Výběr 65'' QLED/OLED TV

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod sterba.95 21. 7. 2019 21:14

Zdravím, vybírám 65'' televizi s technologií QLED (tedy Samsung) nebo OLED (nejvíc se mi zamlouvá LG). Tyto značky hlavně z důvodu systému, na běžné užívání je alespoň dle mnou čtených zkušeností nejlepší Tizen od Samsungu..

Využití klasické, DVB-T2 signál, potom aplikace jako Youtube, HBO GO, Netflix, Eurosport, nějaké filmy přes ntb/flash disk, zrcadlení telefonu apod.

Mírně omezující je, že se do TV stěny nevleze většina "nožek", které jsou daleko od sebe, proto je téměř podmínkou středový stojan. Favoriti zatím jsou:
Samsung QE65Q7FN https://www.datart.cz/Samsung-QE65Q7F.html
LG OLED65B8PLA https://www.datart.cz/LG-OLED65B8PLA.html

Prosím o doporučení nebo vyvrácení, jiným značkám se nebráním, ale asi bych preferoval televizi, která není na Androidu. U Samsungu je těch modelů spousta, 2018 i 2019, jenže většina bohužel nemá středový podstavec. Co mě taky trochu zaráží je absence USB 3 snad u všech modelů, které jsem hledal.

Rozpočet do 40 tisíc Kč, kdyby ten model byl na Datartu či T.S. Bohemia, bylo by to plus.. Pozorovací vzdálenost +-4 metry, myslím si, že 55'' je nejspíš malá.

Díky za rady :-)
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 22. 7. 2019 06:49

Q7FN absolutně nedává smysl, když Q8DN seženeš levněji a je zároveň i lepší. Ano, má "nožky", ale středový stojan se dá koupit separátně a navíc nejsme v 90's , tak bych možná zvážil demontáž "tv stěny" :)

Je to o zvyklostech.
OLED je na filmy lepší, pokud koukáš ve tmě, ale zase OLED to přes den neusvítí, zejména když nepreferuješ přešajněný obraz jako na prodejně. QLED vypadá lépe, i když si stáhneš intenzitu jasu(podsvícení).
USB 3 není důležitý. USB 2 má dostatečnou rezwrvu i na ten nejvyšší bitrate.
OLED je lepší na filmy, ale všude, kde máš logo a statické prvky (YT, TV vysílání,....) můžeš bejt s LCDčkem "víc v klidu".

OLED momentálně mám, ale využívám ho z 95% na filmy přes Kodi, kde jsem s ním náramně spokojenej. Předtím jsem měl zkušenosti s TOP LCD (XF9005, Q8DN) a ten přechod byl bolestivej - přes den Déčko pro děti například. Teď už na to naštéstí skoro nekoukaj. Kdyby ano, OLED by byl propadák, zejména pokud máš svétlejší místnost. Prostě je moc tmavej. Navíc i u některých filmů to dokážou ty LCD trochu víc rozbalit, ale tam už je to vyloženě o vkusu. Zase LCD nedoženou OLED v totální tmě. Prostě jednoznačný vítěz ve všech disciplínách najednou neexistuje.

Možná bych zvážil i 75". Mám 65" cca na 2,5m, ale na film stejně vždy ještě vysouvám držák asi o dalších minimálně 50cm od stěny, aby to mělo trochu kule a nebylo to tak malý. Zase s kvalitou půjdeš níž v rámci rozpočtu, ale možná to bude mít větší smysl, pokud se to tedy vejde. 65" na 4m je dle mýho dost málo teda, ale to je další věc zvyku.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sterba.95 22. 7. 2019 08:11

Díky za vysvětlení kladů a mínusů a rady. Být to jen na mě, tak "tv stěnu" zruším hned, bohužel slouží i k jiným účelům a ten prostor nemůže být jen a pouze televize..

Q8DN zvážím, na ten model jsem také koukal, no ona by byla možnost i připevnění na držák na stěnu a žádné nohy nemusím řešit.
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 22. 7. 2019 10:48

OLED ve světlé místnosti není problém, pokud na něho nejde přímý sluneční svit. Jeho panel je ale lesklý. Ovšem to bývá i u řady LCD.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sterba.95 22. 7. 2019 10:52

Pro doplnění, místnost poměrně světlá je, po téměř celé části levé strany jsou velká okna přímo na terasu. Přímý sluneční svit však na televizi nepůjde.
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 22. 7. 2019 11:54

Je / není problém? Každej to vnímá jinak. Mně to připadá jako značný negativum, ale osobně mi to netrápí, protože přes den na TV prostě nekoukám a cílím na noční koukání, kde je TV jediným zdrojem světla v místnosti (+ v konkrétním případě i vlastnost mnou vnímaná jako velmi příjemná - Ambilight).
OLED pro denní sledování je opravdu slabota. Mluvím z vlastní zkušenosti.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 22. 7. 2019 11:58

Obývák mám 6m dlouhý, levá strana jihovýchodní 4.5m z této stěny zabírají dvě velká okna, OLED s tím problém nemá. Nastavení ( světlo led 50%) stačí bohatě.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod sterba.95 22. 7. 2019 12:22

Úplně to nedokážu posoudit, co pro mě vyjde líp, samozřejmě většinou je TV zaplá také až večer, ale předpokládám, že si na ní mnohdy někdo něco pustí právě třeba přes Youtube během dne, než aby koukal na mobilu/tabletu..
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 22. 7. 2019 12:38

mal som plazmy, lcd, oled.
Oled nema problem v svetlej miestnosti. (vid. rezim KINO)
Přílohy
OLED svetla miest..jpg
Oled 55EG9A7 _ svetla miestnost-KINO rezim
bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 22. 7. 2019 19:01

sterba.95 píše:Pro doplnění, místnost poměrně světlá je, po téměř celé části levé strany jsou velká okna přímo na terasu. Přímý sluneční svit však na televizi nepůjde.

Zažil jsem mnoho OLEDů ve světlem prostoupených místnostech, a že bych trpěl, to opravdu ne. Spíše trpím, když mně večer LCD vyzařuje tak moc, že si málem beru sluneční brýle. Drama u OLEDu nastává, když necháš paprsky jít přímo na panel. Tam OLED končí. U světlé místnosti běžně, pro náročnějšího, stačí lehce zatáhnout závěs v nejbližším umístění u telky - hotovo. A určitě nemusíš OLED nechat zářit naplno.

Jasně, jsou lidé, kteří potřebují pekelný světelný výboj a těm nebude stačit skoro nic. Ani LCD.

Vezmi si co chceš. Je to Tvé rozhodnutí. Jen bych se zrovna neřídil tímto. Navíc valná většina videí na Youtube nejsou asi tak moc kvalitní, aby člověk řešil, že vlivem světla neuvidí nějakou tečku na pozadí.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 22. 7. 2019 19:31

Pro mne byla OLED jasná volba i do světlé místnosti( jak už jsem psal), a mimo jiné jsem zjistil že sledování OLED hodně ulevilo mím očím únava a slzení z blikání LED světýlek je pryč. Sedací L soupravu mám v uprostřed místnosti a TV cca 40cm od zdi na TV skříňce ( pozorovací vzdálenost cca 260 cm) TV 55" mi vyhovuje. Ty už by jsi měl koukat po 65" a víc.
Naposledy upravil Mclaren F1 dne 22. 7. 2019 19:37, celkově upraveno 1
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MgX 22. 7. 2019 19:36

To je skutečnost. Alespoň zatím. Také OLED je pro mě klidnější volba pro oči, než některé LED. Zvláště pak než ty, které blikají na neskutečně špatně zvolené frekvenci a citlivější oko kmit pociťuje.

-- 22. 7. 2019 20:37 --

bylinnycaj díky za foto.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 22. 7. 2019 19:46

Jj myslím si že tato vlastnost OLED je opomíjená a výrobci by ji měli vyzdvihnout. Zářící blikající ledky nejsou nic dobrého.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod indeshit 22. 7. 2019 20:25

Chvíli jsem rozjel XE9005 a OLED873 vedle sebe v domácích podmínkách a je to prostě tak, že kdo měl někdy takový světelný dělo, jako XE9005 byla, Q8DN, XF9005, XG9505 apod, tak si troufnu říct, že musí bejt dost zmlsanej a OLED to nemůže ve všech disciplínách vynahradit. Bezesporu v řadě disciplín zase dominuje. Beztak si zvykneš na cokoliv tak jako tak. Dokonce když jdu k mámě na návštěvu, tak občas se kouknu, jak hraje ještě cca 10 let stará plazma a taky je to v jistývh disciplínách doteď nenahraditelné. Je to hodně o tom jasu, protože přes den vyšší jas pomáhá eliminovat odlesky světla. V noci takovej jas nepotřebuješ ( u nékterejch filmů ho určitě ale lidé ocení), OLED se může krátkodobě vyboostit a pohání ho v základu totální černá, takže ten efekt je tam super. Ve filmech je to super, ale pro scény s převahou bílé to prostě vypadá místy trochu chabě. Prostě nemůžu říct, že by predchůdce (XE9005) byl nějak horší. Asi nejsem tak citlivej na clouding a mám rád, když to má grády (v kino režimu), ale na film ve tmě je OLED lepší bez pochyb.
Všecko má prosté svoje.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod sterba.95 22. 7. 2019 20:47

Díky všem za rady a názory, v rozhodování jste mi pomohli :-). Ještě bude hrát roli, u čeho budu schopen třeba dostat slevu z ceníku, no oboje má svoje, ale začínám se spíš přiklánět k tomu OLEDu, to, že šetří oproti LEDce oči, jsem vůbec neuvažoval.
sterba.95
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků