65"/75", 3,5 metrů,25k,Netflix,Youtube, web videa, občas hry

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Paleandr 22. 9. 2020 15:16

Ahoj všem,

jdu za Vámi pro rady ohledně nové televize. Chtěl bych najít vhodný model ve velikosti 65 nebo 75 palců. Sledovací vzdálenost cca 3,4 - 3,7 metrů. TV bude z 80% pověšena na zdi. Na 20 % bude na vlastním stojanu na TV stolku. Chtěl bych se s cenou vlézt maximálně k 25 tisícům včetně DPH. Na značce nezáleží. Spíš mě zajímá spolehlivost. Pokud by měl někdo extra náladu a chuť, budu rád i za doporučení ozvučení. Představa je zhruba 4 - 7 tisíc včetně DPH.

Využívat se bude takto:
- nejvíce Netflix/Youtube/HBO
- pozemní vysílání v ČR
- videa různě z webu
- je zde potenciál pro konzoli nové generace, takže by byl fajn alespoň HDMI 2.0 nebo lépe HDMI 2.1 port? 100/120 HZ? VRR?
- výhodou (nikoliv podmínkou) zabudovaný chromecast / airplay (v případě nutnosti se koupí chromecast separátně, pokud bude potřeba)
- svižný systém by byl fajn (máme doma cca 3 - 4 roky starou Hisense a ta má teda systém docela pomalý, ale ty nové jsou na tom prý lépe?)

Zatím jsem našel:
https://www.alza.cz/65-hisense-h65u8b-d5608210.htm
https://www.alza.cz/65-hisense-65u7qf-d5875870.htm

Moc děkuji všem, kdo se zapojí.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 22. 9. 2020 22:45

Proč ne, jsou to VA panely se slušnou obrazovou kvalitou.
Na druhou stranu stačí relativně "málo" přihodit a už je OLED.

Spolehlivost nehledej v značce nebo modelu. Pouze v konkrétním kusu.

Každý systém je na tom lépe než býval 3,4 roky dozadu.
Android TV je z pohledu tohoto nejpřipravenější platformou na budoucnost. Na druhou stranu okleštěný systém se dá ignorovat a přidat k TV kdykoliv externí box na multimedia. (samozřejmě je to další výdaj).
Spíš bych ale vyhlížel 75". Ta vzdálenost je docela velká. Když si vybavíš filmy, tak nejsou na celou obrazovku oproti třeba hrám. Ten podíl, který zaujmou ty pruhy nad a pod obrazem je obrovský. Kvalita se tam jaksi ztratí v té 65 při takové vzdálenosti.
Osobně bych si buď přisunul gauč a koupil nějaké dělo (OLED 65") nebo si koupil pořádnou obrazovku, aby zejména ty filmy dávaly smysl. Samozřejmě VA panel, takže klidně Hisense, nebo Samsung nebo TCL v rámci cenové kategorie.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Paleandr 23. 9. 2020 08:25

Ahoj,

díky za odpověď. Přisunutí gauče bohužel není cesta.

Dívam se, že i nějaké ty 75" televize se dají koupit do 25k. Nicméně všechno jen 50hz televize. Je to problém? Má smysl dnes ještě kupovat televize, které nemají 100 Hz? Nebo naopak nemá smysl kupovat 100Hz? V případě 75" televizí dělá přítomnost 100 Hz stále rozdíl cca 15 - 20 tisíc.

Třeba tento samsung vypadá poměrně zajímavě. https://www.alza.cz/75-samsung-ue75ru7172-d5569027.htm
I tato TCL vypadá zajímavě, nicméně nikde žádné recenze a vypadá to, že jde o nový model. https://www.alza.cz/75-tcl-75p615-d6150791.htm

Mám jen trochu strach, jestli už 75 není opravdu moc.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod merkury 23. 9. 2020 09:50

Ahoj možná ti trošku pomůžu protože jsem začal taky vybírat novou tv a první co jsem si ujasnil byla velikost mám zhruba stejnou pozorovací vzdálenost jako ty ale řekl jsem si že koupím raději menší s lepším obrazem. U té větší by ten rozpočet musel být trošku jiný ale je tady jedna která je celkem doporučovaná a to Hisense H75B7510 ale je to pořád jenom nižší řada. Osobně jsem skončil u těch dvou co máš ve výběru ty a dilema je v tom vzít tv s vyšší frekvencí panelu nebo lepším podsvícením. Ta 65U8B je teď za pěknou cenu bohužel jsem neměl možnost ji nikde omknout.
merkury
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 23. 9. 2020 17:46

Znáš pojem Soap opera effect neboli efekt mexické telenovely?

Klidně gůgluj, hledej.
Každej má na to jinej názor.
Za mě 100hz má smysl ppuze trhdy, když to umí sám zdroj.

Film má 24, vysílání 50, konzole max 60, akorát... ...xbox one x umí i 120hz, ale pouze bez HDR a v ošizeném rozlišení. Pro mnohé je tedy lepší hrá ve 2160p ("4k") při 60hz, což utáhne xbox one x i ps4 pro.
Nové konzole jsou takové "tricky", podpora 4k při 120hz u nich byla ohlášena, ale proběhne to zřejmě stylem "aby se vlk nažral a koza zůstala cená" = vyjde naprosté minimum her s touto podporou (HW to prostě neutáhne u konzolí v rozumných detailech) a nikdo nebude moc říci, že nevyšla žádná hra podporující 4k při 120hz.

100hz (pokud nemá člověk 100hz zdroj) ocení právě telenovelisti, tj. fanoušci dopočtu umělých mezisnímků. Tam to 100hz umí prostě lépe.
Málokdo je citlivej na telecine judder, tak mu 50hz (a 3:2 pulldown) nemusí vadit.

Osobně jsem odpůrce dopočtů. Kladu důraz spíš na typ panelu než na jeho rychlost. Každej má ale požadavky jiný.

Možná to poznáš podle aktuálního nastavení telky. Pokud máš rád zapnuté ty veškeré TruMotion, AutoMotionPlusy, Motionflowy, Intelligent Frame Creationy a jak to různě značky pojmenovávají, tak se ti 100hz bude hodit. Pomud máš rád filmy v originální a ryzí podobě, tak to nebude nezbytné.

Obecně ale vyšší modely mají 100hz často, takže jsou dobré i v jinejch pohledech na věc mež jenom z pohledu frekvence samotné.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Paleandr 23. 9. 2020 22:01

@merkury
Díky za info. Nakonec se dívám na tu 75" Hisense jako možného kandidáta, za ty peníze mi to příjde jako skvělý kup a podle toho mála zahraničních zkušeností to nevypadá vůbec na zlou televizi.

@indeshit
Taktéž díky za další info. Doma máme 60Hz Hisense a všechny motion vychytávky (no vlastně všechny vychytávky) jsou vypnuté, protože to dopočítávání a artefakty v obraze mi hrozně vadí. Snímkově je to v podstatě v pohodě (až na ten telecine judder, viz. níže). Rodičům jsme nedávno kupovali nějaký Samsung a ten má 100 Hz (hodně se tam sledují sporty) a ten byl taktéž v pohodě. Na první pohled jsem viděl rozdíl v plynulosti obrazu, když se pustil například youtube nebo i ten fotbal a řekl bych že mi to nijak nevadilo a nezaznamenával jsem v podstatě vůbec artefakty, ale už si nevybavím, jak to.

Každopádně jsem díky tvému příspěvku zjistil, že zrovna na telecine judder citlivý jsem, ale ani jsem nevěděl, že to má jméno. Nejvíc mě to vždycky vytočí při pomalých panoramatických scénách, kdy se trhá obraz a uplně mě to vytrhne z děje. Pro info, jak se tohle dá vlastně řešit? Jen tím 120 Hz panelem? Nebo nějakou kombinací zapnutí chytrých vychytávek TV? Z diskuzí na internetu mi to není uplně jasné.

Na konci píšeš, že vyšší modely tu vyšší frekvenci mají a jsou dobré i v jiných pohledech. Co tím prosím třeba myslíš? Rád bych to nastudoval.

Ještě jednou díky.
Paleandr
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 23. 9. 2020 23:09

Odpověď na ten poslední dotaz nelze moc konkretizovat. Prostě se u vyšších modelů výrobci víc snažej.

Jinak k pohybu je pak možné nastavit posuvníky intenzity dopočítávání snímků na nějakou kompromisní hladinu. Vždy jsou buď artefakty a telenovela a nebo škubáníčko.
Někdo může najít určitou hodnotu někde mezi. Uměj to i 50hz telky některé, ale je to tam jednoduše:

50hz bez dopočtu - klasicky to škube (dané zdrojem)
50hz s dopočtem - interpolují signál s kadencí do 30 snímků právě na vyšsí frekvenci. Maximálně však do svého nativního refresh ratuy tzv. do 50/60hz.
100hz - uměj udělat taky plynulost a zároveň je to ostřejší při tom pohybu...pochopitelně za cenu artefaktů při určitém nastavení. Navíc umějí interpolovat nejen ten signál do 30 snímků, ale tak signál až do 60 snímků, který potom zvyšují právě na 100/120hz . To se týká právě toho sportu, kterej je tady v Evropě vysílanej 50 sn./s a ony si ho vytáhnou do 100 sn./s. Občas ale právě je za to ta daň, že se to mírně zaškobrtne nebo se rozvojí míč/puk. Ale kamerové švenky po hřišti jsou čistější. Právě 100hz pro sport nutně nemusí bejt žádná modla. Prostě jde o nastavení.
Každé nastavení má prostě své pro a proti. 100hz telky dávají prostě více možností nastavení. Někomu můžou vyhovovat, jinému je to jedno.

Spíš ti tedy vadí stutter - pravidelné trhání. Judder je nepravidelné ve smyslu toho, že třeba 60 nerozdělíš 24ma na celé číslo.

Naprostá většině lidí nevadí judder, ale spíš obecně stutter.

Když máš v obchodě 2 telky vedle sebe, kdy jedna je 50hz a druhá 100hz a vezmeš si 2 flešky se stejným videem (třeba filmem) a na obou vypneš motion kravinky, tak takřka třeba 1 člověk z 100 rozezná judder (nepravidelné) od stutteru (pravidelné) škubání. Mnoho lidí prostě odpoví - "trhá se to obojí, ale nevím, co je vlastně spávně a co je vlastně lepší/horší"

-- 24. 9. 2020 00:14 --

Mrkni na rtings.com ...taky třeba nezohledňují frekvenci pro výsledek ve Sports.

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/ ... ponse-time

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/24p

Kdo chce jó do detailu, vyzkouší judder test s kamerou v mobilu a fotí s expozicí 1s . Pak pustí video - film, aby viděl, jak moc se test promítne do "reálného" koukání.
Pro mnoho lidí tam v tomto působí obrovký placebo efekt obecně.
Každej je ale jinej. Jen prostě není škubání jako škubání. Zní to divně, ale je to tak.
indeshit
Pokročilý