LG 2021 [Obecná diskuze]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod swenak 7. 1. 2022 15:09

Jak to je prosím u řad B1 a C1 s tím oznamováním ohledně formátů zvuku/obrazu? Docela mě na bx rozčiluje, že nejde toto vypnout. Mám jako zdroj Apple TV. Pokud jí nastavím výstup HDR, tak vždy po tom, co vypnu non HDR (žádná HDR nemám), tak mi TV oznámí, že přecházím na HDR (prostředí Apple TV). Pokud vypnu HDR na Aple TV, tak mě zase naopak TV prudí s tím, že HDR je lepší a mám si ho zapnout. Takže buď/anebo, ale vypnout to nejde. Díky.
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod MELLO 8. 1. 2022 11:14

Mám C1 a mě s tím teda neotravuje. Když je normální zdroj FHD 1080p (horší nekoukám), tak nic nepíše, když rozpozná HDR přepne fo HDR a když Doby Vision (Netflix), tak se přepne, jinak nechává nastavení expert-světlná nebo tmavá místnost.
MELLO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 8. 1. 2022 14:00

Někomu zase naopak vadí, že TV nehlásí kvalitnější HDR/Dolby Vision, respektive u zvuku Dolby Atmos.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 8. 1. 2022 16:36

A nehlásí to náhodou samotná Apple TV? Mám B9 a ta pouze napíše HDR, nebo Dolby Vision, když se přepne do toho formátu. Zobrazí se to asi na 2s vpravém horním rohu.
iMAC -> Audirvana->RME ADI 2 DAC FS->Cayin HA1-A ->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Astell&Kern A&norma SR25->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+ -> Pioneer SX-S30DAB -> Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod swenak 9. 1. 2022 07:06

Nehlásí, hlasí to TV. Jde o to, že pokud je na aTV nastaven výstup HDR, tak prostředí aTV je v HDR. Pustím si v Infuse film, ten HDR není, vše OK. Vrátim se do prostředí, přepne se do HDR a zase ta notifikace. Když takto třeba hledám díl seriálu, tak to vidím do minuty i 5x. Když třeba dám pauzu ve filmu, za 2minuty aTV pošle screensaver, ten je zase HDR, takže notifikace.
swenak
Junior

Odeslat příspěvekod hawk123 12. 1. 2022 13:18

Zdravím, mám tretí týždeň LG OLED65C11LB a rád by som sa poradil s niekým kto má tiež tento TV prípadne z LG OLED 2021 série. Nie je to lacný kúsok tak som si dal záležať aby bolo všetko nastavené čo najlepšie. Pridávam sem zoznam nastavení ktoré je dobré zmeniť prakticky hneď po inštalácii + zopár skrytých možností. S nastavením obrazu stále nie som spokojný. Treba to ešte trocha doladiť. Snáď to bude niekomu k úžitku a ak má niekto nejaký TIP tak budem vďačný za info :-)

Písané v angličtine pretože mám celé nastavenia anglicky. Nastavenia nie sú ako celok okopírované. Nie som profi kalibrátor ale vychádzal som z mnohých zdrojov takže toto nastavenie by malo odpovedať pomerne dobrému výsledku.
Picture - Aspect ratio - 16:9
Picture - Aspect ratio - Just Scan - ON
General - AI Service - ALL OFF
General - Devices - TV Management - Quick Start+ - OFF
General - Devices - HDMI Settings - HDMI Deep Colour - OFF (if there is problem with HDMI video/audio)
General - System - Additional Settings - Home Settings - ALL OFF
General - System - Additional Settings - Pointer Options - Tracking Speed - SLOW
General - System - Additional Settings - Pointer Options - Pointer Size - MEDIUM
General - System - Additional Settings - Advertisement - Limit AD Tracking - OFF
General - Accessibility - High Contrast - ON
Support - OLED Care - Device Self Care - Energy Saving - Energy Saving Step - OFF
Support - OLED Care - Device Self Care - Energy Saving - Auto Power Off - OFF
Support - OLED Care - OLED Panel Care - Pixel Cleaning - start only if screen have problems
Support - OLED Care - OLED Panel Care - Screen Move - ON
Support - OLED Care - OLED Panel Care - Adjust Logo Brightness - High
Support - OLED Care - OLED Panel Care - Care Recommendations - ON
Home Dashboard - three dots - Edit imputs - Edit icon or name/label for imput
8x press green button - Show screen/picture info
3x press mute button - Show LG logo - OFF
Long press zero button Quick Access - edit / add / remove
Quick Access Shortcut start with long press numbers 1-9
Long press imput button for start Home Dashboard
Long press settings button for start settings

SDR SETUP:
OLED Pixel Brightness 20 / 40 (according to the time of day)
Contrast - 85
Screen Brightness - 50
Auto Dynamic Contrast - OFF
Peak Brightness - OFF
Gamma - 2.2
Black Level - AUTO(if available) / FULL(if AUTO not available for pictures) / LIMITED(if AUTO not available for video)
Motion Eye Care - OFF
Colour Depth - 55
Tint 0
Colour Gamut - AUTO DETECT
Fine Tune - Colour Upgrade - OFF
White Balance - Warm 50
Sharpness - 0
Super Resolution - OFF
Noise Reduction - OFF
MPEG Noise Reduction - OFF
Smooth Gradation - OFF
Cinema Screen - ON
TruMotion - OFF

HDR SETUP:
OLED Pixel Brightness 20 / 40 (according to the time of day)
Contrast - 100
Screen Brightness - 50
Auto Dynamic Contrast - OFF
HDR Tone Mapping - ON
Peak Brightness - HIGH
Gamma - 2.2
Black Level - AUTO(if available) / FULL(if AUTO not available for pictures) / LIMITED(if AUTO not available for video)
Motion Eye Care - OFF
Colour Depth - 55
Tint 0
Colour Gamut - AUTO DETECT
Fine Tune - Colour Upgrade - OFF
White Balance - Warm 50
Sharpness - 0
Super Resolution - OFF
Noise Reduction - OFF
MPEG Noise Reduction - OFF
Smooth Gradation - OFF
Cinema Screen - ON
TruMotion - OFF
Naposledy upravil hawk123 dne 12. 1. 2022 21:42, celkově upraveno 5
hawk123
Junior

Odeslat příspěvekod MELLO 12. 1. 2022 20:09

Zajímavé. Počkám, co na to řekne MgX a potom případně poladím.
MELLO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 12. 1. 2022 21:20

Jak plyne z kalibračního vlákna, které zde máme, LG OLEDy se poměrně dost mohou lišit v rámci jednotlivých kusů. Následně cosi nastavit dle jiného, může být kontraproduktivní. Ano, lze si vybrat určitý nevyužívaný profil a ten poštelovat, případně ho pak vrátit zpět přes jeho individuální reset.

Kdo chce z konkrétního televizoru vymáčknout maximum, volí specialistu - kalibrátora. Nutno ale dodat - ne všem bude kalibrovaný obraz sedět.

Bohužel nemám C1 k dispozici, abych alespoň okrajově vyzkoušel zde prezentovaná nastavení. Možná by se jejich autor mohl pochlubit, komu je uzmul, než je následně upravil, respektive zda vše napsané je skutečně z jeho poznatků. Také není od věci vysvětlit, proč tamto nastavuji tak a toto jinak.

Hodně lidí si neuvědomuje také to, že je třeba vnímat kvalitu přehrávaného díla a tomu trošičku přizpůsobit nastavení. Kdo kouká na satelitní vysílání anebo IPTV, asi by mohl zařadit částečné omezení šumu a MPEG artefaktů. Minimálně za vyzkoušení to stojí. Divák posedlý touhou vyvěrající z internetových diskuzí a testů, je tlačen do stavu, aby vše pokud možno vypnul a nevyužíval. Některé věci ale mohou být kontraproduktivní. Jiná nastavení volím pro 4K HDR a jiná pro běžné televizní vysílání.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 12. 1. 2022 21:28

Tak je to jasné, přijedeš mi to domů za naturálie nakalibrovat. :-)
MELLO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hawk123 12. 1. 2022 21:34

Ja som vychádzal z minimálne 10 rôznych zdrojov. Z tých známejších napríklad RTINGS. Určite to nie je dokonalé a skôr to vidím že aj tak si každý musí vo finále obraz doladiť sám. Najlepšie je vedieť presne čo ktorá hodnota nastavenia upravuje, mení atď...

U mňa je to prvý OLED TV takže úroveň OLED svietivosti pixelov odpovedá tak trocha strachu z vypálenia. Pre TV stanice som to dal preto na 20 ale na poriadny UHD/HDR film hodnotu 40 nech to svieti poriadne :)
Tak trocha chápem ak to má niekto vyššie na 50-60 ale nechápem ako môže niekto sledovať HDR film s OLED svietivosti pixelov na 80-100, to už je snáď na vypálenie sietnice.
Kontrast a obyčajný jas ktorý je v prípade OLEDu zvlášť nie ako u LCDčiek tam nie je čo riešiť a treba to nastaviť presne tak ako píšem v tom zozname nastavení. Taktiež takmer všetky ostatné nastavenia sú takmer jednoznačné z každého možného zdroja že to má byť nastavené presne tak ako v zozname. Je tam ale zopár problematických nastavení. Jedná sa o tieto: Gamma, Black Level, Colour Depth, White Balance, Sharpness, HDR Tone Mapping.

Gamma je v HDR locknutá na 2.2 a tam nie je čo riešiť. V SDR je to ale vec názoru. Mne vyhovuje 2.2 pretože bez ohľadu na to či je deň/noc tak 2.4/BT.1886(obe tieto sú rovnaké) strácajú detaily v tmavých miestach. Jednoducho povedané ak je gamma 2.2 tak vidieť objekty v tmavých miestach a ak tam je 2.4 tak niekedy úplne sa stratia určité predmety zobrazené vo filme trebarz nejaké predmety v tmavom rohu izby. RTINGS odporúča 2.2. Niekedy vyzerá 2.4 lepšie to je pravda ale 2.2 neuberá na kvalite a vernosti obrazu a obecne je to lepšia voľba.

Black Level som vždy nastavoval na LCDčkach na LIMITED. Testoval som to v SDR/HDR a vyšlo to že ak je tam možnosť tak LG C1 vie správne určiť a treba nastaviť na AUTO. Lenže ak tam AUTO nieje tak hoci je film HDR tak v režime FULL je obraz zlý. Prirovnal by som to k obrazu sračkového TNka. Jednoznačne na LIMITED. Ak som ale zobrazoval nejaké testovacie obrázky tak to vedelo správne zobraziť rozsah a teda s nastavením na FULL to bolo lepšie.
Colour Depth pre model C1 má najlepšie podanie s hodnotou 55. Robili na to test s tou špeciálnou kamerou a vyšlo to na 55. Farby sú takto pestrejšie a zároveň nie presaturované. Ale ani hodnota 50 nie je zlá. Je to vec názoru.

White Balance nastaviť na Warm 50 čiže maximum do teplých farieb ako sa len dá. Malo by to odpovedať D65 respektíve 6500K čo je denné svetlo. Mne sa to niekedy zdá príliš žlté ale aj tak to mám na W50. Nie každý chce presnosť farieb. W50 jednoznačne nie je čistá biela farba. Čiže ak chce niekto krásne žiarivé biele farby tak skôr si to nastaviť smerom k nule. Ak chceme ale reálne farby tak určite W50. Neskutočne to trafil jeden profi kalibrátor ktorý ukazoval Warm50 vs defaultné nastavenie LG C1 cold20 na filme LOTR1 scéna s horami, snehom. Povedal že nikde na svete v ľubovoľnej časti dňa nie je sneh taký(myslené s nastavením cold20). Sneh predsa nie je v reálnom svete žiarivo biely. Je taký aký ho každý pozná a taký by mal vyzerať aj na obrazovke. https://youtu.be/uGFt746TJu0?t=414

Sharpness čiže ostrosť odporúčajú niektorý na nulu a niektorý na 10. Pozrel som sa nato detailnejšie a skôr to vidím že to má byť na nulu. Je to vec názoru. Mne sa obraz viac páči bez úprav. To čo pustím to sa prehraje.

HDR Tone Mapping z toho čo som zistil sa pre model C1 najprv odporúčalo vypnúť. Boli tam pôvodne až 3 možnosti. Prišiel ale nejaký update a už je možnosť len zapnúť a vypnúť a skôr to odporúčajú mať zapnuté. Podľa mňa jednoznačne zapnúť. Keď je to vypnuté tak HDR stráca na kvalite.
Naposledy upravil hawk123 dne 13. 1. 2022 10:05, celkově upraveno 1
hawk123
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 12. 1. 2022 21:54

MELLO píše:Tak je to jasné, přijedeš mi to domů za naturálie nakalibrovat. :-)

Který profil vlastně pro sledování televize používáš?

-- 12. 1. 2022 20:58 --

hawk123 díky za prezentaci.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hawk123 13. 1. 2022 09:16

Který profil vlastně pro sledování televize používáš?

Používam ECO a STANDARD. V prípade tejto TV LG C1 nezáleží na predvolenom zvolenom režime ECO/STANDARD/FILMMAKER. Konkrétne tieto tri som porovnával, ostatné už nie. Ak to zhrniem tak žiaden z týchto troch nemá zamknuté nastavenie ktoré by profil posúvalo kvalitou vyššie. Inými slovami je možné 1:1 skopírovať výsledný obraz bez ohľadu či je tam pôvodne ktorýkoľvek z týchto troch. Predpokladám že to je aj u ostatných profilov napríklad tých s označením EXPERT ale to len odhadujem. Prakticky stačí doupraviť len zopár nastavení v ECO/STANDARD a za 2 minúty je obraz 1:1 k tomu čo dokáže zobraziť profil FILMMAKER. FILMMAKER považujem za to najlepšie čo je out-of-box tak ako mnoho kalibrátorov. Nastavil som si ale ECO pre TV vysielanie a STANDARD pre filmy/youtube atď... Ak sa niekto nechce babrať s nastavovaním tak FILMMAKER je prakticky hneď s výborným obrazom rovnako aj EXPERT profily. ECO/STANDARD sú výstižnejšie názvy profilov preto som ich použil. ECO na nenáročné sledovanie TV staníc s nízkym jasom a teda nízkou pravdepodobnosťou opotrebenia respektíve vypálenia pixelov a STANDARD na kvalitný obsah.
hawk123
Junior

Odeslat příspěvekod MELLO 13. 1. 2022 15:35

MgX píše:
MELLO píše:Tak je to jasné, přijedeš mi to domů za naturálie nakalibrovat. :-)

Který profil vlastně pro sledování televize používáš?Jenom "expert světlá/tmavá místnost."
MELLO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 13. 1. 2022 19:45

Pak sis zvolil dobře. Ještě bych se zkusil podívat na Filmmaker Mode, jaký pocítíš rozdíl. Netuším, zda LG umožňuje u Filmmaker Mode upravit případnou plynulost a ostrost pohybu v Motion udělátkách. Pokud ne, tak bych to asi nezvládl.

Včera jsem koukal na jeden konkurenční OLED a v profilu osobního nastavení jsem při večerním sledování v tmavé místnosti šel u jasu až na hodnotu 10 ze 100 možných. Nejsem totiž moderní vyznavač vypálené sítnice a potřeby vidět na černém saku černý chlup psa :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MELLO 13. 1. 2022 19:49

A to já zase naopak jsem. :D
MELLO
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků