100 Hz vs. 50 Hz na filmy

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kultus 26. 6. 2020 18:03

radim píše:Nevím, proč do toho motáš peníze, myslím, že jsem vcelku jasně napsal, že se tato informace velmi těžko zjišťuje. Jestli máš problém s chápáním psaného textu, tak za to já nemůžu. A ten web nabízí vesměs modely, které se u nás neprodávají.

Jasne si ukazal, ze ty sam nerozumis psanemu slovu. Tvuj prvni prispevek je jen snuzka technickych parametru a vlastnosti, kterym evidentne nerozumis. Kdyz ti chce nekdo pomoct vlastne ho odpalkujes. Takze si porad sam ty arogante. Stojim si ze tim, ze kvalitni televize je pouze otazka penez za ktere si tu kvalitu kupujes. Zde koncim a ten odkaz na rtings nechavam JEN proto, ze by se mohl hodit nekomu jinemu.
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 26. 6. 2020 19:51

IPS chválí ti, kterejm stačí barevná televize.
Daleko víc je VAček.
Hisense, Samsung, TCL mají takřka celý portfolio ve VA.
50" a 58" jsou vždy VA nehledě na výrovbce.
Sony používá VA u lepších modelů většinou (nebereme-li v potaz oled) a do dostupnějších cpe IPS.
Philips tak půl na půl.
Panasonic taky častěji používá VA.
Vždy, když použijí IPS, tak získají bídné recenze. Dodavatelsko odběratelské vztahy jim ale třeba v daný moment nic jiného nenabízejí, tak prostě se vyrábí to, co je.
IPS má spíš podnikový využití, VA chtějí spíše lidi do domácností. Tam je důležitější kvalita než úhel často.


Vyhnout se edge led není žádnej oříšek. Kdes todle vzal?
Nicméně zastávám názor majkoma. Ips na kvalitní obraz prostě není a lepší i va edge led než ips direct. Pro filmařské využití.

Někomu ale třeba svítící pruhy vertikální u edge led nemusejí vadit. Fleky taky někomu nevadí. Někomu prostě stačí barevná telka. Někomu stačí vodka z petky a ještě je schopnej to vychvalovat.
Udělej třeba anketu a uvidíš.
Já třeba udělal anketu na dopočty mezisníků, který taky odsuzuju, ale někomu se líběj. Dal jsem tam ale i takovou mezimožnost, takže výsledek se tím značně zkreslil. U VA x IPS není nic mezi. Ok, možná třeba vysoký řady Samsung nabízejí kontrast a černou na výborný úrovni a zároveň i slušný pozorovací úhly (byť trochu za oběť padl kontrast a jiné disciplíny, ale i tak je to zajímavej kompromis třeba pro ty, co nechtějí oled - viz rtings).
Koukat na telku zboku je ale naprostej nesmysl, takže není divu, že většina preferuje VA.
Lidi si IPS kupujou, protože jsou třeba fanoušci LG a ani neví o nějakém IPS. Prostě to přijmou. Nebo někde slyšeli o IPS a neslyšeli o negativech IPS. VA je paradoxně méně známý pojem, řekl bych.
Většina by preferovala OLED, kdyby byly dostupnější ať už cenově nebo velikostně.

Vytvořte IPS x VA anketu, ať to nemusím dělat já ;)
Naposledy upravil indeshit dne 26. 6. 2020 19:55, celkově upraveno 1
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eiben 26. 6. 2020 19:55

Uz jsem to tady psal. Videli jste nekde venku cernou barvu tak jak to zobrazuje OLED? Ja nikdy v zivote. Tak cerny neni ani krem na boty.
eiben
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod majkom 26. 6. 2020 20:50

Ty vole, co?
majkom
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 26. 6. 2020 22:12

Uklidníme to. A hned!
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Volvo XC70 27. 6. 2020 10:13

Tady přeci nejde o nějakou anketu, jestli mají lidi radši VA nebo IPS.
U nás třeba skoro 50% lidí kupuje Škodovky (nic proti nim), ale to neznamená, že jsou tyto auta nejlepší.
Někdo má VA, někdo IPS, je to stejné jako u automobilů, každý preferuje něco jiného. Nic není úplně špatné a nic zase úplně super, vše má svoje pro a proti.
Myslím, že není dobré, když se nějaká technologie dehonestuje na úkor jiné. Majkom a Indeshit jsou přesvědčeni, že VA je oproti IPS super. OK, jejich názor. Ale spousty jiných mají radši IPS (a nemyslím, že je to jen kvůli pozorovacím úhlům). A žádné testy na Rtings nebo kdekoli jinde to nezmění.
Volvo XC70
Junior

Odeslat příspěvekod majkom 27. 6. 2020 10:48

Heh, drviva vetsina lidi netusi ze je neco jako ips nebo va... na filmy v podstate objektivne oled>va>ips.. mozno sa nejaky exot najde, ktory to ma inak, ale takych moc nebude
majkom
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 28. 6. 2020 00:41

Jen primitiv dokáže vulgárně urážet druhé, kvůli jejich korektně a klidně vyslovenému názoru. Objektivní hodnocení v rovině vidění a slyšení (a nejen v těchto) je (přehnaně napsáno) více méně irelevantní záležitostí, která platí pouze pro nadšence a ultimativní zkoumače čehokoliv. Subjektivní vnímání a s ním spojený adekvátně laděný výběr je daleko důležitější.

IPS technologie svoji nedokonalostí právě některé jedince přitahuje, protože jim vyhovuje. Nebudeme si ale zastírat, že právě u ní se často (a mnohdy zbytečně) vidí reálně zachytitelný nesoulad posvícení, který dokáže překážet i velmi nenáročnému divákovi. Vzpomínám si na dobu IPS u Philipse a Panasonicu, kdy tento projev nedokonalosti, nebyl viditelný, či viditelný mimo jednolitou plochu.

Když se ale zamyslím, tak daleko lépe akceptuji IPS panel, než VA s PWM podsvícením na špatné frekvenci. První typ mně pocuchá nervy, ale časem se trochu přivykne. U druhého bohužel přivyknout mnohdy nelze.

Žádný korektně a slušně vyslovený názor ale nebude na tomto fóru „oceňován“ nevhodnými výrazovými prostředky, byť by se komukoliv zdál velmi svérázný. Diskutovat lze i slušně. A to i v případě, kdy s protistranou zásadně nesouhlasím.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod majkom 28. 6. 2020 06:21

Jen by stalo za to doplnit, ze pwm neni jen vysada technologie va...
majkom
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod takyjamam 28. 6. 2020 11:16

Já třeba preferuji kvalitní IPS před VA, přirozenější obraz, lepší barvy, viditelnost detailů v tmavých plochách, pozorovací úhly. No a co se týká rovnoměrnosti podsvícení, tak třeba VA co mám doma, má viditelné šmouhy, nejsou nijak tragické, ale jsou a IPS co má sestra, je naprosto bez šmouh. Prostě je to kus od kusu. A černá, pokud stály obě tv vedle sebe, byla a samozřejmě ve tmě skoro stejná. Už to nejsou IPS jako dříve, kdy v noci černá svítila a taky záleží na výrobci jak to udělá. Toť můj pohled na obě technologie. Jen ještě doplním, i když to je 50hz tv, tak obraz je plynulý, bez trhání a ostrý i při pohybech. Trhání obrazu bych nesnesl, ani rozmazávání.
takyjamam
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 28. 6. 2020 14:24

majkom píše:Jen by stalo za to doplnit, ze pwm neni jen vysada technologie va...

Nesmysl. Není potřeba doplňovat nic. Ostatní kritizuješ, ale sám evidentně nechápeš ono porovnání. Píšu, že kdyby mně někdo nabídl problematický IPS panel a proti němu skvělý VA, ale s PWM podsvícením na nízké frekvenci, vezmu IPS. Tím naznačuji, že rozhodně u televizorů existují horší vlastnosti, než IPS panel.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Volvo XC70 28. 6. 2020 14:31

Plně souhlasím s takyjamam a MgX.
Volvo XC70
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 28. 6. 2020 14:44

IPS že by mělo "lepší" nebo snad dokonce "přirozenější" barvy je totální nesmysl.
Je to subjektivní názor.
Přirozenost není líbivost.
Přirozenost resp. přesnost je jen blízkost/odchylka k/od referenčnímu zobrazení.

Na filmy (což obsaženost v názvu) IPS je méně vhodné vzhledem k jeho limitům, to je naprosto bez debat. Kdo na to chce ale koukat tak, tak ať si na to klidně tak kouká. Jeho věc

-- 28. 6. 2020 15:34 --

Majkom ...naprostej souhlas. OLED. Kdo nemá prachy na OLED (nebo se mu tam nevejde nebo prostě je seznámen s jeho limity, co mu nevyhovují), tak VA.
IPS vzhledem jeho výhodám je lepší v jiných situacích mež jsou filmy, hraní. IPS třeba do výlohy, do hospody, na prezošky.
Domu spíše VA nebo OLED. Kdo by taky preferoval bočník koukání před čelním?

Každý má jiný výhody, ale téma diskuze jsou filmy. Tam jednoznačně OLED>VA>IPS, přesně, jak majkom píše
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 28. 6. 2020 15:36

U IPS někdy nejsou tolik vidět jednoznačné „šmouhy“, protože má měkčí podání s nižším kontrastem. Vysvícení tmavých částí, bohužel, často není přirozené a z hlediska podání dle tvůrce pravdivé. Jedná se jen o přesvětlení určité partie, které lze docílit i na VA panelu.

IPS skutečně nemá lepší barevnost, či přirozenější barvy. Cosi podobného se tvrdí hlavně u monitorů k PC, ale...
Může být lépe nastaven určitý TV s IPS panelem, stejně tak s VA panelem.

Je škoda, že se u IPS panelů tolik nedbá na některé prvky v obraze. Domnívám se, že by jejich pověst tolik netrpěla. Přesto, že IPS panel je ve svých parametrech povětšinou u TV horší, než VA, existují lidé, kteří mu cíleně dají přednost. Netřeba jim za jejich volbu nadávat. To je asi všechno.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod indeshit 28. 6. 2020 15:57

Kdy naposledy někde na renomovaných evropských nebo severoamerických serverech dostalo IPS nějaké slušné hodnocení?
Ani si nevzpomínám. Ano, to že to má všude blbý hodnocení, tak to neznamená, že je to pro všechny diváky špatný ...jasně. Špatný to neni pro ty, kteří ty úhly kladou vysoko v rámci žebříčku poptávaných vlastností. Více lidí dává na vyšší příčky poptávaných vlastní spíš kvalitu než újly jako takové.
Někdo může říct, "ale dyť IPS od XY dostalo na rtings 8 z 10 a to přece není špatný". Třeba není, ale když se podíváte na VA od XY v ceně podobné, tak často dostane lepší skóre nebo často je tu možnost sáhnout po loňských a levnějších.

Třeba metodika RTINGS je vůči IPS ještě docela mírná a dost jim ještě nadržuje.
Třeba u TV SHOWS mají úhly váhu 14% (3. Nejvyšší)
U SPORTS 11% ( 4.-5. nejvyšší)
U PC MONITOR dokonce 24% tj. jako nejdůležitější.

Je to prostě nastavený, aby ani IPS nemohlo dopadnout jako totální srágorka.
Kdyby při těchto hodnoceních neměly úhly takovou váhu, tak ten rozdíl mezi skóre u VA displejů a IPS bude naprosto enormní.
Kdo ale nevěnuje úhlům pozornost při výběru, tak se většinou IPS vyhybá obloukem.

-- 28. 6. 2020 16:03 --

Třeba monitor podle úhlů si většina lidí nevybírá. Koukáme na ně přeci čelně. Vybírá si podle úhlů monitor třeba nějaká banka, kde se pak dá úhly využít na to, aby se klient a bankéř na sebe nemuseli tulit při náhledu na smlouvy a účty a kdo ví co, ale mohli si zachovat osobní zónu a viděli na to ze strany. Nebo v podobnejch scénářích. Běžně ale hráčům a všem používajím monitory pro solitérní činnost (jeden člověk koukající se čelně na ten monitor) jsou přeci úhly dost ukradené.

-- 28. 6. 2020 16:07 --

IPS třeba může bejt preferován fotografy, kteří i často tisknou. Slabší kontrast IPS může líp odpovídat schopnostem tiskárny a náhled na monitoru může mít pak blíž k finální vytištěné podobě, kde ten kontrast je nižší.

Nicméně dle mýho jsou úhly u Rtings recenzí dost přeceňovány (mají velký podíl na celkovém skóre ve vícero oblastech)
indeshit
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků