativní teorii. A že rozdíl mezi teorií a praxí bývá významný, to se snad shodneme.

Takže můj závěr... čas je drahý. Aproximuj, počítej, zpřesňuj. Já konkrétně pro výběr správného televizoru použiji hlavně oči, uši a mozek. Zbytek dodám následně. A teprve potom budu mít vybráno.

Je výborné, že na UHD telce budeš spokojený s bubláním, kmitáním a mihotáním všeho možného, protože víš a spočítal sis, že takto tam máš „ty detaily“. „Ty detaily“, které tam stejně vlastně nejsou, maximálně náznakově. Takže se, ať chceš nebo nechceš, dostáváš do roviny pocitového vyhodnocení na základě teorie, která něco káže. Netvrdím, že vždy, jen v podobných případech ano - minimálně částečně.

A já, když dovolíš, dovolím potlačit televizoru ono bublání, kmitání a mihotání, protože mám rád klidný obraz, bo kolem sebe žádné mihotání, kmitání a bublání bodů nevidím. Takže jsem subjektivně spokojený s výsledkem, který je teoreticky špatný, bo mně potlačil detaily a já si nemůžu naměřit původní počet ruchů, který tam měl být. To že onen ruch už i v neredukované podobě byl daleko od původního snímaného objektu a záměru kohokoliv, je vlastně jedno. Tedy vám dvěma je to jedno, protože máte kalkulačku a tabulky.

Paradoxně mnohokráte opakuješ své teoreticky nabyté vědomosti, přičemž jimi naznačuješ, co chceš a nechceš. Co je správné a nesprávné, co Ti vyhovuje a co vadí. Ovšem s tím výsledkem a významným rozdílem, že nakonec stejně vybereš úplně jinak a těmto informacím nedáváš valnou váhu. Hlavně, že s nimi na fóru teoretizuješ „půl roku“. O co jde? Ano, konkrétně o výběr televizoru, který jsi učinil. Vezmeš telku s poměrně radikální frekvencí řízení podsvícení, přičemž Ti to nakonec vlastně vůbec nepřekáží. Prostě a jednoduše jsi navýšil podsvícení panelu, a v nejhorším si zapneš lampičku. Bomba. To jsou Tvoje/vaše paradoxy vesmíru. To je právě to o čem píšu. Co tím chci říct.

Kdybys zvedl zadek a tu telku někde normálně viděl, nemusíš podobné téma řešit, protože víš. Celá teorie Ti v té chvíli nebyla k ničemu. Protože reálný stav, konkrétně u tohoto výrobku, konkrétně Tvým očím, nějak sedl, respektive jsi byl ochoten ho přijmout, protože si v nejhorším navýšíš podsvícení a zapneš lampičku.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 28. 2. 2019 11:33

Tady bych to neviděl tímto způsobem - například fanatici by nám zakázali interpolaci pohybu, protože vytváří něco co tam nebylo - ale já naopak tuto funkci preferuji. Nebo zásadně sledují vše s titulky, i když pak polovinu filmu místo sledování filmu luští titulky, zatímco já si v klidu poslechnu dabing.
Ono ponechání detailů navzdory šumu vychází také spíše z praxe, kdy jsem dělal pokusy s odstraňováním šumu na počítači, ale výsledek bývá takový, že na vyhlazeném obraze se oko nemá již čeho chytnout a na co zaostřit - aspoň já to tak mám - tedy ano - je to přizpůsobení mým očím, někdo jiný to má zase jinak. Zkrátka radši zaostřím na obrazový šum než na umělé doostřování, které do obrazu přidá nepřirozené kontury a naopak odebere na realističnosti.
Můj výběr byl o kompromisu, kdy pevně dána byla pouze maximální úhlopříčka vzhledem k dispozicím místnosti a dodržení určité vzdálenosti kterou ke sledování TV vyžaduji. Dále jsem trval na interpolaci pohybu, což vyřadilo Sony, které by mělo flicker free panel, ovšem trhaný pohyb bez interpolace je pro mě více nepřijatelný než ono blikání. Volím tedy kompromis, podsvícení nebudu navyšovat na hodnotu kdy již nebliká, ta je již příliš vysoká, i moje předchozí TV blikala zvlášť při nižším nastavení podsvícení, a také jsem si přisvěcoval lampičkou, jde tedy vždy o určitý kompromis, doladění a zvyk. Otázka podsvícení je zrovna oblast, která lze těžko posoudit v obchodě s tamní úrovní osvětlení pod zářivkami.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nimha 28. 2. 2019 13:17

Panove, jak vidite tu zalezitost FW a OS, viz predchozi strana?
nimha
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cuco6 28. 2. 2019 13:35

stromborec,
ja suhlasim. V podstate nie zakaznik je pan, ale uctovnik. Nie je co vybrat. A to prosim pozadujem len FULL 10 BIT VA 120Hz bez PWM a rychlu odzvu. Nezda sa mi, ze chcem raketovy motor.

Mgx,
Ale pouzivaju sa ofajce a proste to nedostanes. To su paradoxy pokriveneho trhu. Kto ti povie na predajni co je IPS/VA/FRC ... ??? Je to v letaku ?
Mas niekde napisane, ze citlivi ludia (napr. epileptici) by to nemali kupovat ?
Prave preto robim osvetu !
Ako sorry len s par ludi pred rokmi som tlacil na FLICKER FREE monitory (kanadske forum, nemecke forum). Pretoze uctovnici montovali PWM z trubic na LEDky bez akehokolvek rozumu. Ludia pisali o bolestiach hlavy, nespavosti ... a teraz hopsa ... uz je marketinoga znacka.

"Jen si nejdříve, když dovolíte, osahám věc bez těchto vědomostí. Abych měl nějaký dojem. Bez ovlivnění."
Uz zakladne DEMO nastavenie ta ovlivni a nie ze nie. Zabavas sa hodiny s nastaveniami, testujes rozne videa (bitrate, FPS, kodek) ... Sorry, ale toto urcite nerobis.
Ja realne beham po obchodoch a uz citim ako ... ked pustim kameru s 480 FPS a snazim sa zistit ci to blika.
Predavac stoji ... a puci oci.
Cuco6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod stormborec 28. 2. 2019 13:54

"FULL 10 BIT VA 120Hz bez PWM a rychlu odzvu" - přesně tak
Bohužel se prodává, to co se dá snadno "prodat" a každý pochopí co to je - tedy aktuálně je to 4k a pak se to ošidí jinde, např. na té frekvenci panelu.
Monitor pro mě dnes už jenom bez PWM - u monitorů je to nejdůležitější vlastnost.

Jenom bych se chtěl dotázat, když se o tom zde bavíme - je nějaký rozdíl z hlediska ergonomie, jestli nastavím podsvícení na vyšší hodnotu, kdy nebliká/bliká méně a patřičně snížím hodnotu "kontrast" - zachytí ta LCD vrstva všechny složky světla, jako kdybych měl nižší úroveň podsvícení?
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cuco6 28. 2. 2019 14:26

Ano je.
Ja mam pracovne bohuzial stary monitor. Mam jas na 100% a stiahnuty kontrast + doladenie na karte (driver). To iste som spravil na notebooku.
Vypni ale najprv BFI a ECO mode. Potom si dolad kontrast.
Cuco6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod stormborec 28. 2. 2019 14:41

Díky, super!
Na jednom starším monitoru používám ztmavovaní - program Desktop Lighter, kde to můžu upravovat klávesovou zkratkou.
Jinak obvykle ubírám modré složky a přidávám červené ve stylu R60 G50 B40. Případně toto dělá i program f.lux
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cuco6 28. 2. 2019 15:51

Teraz ma napadlo ... bacha na JAS vs PODSVIETENIE !
SAMSUNG a tusim aj PHILIPS to maju odelene. Cize PODSVIETENIE na plne gule a hraj sa s JASOM (ten by nemal stahovat PWM, ale nie som si isty na 100%) a dolad kontrast.
SONY ma JAS spojeny s PODSVIETENIM - BACKLIGHT.
Cuco6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod stormborec 28. 2. 2019 16:40

Na tom Samsungu je:
jas = úroveň černé (četl jsem že je to tedy spíš gama nízkých úrovní jasu)
kontrast = úroveň bílé (resp. "softwarový multiplikátor jasu" = pracuje s LCD vrstvou)
podsvícení = "hardwarový multiplikátor jasu" = pracuje s podsvícením, nemá vliv např. na banding nebo FRC, který je viditelný např. na černobílém gradientu, protože tam není skutečný 10bit panel
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cuco6 1. 3. 2019 08:36

V tom pripade plati, co som pisal. Backlight 100% a uz len doladit ten zvysok. Neviem ci konkretne tvoj model maj aj gammu, ale da teda s tym pohrat. Spotreba samozrejme vyleti, ale co narobis. Oci su prednejsie.
Tak ci tak nemci rataju v roku 2020 az 2024 s blackoutmi, tak im pomozes 8-P

Kto vie ako to ma Philips, lebo skoro nikde na taketo veci to netestuju. Prepokladam ale, ze idu tiez lacnejsou cestou. Niekedy sa oplati pozrite testy na youtube, ked to snima nejaka slusna kamera a trafi sa prave mimo to PWM. Potom vidis kmitanie aj vo videu.
Cuco6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod stormborec 1. 3. 2019 10:51

Určité blikání snesu, když z té obrazovky nemusím číst. Od posuvníku podsvícení 24 z 50 to nebliká, takže nastavím třeba hodnotu 15 a kontrast dám někam k nule - co jsem testoval na gradientu, tak nejlíp byl odstupňovaný na hodnotě 4 (z 50).
Gamma tam je - posuvník od -3 do 3, ale kromě hodnot 0 a 1 obraz není dobrý.
Ještě musím nějak umístit lampičku, abych se neviděl v obraze.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Cuco6 1. 3. 2019 15:45

Tu ja krasne vidiet ako to kmita pri znizeni jasu - zvolit 60p kvalitu videa.
https://youtu.be/G03RGhbti10?t=345
Cuco6
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků