Plátno k projektoru

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod riddle 27. 2. 2020 10:36

Bohužel, vzorky nikdo moc neposílá, pokud ano tak si nechají za to zaplatit. Jen pro představu EliteScreen je cca 19 EURO za vzorek.

Toto jsou fotky mého známého, který pokračoval ve vývoji speciálního povrchu pro své rámové plátna.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
riddle
Junior

Odeslat příspěvekod Malag 27. 2. 2020 12:57

Pěkné, mít na to pevnou zeď, tak zkusím taky zaexperimentovat.

Popravdě jsem zvažoval, zda by nebylo snažší koupit ta plátna dvě. Jedno bíle s napínacími lanky, které bude mít ve tmě defakto stejný obraz jako drahé plátno za 30k. No a na občasné denní sledování koupit obyčejné šedé plátno bez napínaní (esmart ho má za 4k i s motorem). Cenově jsem tak na polovině.

Zkusím někde dohledat srovnání ve dne, zda má obyčejné šedé plátno dostatečný přínos, oproti bíle klasice a opravdu kvalitnímu (HDR) plátnu.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod riddle 27. 2. 2020 15:13

Co dělá šedé plátno? Jeho největší přednost je ta že výrazně redukuje odraz od obrazovky do stěn a stropů. Těch věcí je tam hodně co ještě to může ovlivňovat jako gain, homogenita plátna a čistota obrazovky bez textury.
Můžeš koupit levné bílé plátno, a pokud to bude mít texturu tak mi věř, budeš pěkně naštvaný.
Kup si jedno pořádný a měj tam jen jedno.
riddle
Junior

Odeslat příspěvekod Malag 27. 2. 2020 19:22

No tak primárně zlepšuje černou při větším množství okolního světla. Redukci odrazů bych bral spíš jako bonus.

Já vlastně moc nechápu, proč jsou u šedého plátna vyšší nároky na nějakou strukturu/texturu. Není to jedno, jakou barvu na dané plátno ve výrobě aplikují?

Ještě si to nechám projít hlavou. To HDR plátno od Hiviluxu s montáží přímo do podhledu vypadá opravdu dobře, ale ty peníze (skoro 50k) jsou fakt šílený. Hlavně když to člověk srovná s tím, že solidní projektor se dá koupit za nižší cenu a technologicky je to řádově jinde.

Každopádně děkuji za rady!
M.
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod riddle 28. 2. 2020 11:01

Ahoj, jdi se podívat na Audio Video Show Praha 2020 do 1 patra - Don Pedro. Tam vystavuje Audio-Visual Technology a budeš koukat, jak projektor dokáže udělat super obraz v bílé místnost jen s roletami.
riddle
Junior

Odeslat příspěvekod Malag 29. 2. 2020 08:38

Don Pedro? To byl ten kino sál obestavěný sloupovými repro? Tam jsem byl. Bohužel tam byl zrovna koncert Rammstein - hudba paráda, ale řekl bych, že samotný záznam nebyl moc dobře natočen.

Byl jsem i v kino sálech Sony a Benq. Sony paráda, ovšem nic jiného bych při cenách projektorů v řádu stovek tisíc ani nečekal. U Benqu mě paní při dotazu na plátno řekla, že je to "něco úplně obyčejného". Dokonce se jim to pořádně nepodařilo ani napnout - v rohu byly vidět vlnky. Ale popravdě bych si toho pravděpodobně ani nevšiml, pokud bych sledoval pouze záznam a nezkoumal plátno.

Trošku mě mrzí, že tam nebylo k dispozici nějaké srovnání "běžně dostupných zařízení". Řekněme projektory v ceně 30-70k. Byť chápu, že se chtějí pochlubit top výrobkem..
Malag
Junior

Odeslat příspěvekod riddle 29. 2. 2020 21:18

Ano, Don Pedro... na požádání se tam pouštělo to co tam lidi chtěli a ohledem že se to tam točilo hodně audio tam tohle tam běželo hodněkrát. Jednalo se o záznam konceru na Bluray.

Benq taky jsem so všiml toho plátna, ty vlnky tam byli při hodně světlých scénách po celém plátně.

Sony - bohužel, byl jsem se tam podívat a nebyl jsem z toho nadšený. Pouštěl se tam fil Creed, celkově mi tam neseděla gama. A na dotaz proč to namají zkalibrovaný jsem dostal odpověď že na gamu nebyl čas. Hehe, u HDR je kalibrace GAMA nejdůležitější. Nechápu proč to pak tam někdo takto reprezentuje.

S rozpočtem do 70k bych na tuty doporučil EPSON TW9400 jako optimální volbu.
riddle
Junior

Předchozí stránka