100hz pro sport: "100hz or die" nebo mýtus?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Je pro vás vyšší frekvence u TV při výběru důležitá?
Ano, "100hz or die" 15 %  28%  [ 15 ]
Ano, na sport je to nutnost 10 %  18%  [ 10 ]
Ano, hraju 120fps 3 %  5%  [ 3 ]
Ano, jsem citlivý na 24p judder a "stohercovky" si s tím nejlépe poradí 12 %  22%  [ 12 ]
Ano, vyžaduji zapnutou interpolaci 50hz zdroje do 100fps 3 %  5%  [ 3 ]
Ne, samotný typ panelu je pro mě podstatnější (VA x IPS) 7 %  13%  [ 7 ]
Po přečtení článku už tomu nevěnuji takovou pozornost 0 %  0%  [ 0 ]
Je mi to naprosto jedno 3 %  5%  [ 3 ]
Celkem hlasů : 53

Odeslat příspěvekod Kutil71 20. 5. 2019 12:42

Dobrý den, souhlasím se stormborcem. Pro mě je nejdůležitější parametr kvalitní interpolace,i za relativně málo peněz lze pořídit TV s kvalitním obrazem. Např. loni koupená TV: 43" VA ( sledovací vzdálenost 2-2,5 m), ambilight, kvalitní interpolace, dobré možnosti nastavení, přijatelný zvuk, 5 let záruka - vše za 9900 Kč považuji za dobrou koupi. Obrazově mám možnost porovnávat s mnohem dražšími modely a hanbu ( při dobrém nastavení) tato TV nedělá. Samozřejmě 100Hz je 100Hz, ale drtivé většině lidí bez problémů postačí 50Hz. Ze svých zkušeností ( nastavování TV - celkem asi u 50 lidí), všichni, zdůrazňuji všichni, chtěli plynulý obraz, z toho plyne nutnost TV s dobrou interpolací. Však rozdíl např. u ukázky Hobita je nepřehlédnutelný.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 20. 5. 2019 15:25

Hobbit - krasné video, jak v prodejně může prodavač vystrašit lidi a odradit je od koupě TV bez interpolace a doporučit TV s interpolací.

Tak to fungovalo kdysi spíše. Tehdá moc 50hz televizí kromě LG LF631 a Samsung HU6900 nebo, které by uměly interpolovat signál s max 30fps do 50/60fps, ano Hobbit má 24fps, je to film.
Tehdá uměly interpolovat takřka pouze stohercovky a to jak signály do 30fps, tak i signály do 60fps na 120fps.

Dneska už umí interpolovat kde co, i 50hz televize



Akorát pokud máte mapu v Hobbitovi plynulou, tak jistě tam musíte mít i interpolační artefakty v následujících scénách, kdy tam přebíhá ta holka, tak kolem její hlavy se to tetelí, poté ve scéně, kde kamera přelétá nad městem, tak okolo věžiček se to tetelí, no hnus.

Pokud interpolaci vypnete, tak si troufnu odhadnout, že na 50hz (judder) a 100hz (pouze stutter) rozdíl takřka nikdo nepozná.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 20. 5. 2019 15:56

"se to tetelí" - tam záleží také kdo jak to dokáže postřehnout resp. jak je to ochotný tolerovat. Za mě radši s těmito artefakty a plynule, protože bez interpolace se mně ten obraz doslova rozpadá před očima jako celek.

Ano, to je možné, že rozdíl mezi 3:2 a 5:5 pozná málokdo.

Pak tedy otázka jestli 50 nebo 100Hz není až tak podstatná - ale v těch 50Hz může být teoreticky pomalejší panel a to pak vidět už bude (hokej).
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 20. 5. 2019 17:46

Teorie mě fascinuje. Je perfektní se jí probírat. Nicméně platí pořád to samé. 100Hz televizor dokáže (i díky lepšímu panelu, i díky vlastnostem a funkcím a výbavě) nabídnout lepší a klidnější obraz, než televizor 50Hz.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 20. 5. 2019 19:39

Tady jde spíš o tohle: "Bude stačit 60Hz, nebo si PŘIPLATIT za 120Hz???".

Tohle je tady velmi frekventovaná otázka, možná vůbec nejvíc.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod maro2455 20. 5. 2019 20:00

Prosim laikovi vysvetlit vztah mezi 50hz/100hz vs. 60hz/120hz.. diky
maro2455
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 20. 5. 2019 20:17

To jsem si myslel, že se někdo zeptá.

Všechny TV jsou 60Hz nebo 120Hz. Akorát TV vysílání je u nás 50i, tedy tyto televize se přepnou do 50Hz resp. 100Hz frekvence, proto se obeně u nás označují jako 50Hz resp. 100Hz.

Když se tam něco pustí třeba přes HDMI nebo USB, tak ta televize zas umí běžet na těch maximálních 60Hz resp. 120Hz. Typicky když třeba pustíme film 24p, tak 60Hz TV zobrazuje snímky stylem 2x:3x:2x:3x:2x..., zatímco 120Hz zobrazuje 5x:5x:5x:5x:5x... - tedy vidíme určitou neplynulost v případě 60Hz TV, kterou ovšem většina lidí stejně nevnímá.
Pokud zapneme interpolaci pohybu, pak se uměle vytvoří 60 snímků resp. 120 snímků za vteřinu a tyto jsou v obou případech zobrazovány samozřejmě stylem 1x:1x:1x... tedy plynule, navíc při zobrazení pohybu jsou "skoky v obraze" mezi jednotlivými snímky menší než bez interpolace a na 120Hz TV jsou dvakrát menší než na 60Hz, což má i určitý vizuální efekt na vnímání vyšší ostrosti, ale není to až tak podstatné.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yamer 20. 5. 2019 20:56

Řeknu to za sebe takhle. Kdyby byly všechny zdroje, vysílání, filmy atd. přesně v 60 FPS a kdybych nechtěl hrát na TV gamesy, stačila by mi opravdu 60 Hz TV.

Ovšem tak to není a proto: 120 Hz or die. :) Koneckonců i monitor mám herní 144 Hz s low input lagem, anžto nehodlám být v Quake pouhou potravou ostatních profi hráčů.
Yamer
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 20. 5. 2019 21:13

Máte ponětí, kdy by reálně mohlo se na obzoru ukázat 120fps vysílání sportů?
To by byla teprv modla. Tam by přínos 120hz panelů nezpochybňoval ani indy ani storm ani nikdo jinej ;)
Nejsou někde k dispozici (legálně) samply 120fps sportovních přenosů?
To přece je modla. Vyšší fps je kolikrát větší přínos než rozlišení. Bohužel masa lidí spíše slyší na rozlišení, což zase rozhýbe kola ekonomiky v tomto nám blízkém průmyslu.

Já jsem pro 120fps pro sport, ale do filmů mi stačí 24fps (billy lynn's long halftime walk jsem ani neměl chuť dokoukat, jak to bylo nefilmový :))) , mělo to pro mě hodnotu experimentální, nikoliv uměleckou :) )

Osobně prostě preferuju vypnuté MCFI , mám nastaven režim Cinema Pro a Motionflow na True Cinema, takže oba slidery na minimu.

-- 20. 5. 2019 21:19 --

Prej v Kanadě do toho bušej o něco víc než v USA, a proto tam některé zápasy NBA a NHL jedou v UHD (možná 60p), ale kvůli kompresi je to prej velmi blízké 1080p.
To je pokrok v rozlišení (aspoň něco). HlG ale se 100/120fps v budoucnu počítá, žejo? Máte ponětí, jaké jsou předpovědi pro realné nasazení do provozu?
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 21. 5. 2019 11:37

Ano - to také nechápu - proč se všichni honí za vyšším rozlišením (4k), když daleko podstatnější by byla vyšší snímková frekvence (24p u filmů/seriálů je výsměch, 50 při sportech je tak na hraně...)

"Nejsou někde k dispozici (legálně) samply 120fps sportovních přenosů?"

Otázka je, jestli bys to do té TV nacpal - dost jich bude 120Hz, ale jenom co se týká interpolace
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kutil71 21. 5. 2019 12:20

Dobrý den, náhodou 4K je výborné. Nedám na ně dopustit. Natáčím 4K videa a potom je zpracovávám na PC. Sedím od 24" monitoru tak 50 cm, a to množství detailů je fantastické, kam se hrabe FHD. A převedené nahrávky z 4K na FHD vypadají téměř jako originál, mnohem lépe než kdybych nahrával přímo FHD. Ještě vyšší snímková frekvence a bylo by to dokonalé.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 21. 5. 2019 12:33

"A převedené nahrávky z 4K na FHD vypadají téměř jako originál" - a vo tom to je

Pokud je někdo zvyklý sledovat TV hodně zblízka, pak samozřejmě i to 4k ocení, to zas nikomu neberu. Pro mě to smysl nemá, ale já čumím tak ze vzdálenosti 2x úhlopříčky, každý to vidí jinak...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jibmaster 21. 5. 2019 21:55

dockalacek píše:Nechci do toho tahat ekonomiku, ale ono to je o penězích. Nevím, jak staré máte rodiče, nicméně by mě zajímalo, jaká je průměrná pořizovací cena televize v ČR. Někteří jsou limitováni prostorem a větší telku si zkrátka dovolit nemůžou. Myslím, že v případě mých rodičů bych je měl problém přesvědčit, aby vyplázli za 100Hz telku 15-20 tisíc, pokud by se jim tam nějaká 49"-55" do ložnice vešla. A jo, měli by na ni. Ale 15-20 tisíc nejsou tak malý peníze a furt je to "jen" televize.


Rodičům je 52 a 53 let a mám-li být upřímný, tak zaplatit 20k se jim nechtělo ani v nejmenším. Je to opravdu hodně peněz za "pitomou" TV, proto chtěli vzít 7172 v 55" za 10k a šmitec. Jenže oni sledují TV dost často a hlavně filmy Nova Cinema nebo Prima MAX, to jsou jejich hlavní stanice :D a chtěli aby byl ten obraz lepší než to co mají teď. Tak jsem jim poradil 8002, jeli se podívat do prvního elektra, kde mají obě vystavené a uznali, že 7172 nechtějí.

dockalacek píše:Ten Samsung UE55NU8002 je dobrá telka, o tom žádná. A kór když byli vaši rodiče zvyklí na 100Hz, byla další stohertzovka asi nutnost, já měl devět let hloupý plochý Samsung LE32C350, teď mám nějakýho chytrýho Hisense za 7 tisíc. Rodiče měli před touhle LG nějakou plochou hloupou za 6 tisíc, takže je to prostě o prioritách. Tím, že ani já, ani rodiče nejsme odkojení 100 hertzama, nám to nevadí. A těch 8 tisíc, který dělí mýho Hisense za 7 tyček od H55U7A, radši prožeru :D

Takže je to i o potřebách, prioritách, o tom, kolik chce (může) za tu telku utratit.


S tímhle plně souhlasím, ale opět opakuji, co jsem již napsal, těžko budete někomu vysvětlovat, že dřív to šlo mít 100Hz TV za "normální" peníze (nakonec jsem zjistil, že ta původní LG byla 47") a dnes musí dát 20k, aby měl opět 100Hz (kromě Hisense, nad kterou se taky uvažovalo, ale nebyla fyzicky dostupná k porovnání, kde jsme potřebovali). Je otázkou, jak dlouho 8002 vydrží, protože ta poslední věta přesně sedí, já bych si takhle drahou TV nekoupil, já sleduji TV minimálně, pár hodin v týdnu, takže já bych třeba uvažoval nad Philips s 5 letou zárukou + Ambi, to by mi možná vyhovovalo víc, než třeba Hisense a 100Hz. Ani já sám nevím, kolik bych byl ochoten doplatit za 100Hz.
jibmaster
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod maro2455 22. 5. 2019 09:01

stormborec píše:To jsem si myslel, že se někdo zeptá.

Všechny TV jsou 60Hz nebo 120Hz. Akorát TV vysílání je u nás 50i, tedy tyto televize se přepnou do 50Hz resp. 100Hz frekvence, proto se obeně u nás označují jako 50Hz resp. 100Hz.

Když se tam něco pustí třeba přes HDMI nebo USB, tak ta televize zas umí běžet na těch maximálních 60Hz resp. 120Hz. Typicky když třeba pustíme film 24p, tak 60Hz TV zobrazuje snímky stylem 2x:3x:2x:3x:2x..., zatímco 120Hz zobrazuje 5x:5x:5x:5x:5x... - tedy vidíme určitou neplynulost v případě 60Hz TV, kterou ovšem většina lidí stejně nevnímá.
Pokud zapneme interpolaci pohybu, pak se uměle vytvoří 60 snímků resp. 120 snímků za vteřinu a tyto jsou v obou případech zobrazovány samozřejmě stylem 1x:1x:1x... tedy plynule, navíc při zobrazení pohybu jsou "skoky v obraze" mezi jednotlivými snímky menší než bez interpolace a na 120Hz TV jsou dvakrát menší než na 60Hz, což má i určitý vizuální efekt na vnímání vyšší ostrosti, ale není to až tak podstatné.


No dobre, tohle je teorie. A prakticky to vyrobci pak delaji jak? Vsak nikde v zadne tv nemas jen zapnout/vypnout interpolaci, ale mas tam prizpusobeni plynulosti obrazu ve vice krocich od vypnuto az po totalni soapoperu (u lazdeho vyrobce se ta funkce jmenuje jinak, proto pisu polopate).
Pak to tedy funguje jak?

Podle me to moc resite, vsak kazdy kdo tem tv aspon trochu rozumi si s tim prizpusobenim obrazu na konkretni tv pohraje podle toho co nejvic sleduje, resp. U jakeho druhu poradu mu to vadi.
Zkusenost mam, ze 100hz je i pro sport subjektivne lepsi na koukani, je to takove klidnejsi, jakoby “plynulejsi”.
4k je hloupost, pokud clovek patri k vetsimu procentu cechu, kteri 4k obsah nemaji a vyhledove ani nebudou mit..nicmene stejne jsou temer vsechny tv na trhu ze kterych by dnes clovek realne vybiral 4k, takze debata o 4k je bezpredmetna. Pak uz jedine tv, ktere maji luxusni dopocet na 4k, ale co mam zkusenost, tak to vetsina tv stejne poradne neumi.
maro2455
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 22. 5. 2019 10:39

No ta interpolace může být vypnutá, nebo zapnutá na různou úroveň a jak je to přesně technicky provedeno to ti nikdo neřekne - jestli to třeba interpoluje teprve od určité rychlosti změn v obraze, nebo naopak od určité rychlosti už interpolovat přestane, nebo jestli to přidává trochu rozmazání do toho pohybu, aby to vypadalo plynulejším dojmem, nebo to funguje jinak podle toho jaký obraz je na vstupu, těžko říct...
Ono stačí to prostě vidět - např. jak je tady vzpomínána ta mapa v Hobitovi. Já to mám nastaveno na Samsungu na automaticky a nějak víc to neřeším.

Další věc je, že když jeden schání menší úhlopříčku než těch 55", tak tam prakticky také 100Hz nekoupí (tuším kromě některých nevýhodných Sony ve 49")
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků