Televize a ozvučení ~25k

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Twen 30. 12. 2020 14:40

Zdravím všechny,
potřeboval bych poradit s relativně nízkorozpočtovým vybavením obýváku, tedy televizi a ozvučení. Celková cena, do které bych rád vměstnal 58-65“ televizi, jednoduché ozvučení (soundbar?) a domácí bezdrátová sluchátka, je cca 25 tisíc.

Jedná se o velký prostor, dohromady cca 5x8 m2, ale obývací část je polovina (druhá je kuchyň a jídelna). Pozorovací vzdálenost cca 4 m.
Jde o televizi pro starší pár, takže jednoduchost ovládání je velmi ceněná – ne snad “důchodcovská”, ale v tom stylu, že poběží především klasický program televize, který je by měl solidně vypadat a znít, ale zase nejde o žádné domácí kino ani hifi poslechovou místnost. Aktuálně jede televize ze satelitu (Skylink), do budoucna spíš internetová (nejspíše O2). Televize bude pověšena na zeď (naproti sedačce, náklon není nutný), má také v dané výšce nachystány zásuvky a LAN.
Jednoduché propojení s mobilem ve stylu Chromecast pro přehrání videa z YouTube nebo fotek z mobilu by bylo ale výhodou. Stejně tak, pokud ozvučení bude tedy např. soundbar napojený na televizi, pak je výhodou i možnost z televize pustit rádio (i internetové). Nevím, jestli tím omezuji výběr na televize s Android, nebo to umí i např. Samsung a LG?
První nástřel na možnou televizi je např. LG 65UN7100 nebo Panasonic TX-58HX800E.
Nebo je lepší v dané cenové zabrousit do značek typu Hisense?

Půjde o hlavní multimediální zařízení v místnosti, proto bych z rozpočtu na televizi stáhnul nějaký rozpočet na ozvučení. Hlavním kritériem však opět není audiofilní kvalita (ani vzhledem k ceně být nemůže), ale spíše jednoduchost připojení a obsluhy, přičemž naprosto většinově půjde o připojení na televizi – pokud ta tedy bude zvládat i rádio.
Zvažuji např. soundbar LG SN5Y.
Nebo je v dané cenové lepší nějaký mikrosystém?

Posledním požadavkem jsou sluchátka. Vzhledem k tomu, že se jedná o velkou společnou místnost, jde o možnost se podívat na televizi v klidu, zatímco bude o kus vedle probíhat vaření. Opět je prioritou pohodlnost a jednoduchost ovládání, kvalita zvuku samotného je až na druhém místě – především proto, že nebudou určená na hudbu ale sledování televize. Sluchátka by měla být bezdrátová kvůli vzdálenosti od televize.
Tady se nedokážu zorientovat a ani odhadnout cenovou kategorii, budu rád za každý tip.

Jelikož se jedná o zařizování všeho najednou, tak mě také napadlo, zda nabízí lepší souhru vybrat vše od jedné značky, nebo na tom nezáleží. Zároveň je na všechno společný rozpočet. Pokud tedy např. existuje výhodná televize, která má rovnou i ozvučení dostatečně dobré (tj. srovnatelné s levnými soundbary), pak není zvlášť ozvučení nutné.

Díky za tipy a návrhy, na co se podívat.
Twen
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 30. 12. 2020 15:25

Co se Skylinku týče, víš, že v ceně satelitní televize už máš i internetovou? Navíc podporuje daleko víc značek TV oproti O2TV, které je bez settopboxu jen na Samsungu. Rádia máš i na satelitu, ale aplikace pro internetová rádia můžou být i na jiných značkách. Nicméně pokud bude mít soundbar vestavěný Chromecast je snazší si nainstalovat na mobil aplikaci internetového rádia s podporou Chromecast (třeba TuneIn) a pouštět to z mobilu přímo na soundbar.
Panasonic HX800 je dobrá volba a umí i aplikaci Skylink Live TV, ale šel bych radši rovnou do 65" varianty. Soundbar bude fungovat i od jiné značky, ale HDMI-CEC, které zajišťuje automatické zapínání a vypínání spolu s TV a ovládání hlasitosti ovladačem od TV není úplně nejspolehlivější technologie a při stejné značce máš větší šanci na korektní funkčnost. Od Panasonicu se nabízí Panasonic SC-HTB510 (Chromecast má vestavěný, ale to se u soundbarů týká pouze audia).
Sluchátka budou fungovat od jakékoliv značky bez problémů, nadhodím Panasonic RB-HF520BE, ale třeba bude mít někdo lepší tip.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roman II 30. 12. 2020 17:04

TCL 65EP680 či 682 a soundbar Polk Magnifi Mini a ještě zbude na sluchátka
roman II
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 30. 12. 2020 17:09

TCL má otřesné ladění satelitu.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 30. 12. 2020 17:54

Satelitní hrátky někdo neřeší a tak radí bez znalosti dost velkého zádrhelu.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod roman II 31. 12. 2020 20:08

Přesně, mám 02 TV a satelit opravdu neřeším
roman II
Junior

Odeslat příspěvekod ondrasheq 31. 12. 2020 22:35

Raději jeden slušný kus elektroniky (LG OLED za tu cenu) než tři kusy nevyhnutelně podprůměrné. Levné soundbary jsou na základě vlastních zkušeností nesmysl. Ty peníze patří nacpat do TV a ne do jejího zevního pseudo vylepšení.
ISO 12800 - blog o fotografování
https://iso12800.cz/
ondrasheq
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 31. 12. 2020 23:24

roman II píše:Přesně, mám 02 TV a satelit opravdu neřeším

Ano, jenže tazatel naznačil využití satelitu. Minimálně v současnosti. Takže tam Tvá rada má velkou slabinu. Bohužel.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Twen 6. 1. 2021 19:01

Všem díky za poznámky. Doplňující dotazy a upřesňující informace přidávám v tomto monstrózním příspěvku:

kvok píše:Co se Skylinku týče, víš, že v ceně satelitní televize už máš i internetovou? Navíc podporuje daleko víc značek TV oproti O2TV, které je bez settopboxu jen na Samsungu. Rádia máš i na satelitu, ale aplikace pro internetová rádia můžou být i na jiných značkách. Nicméně pokud bude mít soundbar vestavěný Chromecast je snazší si nainstalovat na mobil aplikaci internetového rádia s podporou Chromecast (třeba TuneIn) a pouštět to z mobilu přímo na soundbar.

Jo, to je pravda, díky za poznámku. Nenapadlo mě, že Skylink aplikace bude rozšířenější než O2. Odchod od Skylinku tak lze ještě zvážit, jestli není výhodnější s novou televizí stále zůstat u Skylinku.
Stejně tak u poznámky o rádiu jsem si uvědomil, že se zbytečně orientuju jen podle vlastní situace, kde rádio na TV pouštím právě přes TuneIn aplikaci (v AndroidTV) -- ale i bez takové aplikace existuje spousta dalších možností...

kvok píše: Soundbar bude fungovat i od jiné značky, ale HDMI-CEC, které zajišťuje automatické zapínání a vypínání spolu s TV a ovládání hlasitosti ovladačem od TV není úplně nejspolehlivější technologie a při stejné značce máš větší šanci na korektní funkčnost.

Díky za tip. Právě na něco jako je funkčnost HDMI-CEC jsem potřeboval upozornit. Možnost současného zapnutí je vždy fajn. Ale beru tedy v potaz to, že se vyplatí hledat stejnou značku pro větší jistotu.

kvok píše:Panasonic HX800 je dobrá volba a umí i aplikaci Skylink Live TV, ale šel bych radši rovnou do 65" varianty. Od Panasonicu se nabízí Panasonic SC-HTB510 (Chromecast má vestavěný, ale to se u soundbarů týká pouze audia). Sluchátka budou fungovat od jakékoliv značky bez problémů, nadhodím Panasonic RB-HF520BE, ale třeba bude mít někdo lepší tip.

Trojkombinace od Panasonicu poněkud přesahuje rozpočet - především s 65HX800 televizí. Ale pokud by to byla výrazně lepší volba, než se snažit na nějakém místě víc ušetřit, tak bych to zkusil protlačit ;-)
Lze případně navrhnout i levnější variantu televize od Panasonicu, nebo je tato již nejnižší rozumná a raději když tak šáhnout po 58" verzi? (pokud se tedy nepodaří náhodou vychytat nějakou slevu)
Líbí se mi i Chromecast na soundbaru - věřím, že to by se i cílová skupina naučila jednoduše používat při troše snahy :-D

roman II píše:TCL 65EP680 či 682 a soundbar Polk Magnifi Mini a ještě zbude na sluchátka

Zajímavá kombinace. Trochu mě odrazují některé recenze u toho TCL, jak poznámky o kvalitě tak obrazu samotném, na druhou stranu cenovkou je blíž než výše uvedený Panasonic - a žádné zázraky se asi nedají úplně očekávat. Spíš je důležité, aby se televize správně popasovala i s méně kvalitním zdrojem obrazu (včetně SD televize, o 4K ani nemluvím - i FullHD nabízí stále jen některé kanály, pokud se nemýlím).
A Polk! To je na soundbar krásný kus elektroniky. Jen se obávám té o něco komplikovanější obslužnosti - aby to nedopadlo tak, že se nakonec soundbar pustí jen v případě, že si na to někdo vzpomene... :-\

Pokud tomu dobře rozumím, probírané problémy s laděním satelitu na TCL lze vyřešit tím, že se zachová i aktuální přijímač, který se používá u staré televize - CryptoBox. (přesný tip aktuálně neověřím, ale tipuji 750 HD)

ondrasheq píše:Raději jeden slušný kus elektroniky (LG OLED za tu cenu) než tři kusy nevyhnutelně podprůměrné. Levné soundbary jsou na základě vlastních zkušeností nesmysl. Ty peníze patří nacpat do TV a ne do jejího zevního pseudo vylepšení.

Hmm, uznávám, že jsem si tímhle taky lámal hlavu. Ale jedná se opravdu o kompletní vybavení, včetně toho poslechu rádia a výjimečně hudby. Je nějaká televize (třeba právě LG OLED) do daného limitu schopna nabídnout i zvuk odpovídající soundbaru byť za 5-6 tisíc?
A samozřejmě, stále je nutné dát stranou rozpočet na sluchátka. Předpokládám, že ani LG OLED neumí na vyžádání posílat zvuk přímo do hlavy ;-)
Twen
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 6. 1. 2021 22:00

HX800 můžeš vzít i v 58", ale nižší modely od Panasonicu už rozhodně nemají význam - ty totiž Panasonic kompletně outsourcuje Vestelu a to samé jde koupit pod jinou značkou za nižší cenu. HX800 je nejlevnější skutečný Panasonic (když neberu v potaz pár výběhových modelů v menších úhlopříčkách).
Samozřejmě můžeš používat settopbox u TCL, ale tím nevyřešíš Live TV (Skylink ho má oficiálně v Play Store u Android TV jen u Philips a Sony, navíc takhle bys přišel o možnost hybridního režimu aplikace satelit+internet).
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Twen 11. 1. 2021 23:49

Ok, pak je určitě lepší zůstat u řady HX800.
Souběžně s mým hledáním vyvstala i možnost kombinace od Samsungu:
Samsung UE65TU8502
dohromady s Samsung HW-T550.

Lze porovnat ten Samsung s vybraným Panasonicem? Cenově vychází v aktuálních akcích dokonce o něco výhodněji. Přiznám se, že se v aktuálních technologiích a jejich kvalitách (Panasonic LED vs. Samsung Edge LED) příliš nevyznám.
Pokud to správně chápu, tak Skylink má na Tizen také aplikaci, a tedy by měla být funkčnost stejná jako na Panasonicu?
Twen
Junior

Odeslat příspěvekod kvok 12. 1. 2021 01:13

Je to porovnatelné obrazově i aplikací. Akorát ovladač jestli bude vyhovovat.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků