LG OLED C9 [mini recenze]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 16. 4. 2020 02:05

Nahoře máš moje připomínky k tématu i s obrázky tak se prosím vyjadřuj nadále k tématu a ne prymárně ke mě děkuji.
Můžeš začít třeba rozdíly mezi HDR 10 vs LG HDR Pro které zde odkazoval Tony.
Protože zakladatel si tu mimo jiné stěžuje na málo detailů v tmavých oblastech u některých scén, tudíž si myslím že reaguji pořád k tématu.
Poukazuji totiž na fakt že pokud uživatel touží (snaží se o nastavení TV) po detailech v tmavých (oblastech) scény , dojde v drtivé většině případů (pokud takové hodnoty v nastavení výrobce umožní) k degradaci v oblastech světlých.
Tyto nářky částečně vyslyšelo i LG a pro modely roku 2020 pripravylo režim Dolby Vision IQ využívá senzor okolniho světla ( zaplať pánbůh že se to bude dát vypnout). https://www.cnet.com/news/dolby-vision- ... -too-dark/
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod stani 16. 4. 2020 10:51

Mclaren F1 píše:A myslím že zrovna kontrast úzce souvisí s HDR.
Ono je vše na úkor něčeho , ztráta detailů ve světlých oblastech scény je nepříjemná zase mě a s tím má problém zase Panasonic, Sony se snaží kompenzovat obojí ale zase se ztrácí dinamika což je u HDR podstatné.

Jo, může být. Souhlas, že vždy je něco za něco.

Já samozřejmě nejsem žádný expert na zpracování HDR obrazu, ba právě naopak, nevím o tom skoro nic.
Řídím se ale praxí, to co vidím, co můžu sám ozkoušet, nastavit, jak ostatně píši zde.

Jak se zmiňuji, obraz HDR na LG C9 je tmavý. Ne, že se mě jeví tmavý, on opravdu je. A nejsem sám a není to jen záležitost LG.

Nyní poprvé opustím fakta a zkusím vyslovit nějaké (laické) domněnky, hypotézy, samozřejmě se mohu mýlit. Ale přesto. Teď vyslovím „kacířskou“ myšlenku: LG nedělá s HDR nic. Prostě nic. Zpracuje HDR signál a na rozdíl např. od Sony, Panasonic, jej už dále „nevylepšuje“. Prostě ho nechá tak jak je HDR „standard“.
Když jsem popisoval, že UHD HDR film je na LG C9 tmavý, zapomněl jsem dodat, že úroveň jasu a kontrastu je velmi dobrá, jsou velmi dobré i scény kde je zároveň hodně světla i přítmí (tma) a naopak, přesně jak se to popisuje v tom článku na D-Testu. Alespoň tak se mi to jeví.
Ale proč je tedy ten obraz tak tmavý? Opět jsme u mé oblíbené gammy. ;-) Jak popisuji v mém aktualizovaném nastavení, čím vyšší hodnota gammy, tím je obraz přirozenější, ale zároveň (až nepřirozeně) tmavší, naopak čím je hodnota gammy nižší, tím je obraz horší, ale (přirozeně) světlejší.
Každý si to (nastavení Gamma) může lehce ozkoušet na nějakých kalibračních obrazech, videích, u své TV.

Tudíž na vině (tmavého obrazu) je samotný „standard“ HDR. Prvořadé asi bylo, aby gamma měla co nejmenší vliv na jas, kontrast, barvy, zkrátka na celkový obraz.

Já si naopak myslím (opět, mohu se mýlit), že by "čarování" s Gamou pomohlo, respektive nastavení její nižší hodnoty. Ale nevím, spíše se obávám, zda to je u HDR vůbec možné, zda by se to třeba v servisním menu dalo změnit.

A nyní něco na odlehčení, jako to probíhalo s HDR v laboratořích Sony, fiktivní rozhovor dvou techniků:

Pondělí ráno, laboratoře Sony. Přicházejí dva technici, říkejme jim Technik 1 a Technik 2.
Technici usedají k velkoplošným obrazovkám.
Technik 1: přinesl jsi saké?
Technik 2: ano. A ty jsi přinesl suši?
Technik 1: ano.
Technik 1: tak co máme jako pracovní úkol tento týden?
Technik 2: HDR obraz, jeho přenos a následné vylepšení.
Technik 1: nalej saké.
Technik 2 nalije do dvou kalíšků saké.
Technik 1: tak to pusť.
Technik 2: pustí HDR video.
Technik 1: kur*a co to je? Ten obraz je nějakej tmavej! Jedním lokem vypije saké.
Technik 2: jo, je to tmavý jako prase. Ucucne z kalíšku.
Technik 1: Tmavý jako pr*el! Na to se nedá koukat... Nalij saké.
Technik 2 : opět nalévá saké (sobě jen dolévá).
Technik 1: proč je to proboha tak tmavý?
Technik 2 : to je standard HDR.
Technik 1: no ale co s tím uděláme? Jak to mají ostatní, např. Panasonic, LG?
Technik 2: Panasonic používá nějaké složitější mapování, ale je tam ztráta detailů ve světlých oblastech scény.
Technik 1: a LG?
Technik 2: ty nedělají nic.
Technik 1: jak nic? To nechají lidi koukat na ten tmavý obraz (opět do sebe kopne kalíšek saké).
Technik 2: jo tak to je.
Technik 1: no, my se nebudeme držet ani jednoho, hlavně se nebudeme pouštět do něčeho složitějšího, aby to zas nedopadlo jak s tou červenou, pamatuješ?
Technik 2: jo, to byla věc! Léta jsme měli s tou červenou problém, ještě že máme dobré PR oddělení, museli jsme léta tvrdit, že je to "subjektivní".
Technik 1: jo jo, pamatuji se na to, všechno to chtěli ty svině hodit na nás, nedostali jsme prémie a ani jsme nemohli jet na podnikový výlet na posvátnou horu Fudži, přiopile zavzlyká...
Technik 1: ale tentokrát budeme chytřejší, bouchne do stolu! Nalejvej!...
Technik 2: opět nalévá saké..
Technik 1: mám to! Heuréka! Heuréka!..
Technik 2 nechápavě: Heu.. co?
Technik 1: ale ho*no Heuréka, Gamma, Gamma!
Technik 1: prostě snížíme hodnotu gammy a bude to!
Technik 2: jasně, to by šlo. Na kolik? 1.9 nebo 2.0?
Technik 1: dej tam tu osvědčenou hodnotu: 2.0
Technik 2 nastaví hodnotu gamma 2.0 a znovu pustí HDR video.
Technik 1 vykřikne: obraz jako víno, jo, jo to je ono!
Technik 2: jo, je to dobrý, akorát to má trochu vliv na celkový obraz.
Technik 1: ty bambulové to stejně nepoznají! Po té červené, je tohle vynikající.
Technik 2: máš pravdu, necháme to tak. A víš co? Řekneme, že jsme na tom makali celý týden, že je to výsledek složitých algoritmů.
Technik 1: přesně! A dostaneme ty prémie a ještě pojedeme pak na ten výlet.
Oba dva technici se začnou plácat po ramenou, objímat se, nalévat do sebe saké a konzumovat suši.
Technik 2 s plnou pusou: věděl jsi, že u LG televize nelze nastavit gamma 2.0?
Technik 1: jak nejde?
Technik 2: prostě tam taková hodnota není.
Technik 1: to je jen „subjektivní“, jak napsali někteří v diskuzi na superforum.cz
Technik 2: jak „subjektivní“?? Prostě to tam není!..
Technik 1: znáš román/film 1984?
Technik 2: ne, to tedy neznám.
Technik 1: OK, tak jinak. Kolik vidíš prstů na mé ruce? (ukáže mu tři prsty)
Technik 2: tři
Technik 1 mu dá facku
Technik 2: au! Co to děláš?! Jsi se zbláznil?!
Technik 1 mu ukáže opět tři prsty: kolik vidíš prstů?
Technik 2: tři, ku*va, tři!
Technik 1 mu dá facku až spadne ze židle
Technik 2 zkoprnělý, neschopný slova..
Technik 1 mu ukáže opět tři prsty: kolik vidíš prstů?….
Naposledy upravil MgX dne 16. 4. 2020 13:54, celkově upraveno 1
Důvod: Hvězdičkována vulgarita.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MgX 16. 4. 2020 13:52

stani nechci být opravdu nepříjemný, ale kromě toho, že sem sám taháš OT (což sám nechceš a zlobíš se, když tu někdo jen o trochu uhne z tématu, byť kvůli příkladu využití funkce, nebo jako reakcí na Tvůj dotaz), pak Tebou prezentovaný příspěvek obsahuje opravdu hodně vulgární opakovanou mluvu. Takže - pokud ses ještě nestačil zorientovat, zde platí pravidla a platí pro každého.

Pak by mě zajímalo, zda onen „humorný“ kousek je stažen někde z netu, nebo sis ho vymyslel. On totiž, tak trochu uráží určité značky, což i dle výroků soudů při jejich rozhodování, není možné. Urážky by měly být z diskuzí odstraněny a účastník, který takto činní vyzván, aby dále nepokračoval. Jestliže někdo chce cokoliv kritizovat, anebo komentovat, měl by tak činit bez vulgarity a urážek. Avmania.cz spolupracuje se zástupci značek a tak není úplně ideální, Tě na takovouto záležitost neupozornit. Jestliže ale ona OT část vyplývá z rozhovoru reálných dvou techniků nějaké společnosti a je formou zachycené komunikace, pak samozřejmě jsi pouze věc převzal a citoval. Bohužel pro Tebe, včetně vulgarit.

Příspěvek jsem zamkl (upravil vulgaritu), aby zase nedošlo k jeho rychlé editaci a významové změně.

Ber to jakožto oficiální napomenutí. Pod svým nickem budeš mít Poslední varování. Na fóru můžeš běžně bez dalšího omezení fungovat dál. Jen pro méně obeznámené zopakuji, že o trestu a jeho formě se v příslušných vláknech nediskutuje. Pravidla uvádějí, co uživatel smí, nesmí a jak může postupovat.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vrátím se k tématu. Z mého pohledu se tu sešlo několik záležitostí, které sice vypadají podobně, ale nejsou/nemusejí být. Tím reaguji na Tebe, ale i Mclaren F1.

Jednak jde o stav, kdy nováček najednou vidí film v UHD HDR (UHD HDR přináší totiž změn několik... oproti HD SDR) a porovná si ho s HD SDR a má z toho trochu zmatek. Film působí jinak. A píšu to jako nekompetentní osoba, která si nehraje na znalce. Jinak znamená nějak. Někomu přijde tmavý. Jenže ono jde taky o to, zda třebas výrobce zařízení pro sledování obsahu v HDR nedoporučuje určité podmínky. Typicky snížení množství světla v místnosti na určitou úroveň. Do hry vstupují i záměry tvůrce a jeho chuť mít něco příliš tmavé, jiné světlé.

Jestliže jsem správně četl Tebou citovaný, starší článek z roku 2016, tak i tam se popisuje ono primární překvapení, jak film vypadá. Ano, neznámé je vždy jiné. Následně ale autor zážitku sepisuje, že se testující rozkoukali a dokázali jasně odlišit kvalitu HDR od přebujelého šedivého SDR v testovaných scénách, na testovaných videích. Jasně, vše pokračuje zmínkou, že při dalším testování začalo být problémem ono různorodé nastavení jednotlivých televizorů.

Pro mě logicky vychází každý televizor jinak, nepřekvapuje mě to. Více, méně, ale jinak. Proto se dělají standardy, aby se jich bylo možné držet. Problém je, když si každý výrobce i tak zvolí svá nastavení a svůj přístup ke čtení dat. A ještě si vezměte, že každý televizor je odlišný - má jiné přirozené možnosti/vlastnosti. Proto by to chtělo dát dohromady jak korektní přístup ke čtení dat, tak je vhodně napasovat na možnosti televizoru. O tom, snad se nepletu a nerozčílím ho, psal Tony70, který vše dokázal po odborné stránce i prezentovat. Je zcela jedno, jakou TV vlastní. Důležité pro toto vlákno bylo, že přispěl s vysvětlením. Logicky doplnil příklad i porovnání s televizorem, který zná. Kromě toho je na tato špičková zařízení zvyklý, tudíž umí odlišit. No a tím se dostávám k druhé záležitosti, která se tu jaksi proplétá s tou první, že divák bude sice spokojený s prezentací HDR (je připraven na jakousi odlišnost) ale vnímá ztrátu detailů ve světlech, stínech...

Něco spolu souvisí, jiné ne.

Pro mě, jakožto čtenáře, je tak stani velká škoda (prosím bez ironie a útoku), že jsi právě tyto skutečnosti (text od Tony70) nezkusil vzít v potaz. Protože při konfrontaci na Tvé konkrétní mašině jsi možná mohl dojít k nějakému výsledku a závěru. Bohužel jak píšeš, tak LG, alespoň jestli jsem opakovaně uvedenou informaci zachytil správně, nepřipustí změnu gama. Domnívám se, že někteří jiní výrobci změnu gama v HDR uživateli dovolí. Samozřejmě otázkou zůstává a znovu sem využiji informaci od Tony70, jestli podobná změna korekcí by byla korektní. Ano, obraz subjektivně může poskočit k jakémusi snížení tmavosti, ale také lze docílit degradace v jiného části. Upravíš si ho k obrazu svému, ale popřeš, jak má vypadat, protože si to tak tvůrce přál, či dokonce sám uznáš, že změna přináší nějakou degradaci.

V roce 2017 sepsal své postřehy pan Tomáš Holčík z redakce avmania.cz. Následný rok pak přidal ještě video. Je tam krásně a pro mě velmi lidsky uvedeno, jak vnímá jednotlivá díla v HDR (v tehdejší době, s tehdejší technikou). Popisuje něco v tom směru, že se výrobci zatím učí s HDR. Taky dodává, jak některá díla jsou zdařilejší a jiná působí nedobře.

Mclaren F1 domnívám se, že už delší dobu víš, že se většinou nevyjadřuji k nějakým fotkám. Jedu na reálné setkání se strojem. Doufám, že jsem alespoň trochu, výše popsaným, laickým příspěvkem naznačil. Nemyslím si, že by HDR bylo vždy dokonalé, bezchybné. Nicméně otázkou vždy bude proč v této chvíli je takové/onaké. Jestli za to může můj subjektivní zrak, nebo chyba televizoru, anebo už video stojí za starou bačkoru.

Pro mě je vždy velmi příjemné setkání s OLED televizory. OLED má pro mě, kvůli stylu jak může pracovat se svícením bodů, velké plus. Stejně tak u opravdu kvalitních, vnímám jakousi přirozenou formu šíře dynamického rozsahu v návaznosti na čistotu a rozsah barevného podání (myšleno bez zavolání HDR režimu).

A vidíš. Teď čtu Tebou linkovaný článek o Dolby Vision IQ a jsem taky rád, že ona funkce půjde případně deaktivovat, protože mám rád svobodu. Rád vyzkouším, ale když nevyhovuje, vypnu. Možná zde i Ty, i já, budeme v souladu s určitým davem puritánů, kteří bez vyzkoušení funkci - tak trochu dopředu - zkritizují, protože se budou domnívat, že jde pouze o jakousi formu degradace obrazu, aby bylo docíleno něčeho. Navazuji tím na výše uvedené, totiž že u sledování HDR obsahu mohou být doporučeny určité podmínky. Snížení množství světla v místnosti. Článek toto uvádí taky, alespoň toto tak chápu...
www.cnet.com/ píše:TV shows and movies in 4K HDR offer the best home video quality available today, but in some situations it can look too dark. That's because they're often created to be shown in a dark, theatrical environment, and when the lights come up, or you watch during the day, details in the image can be obscured.

Volně do češtiny...
Televizní pořady a filmy ve 4K HDR nabízejí nejlepší kvalitu domácího videa, která je dnes k dispozici, ale v některých situacích mohou vypadat příliš tmavě. Je to proto, že jsou často vytvořeny tak, aby se zobrazovaly v temném „kino“ prostředí, a když se rozsvítí světla nebo se díváte během dne, detaily obrazu mohou být potlačeny.

Z druhé strany člověk u plotny si pustí UHD HDR film a chce ho ve dne vidět. Těžko mu mít za zlé, že si nepustí verzi v SDR.

Všem odborníkům se závěrem omlouvám za svérázné a laické-velmi zjednodušené popsání vjemu.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod tomo_111 16. 4. 2020 14:37

poprosim neukamenovat ma - ale to co tam pise MgX v tej citaci z CNEt som si asi na tej novej Q70r vsimol - ked som cez den (len jemne zavesy, preslnena miestnost) zapol Ozark (Netflix serial v HDR) a uvodne sceny su cele v tmavom lese, som tam fakt skoro nic nevidel (+ samozrejme odraz obrazovky v takom prostredi apod)..

JE tam mozne nieco nastavit (pre pozeranie cez den), kedze polozka (myslim Brigtness) je pre HDR aj tak na 50 (max?)

Svetle sceny (alebo pri pozerani vecer) je vsetko super :)
Naposledy upravil tomo_111 dne 16. 4. 2020 14:59, celkově upraveno 1
tomo_111
Junior

Odeslat příspěvekod martas38 16. 4. 2020 14:59

Docela zajímavé téma se zvrhlo v honění ega a vzájemné osočování.

Takže můj poslední příspěvek zde trochu off topic pro MgX:
Zvuk B9 z vnitřních reproduktorů má méně basů a objemu, víc středů a vyšších výšek - mírně sykavky u mluveného slova. Mluvenému slovu je rozumět dobře. Není to nijak dramatické. řekl bych na vestavěné repro zvuk dobrý. V nastavení mám neaktivní volbu režimu zvuku, je tam Standard, ale nejde to měnit.
Bohužel nemám srovnání s jinou TV s vestavěnými repro, protože i předchozí TV jsem provozoval přes velké repro, takže je to srovnání se zvukem přes receiver Pioneer Sx-S30DAB a repro Polk S55e.
iMAC -> Audirvana -> Chord Mojo -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9 -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jardadts 16. 4. 2020 15:07

Stani má tak trochu pravdu. Kdo má možnost jednoduše přepínat mezi HDR a SDR tak se mu můžou zdát některé HDR scény tmavší než SDR .Nicméně není to vada TV ,ale záměr tvůrce filmu .Nafotil jsem scénu z filmu Tenkrát na západě.Na těch obrázcích to tak nevynikne, ale na HDR scéna působí tmavší ,ale na druhou stranu je to v baru tak není důvod ,aby celá scéna svítila.Kdyby někdo rozporoval, že mám špatnou TV atd., tak jsem si dělal kdysi porovnání i na Oled LG C8 a Sony AF8 a HDR také působila na první pohled tmavší ,ale opakuji není to vada .
HDR je děláno pro noční sledování filmu, proto některé filmy v HDR doporučuju sledovat v noci nebo v zatemněné místnosti.
Jsou filmy ,které se mi v HDR vůbec nelíbily. Solo Star wars story jsem po 30minutách musel vypnout a přehodit na SDR(sledováno během dne v polozatemněné místnosti). Nesmiřitelní - znám lidi co prodali UHD disk kvůli přílišné tmavosti (více se tomuto věnuje druhý odkaz).
Podívejte se na Šíleného Maxe Fury road ,poušť v HDR má tmavší zemitější barvu a taky by někdo mohl namítat, že to je tmavší.

Doporučuji přečíst:
https://www.blu-space.cz/single-post/re ... vani-filmu

https://www.blu-space.cz/single-post/mu ... hd-blu-ray
Přílohy
IMG_7725.JPG
TV Philips 65PUS7601 , Sony UBP - X800 , Yamaha RX-A 2070 , Apple TV 4K
jardadts
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stani 16. 4. 2020 15:16

jardadts píše:Stani má tak trochu pravdu.
Tak „trochu“? :mrgreen:

Aneb to není o „Stanim“ a jeho případném názoru, ale přece o onom faktu. ;-)
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod jardadts 16. 4. 2020 15:39

Že jsem to po sobě 10x nepřečetl :-)
Správně mělo být , Stani opravdu může mít pocit , že se mu zdá HDR tmavší než SDR .

HDR není o tom ,že celá scéna musí zářit .
TV Philips 65PUS7601 , Sony UBP - X800 , Yamaha RX-A 2070 , Apple TV 4K
jardadts
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stani 16. 4. 2020 15:50

jardadts: nene... to se mi nezdá a ani to není pocit, navíc jen můj, to je prostě fakt... ;-)
(viz ten odkaz)

Navíc si stále více myslím, že je to prostě tou HDR specifikací (vyšší úroveň gamma).
To jak si s tím pak poradí (vylepší) různé značky TV, je věc jiná.
stani
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MgX 16. 4. 2020 16:12

tomo_111 píše:poprosim neukamenovat ma - ale to co tam pise MgX v tej citaci z CNEt som si asi na tej novej Q70r vsimol - ked som cez den (len jemne zavesy, preslnena miestnost) zapol Ozark (Netflix serial v HDR) a uvodne sceny su cele v tmavom lese, som tam fakt skoro nic nevidel (+ samozrejme odraz obrazovky v takom prostredi apod)..

JE tam mozne nieco nastavit (pre pozeranie cez den), kedze polozka (myslim Brigtness) je pre HDR aj tak na 50 (max?)

Svetle sceny (alebo pri pozerani vecer) je vsetko super :)

Nikdo Tě kamenovat nebude. Samozřejmě to tak být může a je to běžné. Proto jsem sepsal ten elaborát. Ono je totiž důležité vnímat některé rozdíly ve vyjádření. Něco je fakt a jak nepíšu jen já, ale teď třeba jardadts NENÍ TO VADA, JE TO ZÁMĚR TVŮRCE. A jak správně a velmi korektně uvádíš, když se díváš večer, vše se v dobré obrátí. Ano, vynechávám detaily typu, že někde je něco méně prokresleno, protože telka, protože dílo, protože se neřeší správné vyhodnocení a aplikace dat (viz Tony70) atp. Některé záležitosti nejsou kauzou pro právníka a soud, ale vlastností, kterou někteří vnímají, jako přirozený fakt a součást něčeho. Je to HDR, záměr tvůrců s doporučením na sledování v určitých podmínkách. Jen Tě drobně opravím - link sem dával Mclaren F1, pouze jsem ho využil a reagoval. Takže významně zvýrazněný text hlásající PROBLÉM se tak trochu rozplývá. Role gama byla již také zmíněna a vysvětlena.
stani píše:HDR - problém (nejen u LG).

Aneb opět v hlavní roli gamma.

martas38 díky za ochotu. Vážím si toho!

jardadts máš to hezky napsáno a nejde než souhlasit. Nemyslím, že bych se ve svém předposledním příspěvku od Tvého odlišoval.

stani, kde se konkrétně ve svém předposledním příspěvku, kde píšu k tématu pletu?
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Odeslat příspěvekod stani 16. 4. 2020 16:24

MgX píše:stani, kde se konkrétně ve svém předposledním příspěvku, kde píšu k tématu pletu?
A kde já konkrétně píšu, že se pleteš?
stani
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka