100 Hz vs. 50 Hz na filmy

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod takyjamam 28. 6. 2020 16:52

Tak já jsem napsal, jak to vidím já. V podstatě to posuzuji podle reálného vidění, ne podle měření. Třeba pokud se podívám na zelenou barvu, listy stromů, trávu, pleťovou barvu, tak jednoznačně se kloním k IPS, je dle mých očí přirozenější, než u VA. A ať si říká kdo chce, co chce, tak je podání barev u IPS blíže OLEDU, než VA. Nemluvím o černé. Když si třeba vzpomenu, na crt tv od Samsungu, tak ty měly barvy podobné jako VA a bohužel, dle mého vidění, ne reálné skutečnosti a žádným nastavením se to nastavit nedalo. Podotýkám, je to mé vidění, nikomu ho nevnucuji.
takyjamam
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 28. 6. 2020 17:28

takyjamam píše:A ať si říká kdo chce, co chce, tak je podání barev u IPS blíže OLEDU, než VA.


To je ale naprostá nepravda a nesmysl. (nic ve zlém samozřejmě)

Možná jsi porovnával jen nastavení na prodejně a subjektivně ti to tak připadalo. Však to sám i píšeš tak. To je v pořádku.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fufo 28. 6. 2020 18:22

takyjamam píše:Třeba pokud se podívám na zelenou barvu, listy stromů, trávu, pleťovou barvu, tak jednoznačně se kloním k IPS, je dle mých očí přirozenější, než u VA. A ať si říká kdo chce, co chce, tak je podání barev u IPS blíže OLEDU, než VA.


Ja si myslím, že pri tom, čo je oku najprirodzenejšie čo do farieb môžeme vychádzať z presne definovaných farebných štandardov, ktoré odpovedajú najviac farbám reality. Neviem o tom, žeby jedna či druha technológia v porovnateľných modeloch TV zobrazovala viac či menej farebného pokrytia, z čoho možno vychádzať, žeby pri korektne nastavených, prip. profi nakalibrovaných oboch TV došlo k zasadnym rozdielom v podaní farieb. Zavážiť tu však môže hlbšia čierna VA panelu, ktorá pridá väčší kontrast a tak pocitovo zvýrazní samotnú farbu(pri priamom pohľade). Takže podľa mňa, je na mieste porovnávať TV viac-menej rovnako nastavenú čo je prípad napr. Rtings a pod., ako hodnotiť len z toho čo človek vidí na prvý pohľad, pretože vieme, že každá TV ma svoje prednastavené obrazové režimy, ktoré sa častokrát od reality líšia viac, alebo menej. Takže ja by som sa prikláňal k indeshitovi, aj keď ako píše MgX treba rozlišovať aj samotné značky a modely v tej či onej technológií.... Napr. Aj VA panel v Master sérii Sony - Z9F nie je uplna výhra kvôli svojmu X-Wide Angle, ktorý síce zlepšuje pozorovacie uhly, ale na úkor hlbšej čiernej.
Fufo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod takyjamam 28. 6. 2020 18:35

Jen na ukázku, jak vidím podání obrazu u VA a IPS , nemluvme o tom, jak je který nastavený. Jen chci ukázat to podání čistoty u VA , což vidím jasně do fialova a z toho vychází i ostatní barvy. https://www.youtube.com/watch?v=SiW5AaGMRsI Podotýkám, jen navozuji, co vidím.
takyjamam
Junior

Odeslat příspěvekod spyko 28. 6. 2020 19:03

Standartní podání barev VA x IPS,je bohužel velmi relatívní,už několikrát jsem tu psal,nemáme standartní oči,ani pocity standartní barevnosti,každému vyhovuje něco jiného-o poškození zraku ani nemluvě,původně mi víc vyhovoval IPS,kvůli 100hz a ceně jsem vzal VA/sam.55nu8002/,dnes nelituji-zvykl jsem si,přechod z plazmy panas.ST60 byl ale krutý,na OLED jako důchodce prostě nemám,jsou přednější věci než TV.
spyko
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 28. 6. 2020 19:04

takyjamam píše:Jen na ukázku, jak vidím podání obrazu u VA a IPS , nemluvme o tom, jak je který nastavený. Jen chci ukázat to podání čistoty u VA , což vidím jasně do fialova a z toho vychází i ostatní barvy. https://www.youtube.com/watch?v=SiW5AaGMRsI Podotýkám, jen navozuji, co vidím.


lol...vždyť je to video od LG. Podívej na konec toho videa - je tam logo LG. Je to video vytvořené LG. Ti si přeci nebudou hanit sami technologii, na kterou ne velkém vsázejí.
To je jasný, že tam budou VA shazovat před IPSkem. IPS komunikují i na jejich krabicích, ale když mají VA (50, 58" , tak to nezmiňují)

-- 28. 6. 2020 19:07 --

spyko píše:Standartní podání barev VA x IPS,je bohužel velmi relatívní,už několikrát jsem tu psal,nemáme standartní oči,ani pocity standartní barevnosti,každému vyhovuje něco jiného-o poškození zraku ani nemluvě,původně mi víc vyhovoval IPS,kvůli 100hz a ceně jsem vzal VA/sam.55nu8002/,dnes nelituji-zvykl jsem si,přechod z plazmy panas.ST60 byl ale krutý,na OLED jako důchodce prostě nemám,jsou přednější věci než TV.


tak ještě, abys šel z plazmy na IPS. Tou VA jsi udělal lepší volbu.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod takyjamam 28. 6. 2020 20:52

Já jsem přece jasně napsal, co vidím já osobně a je mi jedno, čí to je video. Prostě to, co vidím já. Nic, napsal jsem jen jak vidím já IPS a VA. toť vše.
takyjamam
Junior

Odeslat příspěvekod Volvo XC70 29. 6. 2020 15:24

Mám naprosto stejný názor jako takyjamam. Už konečně pochopte vy, co obhajujete VA, že jsou prostě lidé, kterým se více líbí pojetí IPS, a vůbec to nesouvisí s úhly dívání. Prostě IPS je přirozenější, VA více kontrastní. A někdo má rád přirozenější jemnější podání, někdo jiný zase kontrastnější. Tak to je a můžete se třeba postavit na hlavu. Hovgh
Volvo XC70
Junior

Odeslat příspěvekod majkom 29. 6. 2020 17:27

Nam ti to je asi trochu ukradnute:)
majkom
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod indeshit 29. 6. 2020 17:44

Tak třeba HDR je o kontrastu. IPS je automaticky diskvalifikováno. U VA si ten kontrast můžeš aspoň snížit.
IPS nelze tvrdit, že je to přirozenější. To je možná subjektivní názor.

https://www.rtings.com/tv/tests/picture ... r-accuracy

Zrovna 1. místo VA, 2. místo VA, 3. místo OLED a celkově v prvních 15 je 5 IPSek. Obecně říkat, že IPS je nějak přesné, či dokonce přirozené je naprosto mimo. Na druhou stranu se to samé nedá říct ani o zbylých technologiích. Nedá se v tom moc paušalizovat.
Aj si každej kouká na co chce. Dá se akorát paušalizovat, že IPS prostě na filmy není dobrá volba, pokud teda někdo vyžaduje lepší černou, lepší kontrast a vyšší šanci mít rovnoměrně podsvícenej obraz v tmavších scénách zejména. Tak to je. Samozřejmě, že jsou na světě větší neštěstí než mít doma IPS.
indeshit
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků