LG OLED C9 [mini recenze]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod stani 31. 3. 2020 10:56

Toto je má mini recenze nově zakoupené TV LG OLED55C9 (aktuální FW 04.71.08), a zároveň srovnání s mou dosavadní - LCD Samsung UE55H6470, kterou jsem doposud používal 4,5 roku, a která byla ve své době nejprodávanější 55' LCD, stejně jako je to nyní 55' C9, a tenkrát jen cca o 4t. Kč levnější, než je současná cena C9.
Původně jsem zamýšlel opět Samsung - QLED, ale některá negativní hodnocení (např.: 7. ledna 2020, 11.10.2019) a degradace nové řady 2020, mě přimělo jít do LG, kde jsem nějaké výraznější negativní hodnocení nezaznamenal, i když se pro mě jedná o novou technologii.


Vzhled a manipulace: zatímco se Samsung může manipulovat v pohodě jeden člověk, u LG je to horší, kvůli velice tenké obrazovce a celkovému provedení. Dále, konektory vzadu jsou u LG na pravé straně, kdežto u Samsung na levé (při pohledu zezadu).
Složení podstavce: přiložený manuál moc nepomůže, lepší je použít toto video.
Opět, vložení TV do smontovaného podstavce není záležitost pro jednoho člověka, ale s největší opatrností a jistým rizikem se to dá.
Samsung má otočnou nohu, LG bohužel ne. Protože natáčení využívám, zakoupil jsem si tento otočný podstavec, který s touto TV funguje výborně.

Prvotní nastavení: je tam průvodce, takže vše probíhá hladce, po nastavení připojení k internetu se kupodivu neaktualizovala samotná TV, ale „magic“ ovladač.

„Magic“ ovladač: tak to je kapitola sama o sobě. Co jsem se dočetl, jsou uživatelé rozděleni na dva tábory: ti co jsou z něj nadšeni a ti co jsou z něj nepříjemně překvapeni. Patřím k té druhé skupině. Ano, je to ona růžová myš často běhající po obrazovce, pro mě naprosto rušivý prvek. Dále pak chybějící tlačítko „Oblíbené“ - tady nedovedla racionálně odpovědět ani podpora LG, proč chybí, ale i jak se k Oblíbeným vůbec dostat – v menu jde sice nastavit Oblíbené, ale zároveň tam zcela (!) chybí jak se k nim dostat a jak je volit (toto lze řešit jiným způsobem, viz dále). Dále chybí tl. Exit, TXT.
Takže pro mě bylo řešení dokoupit náhradní DO.
To náhradní DO, je sice poněkud „přerostlé“ (do délky), ale má navíc přímá tlačítka Oblíbené (i když tato funkce funguje pouze v daném vysílání), TXT, Exit, Uživatelská příručka, Poměr stran, Programy, 2x Zpět na předchozí program, Titulky, Zvukový popis, Simplink, Nastavení sítě pro hlasové vyhledávání.

Menu, informační nabídka: na netu se pochvalně píše jak je webOS rychlý. Ano, je, ale nezdá se mi, že by systém v Samsung byl nějak výrazně pomalejší. Ale tady vítězí systém Samsung: menu, nastavení, všechno je přehlednější, prostě lepší. Také jsem zvyklý na to, že při přepínání programů se objeví nejen název vysílaného pořadu (což je u LG také), ale i lišta s časovým průběhem pořadu, nebo pokud u daného programu 2x za sebou zmáčknu tlačítko OK, objeví se mi ihned EPG popis (obsah) daného pořadu. U LG to lze také (skrze levou šipku), ale je to takové krkolomné, nepřehledné.


Naladění programů: tak tady nastane menší zádrhel. Pokud máte např. satelit a DVB-T(2), nebo kabelovku (můj případ) a DVB-T(2) a necháte naladit vše najednou, pak je editace exportu kanálů v programu ChanSort nemožná. Zatímco u Samsung je export (v mém případě) rozdělen na „Digital Air“ a „Digital Cable“ s tím, že rozhlasové stanice jsou zastoupeny v obou složkách, u LG je to jinak: jsou tam také dvě složky - „DTV“ a „Radio“. V obou složkách jsou dohromady(!) programy z obou zdrojů, takže je nemožné si je seřadit. V menu samotné TV lze sice řadit programy ručně (což je dost zdlouhavé a pracné), ale nelze je vymazat(!). Ano, opravdu chybí možnost vymazání určitých programů, ale i všeobecně všech.
Pro mé potřeby jsem to musel udělat jinak: v TV zvolit Kopírovat kanály na flešku, přenést do PC, pomocí ChanSort vymazat vše, uložit na flešku, přenést do TV, a pak znovu naladit programy – ovšem pouze ty z kabelovky (kde jich je samozřejmě více). Opět export na flešku, a úprava v ChanSort, import do TV. Až poté znovu naladit DVB-T2, s tím, že programy z DVB-T2 nelze (samostatně) upravit v ChanSort, protože TV opět udělá export kde je vše smíchané dohromady, tudíž programy DVB-T lze editovat pouze v TV.
„Oblíbené“: jak už jsem psal výše, v menu TV sice můžete navolit určité programy do Oblíbených, ale nemůžete je nijak vyvolat. Dá se to ale udělat jinak. Např. u mě, v kabelovce jsou ČT programy v 1080i (a ČT 3 pouze v SD), kdežto v DVB-T2 jsou všechny v 1080p. Tudíž upřednostňuji ČT z DVB-T2 a chci je mít v “Oblíbených“. V menu TV (KanályNastavení a ladění programůRežim programu) přepnout na Anténa, poté na DO zmáčknout a podržet tlačítko QUICK ACCES (je to tlačítko „0“) - objeví se tabulka UPRAVIT RYCHLÝ PŘÍSTUP. Tam jsem si (přes Live TV) postupně přidal všech 6 programů ČT. Poté jsem šel opět do menu TV, a zvolil Kabel. Poté opět QUICK ACCES, a na sedmou pozici jsem přidal ten samý program co mám na č. 7 v kabelovce. Takže nyní když jsem v kabelových programech a chci zvolit ty „oblíbené“ ČT z DVB-T2, dlouze zmáčknu jedno z tlačítek 1 až 6. Pokud se chci vrátit zpět do kabelových programů, dlouze zmáčknu tlačítko č. 7. Toto samozřejmě funguje i na dokoupeném náhradním DO.


Nastavení zvuku: Nesnáším dunivý zvuk, takže pro mě přichází v úvahu pouze Jasný hlas III nebo Sport. Zkoušel jsem i Standardní, kde se dá i nastavit ekvalizér, ale to se mě nějak nelíbilo, a proto jsem zvolil Jasný hlas III. Přesto se mi zdá, že Samsung má (u TV vysílání) prostě lepší zvuk.


Nastavení obrazu: tak to je nejstěžejnější kapitola. Když jsem tenkrát poprvé zapnul Samsung, nebyla to taková „hrůza“ jako u LG. Strašné omalovánky, emailové tváře, nepěkný obraz (TV vysílání). Na netu jsou nějaké návody (jako např. tady), nebo tady to video.
Ale zatím jsem nedosáhl takového obrazu jako u mnou vypiplaně vyladěného Samsungu (jasně, o černé a pozorovacích úhlech se nyní nebavíme).
Je to dané i tím, že obraz LCD a OLED je prostě jiný. Taktéž OLED více „svítí“ (a ano, opravdu svítí), až je to zpočátku trochu nepříjemné, a není na vině vysoký jas, nýbrž nastavení SVĚTLO OLED.

Jsou zde možnosti základního nastavení (Živý), pokročilejšího (Standardní, Eco, Sport, HDR efekt) a složitějšího (Kino, Hra, technicolor Odborník, a oba Expert).

OK, takže nyní ze začátku jsem dospěl k dvěma nastavením (u TV vysílání). Každé má své pro a proti. Varianta 1 má lepší obraz než varianta 2, je také o trochu méně náchylnější na případné zapnutí světelného senzoru. U varianty 2 zase méně svítí OLED.
Opět srovnání se Samsung: ten v černé a pozorovacích úhlech samozřejmě nemůže ani pomyslet na nějaké srovnání s LG, ale zase má o něco přirozenější obraz, zvláště u pleťových barev.
Přesto se mě podařilo dát vcelku dobré nastavení:

1) varianta

Nastavení režimu obrazu: Expert (světlá místnost)
Nastavení poměru stran: originální Pouze skenování: vypnuto nebo zapnuto - ?.. tak tady nevím. Údajně má být zapnuto, ale loga stanic jsou pak nízko...
Úspora energie: vypnuto

Obraz AI: vypnuto (Algoritmus „hlubokého učení“ funguje jen, pokud je TV připojena k internetu)
SVĚTLO OLED: 59
Kontrast: 83
Jas: 53
Ostrost: 12
Barva: 50
Odstín: 0

Ovládací prvky pro odborníky
Dynamický kontrast: vypnuto
Super rozlišení: vypnuto
Barevný rozsah: auto
Korekce gamma: 1.9

Vyvážení bílé (upozornění: toto nastavení je velmi individuální, záleží na konkrétním přístroji a světelných podmínkách)
Teplota barvy: Teplé 2
Metoda: 2 body
Bod vysoká: Č: 5, Z: 0, M:0
Bod nízké : Č: 0, Z: 0, M:1
Použít pro všechny vstupy

Systém správy barev: vše 0
Použít pro všechny vstupy

Maximální jas: vypnuto

Možnosti obrazu
Redukce šumu: vypnuto
Redukce šumu MPEG: vypnuto
Jemná gradace: vypnuto
Úroveň černé: auto
Real Cinema: zapnuto
Optimalizace jasu podle rychlosti pohybu: vypnuto
TruMotion: vypnuto



2) varianta

Nastavení režimu obrazu: Standardní (Uživatelské)

Nastavení poměru stran: originální Pouze skenování: vypnuto nebo zapnuto - ?.. tak tady nevím. Údajně má být zapnuto, ale loga stanic jsou pak nízko...
Úspora energie: vypnuto

Obraz AI: vypnuto (Algoritmus „hlubokého učení“ funguje jen, pokud je TV připojena k internetu)
SVĚTLO OLED: 49
Kontrast: 84
Jas: 55
Ostrost: 13
Barva: 50
Odstín: 0
Teplota barvy: W20

Pokročilé ovládací prvky
Dynamický kontrast: vypnuto
Dynamické barvy: vypnuto
Preferovaná barva: BP: 3, BT: 0, BN: 0
Barevný rozsah: auto
Super rozlišení: nízké
Korekce gamma: nízké

Možnosti obrazu
Redukce šumu: nízké nebo vypnuto
Redukce šumu MPEG: vypnuto
Jemná gradace: vypnuto nebo nízké
Úroveň černé: auto
Real Cinema: zapnuto
Optimalizace jasu podle rychlosti pohybu: vypnuto
TruMotion: vypnuto

Poznámka: bohužel obraz (u TV vysílání), tedy hlavně pleťové barvy, není ideální, v pleťových barvách je Samsung prostě lepší.



A pak je tu ještě nastavení HDMI – HDR:

Nastavení režimu obrazu: Kino (Uživatelské)
Nastavení poměru stran: originální Pouze skenování: auto
Úspora energie: vypnuto

Obraz AI: vypnuto (Algoritmus „hlubokého učení“ funguje jen, pokud je TV připojena k internetu)
SVĚTLO OLED: 90
Kontrast: 90
Jas: 54
Ostrost: 13
Barva: 50
Odstín: 0

Ovládací prvky pro odborníky
Dynamický kontrast: vypnuto
(pouze když se aktivuje HDR) – Mapování dynamických tonů: zapnuto
Super rozlišení: vypnuto
Barevný rozsah: auto
Korekce gamma: 1.9 (při aktivovaném HDR nelze měnit)

Vyvážení bílé (upozornění: toto nastavení je velmi individuální, záleží na konkrétním přístroji a světelných podmínkách)
Teplota barvy: Teplé 2
Metoda: 2 body
Bod vysoká: Č: 0, Z: 0, M:0
Bod nízké : Č: 0, Z: 0, M:0

Systém správy barev: vše 0

Maximální jas: vysoký

Možnosti obrazu
Redukce šumu: vypnuto
Redukce šumu MPEG: vypnuto
Jemná gradace: vypnuto
Úroveň černé: nízká nebo vysoká – tak tady mám dilema: pokud je nízká, je lepší obraz, ale v tmavých oblastech nejsou vidět detaily, je tam už moc „tma“, splývá to. Když je vysoká, tak je horší obraz, ale zase jsou dobře vidět detaily v tmavých oblastech.
Real Cinema: zapnuto
Optimalizace jasu podle rychlosti pohybu: vypnuto
TruMotion: Uživatelské (De-Judder: 0, De-Blur: 10) nebo vypnuto

Poznámka k tomuto nastavení: tady je naopak zvuk z TV reproduktorů velmi dobrý, vč. DD, Dolby TrueHD, DTS, DTS HD Master. Taktéž obraz je velmi dobrý, vč. pleťových barev, (lepší jak u Samsung).


Všeobecně ke všem obrazovým nastavením:

- jakékoli zapnutí světelného senzoru (Úspora energie), obraz výrazně zhoršuje, zde Samsung vítězí na celé čáře (prostě jsem si zvykl na to jak Samsung velmi dobře pomocí Světelného senzoru reguloval, během dne až po večer a noc). V tomto obě TV pracují zřejmě na odlišném principu. Je to poněkud nemilé, ale bohužel pomůže pouze ruční nastavování SVĚTLO OLED přes den a večer. Např. při TV vysílání, v setmělé místnosti, u varianty č. 2, lze klidně dát hodnotu na 30 nebo 20, dokonce koukatelných je i 10.

- SVĚTLO OLED: toto nastavení nemá žádný vliv na ostatní nastavení.

- na OLED TV, pokud je jas nad hodnotu 52, není pak černá dokonalá. Ovšem např. u hodnoty 53 je rozdíl nepostřehnutelný. Těžko postřehnutelné to bude i u hodnot 54, 55, obzvláště pak, byli jste předtím zvyklí na LCD.

To je prozatím vše.

Uvítám, pokud má někdo lepší nastavení, aby ho sem napsal.

Dodatek: ještě jsem zapomněl na celkové hodnocení. Ano, jsem s touto TV (až na dílčí věci) spokojen, ve své (cenové) kategorii bude asi momentálně to nejlepší, a mohu ji doporučit.


AKTUALIZACE:
-aktualizace příspěvku 3. 4. 2020
Naposledy upravil stani dne 31. 3. 2020 16:18, celkově upraveno 2
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod Dagy2 31. 3. 2020 14:07

LG nikdy nemal logické a spoľahlivé triedenie kanálov, úpravy, spoločné listy DVB-T/C+DVB-S. stačí prečítať problémy s miznúcimi naladeniami pri updatoch typu FastScan.
Preto mnoho ľudí používa SAT/combo prijímače aby sa vyhli týmto krkolomným nastaveniam, EPG, komfort nahrávania a pod. a z LG si vychutnali len OLED.

Na nastavenie obrazu som 2x využil kalibráciu podľa flatpanelshd.com s maximálnou spokojnosťou. Mám LG z roku 2011 a to bolo prvé čo som urobil. Neskôr LG doplnil THX mod síce zakodovaný, ale dal sa pomocou servisného nastavenia aktivovať a je na 99% rovnaký ako kalibrácia z flatpanels.

Nie som všeobecne fanúšikom Samsungu, ale tie čo v rodine obsluhujem fungujú čo sa týka ladenia s vypnutým fastscan dobre. Obraz LED Samsungu v režime šport je tiež ťažká katastrofa.
Dagy2
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tanguero 31. 3. 2020 14:28

Díky za tak podrobné info, neznalé asi od koupě LG odradí, protože se věnuje hlavně tomu, co uživateli vadí, ale ten dodatek se mi líbí :) Já jako uživatel předchozího ročníku C8, předtím Samsunga (jako autor) nemaje, dodám jen toto:
DO je opravdu subjektivní věc, já patřím do první skupiny a mít pointer na obrazovce, který přesně reaguje na pohyb, se mi líbí a používám ho.
Otočný podstavec nepotřebuju, protože jsem TV pověsil na zeď, ale jinak je myslím podstavec od LG vydařený.
Zvuk TV se mi zdál vyhovující, ale stejně jsem si pořídil Soundbar (kupodivu Samsung) a ten mi vyhovuje víc.
Díky za experimenty s nastavením obrazu, vyzkouším doma.
tanguero
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stani 31. 3. 2020 14:38

tanguero píše:Díky za tak podrobné info, neznalé asi od koupě LG odradí, protože se věnuje hlavně tomu, co uživateli vadí, ale ten dodatek se mi líbí ...

No já nesnáším "lhaní si do kapsy", prostě to uvádím tak, jak se mi to jeví, jak to vidím já. ;-)
Tak to bych byl opravdu nerad, abych někoho odrazoval, neb ta TV je fakt docela dobrá (nejprodávanější 55'). :-)

Aneb, když to obrátím: která současná TV 55' v této přibližné cenové relaci je lepší?...
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tony70 31. 3. 2020 14:44

stani :

Odpověd´ na tvou otázku ... Prakticky ve všem (snad až na "smart" hovadiny) ...

https://www.panasonic.com/cz/consumer/t ... z950e.html
Home cinema : OLED PANASONIC TX-65JZ2000E * Ultra HD Blu-Ray PANASONIC DP-UB9000EGK * PANASONIC SA-BX500EG-K * 4 x PANASONIC SB-PF800E-M * 3 x PANASONIC SB-PS800E-M * PANASONIC SB-WA800E-M *
Music : TECHNICS SC-A600 * TECHNICS SB-C600
Tony70
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stani 31. 3. 2020 14:59

Tony70: Hmmm, já mám s (LCD) Panasonic (TX 60CX740E) velmi špatné zkušenosti, proto jsem se o Panasonic jako značku ani vůbec nezajímal.
Tohle je ovšem OLED, třeba je dobrá, nevím. Ale mezi nejprodávanější určitě nepatří.
Jak skončila např. v D-testu?

Jinak koukám na tvůj podpis. Aha...
No, často v diskuzích uživatelé vychvalují to, co mají doma - to je podle nich to nejlepší.
Tímto směrem ale já nikdy nejdu. Kdyby byla ta LG na h..., tak to klidně napíšu, i když budu její vlastník. Prostě bych se spálil, jako u tisíc jiných věcí za celý život (a určitě se ještě spálím). ;-)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tony70 31. 3. 2020 15:14

Chápu, že po předešlé špatné zkušenosti už jsi PANASONIC do svého výběru nezahrnul, ale vybírat podle žvástů z D-Testu nebo nejprodávanější značky? To jako fakt? :lol: :oboze

Já ti jen odpověděl na tvou otázku a vložil jeden z obrazově nejlepších a nejlevnějších OLED-ů, který kdy byl (je) na trhu a který cenově nijak neodskakuje. Ale jak vidím dle tvé mini recenze, ty jsi asi před koupi ty televizory moc nestudoval a podlehl jiným věcem. Minimálně mi to tak vyznívá ...
Home cinema : OLED PANASONIC TX-65JZ2000E * Ultra HD Blu-Ray PANASONIC DP-UB9000EGK * PANASONIC SA-BX500EG-K * 4 x PANASONIC SB-PF800E-M * 3 x PANASONIC SB-PS800E-M * PANASONIC SB-WA800E-M *
Music : TECHNICS SC-A600 * TECHNICS SB-C600
Tony70
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stani 31. 3. 2020 15:20

Ne nejprodávanější značka. Nejprodávanější 55' TV.

Jinak TX-55GZ950E vs OLED55C9.

Ale jinak toto vlákno není o LG vs něco jiného (to se řeší bohatě někde jinde), toto vlákno je o LG OLED C9.
Naposledy upravil stani dne 31. 3. 2020 15:34, celkově upraveno 3
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod messy 31. 3. 2020 15:20

Tony70 píše:stani :

Odpověd´ na tvou otázku ... Prakticky ve všem (snad až na "smart" hovadiny) ...

https://www.panasonic.com/cz/consumer/t ... z950e.html


Nema VRR, eARC ani 120Hz@4k.
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Yiakubou 31. 3. 2020 15:23

Ja mam LG OLED B8 55', myslim ze to neni takovy rozdil. Predtim jsem mel taky Samsung (nejaky 100Hz 3d model, co jsem si koupil ve Spanelsku a tady to myslim ani nebylo ke koupi). Za me je vse na LG lepsi, krome toho tru motion (pouzivam pro PS4 a TV shows / porady, na filmy / filmovejsi serialy to vypinam, nebo minimalizuju) - Samsung mel zpracovani pohybu o kus lepsi. Jinak obrazova i zvukova kvalita (i kdyz jsem dokoupil soundbar) mnohem lepsi, zvlast obraz je uplne nekde jinde. Uz si nedokazu predstavit, ze bych nesel do OLEDu - i s kompromisy to za ten lepsi obraz proste stoji. Koukam na to predevsim s nizkym osvetlenim, takze ani Samsung me nijak nelaka. Spis pokukuji po Sony, jako potencialnim nastupci a vzhledem k tomu, ze jsem se prestehoval, obyvak je vetsi a chtelo by to spise 65' - ale ty ceny...
Velky hifi: 2xNUC (Euphony Stylus/Endpoint) > Singxer SU6 > RIHA LINE-4-DAC > 2x B200 bi-amp > Mega V2 Plus Custom
Maly hifi / produkce: RME Fireface UCX II > Neumann KH120 II + 750 DSP + NDH30
Yiakubou
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Tony70 31. 3. 2020 15:26

messy :

No, to jsou opravdu zásadní věci, které jistě vyřeší všechny problémy, které výše popisuje uživatel stani ... ;-)
Home cinema : OLED PANASONIC TX-65JZ2000E * Ultra HD Blu-Ray PANASONIC DP-UB9000EGK * PANASONIC SA-BX500EG-K * 4 x PANASONIC SB-PF800E-M * 3 x PANASONIC SB-PS800E-M * PANASONIC SB-WA800E-M *
Music : TECHNICS SC-A600 * TECHNICS SB-C600
Tony70
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar



Odeslat příspěvekod messy 31. 3. 2020 15:35

Tony70 píše:messy :

No, to jsou opravdu zásadní věci, které jistě vyřeší všechny problémy, které výše popisuje uživatel stani ... ;-)


Ja nehovorim, ze to riesi nejake problemy. Len je to v rozpore s tvrdenim, ze ten Panak je skoro vo vsetkom lepsi. ;-)
U mna napr. tieto veci rozhodli pre vyber B9. Sam som zvedavy, ci budem mat prvy dojem ako stani.
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků