LG OLED B9 - " Obnovovač pixelů " :(

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Richie28 8. 7. 2020 16:46

Zdravím,

Potřeboval bych radu od zkušenějších a to ohledně mé televize LG OLED B9. Abych Vás uvedl do obrazu, tak televizi jsem si koupil v neděli 5.7. Takže mám ještě nějakých 12 dní na vrácení zboží , kdyby to bylo nutné.

Jelikož jsem si dostatečně nepřečetl veškeré info, tak jsem udělal asi co jsem udělat neměl a zajímalo by mě v jaké míře je to vážné.

V nastavení obrazu je položka Obnovovač pixelů a píše to, že je to jakési čištění obrazu v případě retenci obrazu. Bohužel jsem si myslel ,že je to obyčejná funkce která se klidně může dělat denně a že mi to ještě pomůže, protože se obraz pročístí. Ale až potom jsem si přečetl na netu, že Obnovovač pixelů se sám spustí po dobu 2000 hodin automaticky! ( cca rok ) viz. odkaz A já to spustil manuálně v pondělí a ještě i v úterý.:/
Tak jsem se chtěl zeptat, jestli je možné ,že to udělalo nějakou neplechu s obrazem, jelikož spuštění téhle funkce se doporučuje až když člověk vidí nějaké nejasnosti popřípadě se to spustí samo právě po tom roce.
Dokonce jsem volal maníkovi z LG a říkal že by to neměl být problém, ale ať už to dál nedělám.
Ale radši se zeptám vícero lidí.

Mimochodem jsem schopný kvůli tomu TV vrátit a koupit novou. Díky moc za rady a názory.

https://www.lg.com/cz/tvs/oled-tvs/oled ... l6ppAiWbdY
Přílohy
jj.jpg
jjj.jpg
Richie28
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martinhamr 8. 7. 2020 18:56

Dle mého názoru, se nemusíš ničeho bát. pokud jsi to udělal jen dvakrát, s obrazem se ti nic nestane.
martinhamr
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 8. 7. 2020 20:29

Richie28 jestliže tam nemáš nic jiného, co by Tě štvalo a trápilo, neřešil bych.

//někdy je lepší návody a kontextové informace číst, no...
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Richie28 9. 7. 2020 10:33

Mgx
No jedna věc by se ještě našla a právě nevím jestli je to tím že jsem zapnul ten obnovovač pixelů.

Jedná se o funkci TrueMotion. Jak je to nastavené na plynulý tak je obraz takový živý, super se na to kouká jak na filmy tak na hry.
Ale jak jsou některé scény moc rychlé, i při zamávání ruky tak jde vidět jak kdyby to bylo takové rozmazané. Jak kdyby to nestíhalo zpracovat.
Tak jestli to je tím že je ten True Motion zapnutý na plynulý.
Když to vypnu, tak to nedělá. Ale koukatelnější je samozřejmě když je to dané na plynulé, to samé i ve hrách.
Tak jestli to nezpůsobuje nějakou latenci.
A hlavně jestli to tak dělá běžně a nebo to začalo dělat vlivem té obnovy pixelů.

A ještě jedna otázka.
Koupil jsem si hdmi 2.1 roline. Mám přes to zapojeny právě PS4. Koupil jsem to proto protože ta LG má hdmi vstupy 2.1 a prý je lepší mít 2.1 než 2.0.
Koncovky jsou kovové a pozlacené. Jak hraju delší dobu tak to doslova hoří ty konce. Jestli je to normální?
Richie28
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kvok 9. 7. 2020 12:05

1) Vincent Teoh říká někdy ve videích, že ten tvrdý obnovovač může na nové televizi vyhladit banding, byť by se neměl používat běžně, takže sis to vyhladil a teď už to nespouštěj
2) Ano, nestíhá to TruMotion zpracovat, je to hromada výpočtů v reálném čase, běžná věc. U her používání funkce zvyšuje input lag
3) Kabely nemají verze 1.4, 2.0, 2.1 apod., jde o propustnost. Jestli sis koupil 48 Gbps kabel (tohle je myšleno), tak je to k PS4 zbytečné, ale ničemu to nevadí.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Richie28 9. 7. 2020 16:51

Kvok

Díky moc za odpovědi.

1) Co je to ten banding prosímte? Takže jsem neudělal teda zas tak špatně?
Zapnul jsem to dvakrát no. Snad teda tomu nic není ale pořád jsem z toho nervózní. Telka za 26 a hned udělám takovou blbost.

2)To je zajímavé. Bych čekal teda asi od takové TV větší výkon. Nebo se pletu?
Takže radši dát nízké nebo vypnuto ale bohužel počítat s horší kvalitou obrazu.
Člověk to pozná jak to přepíná ale jinak by to někdo kdo to vidi poprvé bez Plynulé funkce tak by to nepoznal asi. Právě ten input lag už výrobce uvádí že je nízko tím pádem rychlý a svižný. Ale asi ne s veškerým Top nastavením.

3) Aha, to jsem nevěděl. Takže zbytečná koupě? Koupil jsem přesně tenhle.

https://m.alza.cz/roline-hdmi-2-1-propo ... jiEALw_wcB

4) když už jsem u těch otázek. Tak bych se chtěl zeptat jaký by jsi mi doporučil android box? Hlavně koukám na filmy přes Kodi.
Zatím vybírám mezi xiaomi mi Tv, vero4k ale ten stojí 2x tolik, ale pokud se za to vyplatí tak bych ho bral.
Něco do 3000 Kč.

Děkuji za odpovědi.

-- 9. 7. 2020 18:20 --

A mám ještě dotaz.
Když pustím nějaký film na Netflixu tak se mi spustí třeba v cinema režimu s Dolby vision atd.
Jenže jen pár filmů se spustí přes celou obrazovku.
Většina jsou oříznuté nahoře a dole. A když chci najet na obraz a změnit poměr stran abych to roztáhl, tak mě to nepustí. Je to začernalé ta nabídka jakoby.
Přitom výrobce doporučuje to roztáhnout po celé obrazovce aby se taky právě tím omezilo vypalování skrz ty linky nahoře a dole. Jde to nějak udělat?
Nebo to je tak prostě dané a nehnu s tím.
Richie28
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kvok 9. 7. 2020 17:21

1) Dej "banding oled" do vyhledávání obrázků na Google a hned pochopíš, snazší než to vysvětlovat
2) No "nestíhá" bylo přeneseně, i na algoritmu záleží, tak to je, ta funkce si domýšlí snímky, které v originále vůbec nejsou, tak někdy vznikne chyba
3) Nech si to na PS5/Xbox Series X, mít jeden takový kabel doma v záloze není na škodu, ale specificky pro tu PS4 to nemá výhodu oproti 18Gbps kabelu
4) Záleží na využití, pokud tam mají jet oficiální aplikace typu HBO GO, Netflix apod. tak něco s Android TV, jestli je to jen na Kodi, tak poslouží i něco s mobilním Androidem - ale tohle se řešilo spíš tady: forum-1705/Digitalni-vysilani-a-HD-ready.html
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 9. 7. 2020 19:13

Richie28 s tím TruMotion si trochu pohraj. Když to nebudeš mít úplně na max. snížíš množství obrazových přehmatů. Jde o to, najít rozumný kompromis. Navíc - čím kvalitnější signál, méně chybový, tím se může množství obrazových anomálií snížit. A jestli máš k TruMotion zapnuté naplno i další vylepšovátka... jako snížení šumu, MPEG artefaktů a ostrost danou taky skoro na max. je jasné, že ta telka s tím bude mít problémy.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Richie28 9. 7. 2020 19:32

Kvok

1) Už jsem kouknul I na videa. Takže je možné že od výrobce to není úplně sladěné a tím obnovením si to vyhladíš = spravíš?
Zkusím i zapnout to video na YouTube 5% Grey. To by mě zajímalo. Tam tak vlastně uvidíš nějaké chyby na displeji že? Potom najizdi i další různé barvy.

2) Chápu. Prostě to nepřebuřit s nastavením.

3) Ps5 mám v plánu no. Tak třeba snad to bude využitelnější. Nevadí, tak aspoň do budoucna.

4) Netflix mám v základu přímo v televizi a ten HBO go nějak nemusím. Takže asi fakt jen na Kodi. Trošku mě to štve že to lg nemají pořešene. Kvůli jedné appky kupovat celou krabičku s androidem. Kouknu na forum díky moc

-- 9. 7. 2020 20:48 --

Mgx

Jo už jsem si to trošku poladil. Nemám daný přímo plynulý ale uživatelský režim.
Takže je to trošku "živé" ale ne tak moc abych viděl nějaké nesrovnalosti.
Šum mám se mi zdá na minimum. A ostrost 22. Nemám rád když je to moc ostré, ztrácí to pak na detailech.
Redukce šumu nízké
Redukce šumu MPEG nízké
Jemná gradace nízké ( to ani nevím co je)
Úroveň černé nízké
Optimalizace jasu podle rychlosti vypnuto
Trumotion uživatelské
De judder 1
De blur 10
JAS AI vypnuto
Richie28
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 9. 7. 2020 20:12

Richie28 ještě jednou... s tím TruMotion si, když tak pohraj. Samozřejmě je vhodné, že jsi zvolil uživatelský profil, protože u těch dalších při TruMotion si asi nic nenastavíš. Takže bych zkusil oba posuvníky poštelovat s různými hodnotami, aby jsi pochopil, co se děje s obrazem a následně si určil, kde je nejlepší nastavení pro Tvé oči.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 10. 7. 2020 20:21

Richie28 TruMotion se dá pěkně vyladit při tomto videu https://youtu.be/Vs84_xCJPbc
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Richie28 11. 7. 2020 15:31

Mgx

Jo už to mám nastavené jakž takž všechno a je to super.
Ohledně toho bandingu tak jsem si zapnul celkem dost videí na YouTube. Šedou barvu a barevné. A vypadá to že ten displej mám čistý.
Bez žádných linek nebo tak.
Richie28
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Maxpayne2019 11. 7. 2020 16:54

B9 ma hdmi 2.1? Nema to az c9 plnohodnotne?
Maxpayne2019
Junior

Odeslat příspěvekod majkom 11. 7. 2020 18:26

b9 ma hdmi 2.1
majkom
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Laďa33 7. 6. 2021 15:01

Čaute mám takový problém, že na obrazu je vidět (as vypálený) modrý pruh. Zkoušel jsem obnovovač pixelů a bohužel to nepřineslo žádné výsledky.... viz foto. Nenapadá vás co s tím? TV je kupovaná začátkem roku 2019, takže krátce po záruce...
LG telka.jpg
Laďa33
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků