Projektor a plátno na filmy do 50k.

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod eevil 31. 7. 2019 21:25

Zdravím.
Moje dosavadní TV 55" už je mi malá a tak si pohrávám s myšlenkou, zda už rovnou nepořídit projektor (stávající TV hodlám zachovat na normální sledování, projektor opravdu jenom na filmy v noci). Trochu se v tom už plácám a tak bych potřeboval radu zkušenějších.
Nemám žádnou dedikovanou místnost. Projektor bych umístil do obýváku (4,0x4,5m). Plátno jedině motorizované na strop, mělo by být předsazené před TV. Vzdálenost od projektoru cca 3,8m. Pozorovací vzd. cca 3,5m.
Z různých fór jsem vyčetl, že je důležité nepodcenit výběr plátna. Velikost 100" a formát 16:9. Motorizované a s lankami na bocích (jo a potřebuji určitě "drop" alespoň 50-60cm). Našel jsem nějaké Elite Screens za cca 20k. Kdyby měl někdo nápad na nějaké jiné s podobnými parametry, tak sem s ním O:-)
Z toho mi vyplývá, že na projektor už moc nezbývá (cca 30k). Takže se buď vydat cestou levnějšího nového nebo nějakého jetého z bazaru apod. Tam ale nabídek moc není. Chci určitě FullHD (1920x1080). Po zhlédnutí DLP rainbow effectu uvažuji o LCD projektoru. O těch se ale zase tvrdí, že mají horší černou. Ale tu já zase chci mít alespoň ucházející ne-li dobrou :D A teď babo raď 8-) Skončil jsem u Epson EH-TW7400‎, ale ten už je přes rozpočet. Zase, kdyby měl někdo nápad, sem s ním... :idea:

Předem díky...
eevil
Junior

Odeslat příspěvekod shamp1x 1. 8. 2019 06:22

Ahoj, jak píšeš elitescreen cca 20k a pořád to není ono, je to dost o kompromisu. Navíc k plátnu musíš přivést elektriku, takže buď do lišty a nebo ideálně zasekat (další výdaj). Dále nesmíš zapomenout na elektriku pro projektor + kabeláž. Sám jsem řešil podobný případ s vyšším rozpočtem, kdyby bylo jen na mě, TV zruším a dám rámové plátno "made in home" a pak by zbylo hodně peněz na kvalitní projektor. Pokud by byla šance, šel bych po projektoru z druhé ruky s technologií lcos (Sony) - mají to nejlepší z obou dvou technologií (DLP, LCD) a téměř bez kompromisu. Samozřejmě by to byl projektor v rámci FHD. Chtělo by to tedy v první řadě zvážit možnosti - kam se bude promítat, následně dle rozpočtu řešit projektor. Napadlo mě ještě pokud TV je na stolečku se kterým by se dalo jezdit do strany, tak by se dalo promítat na prostor za TV (upravit zeď), není to ideální, ale je to asi nejlevnější varianta.

edit:
ještě jsem se díval na bazar a objevil jsem sice DLP, ale za super cenu od člověka co vlastní prodejnu s projektory, určitě bude mít více kousků a projektor předvede i spolu s novými kousky. Má tam toho požehnaně od DLP, LCD, LCOS projektorů:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/106140 ... CINEMA.php
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eevil 1. 8. 2019 07:01

No já jsem vůbec rád, že něco takového mi má drahá dovolila (teda ještě neřekla ano, ale pomalu jí k tomu dotlačím)...:) Bohužel opravdu obývák musí být zachován se všemi svými skříňkami na zdi apod. TV visí také na zdi, takže rámové plátno opravdu nemohu použít. Bazaru se také nebráním. Našel jsem i nějaké JVC, ale je to staré cca 8-9let, nevím, jak se tomu pak dá věřit. Viděl jsem i video, kde u DLP (tuším Optoma 3000a) nebyl ten duhový efekt skoro vůbec znatelný. Ale to je asi novější projektor, kde už je to nějak pořešené. Jinak díky za tip.
Ono to celé bude aktuální až tak někdy na podzim. Teď se snažím jenom nabrat co nejvíce informací:)
eevil
Junior

Odeslat příspěvekod shamp1x 1. 8. 2019 07:12

Jak jsem psal, zkusil bych panu Pecháčkovi zavolat a domluvit se s ním. Určitě navrhne dobrou variantu. Já jsem s ním byl tedy nadmíru spokojen.
PC:9900k,16GB Tridentz, 500SSD,RTX 2080 X Trio,Acer Predator XB271HUbmiprz, R6 Fractal
DK: Sony VPL-VW260ES, Denon AVR-X6400, 7.1.4 QAcoustics, Shield TV
OBYVAK: 65PUS7601, Onkyo 646 + atmos sestava 2.0.2
shamp1x
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 1. 8. 2019 10:20

Rámové plátno můžeš mít i sklopné zavěšené pod stropem. ;-)
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod eevil 1. 8. 2019 10:57

Mclaren F1 píše:Rámové plátno můžeš mít i sklopné zavěšené pod stropem. ;-)

No já jsem nad něčím podobném přemýšlel, ale nikde jsem neviděl žádnou realizaci. Máš na něco podobného odkaz?
eevil
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 1. 8. 2019 11:41

Já to spíš myslel jako samo výrobu, hliníkové profily se dají sehnat všude, spojovací materiál také a nějaký držák s panty není nic složitého, šikovný zámečník to udělá i hezky. ;-) https://www.alza.cz/projekcni-nater-6-5m2-d5355221.htm a existují i hliníkové stavebnicové systémy https://www.ehlinik.cz/stavebnicovy-sys ... 00101.html desku seženeš i v obi. ;-) ještě tady https://www.aluhobby.cz/hlinikove-profi ... 44QAvD_BwE. https://www.onpira.cz/zbozi/dverni-zapadka-s-klickou/
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod eevil 1. 8. 2019 12:32

No já nejsem moc zručný:) Ale jako k zamyšlení dobrý. Spíš jsem přemýšlel, jak by se to mělo vyklápět. Potřeboval bych promítat cca 60 cm od stropu. To by znamenalo nějaké výsuvné profily, které by držely celé plátno nebo něco pevně přidělaného ke konstrukci...
eevil
Junior

Odeslat příspěvekod honza.c 1. 8. 2019 12:45

Ahoj, mám už pár let starší projektor s 92'' rolovacím plátnem. Je pravda, že plátno je po bocích při vytažení prohnuté, ale při sledování filmů to nijak nepozoruju.
Asi to není ideální řešení, ale vzhledem k dispozici obýváku a snaze o nenarušení jeho podoby je to pro mě rozumný kompromis.
Na elektrické plátno jsem se vybodl, těch pár kroků tam a zpět mě nezabije..a za ušetřené peníze koupil elektrické rolety.

tady pro představu
https://drive.google.com/file/d/1mNK3HF ... sp=sharing
Stream DK: Apple TV 4k,Zidoo z9s
Audio DK: Denon avr-x2500h-5.1.2 QA 3010+3090c,SW Proson rumble r-10
Audio PC: Aune x1s, iLoud Micro Monitor, HD58x
Video DK: Epson TW9400+110'' 5D MP/HDR HiViGrey acoustic
honza.c
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eevil 1. 8. 2019 13:12

No já jsem se někde dočetl, že to motorizované by mělo vydržet více, a že by se právě nemělo tak kroutit. Tak jsem zvolil tuto variantu, ale všechno je to právě jenom teorie a hledám nějaké ohlasy:) Díky za názor.
eevil
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 1. 8. 2019 13:18

Výsuvné být nemusí pokud máš u stropu dost místa na dané rozměry plátna + 60 cm.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod eevil 4. 8. 2019 11:36

Ted jeste premyslim dal. Jak spravne umistit projektor. Koupim-li napr. Vivitek h1189, ktery ma pouze korekci obrazu ve vertikalni ose, musim ho umistit presne doprostred platna? Vzdyt je to temer nerealne. Nikdy prece neumistim projektor na 1cm presne doprostred. Nebo se mylim? A dale kdyz potrebuji promitat obraz az cca 50 cm od stropu, musim i projektor umistit 50cm od stropu? Vim, ze nejake Epsony maji tzv. Lensshift, ale jde mi o to, kdyz prave koupim neco levnejsiho...
eevil
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 4. 8. 2019 12:49

Řešíš mnoho problémů, já bych se být tebou vykašlal na projektor a koupil za těch 50 tisíc 65 OLED, na těch 3.5 m pozorovací vzdálenost by ti měla stačit.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod eevil 4. 8. 2019 13:25

No snažím se získat nějaké vědomosti. Nevím o tom nic. O TV jsem samozřejmě také uvažoval, ale říkám si, že za pár let by byla zase malá a projektor by mohl být definitivní řešení...
eevil
Junior

Odeslat příspěvekod petrvopal 4. 8. 2019 17:29

Protoze vlastnim cca 10 projektoru ruznych technologii dovolim si neco napsat..Halogenovy lampovy projektor se na leto do bytu nehodi,duvod je ze priserne topi.Levne Ledkove projektory taktez topi..jen o fous mene.Reseni je LASEROVY projektor.Je to 14dni coo sem priahnul z akce v jednom retezci LASEROVEHO Epsona co byl z 59000 zlevnen na 39000..A ted pozor projektor netopi..Dovolim si ho provozovat v lete tedko.Vim ze i DLP jde koupit s laserem ale ceny zacinaji na cca 69 000,a u home cinema jdou skoro pokazde pre 120 000(Optoma)...Na OLED bych se vykaslal.Vyznam by mela pouze stena s oledu,aby to predcilo slusny projektor..

-- 4. 8. 2019 18:31 --

Z platmy experimentuju kratce,lze si nekde objednat platno aby vysledny obraz byl "leskly" jako tv obrazovka?
petrvopal
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků