Výběr 75" TV

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod fillipek 21. 2. 2020 15:23

Dobrý den,

letos chci kupovat 75" TV. Sledovací vzdálenost 4,5 metru. Nejčastější využití (80%) jsou filmy na flash ve kvalitě HD a vyšší. (20% IPTV - běžné komerční stanice v HD)
Co bych chtěl.. - sytou černou, rovnoměrné podsvícení, slušné pozorovací úhly a syté barvy..)
Nyní mám model Samsung z roku 2014, VA panel, 100 Hz v 55" verzi. (UE55H6650ST)
některé modely mají výrazně levnější v Polsku, kam bych si případně pro TV zajel...

Vybrat model s panelem 50 Hz?
- Nevím, zda to nebude výrazný krok zpátky, v prodejnách s elektrem, poznám 50 vs 100 Hz panel, i když to u konkrétní TV není uvedeno..

Samsung UE75RU7092 (cena CZ 25 000,-) nebo LG 75UM7600PLB (cena CZ 30 000,-) - na TV jsem se byl podívat, LG sytější barvy, připadá mě, že se ale slévají jedna do druhé, Samsung o něco ostřejší obraz - světlejší a navíc mnohem lepší pozorovací úhly (alespoň při pozorování na prodejně)

Nebo zvolit model se 100 Hz panelem? (příplatek cca 15 tisíc)

Asi nejvíce mě zaujal model Sony model KD-75XG8596 (52 000,-), který má 100 Hz panel, Triluminos - naprosto úžasné barvy které mě uchvátily... nicméně po přečtení diskuzí s problémy s OS kde dost lidí píše, že by TV nejraději prohodily oknem /například na webu CZC/ jsem se rozhodl tento model vyřadit z výběru..

Takže zůstaly modely od Samsungu - Samsung QE75Q60R (36 500,- PL) nebo Samsung QE75Q70R (53 000,- CZ)
Cena 53 000 už je přes můj rozpočet, takže kandidát od Samsungu je pouze jeden.. (rozdíly mezi těmito modely jsou mě záhadou..)
Jako nevýhodu vidím bledší barvy (možná se mi to jen zdá..) a nepodporované formáty některých souborů na flash.. (nevím, do jaké míry je to problém..)

100 Hz modely od LG -- LG 75SM8610PLA (38 000,- CZ) nebo LG 75SM9000PLA (49 990,- CZ), oba modely mají Nano Cell, stejný procesor a nevím, zda rozdíl cca 12 000,- stojí za řadu 9000.. co myslíte?

nebo modely 2019 nekupovat a počkat na modely 2020..?
Jestliže některé modely 2019 bude možné sehnat ještě za lepší ceny, pak moc důvodů kupovat nové modely 2020 nebude..
Zvolit VA nebo IPS panel..?

Pokud máte někdo z Vás jakékoliv zkušenosti (HW nebo SW) s některou z výše uvedených modelů, nebo byste alespoň měl rozumný důvod kterou z výběru vyřadit.. budu moc rád za jakýkoliv objektivní názor

odkazy na všechny výše uvedené modely:
https://www.czc.cz/samsung-ue75ru7092-1 ... 14/produkt
https://www.czc.cz/lg-75um7600plb-190cm/261997/produkt
https://www.czc.cz/lg-75sm8610pla-190cm/261985/produkt
https://www.alza.cz/75-lg-75sm9000pla-d5620854.htm
https://www.czc.cz/samsung-qe75q60r-189 ... 91/produkt
https://www.czc.cz/samsung-qe75q70r-189 ... 85/produkt

případně ještě ta Sony (kdyby měl někdo zkušenost..) -rád si poslechnu zkušenosti ostatních
https://www.czc.cz/sony-kd-75xg8596-189 ... 36/produkt

děkuji
Filip
Naposledy upravil fillipek dne 21. 2. 2020 16:14, celkově upraveno 1
fillipek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SmokeMan 21. 2. 2020 15:53

no mas v tom celkem slusny hokej :) nedavno sme to tady resili q60 nechces, LG taky nechces, za me je tam v pohode ta q70
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fillipek 21. 2. 2020 15:58

díky za názor, je nějaký důvod vyřadit všechny modely od LG, kvůli IPS, OS nebo kvůli čemu?
proč nebrat Samsung řadu 60, na to, že je to 100 Hz, tak cena v 75" se mě právě dost líbí..

Takže 50 Hz modely zcela vyřadit? cena je poloviční, ale zase si říkám, kupovat na dalších cca 5-6 let TV, u které budu vnímat ne zcela plynulý obraz - navíc u takto velké TV ten rozdíl bude víc vidět jak u 55" modelů... nevím no..
fillipek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SmokeMan 21. 2. 2020 16:10

no vlastne sis odpovedel sam, a rozdil mezi q60 a q70 je prave to lokalni stmivani... ono asi by se naslo i vic moznosti, ale to ti mozna reknou dalsi, ted uplne nemam cas to resit
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod nevo7 21. 2. 2020 16:36

Ak si bol zvyknutý na 100Hz, späť by som nešiel. Pozrieš si športové správy a budú ťa z toho bolieť oči. Pri 75" už musíš počítať s tou vyššou cenou /napr. rozdiel medzi 55" a 65" je možno 300€, takže 65" sa oplatí/. Pri Samsungu u Q60R a Q70R platí, že treba ísť do toho lepšieho, dá toho viacej za minimálny rozdiel /direct LED, lepšie repro, dizajn/. A asi by som vyberal 2019, teraz tie ceny budú na minime, modely 2020 asi nič extra nové neprinesú a na zníženie ceny budeš čakať do jesene.
nevo7
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 21. 2. 2020 20:06

LG SM9000 má oproti osmičkové řadě příplatek za lepší lokální podsvícení, smysl to má, nicméně výsledný kontrast není zas tak působivý kvůli IPS panelu (nicméně nechápu, jak ti u LG mohli přijít horší pozorovací úhly oproti nejlevnějšímu samsungu).
Samsung Q70 je z vypsaných nejlepší, ale pokud by cena byla už příliš přes čáru, tak bych zvážil Panasonic TX-75GX942E (45000 Kč).
kvok
TV expert

Odeslat příspěvekod indeshit 21. 2. 2020 23:45

Podívej se hlavně na to, jak máš na té současné Samsung za 2014 nastavenou funkci Motion Plus. Najdeš to v sekci Obraz - nastavení pro pokročilé.
Pokud to máš vypnuto (= jsi ten, kdo nechce, aby filmy byly uměle plynulé a působily jako telenovela), tak 100hz nepotřebuješ.

Píšeš filmy z USB? Máš k tomu externí Android box/XBox, aby ti to pak přehrávalo? (V případě, že bys koupil nového Samsunga)

V Electroworldu mají teď 15% zpět na další nákup a do neděle 11% slevu okamžitou. Když se to zkombinuje, tak můžeš mít 75ep660, která má 50hz, VA, ale se slušným jasem a rozsahem za nějakej 19k ;) (vem HDR film a porovnej v prodejně)...nemá interpolaci, takže fanoušek uměle plynulejch filmů by s ní spokojenej nebyl, ale kdo má rád film jako film, tak bude naopak potěšen. Má Android sama o sobě, takže přehraje vše a když si vezmeš do obchodu flešku/hdd s filmama, tak se možná přesvědčíš sám.
Xg8596 je IPS - na film to nechceš.
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850g
Drž se VA.
Navíc když za 46k je qe75q70, ale k té zas potřebuješ externí box, pokud chceš usb filmy, ale zase lepší, než mít bídnej obraz, to už externě nijak nevyřešíš.

-- 21. 2. 2020 23:51 --

Beztak pokud zapneš Motion Plus, tak pak uvidíš 3 puky v hokeji místo jednoho, akorát budou o něco ostřejší švenky kamery při rychlém pohybu kamery z jednoho konce hřiště na druhý.
To koncekonců taky můžeš vyzkoušet, když si vezmeš USB do obchodu s nahrávkou sportovního utkání.
100hz je pro část diváků tedy naprosto k ničemu, pro jiné je to přínos. To, kam se zařadíš, ti poví to, jak máš momentálně nastavenou funkci Motion Plus na tom starším Samsungu.

-- 22. 2. 2020 00:11 --

https://www.rtings.com/tv/tools/compare ... eshold=0.1

Duel q70 vs sm9000 (kterou nechceš :) )

http://files.hdrsamples.com/videos/hdr/ ... _draft.mp4 Zde je například hezká ukázka.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fillipek 22. 2. 2020 14:40

indeshit:
díky za názor. Funkci Motion Plus mám zapnutou. Díval jsem na na porovnání na web rtings, a rozdíly mězi IPS a VA jsou dost podstatné - i v případě, že TV jsou cca za stejnou cenu. (proto jsem i možná tenkrát nakonec zvolil VA panel)
Žádný android box momentálně nemám. jednoduše jsem zkopíroval film na USB flash disk a ten jsem zasunul do TV a pustil film.. / předpokládám, že to u nového modelu snad problém nebude../

Teď už jen doufat, že životnost dnešních TV není nějak extra omezená a že třeba po pěti letech neodejde.. to by mě u TV za 50k naštvalo..

jen ze zajímavosti, v případě koupi 50 Hz modelu by také vyhrál Samsung, kvůli VA panelu? (UE75RU7092)

P.S. poslední odkaz není funkční
fillipek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kutil71 22. 2. 2020 15:40

Dobrý den, na nějaké testy se můžete podívat na:
https://www.covybrat.cz/recenze/televizory/
Životnost TV je otázka štěstí a způsobu používání. Právě nedávno se ozvali známí, kterým po 3,5 roku odešla TV, která stála téměř 40 tisíc, přitom to nejsou žádní náruživí diváci. Případná oprava dle servisu 15000. Mě osobně podle toho testu by se v poměru k ceně (samozřejmě pokud teď na jaře ještě trochu zlevní) a způsobu sledování ( mírně osvětlená místnost, nejsem filmový nadšenec, mám rád široké úhly, sport,dokumenty, příroda) docela líbila:
https://www.covybrat.cz/recenze-sony-br ... -55xg8505/
Jinak s VA bych bral asi: Sony Bravia KD-55XF9005
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 22. 2. 2020 16:08

Od roku 2018 to u Samsungu problém bude. Odhadem 95% souborů .avi nepůjde pustit kvůli absenci Xvid a Divx kodeků a v případě lepších ripů v mkv se zase objeví "zvuková stopa není podporována", protože velmi často je v mkv DTS zvuk a nebo Dolby Atmos zvuk u UHD ripů.
Pokud chceš Samsung, multimediální centrum tě nemine.
Pokud chceš filmy z USB, kup si AndroidTV, tam se ti nestane, že by něco nešlo, když tam rozjedeš KODI, případně VLC.
Ru7092 - však si to běž vyzkoušet, třeba pomocí toho Exoda. A pak zkus jiné telky, uvidíš sám. Nebo si vem filmy do obchodu a pak třeba napiš kolik z kolika se povedlo přehrát.

Jinak životnost je vždy teoretická. Klidně se může podělat cokoliv tésně po záruce a nepočítal bych po třeba klidně už 3 letech s náhradními díly = neopravitelné.

-- 22. 2. 2020 16:16 --

Třeba na tom Exodu poznáš EXTRÉMNÍ rozdíl mezi tebou zmíněnými RU70 a Q60. V té scéně s pyramidou u té RU70 nebude vidět takřka nic, kdežto Q60 už to vykreslí hezky. Nicméně kodekovou podporu to nevyřeší.
Škoda toho motion plusu, to bys mohl jinak byje t spokojenej s 75" telkou za 19ky která by měla značně vyšší jas než telky do 30k, direct led a android, který by přehrál vše. Akorát to neumí "motion plus", takže filky by vypadaly normálně a ne telenovelně, jak to máš rád ;)
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fillipek 22. 2. 2020 16:24

v případě TV s cenou kolem 25k, i přes to, že bude mít 50 Hz panel..
by si tedy doporučil 75ep660? je lepší jak model UE75RU7092?
kromě ní, případně ještě nějakou další alternativu?
fillipek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod indeshit 22. 2. 2020 16:24

Taky je možný, že jsi si prostě nějak zvyknul. Takových lidí je hodně - ze začátku jim to připadá divný ten pohyb a pak si na to zvyknou i když možná ani nechcou, protože neví, jak to vypnout. Výrobci to tam totiž dávaj ty "moušny" automaticky zapnutý. Když motion plus se vypne, film vypadá filmově (zobrazuje syrově tak, jak film vznikl, tj 24snímků za sekundu - někomu to připadá stroboskopický). Když je zapnutej, telka domejšlí mezisnímky pro zvýšení plynulosti a ostrosti pohybu, což někteří nesnáší (já, Tom Cruise, Nolan,JJ Abrams, Marty Scorsese.... proto taky vzniká Film Maker Mode, kterej má za úkol bojovat s těma moušnama mimojiné), ale jiní milujou. Další jsou tací, kterejm je to jedno.

-- 22. 2. 2020 16:31 --

Je to jedno, co bych doporučil. Vem si flešku, klidně toho Exoda a poznáš sám. Klidně i jiný filmy, abys poznal, co jde a co nejde.
Nic není dokonalý, ani v 5x dražší kategorii, natožpak v této.
Já jsem vždy pro AndroidTV. Nemám rád krabičky. Mám už 3. AndroidTV po sobě (od různých značek).

75ep660 by se ti možná nemusela bllíbit, protože nemá "motion plus". Co se týče ale jasu a rozsahu a podsvícení, tak zase naopak převyšuje tu Ru70/RU71. Ru70/ru71 zase má motoon plus. Těch displicín je ranec žádná telka na světě není nejlepší ve všech obrazových disciplínách najednou.
75ep660 má lesklejší povrch = udělá lepší černou, lepší má jas. Zase je lesklejší.
75ru7xx2 je polomatná - nemá takový jas a takovou hloubku, černá tam není tak hluboká, ale zase v jistých situacích třeba ten polomat může bejt komfortnější. Ani jedna z nich nemá ale nějakou efektivní antireflexní úpravu. Parádní antireflex má až q80/q85, takže qe75q85, což je obrazově parádní telka, ale je dražší značně (a neřeší to kodekovou podporu).

-- 22. 2. 2020 16:47 --

Já tady na fóru dlouhá léta platím za největšího "nohamanazemistojiče" při pohledu na 50hz/100hz. Ztotožuju se s rtings, kteří tvrdí, že 100hz má přínos pouze tehdy ,kdy je i zdroj 100hz. V opačném případně telka musí zdroje s nižším FPS interpolovat, takže obraz je sice pohybově ostřejší, ale přináší to občasné záškuby, artefakty - takové svatozáře kolem hýbajících objektů - hnus, co nenávidim.
100hz je pro mnohé modlou - možná až zbytečně. 100hz má smysl zejména pro hráče, kteří chtějí hrát ve 120hz hry a nebo pro ty, kteří chtějí filmy telenovelně plynulé. Osobně přikládám daleko větší váhu samotnému typu panelu (va/ips) než jeho rychlosti.

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/ ... ponse-time

Other notes
By nature of the technologies, LCD panels (LCD and LED TVs) have relatively long response times, and OLED panels have much shorter ones.
A video with a higher frame rate will only have less blur than an identical video with fewer frames if the TV’s refresh rate is capable of matching that frame rate (ex: a 120Hz video on a 120Hz TV, not on a 60Hz TV).
Similarly, a TV with a 120Hz refresh rate will not have less blur than a 60Hz TV if the video’s frame rate is not also higher than 60Hz. With 60Hz video on a 120Hz TV, the video signal will still only be 60 fps, which means the frame time has not changed. The same applies to 24Hz and 30Hz on TVs with higher maximum frame rates.
Refresh rate also does not have any effect on response time.
It’s impossible to compare response times listed by different manufacturers and reviewers without knowing the testing methodology. We test several gray-to-gray transitions and present an average, but some manufacturers and reviewers will only list the shortest response time the screen is capable of, or they might test the time it takes to go from one shade to another, and then back. Unless you can compare the entire methodology, the results won’t match up in a fair way.

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/ ... era-effect - to, proti čemu bojuju ;)

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/ ... era-effect

Každej ale má rád něco jinýho, takže jestli je důležitej Motion Plus (MotionFlow, TruMotion ...každá firma tomu říká jinak).
75EP660 za 19k je paráda (VA s Androidem na přehrávání čehokoliv) , Tom Cruise, by se třeba rozplýval blahem, Exodus taky vypadá skvěle :) , ale ty, pokud trváš na Motion vylepšovácích, tak bys byl zklamanej.

-- 22. 2. 2020 16:51 --

Já bych byl v klidu, protože bych se nemusel bát, že si ten Motion třeba v opilosti omylem zapnu :) , ale kdo ho má rád a trvá na něm, tak zase ho najde třeba u toho Samsungu. U Samsungu bych ale se zaměřil na rozdíl RU70RU71, kde ten rozdíl ve prospěch q60 je fakt extrémní. Tam by byl i ten Motion, pokud ho potřebuješ.
Kompromisy jsou vždy.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Baf13 22. 2. 2020 18:05

fillipek píše:v případě TV s cenou kolem 25k, i přes to, že bude mít 50 Hz panel..
by si tedy doporučil 75ep660? je lepší jak model UE75RU7092?
kromě ní, případně ještě nějakou další alternativu?

Do výběru můžeš zařadit i Hisense H75B7510.
https://www.alza.cz/75-hisense-h75b7510 ... wEY7uTG7QM
Za mě je lepší interpolaci v TV mít s možností ji vypnout, než aby tam nebyla vůbec.
Baf13
Junior

Odeslat příspěvekod Kutil71 23. 2. 2020 09:36

Dobrý den, já jsem zase zastánce kvalitního dopočtu mezisnímků. Doporučuji si projít:
viewtopic.php?f=1703&t=1303290
stáhnout si ukázková videa a vyzkoušet někde v prodejně, potom se mužete rozhodnout.
Kutil71
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 23. 2. 2020 10:07

Přesně. Nejlepší je si vzít filmy s sebou do prodejny a vše si vyzkoušet. Když hodlá navíc z 80% jet stažené filmy, tak si vzít jednoznače do prodejny nějaký UHD Bluray rip 2160p v HDR

-- 23. 2. 2020 10:23 --

Za mě dopočet je zlo.
Kdyby to mělo bejt tak dobrý a přínosný, tak už se filmy dávno začaly točit v rychlejší kadenci snímků za sekundu, aby se nemuselo nic dopočítávat a zobrazovače si s tím mohly vystačit 1:1. Chápu, někdo může namítat, že by to stálo více peněz ta tvorba, ale vizuálně to zruinuje ten filmovej fílink. Dopočet akorát dělá svatozáře kolem objektů. Když už, tak by to mělo bejt natáčený rovnou HFR, aby to neneslo s sebou ta negativa.
V kinech taky Hobbit 24p versus Hobbit HFR (high frame rate) jasně ukázal, co se širšímu publiku líbí víc. (Chápu, zase někdo může namítat, že kinosálů promítajících HFR verzi bylo méně než těch, kde hrála klasická verze). Kdyby to ale byla taková pecka, tak už se tak promítá běžně. Naopak to bylo drsně odsouzeno. Nicméně každej nemusí jít s davem, to je pochopitelný.
Film má vypadat jako film a ne jako video natočený 60fps.
Sportovní přenosy si přeju, aby už byly 100/120hz, tam je nejvyšší pohybová ostrost žádnoucí, ale film ať zůstane 24hz.

Asi jsem fakt už starej.
To samý good ol' straight fu..in' . Dneska už taky moc není IN, aby chlapi byli na ženský. Dneska jsou v kurzu prostě jiný fajnšmerkoviny :) švět se mění, někdo by spíš řekl, že se ten svět v p.... obrací.
indeshit
Pokročilý

Další stránka