LG OLED55B9PLA

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 26. 8. 2020 17:19

ladisg píše:Má tato Oled TV čidlo okolního osvětlení? Protože u Samsungu to fungovalo docela obstojně a tady musím upravovat jas ručně(večer/den). Televize nereaguje na změnu světla i podle měřáku spotřeby(automat/minimální/střední úspora energie). Je potřeba zapnout ještě někde něco?...nechce se mi věřit, že by to ta telka neuměla, když to umí v dnešní době snad každý telefon za pár korun.
Jinak obraz je oproti staré TV dost jiný, řekl bych že to je rozdílnou technologií obrazovky, těžko se to popisuje. Nastavení dle Rtings u mé telky bylo dost špatné(a jiné jsem nenašel), tak jsem laboroval různě a stále sem tam něco ještě změním.
Co mě ale u LG štvalo byl šum a artefakty v obraze u HD programů, mám Skylink a satelitní přijímač Zircon. Koupil jsem tedy na radu kámoše Ca modul Smit a obraz byl o dost lepší, méně artefaktů i ostřejší obraz. Bohužel začal tento modul zlobit - mizely kanály, nebo nehrálo nic. Vrátil jsem ho a koupil ještě moduly Technisat a Mascom...ikdyž na každém z nich je naspáno i Smit(jestli to pro ně vyrábí, nebo co netuším, ale každý z těch 3 modulů měl trochu jiný obraz). Nejlepší se mi zdál ten původní Smit(bohužel výpadky), Technisat nejostřejší(ale nejvíce šumu), nechal jsem si nakonec Mascom(není tak ostrý, ale méně šumu než Technisat....zapl jsem ještě v nastevení super rozlišení na "min" a už je to skoro stejné, ostrost mám na 25). Rozdíly sice nejsou obrovské, ale při porovnání vedle sebe znatelné....u jiných TV to může být úplně jinak. U každého modulu jsem zkoušel samozřejmě spoustu různých nastavení, nebylo to jen přehazování v TV.

Ostrost 25 + super rozlišení na min a stěžovat si na šum? Můžeš sem rozepsat podrobně to tvé nastavení?
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod martas38 26. 8. 2020 17:56

Podle mě bude problém v tom satelitu co k TV připojuje, dost možná to bude i kabeláží a podobně.
iMAC -> Audirvana -> Lotoo Paw S1 -> Campfire Solaris 2020
iBasso DX160 -> Audiosense T800
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E
martas38
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 26. 8. 2020 18:09

Jj také si myslím, že potřebuje spíš poladit satelit možná i nějaká výměna pokud už slouží nějakou dobu.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod ladisg 26. 8. 2020 20:23

Hoši ten satelit šel hned do skříně, protože kdybych na něm měl fungovat tak B9 100% hned vracím. Dále už jsem popisoval jen zkušenosti s různými CA moduly, což mi tu někteří něvěřící Tomáši nevěří, že mezi nimi může být rozdíl....nemám to nikomu za zlé, sám jsem něvěřil, že bude rozdíl mezi sat. příjimačem a CA modulem v TV...jakmile to ale tvrdilo více lidí, objednal jsem ho a dal jim za pravdu. To že můžou být pozorovatelné rozdíly mezi jednotlivými moduly, jsem zjistil náhodou kdy se mi sešli doma a mohl jsem je po 20 sekundách měnit a rozhodoval se který si nechám. Neříkám že to bude pozorovatelné u všech TV, protože u starého Samsungu byl obraz prostě dokonalý a už by ho žádný modul nemohl snad vylepšit. To že zpracování obrazu U B9 je prostě "mnohem" horší je prostě fakt(slabší procesor než C9), je to dáno i větší úhlopříčkou i rozlišením 4K oproti Samsungu FHD atd. To, že má B9 problém z ostrostí a větším šumem oproti C9 jsem četl ve více recenzích, právě proto mi přišlo užitečné se o věci které jsem zjistil, podělit...(ještě má B9 problém s přechody odstínů mezi šedou a černou, dělá to skokovitě v pásmech, tohle mi ale nevadí, tohle jsem dopředu věděl, slabý proc.). Uvedené se týká samozřejmě jen satelitního vysílání... Youtube, filmy jsou samozřejmě super. Např. kdybych nastavil ostrost na takových 12(jak je doporučováno u C9, tak bych měl u B9 pocit, že potřebuji brýle s třema dioptriema.
Myslím si že je taky trochu problém z jaké TV jsem přecházel, kdybych měl měl doma co má 90% mých známých, tak jsem asi spokojen. Kdyby Sama nechtěla žena do ložnice, tak si užívám jeho skvělého obrazu dokud by Sam neumřel.
Měl jsem doma krátce(pár hodin) Samsung QE65Q80R a dělalo se mi při dívání strašně zle(dle netu více lidem, jsem citlivý na určitou frekvenci blikajícího podsvícení - PWM, proto mám i u PC 6 let monitor bez PWM). Z tohoto důvodu už jsem mi nechtělo laborovat které lcd mi nebude vadit a šel do oled, akce na C9 jsem prošvihl a 33-35 se mi dávat nechtělo, koupil jsem tedy B9 a snažím se sžít s jejími chybami, toť vše.
edit- jsem po grilovačce a pár pivech, tak buďte schovívaví na chybky a nějaké nejasnosti ;-)
ladisg
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 27. 8. 2020 01:41

Konvertor - parabola - kabeláž - CA modul, zavolej satelitního technika a nech vše proměřit a naladit, satelit není jen ta krabice co si hodil do skříně. Mimochodem poskitovatel satelitního příjmu je jaký? To že si na Samsungu neviděl tebou zmíněné obrazové anomálie je k zamyšlení nemyslíš? Řekl bych že ti to právě B9 naservírovala v plné parádě. To kompletní nastavení obrazu nám sem dáš? Jinak jak koli zapínat super rozlišení když není obsah ve vysokém rozlišení je k ničemu. A rozdíly mezi procesory A7 a A9 jsou úplně v něčem jiném a nemají s tvým problémem nic společného.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod riddle 27. 8. 2020 18:41

Ahoj, bohužel si nemyslím že máš pravdu. Viděl jsem x B9 a všechny meli velmi dobrý obraz. Ano C9 má lepší a výkonnější procesor a má technologií ai upscaling což B9 nemá. Nicméně pokud máš dobrý zdroj signálu tak ti garantuji že má B9 dobrý obraz. Ale bez správné Grayscale to vážně nepůjde. Tenhle tip televizí se musí kalibrovat, jediné co je lepší v základu je třeba Panasonic.

Třeba včera jsem byl u známého se podívat na jeho OLED, sledoval jsem tu jeho černou a v určitých scénách ve tmě se mi to zdálo hodně moc červený. Stačilo pár kliknutí a problém s červenou v černé barvě byl vyřešeny.
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 27. 8. 2020 18:44

ladisg dovolím si reagovat. Nedělám to opravdu proto, abych někomu nadával, ukazoval jak něco neumí, posmíval se... atp. Rád mám ve věcech jasno a jsem potěšen, když uživateli výrobek slouží k plné spokojenosti. Nicméně ve Tvých příspěvcích vidím určité nesrovnalosti, které mně trošičku „neladí“.

Takže... rozdíl v obraze na TV při sledování satelitního vysílání přes externí STB a proti tomu přes interní DVB-S/S2 tuner samozřejmě existuje, občas je dramatický. Něco dělá uživatelovo nevhodné nastavení v TV/STB, něco samotný box, který třeba na výstupu neprodukuje takovou kvalitu... dosti často barev... která by měla být neutrální. Znovu - u některých STB lze toto přenastavit v menu. Do hry samozřejmě vstupuje typ připojení. Kdysi se čtenář divil, že když vyměnil SCART za HDMI vidí úplně jiný obraz. Ano - to je jasné.

Ale... pozorovat rozdíl v obraze po výměně modulu, a to tak, že se jedná o určité konkrétní záležitosti, které jsou zde popisovány, nikoliv o anomálie, tj. výpadky, tj. kostečkování, tj. oznamování chyb... není určitě běžné a to ještě tak, že si ho všimne laik. Spíše se domnívám, že buď něco není v pořádku s TV, anebo se jednoduše namíchalo vícero záležitostí dohromady a následný pocit byl, že za to může jiný modul. Jestliže se k dekódování použije certifikovaný a doporučený modul, měl by být výsledek vždy pozorovatelně stejný. Rozdíl by měl být nula nula nic. Netvrdím, že když někde něco nefunguje, či nefunguje jak má - nemůže dojít k určitým rozdílům. Nicméně tyto by se měly skutečně týkat více méně výše uvedeného.

A drobnost... jestliže někdo tvrdí, že vyměňoval moduly po 20 vteřinách, pak je to buď kouzelník, anebo nerespektuje pravidla pro takovou činnost. Modul se má vždy měnit při vypnuté a nejlépe od napájení odpojené telce/zařízení... a pozor, dosti často je doporučováno, aby ještě zařízení bylo - přehnaně napsáno - vybito - tj. po kompletním odpojení se stlačí hlavní vypínač, aby nesvítila/neblikala LED. Pak se teprve vyjme modul a zasune další. Následně se TV/zařízení připojí atd. atd.

Netuším, zda u původního modulu SMIT, který dle Tvého vyjádření chyboval, bylo využito kompletního resetu TV do přepravních hodnot, ovšem se zasunutým modulem a kartou placené TV. Netvrdím, že modul musí vždy fungovat s každým zařízením. Ne, bohužel, ne. Někdy stačí starší HW revize, starší a uživatelsky neaktualizovatelný software v něm a je hotovo. Pak je lépe koupit skutečně jiný. Jsou dobré obchody, které umožní modul odzkoušet a následně případně vrátit, byť nebyl kupován přes net. Samozřejmě lze před zakoupení kontaktovat technickou podporu s dotazem, který modul konkrétně. Opět netvrdím, že kupující dostane vhodnou radu a odpověď. Záleží na koho narazí. Bohužel.

Určitě sem pro zajímavost vlož fotku nastavení obrazu z menu TV. Myslím, že to zajímá vícero lidí. A samozřejmě k tomu nastavení napiš, pro jaký typ signálu/kvalitu videa toto konkrétní nastavení využíváš.

PWM je šílenství, které by mělo být striktně zakázáno normou, zákonem. Ale radikálně a hned.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ladisg 27. 8. 2020 22:59

Chlapi to nastavení telky tu zítra hodím.
MgX - TV jsem při výměně modulů vypnul ovladačem, přehodil kartu, modul a zapl....to, že to má být úplně vypnuto jsem nevěděl, ale i kdybych byl úplné nemehlo do minuty to dám i podle toho jak se má(ale to je fuk). Moduly jsem testoval hodně při večerních zprávách na Nově, protože Korantenka s Borhyovou mám za ty roky pěkně nakoukané a srovnával jsem obraz i s předchozí TV(u té jsem vždy tvrdil, že má obraz jako by ti 2 u mě byli na návštěvě, na 2,5 metru byli jako skuteční....u Oledky se vrátili zpátky do televize no :-) ). No, ale k těm modulům....po výměně Technisatu za Mascoma(in) to je tak mázlé, že je potřeba doostřit o takových 10 dílků v nastavení a to by poznal i slepý ten najednou rozmazaný obraz....na Technisat jsem měl ostrost 20 a superozlišení vyplé, u Mascoma mám teď ostrost 25 a superrozlišení zaplé(min) a je to +- podobné. Přesto jsem si nechal Mascom, protože u Technisatu mi přišel i přes snížení ostrosti ten obraz takový surovější,občas tam něco zazrnělo, což bylo hezky poznat na reklamách, protože se opakujou dokola.....u Mascoma byly tyto rušivé prvky v menší míře(určitě by se spousta lidí rozhodlo pro Technisat, to už je na obrazových preferencích každého). Kterýkoliv z těch modulů udělá svoji práci mnohem lépe než můj starý satelit o tom žádná. Hele jestli tomu někdo bude věřit nebo ne je buřt, psal jsem to tu, jen proto, že mi to přišlo taky hodně zvláštní :-).
ladisg
Junior

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 28. 8. 2020 05:27

Takže Nova 540p přes starý satelitní komplet (teda s novým modulem).
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod MgX 28. 8. 2020 10:14

ladisg zajímám se o to právě proto, že velká část Tvého povídání je zvláštní. Netvrdím, že si vymýšlíš, jen bych řekl, že pocitově hledáš problémy jinde, než mohou být. Pravdou je, že se občas mohou dít zvláštní záležitosti i v technice. Netvrdím, že ne.

Jinak STB Technisat jsou známé prezentací korektního obrazu na výstupu. V tomto se jedná o precizní stroje. Takže lze podobný pracovní výkon dovozovat, v teoretické rovině, i pro modul.

A i kdybys moduly vyměnil za minutu, nebo za dvacet vteřin, není to přímé porovnání v reálném čase. To jen pro úplnost. Ne, tím nechci psát, že nám lžeš, jen prostě vím, co oko v čase dokáže zapomenout/vidět.

FHD na menší úhlopříčce FHD televizoru vypadá dosti často lépe, než FHD na UHD TV a ještě větší úhlopříčce. Záleží na nastavení a kvalitě signálu. Nicméně, protože OLED má extrémní kontrast, pocit, že ti dva jsou u Tebe doma, by mohl být i u OLEDu.

Škoda, že stále tajíš nastavení, která pro sledování televizoru využíváš. A škoda, že občas neodpovíš na dotaz, či jeho náznak. Ono nás to prostě zajímá. I kvůli dalším čtenářům/majitelům TV.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ladisg 28. 8. 2020 13:57

MclarenF1- hoši vy taky čtete jen co chcete :-) ...psal jsem "HD programů, mám Skylink a satelitní přijímač Zircon. Koupil jsem tedy na radu kámoše Ca modul Smit".......když zapnu u HD programu to superrozlišení, tak ho to pěkně doostří(nepřeháním to, mám na MIN).

MgX - na rozdíly mezi těmi moduly zapoměn, dal jsem to tu jenom jako zvláštnost, právě proto, že mi to přišlo divné jako tobě(myslím, že nemá se v tom štourat donekonečna, rozmazaný obličej bych poznal i na druhý den, ale kašlu na to....někdo věří, někdo ne, vyřízeno).
K tomu rozdílu FHD vs UHD(navíc ve větší úhlopříčce) jsem psal pár příspěvku výše "je to dáno i větší úhlopříčkou i rozlišením 4K oproti Samsungu FHD". Právě, že je docela očekávatelné, že ta starší a menší FHD telka zobrazovala FHD signál lépe (můj konkrétní typ Samsungu, pro spoustu různých LCD to platit nemusí a asi nebude)... to jen vy jste měli od začátku pocit, že je něco špatně buď s tou Oled,sat., kabelama atd. I proto jsem nešel do 65 palců, protože pár SD pořadů(dokumenty co občas koukám) už bylo pro mě nekoukatelných(tu 65 jsem měl doma a vracel ji(více aspektů), připomenu že skoro top model od Samsungu 80R).
Tady je to nastavení, snad je tam vše. Světlo oled většinou měním přes den na úsporu minimální, večer na střední( nemůžu se s tím pořád nějak domluvit, jak jsem psal výše)...chtěl bych to mít nastavené, tak abych na to nemusel v průběhu dne sahat. Jo vyvážení bílé mám - teplé 1
Přílohy
IMG_20200828_135942.jpg
IMG_20200828_135919.jpg
IMG_20200828_135732.jpg
IMG_20200828_135711.jpg
IMG_20200828_135657.jpg
IMG_20200828_135640.jpg
IMG_20200828_135639.jpg
IMG_20200828_135438.jpg
ladisg
Junior

Odeslat příspěvekod riddle 28. 8. 2020 19:27

Ahoj, ta teplá 1 je hodnota teplé barvy nikoliv vyváženosti bílé barvy. Ve většině případech zde sedí nejlépe hodnota teplá 2 která je blíže ke 6500k. Moc toho tam nedokážeš nastavit, někdo ti doporučí ono a zas někdo to. Tak že užívej obraz podle doho jak co se ti líbí, jinak tu úsporu bych určitě vypnul pokud máš upravený svit na obrazovce.

Z mého pohledu potřebuješ 2 věci, zjistit kolik jasu ti teď momentálně dává TV a upravit to na požadovanou hodnotu (NOC 100-120cd/m2, přes DEN 150-170cd/m2). A ta další určitě alespoň podle oka si udělat 2 bodový white balanc (s HW lze dělat i 20 bodový). Co je to ten "white balanc" jedná se o hodnotu určitého odstínu a v tom to případě černé a bílé barvy. Aby nedocházelo při černé barvě k nějakým zkreslením a aby bílá byla ta bílá. Od "white balanc" se točí pak všechny ostatní barvy. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, pokud nemáš Panasonic nebo SONY které jsem v tom to ohledu lépe tak u LG to řeší x problémů.

Jen se mě ale prosím neptej jaké hodnoty tam máš dát... :-), to nikdo nebude vědět. Každý OLED panel je originál.

pro porovnání jak může správný white balanc (20 bodový) ovlivnit obraz
109679700_3361620797230729_8837000525860485645_n.jpg

jedná se o foto z DV (UHD DISKU a přehrávač Panasonic UB820/824)
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Xuser 29. 8. 2020 08:46

Na fotkách je aj tieň pod TV rozdielny :) inak mi to pripomína nastavenie v ľavo farby Studená a v pravo Teplá.
Xuser
Junior

Odeslat příspěvekod ladisg 29. 8. 2020 10:24

riddle - jo, tu teplou jsem špatně napsal. Zkoušel jsem dle Rtings to jejich nastavení white balanc na teplé 2 https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b9-oled/settings a přišlo mi to děsné(na mém panelu a pro mé oči), tak jsem to resetoval, mám to zatím nastavené na teplé 1. Je to sice moc studené, ale ta teplá 2 bez správného poštelování mi přijde ještě horší, (zatím to mám takhle, rýpat se v tom ještě budu, poslední dobou nemám ale vůbec čas). Jako upřímně představoval jsem si před koupí této TV, že najdu na netu pár nastavení tohoto modelu, vyzkoužím je a některé bude ok, popřípadě to nějak došteluji....po koupi jsem zjistil, že je to teda mnohem složitější něco nastavovat v tom nekonečném menu. Jo profi kalibrace je u tohoto modelu asi dost potřeba, je to pro mě ale dost peněz, tak to zkusím trochu ještě poštelovat a jsem smířen s tím, že to nejspíš nebude moc přesné.
Zkusím ještě nastavit i ten ten 2 bodový white balanc, jak jsi psal. A prosím tě jak si myslel nastavení toho jasu den/noc, jak mezi něma přepínat? Jako mít nastavené stejně 2 režimy obrazu?(tohle nevím jak bych zvládnul teda), nebo to ručně večer ubírat? Tohle jsem právě očekával, že to TV bude zvládat automaticky, jako ta předchozí, což bohužel asi moc dobře(vůbec) neumí. U Samsungu jsem měl dokonce nastavený nejnižší a maximální jas, ve kterém se automatika uměla pohybovat.
ladisg
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 29. 8. 2020 15:01

ladisg na rozdíly mezi zobrazením TV nezapomenu. Je to prostě zajímavé téma a není od věci se mu věnovat. Mám rád nějaký hmatatelnější výsledek... když to jde.

V rámci toho, co vidím v nastavení si dovolím pár postřehů. Ne, Tvoji televizi skutečně nemám k dispozici, proto se pokusím jen v obecné rovině naznačit. Navazuji na příliš šumu atp. u satelitního vysílání. Takže řekněme pro Skylink a jeho HD/SD stanice. Samozřejmě u různých typů a kvality by se muselo ještě štelovat a pro UHD by vše bylo jinak.

Osobně bych zkusil De-Blur stáhnout na hodnotu mezi 5-7, zda se projeví nějaký hmatatelný kvalitativní rozdíl v obraze. De-Judder obdobně můžeš držet na hodnotě 1. Nicméně 2 není žádný extrém.
Obraz sis nastavil dle nějakého webu, kde krutopřísní odborníci popisují nastavení většinou pro vysokou kvalitu přehrávaného obsahu. Což jistě satelitní vysílání v HD/SD není, či není až tak docela. Proto bych zkusil aktivovat redukci šumu, klidně na nejnižší hodnotu. Řada lidí začne psát, že se jedná o předvolbu, která se netýká digitálního signálu. Neřeším, čeho se co týká, ale co mně to udělá. Zda dosáhnu vylepšení/zhoršení.

Redukci MPEG bych taky prubnul na automatiku, či nejnižší hodnotu. Možná bych zapojil i jemnou gradaci. Tam záleží i na jiných nastaveních.

Teplota barvy by měla být Teplá 2, jak už tu bylo napsáno. Jde o to, zda si člověk je schopen za den, dva zvyknout, nebo ne. Pak je samozřejmě zbytečné se trápit. Super rozlišení lze teoreticky vypnout a zkusit si více hrát s ostrostí. Teprve potom řešit super rozlišení.

V každém případě, když v obraze vidím MPEG artefakty a šum a vadí mi to, musím něco aktivovat. Teoreticky i deaktivovat... na straně druhé.

Jinak si dělej co chceš, nemám potřebu se Ti do toho plést. Jen jsem navázal na Tebou přiložené nastavením za které děkuji.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků