HDMI kabely - možnosti, rozdíly, (ne)kvalita, měření

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 15. 9. 2020 21:03

INFORMACE K DISKUZI V TOMTO VLÁKNĚ

Dobrý den všem,

vlákno, které právě čtete, slouží k prezentaci výsledků zjištěných při využití a měření HDMI kabelů. Není od věci také uvést svoji osobní zkušenost a postřehy.

Vlákno v žádném případě neslouží k výběru televizorů s následnou diskuzí nad tímto tématem, které se probírá na mnoha dalších místech našeho diskuzního fóra. Zde jde čistě o HDMI kabely.
Do vlákna budou postupně vkládány testy HDMI kabelů a různé postřehy k tématu. Prosím, aby byl striktně dodržován směr vlákna a jeho určení. Tady se neřeší televizory, nastavení, ale HDMI kabely a vše k tomuto tématu.****************************************************************************************

Testování HDMI kabeláže

riddle píše:V poslední době se na svých cestách potkávám s různým tipem HDMI kabeláže a ne vždy značková kabeláž je ta správná volba. Tento rok zde se začíná prosazovat už trochu novější její verze HDMI 2.1 s vyšší datovou propustností. Ale je opravdu 2.1 tolik zapotřebí? To je těžko říci, pokud si pořídíte novější herní konzoly jako je PS5 nebo nový XBOX series X tak asi ano, ale na normální UHD obsah bude stačit bohatě pouze HDMI 2.0.

Nemělo by se ale zapomínat na vhodný výběr HDMI kabelů. Ze své zkušenosti ne každý kabel, na kterém je napsáno propustnost 18 Gbps funguje přesně tak jak má a splňuje, co nabízí.
Momentálně nejvyšší propustnost u 2.0 lze provozovat pouze u 4K obsahu v HDR/DV, BT. 2020, 60Fps, 4:2:2 a 12bit barevné hloubce. A tady může nastat určitý problém, někdy pozoruji u klientů sem tam bílé tečky v obraze nebo mírné probliknutí obrazu nebo nejde něco nastavit. Někomu to možná až tolik nevadí, ale pro mě je to náznak, že zde není vše v pořádku. Ve většině případů za toto může právě špatná HDMI kabeláž.

Ale jak toto ověřit, naměřit? Různí lidé praktikují různou techniku, ale z mého hlediska nejpřesnější výsledek se dostaví při kombinaci certifikovaného generátoru a analyzátoru signálu. V našem případě se jedná o zařízení Murideo Fresco SIX-G (G jako generátor) a Murideo Fresco SIX-A (A jako analyzátor). Tedy set zařízení, které dokáže velmi důkladně analyzovat stávající HDMI propojení.

Testovat lze pomocí „cable testu“ nebo monitorování určitého provozu po určitou dobu. Z tohoto hlediska pokud je dostatek času, tak monitoring je ze všeho nejpřesnější volbou. Pro představu, minimální doba 1 testu je přibližně 34 minut a maximální skoro celý den. Nedokážu si představit, že by nějaká fabrika, která chrlí za den x tisíc HDMI kabelů, prováděla test každého kabelu s minimální délkou 34 minut. To je asi dosti nereálné a časově nákladné. Nicméně z většího vzorku kabelu lze určit, zda daná značka je více kvalitní nebo má horší zpracování a není tudíž moc ideální pro nákup. Myslím si, že kvalitní HDMI kabel, nemusí být drahý, aby byl dobrý, ale můžou se objevit výjimky.
Pokud daný HDMI kabel zvládne rozsáhlé testování, lze považovat tento HDMI kabel za velmi dobrý a vhodný de facto skoro na jakoukoliv instalaci.****************************************************************************************
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod djicee 15. 9. 2020 23:05

Dost se take bude odvijet delka kabelu a jeho odpor AWG vetsina levnych ci hodne kratkych kabelu ma nebo teoreticky muze mit mezi 28 az 32 AWG co jsem tak vypozoroval ale treba sehnat 5m a mit 22 az 24 AWG je temer nemozne (krom pochybnych prodejcu).

Dale je temer nemozne sehnat delsi kabel 2.1 s Certifikaci ULTRA
Kód: Vybrat vše
https://www.hdmi.org/spec21Sub/UltraHighSpeedCable
djicee
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod riddle 15. 9. 2020 23:19

Testování HDMI kabelu pomocí certifikovaného zařízení Murideo Fresco SIX-A/G
IMG_20200914_181643_A.jpg


rozsah testování propustnosti HDMI kabelu
3840x2160p, HDR BT.2020, 60Hz, 10bit, YUV 4:2:2, propustnost 17,820Gbps


Roline Ultra High Speed HDMI kabel s Ethernetem, 8K (7680x4320), HDMI A(M) - HDMI A(M), 2m
specifikace:
HDMI kabel pro vysoké rozlišení, který umožňuje přenos digitálního obrazového i zvukového signálu a propojení zařízení pomocí Ethernet kanálu. Pro propojení zařízení s velmi vysokým rozlišením až 8K @60Hz (7680 x 4320) a s datovým tokem až 48G

výsledek měření spolehlivosti:
IMG_20200915_220438_A.jpg

IMG_20200915_220052_A.jpg


Výsledek důkladného testování pomocí aplikace pro Murideo Fresco SIX-A
Time slot:1 seconds
Triggle mode: triggled by frame image difference and loss of signal
Total time: 34Minutes
Recorded status: Ok
Total recode: 2040 from 2040

-- 15. 9. 2020 23:26 --

djicee píše:Dost se take bude odvijet delka kabelu a jeho odpor AWG vetsina levnych ci hodne kratkych kabelu ma nebo teoreticky muze mit mezi 28 az 32 AWG co jsem tak vypozoroval ale treba sehnat 5m a mit 22 az 24 AWG je temer nemozne (krom pochybnych prodejcu).

Dale je temer nemozne sehnat delsi kabel 2.1 s Certifikaci ULTRA
Kód: Vybrat vše
https://www.hdmi.org/spec21Sub/UltraHighSpeedCable


Ano ten odpor je velmi důležitý faktor, dost lidí má v tom stále trochu guláš. Já jsem třeba narazil na hodně citlivá HDMI zařízení (Trinnov) kde jsem musel použít delší HDMI kabel jak je 2m, protože z nějakého důvodu zde procházelo silnější napětí po HDMI.
Specialista na TV/Projektor kalibrace SDR, HDR a Dolby Vision
riddle
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků