HDR-kvalitativní skok nebo jenom další slepá ulička...

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod RADU65 6. 10. 2019 13:21

HDR není pro běžného diváka žádný výrazný posun nenastane. Stane se časem možná pouze běžnou součástí televizorů a bude smutně čekat na obsah.
...dopadne tak jako dopadlo 3d.Za 2-3 roky po HDR neštěkne ani pes a výrobci tv přijdou zase s novou blbostí kterou budem všichni hrozně nutně potřebovat....Někteří lidé tvrdí, že HDR je největší inovace pro televize od zavedení barevného vysílání.Jaký je Váš názor na HDR?
RADU65
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 6. 10. 2019 15:37

Je to tak, HDR je hnacím motorem kvality displejů dnešní doby.
Hajlajty, barevný rozsah a plynulé přechody mezi barvami a vysoký kontrast dávají obsahu nový náboj. Samotné rozlišení takový přínos není, resp. vše má jít ruku v ruce.

Navíc HDR není jako HDR. Pokud máš základní model od libovolného výrobce, tak skutečné HDR na něm nepoznáš, i když ho výrobce ve specifikacích uvádí. Pravé HDR mají až top modely LCD s vysokým jasem, celoplošným podsvícením a širokým pokrytím spektra, nebo OLEDy.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tajnik 6. 10. 2019 18:37

Co se 3D týče, kdo si pořídil stereo foťák, nebo kameru, má o prostorový vjem navíc a je to paráda. Kdo jenom čekal na TV programy, ten se asi nedočkal.
tajnik
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radon 6. 10. 2019 21:46

HDR je vlastne rozsireni normy PAL stare kolik, snad 70 let? Od te doby skoncily vakuove obrazovky a snimace obrazu v kamerach jsou take nekde jinde, presto se porad musi prizpusobovat stare norme, v rozsahu jasu i barev. Verim, ze se to postupne zlepsi. V elektronice nebude problem, spise v podsvetleni, tam to jeste dlouho bude znamenat vyssi cenu TV. Ale verim, ze do 10 let to bude bezne ...
radon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod avio 7. 10. 2019 07:55

K tomuhle tématu mě napadá jedna věc, i když možná trochu OT. Jen tak ve zkratce.

Kupoval jsem TV před 12 lety, tehdy to bylo o LCD vs. Plasma, neustálé dohady a lidi nebyli spokojeni s obrazem jedné či druhé technologie.

Pak jsem jí kupoval asi, nevim, před 8 lety a za ty 4 roky se nic nezměnilo.

Mezitím tu bylo všechno možné včele s (mrtvým) 3D a teď je to HDR.

Teď chci koupit TV, nyní je to mezi LCD (QLED) a OLED, ale i po další 8 letech je to pořád stejné. Dva tábory lidí, kteří se dohadují, co je lepší. Dvě technologie z nichž každá má svá pro a proti. Dvě technologie z nichž jedné se nevypaluje obraz a druhé ano. A to nejhorší, člověk má pocit, že za těch 12 let od doby, co vybíral první TV se TV neposunuly nikam, stále jsou lidi nespokojeni s obrazem jedné či druhé technologie.

Takže jak píše kolega přede mnou, možná za 10 let :?:
foobar 2000 @ WASAPI @ SoX > Styleaudio CARAT-RUBY2 > VINCENT CINCH 0,6m > PMA dispre v4 > Phonak Audéo
ostatní: SUPRA SÍŤOVÝ FILTR MD06-EU SP > VINCENT PREMIUM POWER CABLE :: LG 60PK550 ​
avio
Junior

Odeslat příspěvekod ondrasheq 7. 10. 2019 08:34

radon píše:HDR je vlastne rozsireni normy PAL stare kolik, snad 70 let


Zdroj téhle informace? HDR z toho co jsem našel nemá s PALem nic společného. PAL je definuje podobu analogového signálu. Následníkem PALu v oblasti digitálního vysílání je např. DVB
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radon 7. 10. 2019 12:02

https://cs.wikipedia.org/wiki/Televizn%C3%AD_norma
Psal jsem to bez diakritiky, tedy z mobilu, takže jsem zjednodušoval. Ale s ohledem na to téma HDR si za tím stojím. TV norma PAL začala v době Beatles, byla analogová a přizpůsobená tomu, co uměla tehdejší technika. Nástup digitálního vysílání mohl přinést zásadní novinky v kvalitě obrazu, ale důležitá byla také zpětná kompatibilita, aby to hrálo na těch miliónech TV po světě. Takže třeba ten rozsah jasů zůstal nezměněn. Teprve HDR přináší nějaký upgrade a přitom umožňuje zpětnou kompatibilitu.
Logitech Duet, DAC1, K701, Vincent SP-996, Monitor Audio RS1, Wharfedale SW150
radon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod orlov 7. 10. 2019 12:48

Mal som možnosť porovnať ten istý film s full HD SDR a full 4K HDR na tom istom zariadení. Rozdiel bol zjavný v prospech HDR - detaily, reálnejšie farby atď... Všetko je o správnom nastavení TV.
orlov
Junior

Odeslat příspěvekod RADU65 7. 10. 2019 20:41

HDR může fungovat pouze v jediném případě: Že máte materiál, který nese HDR (meta)data (informace o oné jasové "nadstavbě" SDR) a zobrazovač se schopností je reprodukovat. Ve světě domácí zábavy to znamená Ultra HD Blu-ray, některé VoD služby, časem jistě satelitní příjem, podstatně později klasické vysílání; a samozřejmě nejnovější high-endový model televizoru (nejlépe OLED). Starší technologie HDR nezprostředkují.Co se tedy stane, pokud pošlete HDR signál do Ultra HD LED panelu, který tvrdí, že HDR zvládne, ale ve skutečnosti k tomu nemá hardware? Televizor ho přijme, zpracuje, namapuje vyšší barevné spektrum na schopnosti svých obvodů, a jelikož dostane informaci o tom, že ve stopě se nachází HDR, automaticky zapne nejvyšší možné podsvícení displeje. Highlighty najednou vyletí do výšin, ale částečně se v nich ztratí kresba (mimo jiné proto, že jim budou chybět některé barevné informace), z černé se stane velmi jasná šedá (nebo spíše taková ta "LCDčkově modrošedá") a tím se degraduje plasticita obrazu. Navíc začne docházet ke zkreslení informací v méně jasných částech scény.Takže na HDR se díváte, ale ne v ideální podobě....

https://www.blu-space.cz/single-post/20 ... 5%AF-videa
RADU65
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 7. 10. 2019 21:26

Některé satelitní stanice HDR již nabízejí. Minimálně v testovacím režimu.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod myscho123 8. 10. 2019 08:51

Pre mňa má zmysel inovácia, ktorú nemusím nezaujatému kamarátovi/členovi rodiny nejak zdĺhavo popisovať, aby si ju všimol. U HDR je rozdiel vidieť na prvý pohľad (hlavne u kvalitných zdrojov a kvalitných obrazoviek).

Toto sa podľa mňa nedá povedať o 4K vs FHD, kedy je rozdiel viditeľný len pri pozorovacej vzdialenosti, ktorú skoro nikto nepoužíva.

Takže za mňa HDR je super, 4K je zbytočné. 3D má zmysel u IMAXu, aj v normálnom kine sa mi ten efekt nezdá dosť efektný, lebo plátno je proste malé.
N3510i > N6021 > SEK750i + HPM82> HP ipaQ 614c > NEXUS S > Sencor P5500 > Samsung Galaxy NOTE 10,1 + Honor 8 > Huawei P30pro
Nikon D5000 > FujiFilm X100F
myscho123
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PedroZV 8. 10. 2019 12:01

Však to je ten "problém" pokiaľ je kvalitny zdroj aj HW. takisto aj 3D je rozdiel a tiež to každý vidí bez toho aby si to musel vysvetliť, ale obsahu malo.

Pokiaľ HDR obsah nebude samozrejmosťou bežného vysielania, nevnimam to ako výrazný pokrok.
PedroZV
Junior

Odeslat příspěvekod paulo78 8. 10. 2019 22:49

RADU65 píše:a samozřejmě nejnovější high-endový model televizoru (nejlépe OLED)


Ano najnovsi model mozno ale nesuhlasim ze OLED technologia je lepšia na HDR ako nejaky LED TV
TV Sony KD-49XF9005---Sony Soundbar HT-SF200--Sony Xperia XZ3
paulo78
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod RADU65 9. 10. 2019 14:44

OLEDy fungují na organické bázi kde se na základě elektronického "popudu" rozsvěcejí a zhasínají jednotlivé pixely samostatně. To je oproti LCD, kde jsou za panelem větší zdroje podsvícení, značný rozdíl, vedoucí k tomu, že můžete mít celou obrazovku černou jako uhel - černou jakože opravdu úplně zhasnutou černou, ne ztmavenou šeď - a uprostřed obrazu třeba jen jeden rozsvícený, jasně definovaný světlý bodík.
OLEDy jsou díky těmto vlastnostem schopny nekonečného (neměřitelného) kontrastu a tedy HDRka v takové podobě, v jaké by mělo být.
Problém současných OLEDů je v tom, že mají nižší jasovou špičku než LCD. Ty dokážou usvítit podstatně jasnější obraz. Všechno tedy má svou cenu. LCD bude vždy jasnější, tudíž bude asi vždycky vypadat lépe v přesvícených showroomech kamenných obchodů. OLED zase exceluje na druhé straně - v černé a ve stínokresbě, a také v kontrastu a jasové homogenitě. Asi nemusím podotýkat, že pro filmové nadšence je momentálně lepší OLED alternativa. Ale sledujete raději sport nebo filmy a seriály za denního světla? Možná už teď je pro vás lepší LCD.
RADU65
Junior

Odeslat příspěvekod Dm602 9. 10. 2019 15:11

Práve preto som sám zvedavý na spojenie toho najlepšieho z OLED a Qled do jedného panela.Mysim že bežný človek ocení aj Qled obraz súčasný trebárs Samsung 85 a 90 majú už ozaj dobre podanie čiernej a aj životnosť ale stále to nie je OLED .
HDR efekt je podľa mňa na Qled výraznejší nakoľko nitovanie 2000 je dosť rozdiel ako u špičkového OLED tuším len 2000 rada Panasonic má nitovanie 900 to je súčasný strop.
Dolby Vision je do 10000 HDR do 4000 preto bude zaujímavé sledovať keď sa sklbia obe technológie do jedného celku a ponúknu to naj z oboch.
Dm602
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků