Výběr 65'' QLED/OLED TV

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bh69 24. 7. 2019 06:24

A opravdu to tak je, ze OLED je setrnejsi na oci ? Neni to jenom otazka nastaveni - stahnout na LEDce podsviceni na co nejnizsi hodnotu, ktera jeste nema negativni vliv na obraz, a rozumny kontrast, tak aby to nebylo prepaleny. A nekoukat na TV za uplne tmy (coz ja treba bych vubec nesnesl, vzdycky mam nejaky slaby zdroj rozptyleneho svetla).

Ale jinak mam podobne dilema - 55XF9005 nebo 55FZ800 ?? Kazda ma nejake slabiny a vyhody. U Sonky mne hlavne desi Android - nemam potrebu ho prilis vyuzivat, ale od TV cekam, ze tam bude stabilne a bezproblemove behat zakladni prostredi. Tj. prijatelne rychle a pohodlne prepinani na DVB-T a DVB-S stanicich, moznost bezproblemoveho prehrati filmu (mkv, avi, mp4, dixx/xvid) z USB nebo po siti. Rozumne nastaveni seznamu stanic a EPG a pripadne PVR. Dalsi minus je hodne leskly panel - i kdyz tady se nazory recenzi lisi, tak nevim. A OLEDy jsou taky pekny zrcadla.

U OLED mam zase obavu ze starnuti (z vyroby skvele nastavene ale za rok dva uz se to zacne rozjizdet - viz testy k nalezeni na webu). Nemam kalibracni sondu, abych to prubezne nastavoval. Plus vypalovani a retence a nutnost provadeni nejakych kompenzacnich procedur ... A k tomu vertical banding, oproti kvalitni LCD horsi pohyb ...
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 24. 7. 2019 18:50

No, nějak si nejsem jist, že by OLED měl viditelně horší pohyb oproti LCD. Spíše jde o to, že dříve prodávané špičkové 200 Hz modely měly lepší zpracování pohybu, než dnešní LCD a OLEDy.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 24. 7. 2019 19:05

bh69 píše:U OLED mam zase obavu ze starnuti (z vyroby skvele nastavene ale za rok dva uz se to zacne rozjizdet - viz testy k nalezeni na webu). Nemam kalibracni sondu, abych to prubezne nastavoval. Plus vypalovani a retence a nutnost provadeni nejakych kompenzacnich procedur ... A k tomu vertical banding, oproti kvalitni LCD horsi pohyb ...

Za rok dva viz testy? Takže šlo o nějaké první modely z roku2015 - 2016? Kompenzační procedury dnešní OLED dělají sami v režimu vypnutí standby. Vertical banding jsem na své B8 ještě neviděl. Pohyb je mnohem lepší než na 100hz LCD.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Yamer 24. 7. 2019 19:32

MgX píše:No, nějak si nejsem jist, že by OLED měl viditelně horší pohyb oproti LCD. Spíše jde o to, že dříve prodávané špičkové 200 Hz modely měly lepší zpravování pohybu, než dnešní LCD a OLEDy.


Asi je to i v oku každého člověka, ale například mně se zdá pohyb opravdu přirozenější a plynulejší na mojí LED Samsung J6272, než na LG či Panasonic OLED. Je to díky tomu, že mám zapnutý "LED clear motion", čili BFI, což mně (a nejen mně) přijde na OLEDech, které tuto možnost mají, nekoukatelné. Pohyb na Sony OLED a Philips OLED mi přišel OK i bez BFI, ale musel jsem vždycky najít to správné nastavení, při kterém nevznikají v náročných scénách pohybové artefakty, kterých bych si všimnul.

Jakmile vypnu BFI a nebo když pustím nějaký sport v 60 FPS, tak ten rozdíl LED vs. OLED v pohybu moc nevnímám - tj. jak píšeš i Ty. Asi je škoda těch 200Hz TV, bohužel jsem žádnou neměl, ale naprosto Ti věřím, že byly fajn.
Yamer
Junior

Odeslat příspěvekod bh69 24. 7. 2019 20:04

Mclaren F1 píše:Za rok dva viz testy? Takže šlo o nějaké první modely z roku2015 - 2016? Kompenzační procedury dnešní OLED dělají sami v režimu vypnutí standby. Vertical banding jsem na své B8 ještě neviděl. Pohyb je mnohem lepší než na 100hz LCD.


a jak presne ty kompenzacni procedury funguji ? to TV sleduje jake casti obrazovky jsou jak zatizene a pak ve standby rezimu "vypaluje" na stejnou uroven ty mene vyuzite oblasti (napr. cerne pruhy u filmu nebo u 4:3 poradu) ?

A nejde jen o vypalovani, ale i o tu rozdilnou postupnou degradaci barev, kdy ubyva primarne modra, zcasti cervena a vyvazeni tak postupne prechazi do zelena - i na to uz dnesni TV (treba konkretne ta FZ800) samy nejak reaguji a postupne to kompenzuji ? Tohle bylo predmetem testu o kterem jsem psal.

Ad vertical banding - https://www.reddit.com/r/OLED/comments/ ... g_b8_2018/

Plus je na fotce videt i dalsi potencialni problem OLED - ujizdeni svetlych odstinu, nejen bile/sede ale napr. pletovky. I v testech se to priznava, ze dobra LED TV muze mit navrch ...

Plus dalsi, nerikam problem, ale trochu horsi vysledek je "black crush", kdy mizi zcasti detaily ve tmavych oblastech (i kdyz zrovna FZ800 je na tompodle testu jeste dobre).

Nepisu to, ze bych chtel ocernovat OLED, ale proto, ze rozhodnuti zdaleka neni tak jednoduchy a jednoznacny jak to spousta fandu OLEDu prezentuje. Obavy a vahani jsou rozhodne na miste ...

-- 24. 7. 2019 21:14 --

https://www.ozbargain.com.au/node/471338

https://www.avforums.com/threads/lg-c8- ... y.2203277/

zjevne i u novych typu s tim ma dost lidi problemy - je toho na webu spousta ..
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 24. 7. 2019 20:56

Vždy je to o kompromisu. LED nebo OLED.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bylinnycaj 25. 7. 2019 15:03

U mna je jednoznacne jednotkou OLED. (.opakujem to tu stale... mal som plazmy, top LCd a teraz OLED)
Npr:
Odporucam kuknut porovnanie: LG C9 OLED vs Samsung Q90R QLED
https://www.youtube.com/watch?v=cx0PSPJ9y2c
bylinnycaj
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 25. 7. 2019 18:32

Tak je jasné že hnidopiši se budou pořád ohánět u OLED 5% šedou, já jsem při normálním sledování TV ještě celoplošnou 5% šedou neviděl a ani neregistruji žádné vady v obraze ba naopak jsem spokojený. QLED svítí jako prase a při světlých scénách ( sníh, slunce v mracích, srst bílých zvířat, atd) vypálí všechny detaily a to majitelé těchto TV uvidí pořád resp. neuvidí. Je to vidět v odkazu výše a nejenom v tomto vidím já zásadní problém. OLED stárne stejně jako ledky za LCD ( ty možná rychleji).
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Pandero 25. 7. 2019 18:42

bylinnycaj píše:U mna je jednoznacne jednotkou OLED. (.opakujem to tu stale... mal som plazmy, top LCd a teraz OLED)
Npr:
Odporucam kuknut porovnanie: LG C9 OLED vs Samsung Q90R QLED
https://www.youtube.com/watch?v=cx0PSPJ9y2c


No to porovnání mluví celkem jasně - QLED je lepší na gaming, protože dokáže zobrazit detaily i v tmavých scénách a nabízí s xboxbem, narozdíl od OLEDu, Freesync.
Pandero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 25. 7. 2019 18:47

Tak ono stačí na OLED zvýšit na hry jas ale na hry je LED LCD (nevím co je Q LED) bezpečné.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod indeshit 25. 7. 2019 20:19

Tak se nehádejde, snad už přijde brzy microLED, kterej si vezme to nejlepší z obou.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 25. 7. 2019 20:39

Jako že menší ledky budou výhra jo? Hlavně aby ty zobrazovací plochy byli v jednom kuse ty destičky jsou hrozný.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod sterba.95 25. 7. 2019 21:15

Nakonec jsem skončil u Samsungu QE65Q67R (model 2019), od té LG mě zradil známý, že se LG OLEDy z jejich vlastních zkušeností mají tendenci vypalovat a je třeba pořád dokola kalibrovat barvy a co se systému týče, Tizen jednoznačně vede.

Konkrétní model jsem vybral pouze kvůli tomu, že mi jej byl schopen sehnat s dost výraznou slevou, jinak bych šel do Q8DN.
sterba.95
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 25. 7. 2019 22:10

Pokud to není tajné jaká byla cena? Kdyby si si vzal alespoň tu Q8DN jak ti radil indeshit ta má alespoň Full Array podsvícení proto ta sleva ale to ti známý asi zapoměl říct že má tahle Edge (možná nechtěl). Datart a Expert Elektro vyhlášení prodejci Samsungů, ti pomluví vše co není Samsung mají od nich krásné bonusy z prodeje známý tam také chvilku pracoval.
Naposledy upravil Nick Cave dne 25. 7. 2019 22:50, celkově upraveno 1
Důvod: opraven zkomolený nick
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod indeshit 26. 7. 2019 12:26

QE65Q60 (nebo ta l samá Q67R) je značné horší vlba než Q8DN. I za těch 38k, což se dá sehnat, tak je to horší volba. Nehledě na to, že QE65Q8DN bývala už několikrát za 34990,- a nebyla to žádná podpultovka.
indeshit
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků