dotaz - Hisense 65U7QF (online recenze zmiňují tzv "judder"

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Ladis_ 28. 11. 2020 01:13

Dobrý den, prosím o radu rád bych si koupil QLED televizi Hisense 65U7QF mohu ji mít za krásných 19tis. Jen mě trochu straší youtube recenze kde obecně všechny Hisense televize kritizují kvůli "motion handling" zvládání scén v pohybu, že tam vzniká tzv. judder. Máte někdo zkušenost jak vážné to je ? Jinak mi ta tv, zejména za svou cenu přijde super. Děkuji


https://www.datart.cz/televize-hisense-65u7qf-seda.html
Ladis_
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod indeshit 28. 11. 2020 12:45

Judder tam může odstranit dopočet snímků - vytvořením SOE (soap opera effectu) neboli telenovely - pak to ale zase vypadá uměle.

Judder od klasického 24p trhání skoro nikdo nepozná.

Škoda, že jsou teď obchody zavřený. Krásně na to poslouží dnes již legendární "hobbit test plynulosti" :) (blbej název, ale už to tak je).
Je to vyfiklá scéna z Hobáče, kde kamera přejíždí po mapě. Pokud TV nedělá telenoveloidní dopočet, tak se mapa trhá "pravidelně" - 24p je takové ze své podstaty - je to "stutter"
Pokud TV nezvládá 24p režim, tj. zobrazuje pulldownem a každý snímek z těch 24 zůstává na obrazovce jiný čas, tak vzniká "judder".

"Stutter on TVs influences how smooth motion appears on the screen. It is generally most visible in slow panning shots with low frame rate content such as movies and causes a regular pattern of jerkiness. This is different to judder, which is an irregular pattern of jerkiness caused by inconsistent frame cadence. For watching movies or even field sports, it is important to get a TV with low stutter."

https://www.rtings.com/tv/tests/motion/stutter

V praxi, když mám 2 telky nad sebou a horní umí 24p a spodní ne a pustím na ní totožnou scénu, tak skoro nikdo nedokáže ten rozdíl poznat.
Udělá se to tak, že máš 2 flešky a na obou TV vypneš motion "vylepšováky" (třeba auto motion plus, motion flow, tru motion...)

Hezky na to sloužil ten 24p test, kdy obrazovka byla rozdělena na 24 políček (6 sloupců, 4 řádky) a bylo to tmavé pozadí a bílý čtvereček poskakoval zleva doprava po každém poli, pak o řádek níž a rozsvětloval je tak. Když tester vzal kameru a nastavil závěrku na čas 1s a udělal snímek, tak

1) TV, která podporovala 24p, měla všechna políčka stejnou barvu

2) TV, která 24p nepodporovala, měla každé políčko v jiném odstínu šedi, protože bílý čtvereček rozsvítil každé políčko na jinou dobu - tj. nebyl na každém políčku "jednu čtyřiadvacetinu sekundy"


Klidně to mohl fotit mobilem - stačilo , aby mobil uměl expozici nastavit na 1 sekundu.
Z mého pohledu to tedy vážné není.
Každej ale může mít na to jinej pohled a může mu vadit něco jinýho, co jinému nevadí. Osobně zase nesnáším tu plynulost umělou ve filmech, kde to dělá artefakty a vypadá to jako telenovela.
indeshit
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků