Koupě 100hz panelu při připojení k PC?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Vills 16. 2. 2020 19:27

Dobrý den, jdu si pro sem pro radu při výběru nové televize. Rozpočet TV je do 20tis. a úhlopříčka nejlépe 55". Momentálně řeším, zda-li připlácet za 100hz panel, když stejně budu televizi z 99% "krmit" z PC přes HDMI, kde stejně více jak 60fps@4k neprotáhnu. (90% času na TV poběží filmy, Netflix apod., 10% hry)
Nyní mám vybranou TV Samsung UE55RU8002, ale jak říkám, nevím, zda-li se mi nevyplatí pár tisíc ušetřit a koupit 50hz panel a mít k tomu bonus ve formě Ambilightu např.
Děkuji.
Vills
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 16. 2. 2020 23:51

Ambilight má větší přínos než diskutabilní frekvence. Zvláště v popisovaném předpokládaném scénáři.
Na druhou stranu Hz ≠ FPS. Většina monitorů/panelů nekomunikuje se zdrojem obrazu. Obě strany (zdroj/panel) mají vlastní nezávislé hodiny a frekvenci. Snímek se vykreslí jen v případě, že se tyto frekvence sejdou - jinak je zahozen. Výjimkou jsou monitory podporující G-SYNC případně FreeSync, které přes rozhraní komunikují zpětně se zdrojem a sladí frekvence zobrazení.
K zobrazení více snímků má tedy větší předpoklad rychlejší panel. Toto má samozřejmě vliv hlavně u her, u pasivně sledovaného obsahu je dopad minimální.
Každopádně Vámi vybraná UE55RU8002 má sice 100 Hz, ale input lag 15 ms a doba odezvy panelu je 12 ms. Teoretické maximu vykreslených snímků je někde kolem 80 za sekundu, reálně to bude někde kolem těch 60. Ovšem také přímo podporuje FreeSync, díky čemuž bude zobrazený obsah plynulejší. FreeSync musí podporovat i zdroj obrazu (PC).
Emil Pastelka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 17. 2. 2020 08:17

Taky bych to viděl osobně radši pro Ambi. Pokud zdroj nemá 100hz, tak telka může interpolovat (dopočítávat mezisnímky), což beztak navyšuje input lag a u filmů přináší telenovela efekt. Pokud interpolaci nechceš, tak zase pak nemá smysl kupovat 100hz panel, protože pak akorát snímky duplikuje (nevymýšlí nové, dopočtené) a výsledkem je, že jsou zobrazeny stejnou 2 stejné snímky zobrazeny po stejnou dobu jako jeden snímek. 100hz by měla veliký přínos, kdyby opravdu zdroj měl 100/120 fps a zkrátil by se tak frametime (doba, po kterou je keden snímek zobrazen na obrazovce), aby pak pohyb byl vnímán jako ostřejší.

Za mě je Ambilight jednoznačně plus. Pokud má někdo z kamarádů/známých, ideálně omrkni na návštěvě. Někdo to odsuzuje, někdo si to pochvaluje - klasika.
Navíc pokud vezmeš Philips, máš lepší HDR podporu. Bude tam jak HDR10+, tak i Dolby Vision.

-- 17. 2. 2020 07:22 --

Akorát bacha na 55PUS7304, ta má IPS panel. Radši 58PUS7304 s VA panelem.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod gustoh 17. 2. 2020 08:36

A na Philips s Ambilightom byva casto poskytovana predlzena zaruka na 5 rokov zadarmo.
Co je tiez velke plus.
gustoh
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vills 17. 2. 2020 08:46

Děkuji moc za rady. Koukám, že je teď na Datartu k TV Philips 50PUS7304 sleva 2000kč, což za 13tis. vypadá jako hodně slušný nákup. 58" už by pro mě byla asi moc, 50" mi bude v pohodě stačit. Jen opravdu nechápu logiku, že do 50" a 58" dám VA panel, ale do 55" dám IPS...
Vills
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod spyko 17. 2. 2020 20:35

Zustaň radši u RU8002,ne každému sedí blikání barev vně tv philips,100hz je určitě jinde než 50hz,mám NU8002 takže jsem ovlivněn,ale ten phil bych nebral-osobní názor.
spyko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 17. 2. 2020 21:41

Máš už nějakou 100hz TV? Nebo 50hz, co využívá dopočet?
Pokud ano a zároveň máš vypnutý ty ptákoviny jako Auto Motion Plus, MotionFlow, TruMotion apod (jak tomu výrobci říkají), tak poté 100hz nepotřebuješ. Pokud si na těch umělých dopočtech smlsneš, tak 100hz je pro tebe dobrou volbou.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 17. 2. 2020 22:38

Ještě bude jeden rozdíl. Zatím co PWM nevypne a může zlobit, Ambilight se dá deaktivovat jednoduše... když ho někdo nechce. Nicméně jsem člověk, co dává přednost zároveň klidu, ale také 100Hz technologii.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod Vills 18. 2. 2020 09:15

indeshit píše:Máš už nějakou 100hz TV? Nebo 50hz, co využívá dopočet?
Pokud ano a zároveň máš vypnutý ty ptákoviny jako Auto Motion Plus, MotionFlow, TruMotion apod (jak tomu výrobci říkají), tak poté 100hz nepotřebuješ. Pokud si na těch umělých dopočtech smlsneš, tak 100hz je pro tebe dobrou volbou.

Tohle bude moje první TV, zatím jsem na 60hz 24" IPS monitoru. Počítám s tím, že u TV budu vypínat všechny tyhle kraviny.

spyko píše:Zustaň radši u RU8002,ne každému sedí blikání barev vně tv philips,100hz je určitě jinde než 50hz,mám NU8002 takže jsem ovlivněn,ale ten phil bych nebral-osobní názor.

Jestli mluvíš o Ambilight tak ten vnímám spíš jako výhodu, než že by mě to otravovalo - vypnout se dá kdyžtak vždy.

MgX píše:Ještě bude jeden rozdíl. Zatím co PWM nevypne a může zlobit, Ambilight se dá deaktivovat jednoduše... když ho někdo nechce. Nicméně jsem člověk, co dává přednost zároveň klidu, ale také 100Hz technologii.

Takže byste doporučil spíše ten Samsung?
Vills
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Vills 18. 2. 2020 18:02

Tak jsem se byl dnes v Datartu podívat na toho Philipse a musím říct, že ta 55" s IPS panelem hrála o mnohem lépe, jak 50/58" s VA panelem, ale je dost možný, že ta 55" byla jen lépe nastavená. No, a nakonec jsem zůstal nejdéle koukat na 55OLED754 :D Jinak bohužel Samsung RU8002 jako jediná TV hlásila chybu vstupu HDMI, takže tu jsem neměl šanci porovnat.
Vills
Kolemjdoucí