Lepší TV, 55" nebo 65"

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod salam01 7. 3. 2021 15:26

Se současnou televizí Panasonic TX-48AS640E jsem pořád hodně spokojený (díky hlavně MgX za tip), ale už by to asi chtělo něco většího.

Situace je následující:
  • TV není připojená k žádnému druhu antény, takže tunery, ladění, řazení programů apod. jsou mi upřímně jedno.
  • Je to krmeno z HTPC, případně koukám na Netflix přes TV appku.
  • Filmy jsou maximálně Full HD (1920x1080), často i 1280x720, někdy i SD.
  • Kvůli citlivějším očím mám nastaven spíše menší jas.
  • TV mám připojenu na zesík a bedny, takže audio je mi v podstatě taky jedno (současnou TV používám jako svého druhu centr). Plus je můj nový pes citlivý na zvuky v TV, takže si nejspíš pořídím bezdrátová sluchátka.
  • Současný TV stolek je široký 125 cm, takže 55" by se věšla akorát (má šířku tuším 122 cm) a 65" by přesahovala (má šířku 144 cm).


První mi do oka samozřejmě padla TX-55HZ2000E, ale nejsem si jistý v několika věcech:

  • Jsou nějaké alternativy s lepším poměrem cena/výkon? Napadá mě třeba LG OLED55CX nebo Samsung QE55Q80T, ale Panasonic je mi tak nějak sympatický.
  • Má smysl počkat na novou JZ2000E, která bude v červnu, ale nejspíš nějakou dobu za ceníkové ceny?
  • Případně, jak moc „horší“ jsou třeba HZ1500E nebo HZ1000E? Dá se třeba říct, že některá z nich je HZ2000E bez „integrovaného soundbaru“? Protože zvuk viz výše. I když teď koukám, že asi ne, ta HZ2000E má jiný panel.
  • No a nakonec velikost - momentálně mám pozorovací vzdálenost 3,5 m. To se ovšem může změnit, jestli se přestěhuju, ale snad ne nijak výrazně. Nějaká webová kalkulačka mu ukazuje optimální velikost TV 80" :roll: :D Ale jiná webová kalkulačka zase ukazuje 55" jako optimální pro 3,5 m.
    Tak nevím, jestli si s 55" oproti 48" pomůžu, nebo jít rovnou do 65", i když ty prachy… ne, že bych je neměl k dispozici, ale přijde mi to už moc.
  • Poslední věc - nevím, jak je to s lesklostí panelu, ale asi to bude zrcadlo, co? Současná TV je v rámci možností příjemně matná/antireflexní a zejména ve vypnutém stavu v místnosti neruší - a to ji mám proti oknu (na sledování ve dne zatahuji black-out závěsy).

Budu rád za jakékoli rady a postřehy :-)
Kdo se bojí, sere v síni.
salam01
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 7. 3. 2021 15:47

Podle mého názoru je na 3,5m malá i 65". Sleduju 65" z 2,5m a dokážu si představit úplně v pohodě 77".
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod salam01 7. 3. 2021 15:52

Nesouvisí s tím ale i kvalita zdrojů? Viz filmy, co se na ně dívám nic z toho není UHD.

Ale i kdyby, tak v tom případě Panasonic TX-65HZ2000E stojí o dost více, než bych rád zaplatil, musel bych vybrat něco jiného.
Kdo se bojí, sere v síni.
salam01
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ladik1983 7. 3. 2021 16:00

To je okecáváního, ale nikde nevidím rozpočet.
ladik1983
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod storm 7. 3. 2021 16:12

HZ2000 je nejlepší OLED na filmy, pokud nepočítám TV co přijou letos. Hlavní předností této TV je výkon v nitech, ale ten ty nepotřebuješ. Pokud nechceš to nejlepší, tak bych si vzal ceny/výkon LG CX, TX-65HZ1000E, TX-65HZ980E. Na 55" zapomeň, to je na takovou vzdálenost málo.
Na OLED je lepší koukat v tmavé místnosti.
storm
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod salam01 7. 3. 2021 16:35

Nejlepší asi je, ale 65" stojí pro mě už dost (cca 85 t.). Mrknu na ty nižší Panasonic nebo tu LG, díky.

-- 7. 3. 2021 16:37 --

ladik1983 píše:To je okecáváního, ale nikde nevidím rozpočet.

Myslel, že to tak nějak vyplyne z výběru, který jsem nastínil.
Nicméně tedy - těch cca 62 t., co chtějí za TX-55HZ2000E, je asi maximum.
salam01
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 7. 3. 2021 17:09

Ahoj,

nechci Tě lanařit do Panasonicu, nicméně se z mého pohledu, jedná o vhodné pokračování. HZ2000, která je v testu na avmania.cz jsem měl možnost mít několik dnů v domácím prostředí. Na 3,5 metru byla 65" velikost brána, jakožto akurátní, a to právě jedinci s citlivějším zrakem.

Její přednes je skutečně mírně odlišný. Zřejmě i kvůli vyšší svítivosti a možná i dalším faktorům, které obraz ovládají. Po nějakém laborování a ponechání očím nějaký čas na přivyknutí, jsem byl spokojený. Stejně, jakožto dřív. Jsou to mimořádné stroje. Nebál bych se ani nižší třídy, byť zde netuším, jak přesně VOKAZUJE, neboť jsem ji neviděl tak, abych mohl skutečně pravdivě kohokoliv informovat.

Osobně bych vynechal Samsung. Zvláště pak, jestli máš citlivější oči. U LG bych zřejmě zvážil okamžitou kalibraci. Dovolím si tvrdit, že valná většina LG oproti velké části Panasoniců, bude prostě mít velký rozptyl v nastavení barev tak, že i méně náročný jedinec nebude zcela spokojený. HZ2000 má navíc integrovaný chladič panelu, který zatím zřejmě nikdo jiný nedodává.

Jak moc je vhodné počkat na novější modely netuším. Asi půjdou cestou navýšení svítivosti, což není zrovna parametr, který mně u televizoru zajímá.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 7. 3. 2021 17:09

Storm už to v podstatě napsal, než připlácet u HZ2000 za vyšší jas, o který ti stejně nejde, radši ty peníze dej do 65" HZ1000, což je na 3,5 m vhodnější. HZ980 je obrazově níž - zato HZ1500 se od HZ1000 liší jen zvukem.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod salam01 7. 3. 2021 17:19

MgX: díky moc, ale když mně těch 85 t. za telku (TX-65HZ2000E) připadá už prostě moc. Ne, že bych ty peníze na to neměl, ale hraje zde roli asi nějaká psychologická hranice…
salam01
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 7. 3. 2021 17:38

Plně to chápu a respektuji. Určitě lze jít cestou nižších modelů Panasonic. Vynechal bych zatím 980. Určitě ale nakupuj přes net, abys v případě problémů, nebo spíše nespokojenosti mohl vrátit.

Mrkni i na OLED od Sony. Někde na fóru je link na kšeft, kde šlo nakoupit s nějakou slevou.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod storm 7. 3. 2021 17:58

Pokud si si snižuješ jas, tak je HZ2000 zbytečná i když mít prachy, tak si počkám na sony x90j s 1300 nity :)..

MgX: BTW výkon v nitech je jeden ze základnich parametrů TV, který se v reklamách u OLED moc neuvádí, protože lidem stačí říct, že to má černou a lidi se můžou zblánit. Ale pokud je film remástrován v 1200 nitech tak ti OLED prostě udělá jinej obraz než má být nebo to ztratí detaily ve světlých scénach.
storm
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod salam01 7. 3. 2021 18:06

Na současné TV mám nastaveno podsvícení na 40 (ze 100) a jas na nule (uprostřed).

Když ta HZ2000E je skoro dvakrát dražší než LG CX a o polovinu dražší než HZ1000E, nevím, jestli bych si to dokázal před sebou ospravedlnit.

-- 7. 3. 2021 18:10 --

Taky si si říkám, jestli u té HZ2000 nebudu připlácet za věci, které nepotřebuju: vyšší jas, zvuk, atd.
Kdo se bojí, sere v síni.
salam01
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 7. 3. 2021 18:14

storm píše:Pokud si si snižuješ jas, tak je HZ2000 zbytečná i když mít prachy, tak si počkám na sony x90j s 1300 nity :)..

MgX: BTW výkon v nitech je jeden ze základnich parametrů TV, který se v reklamách u OLED moc neuvádí, protože lidem stačí říct, že to má černou a lidi se můžou zblánit. Ale pokud je film remástrován v 1200 nitech tak ti OLED prostě udělá jinej obraz než má být nebo to ztratí detaily ve světlých scénach.

Výborně, tak si kup něco, co Ti udělá do hlavy díru, abys byl spokojen s počtem nitů. HZ2000 mně rozhodně JINEJ OBRAZ rozhodně neudělala. Budeme se tu požduchovat, zda je lepší nechat ztratit cosi ve tmavých scénách, protože LCD, anebo ve světlých, protože OLED. Je to prostě z určitého pohledu nesmysl, anebo nechápu přesně Tebou sepsané. Nicméně v tomto konkrétním případě je to jedno. Tazatel, jak je vidět, má jiné preference.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod storm 7. 3. 2021 18:30

Já nemluvim o LCD, ale když už si ho načal, tak právě LCD může mít lepší detaily ve stínech protože Black Crush u OLED, když to převedu na čísla, tak LCD dokáže "rozsvítit" pixel o 1% a OLED o 2%, tudíž když tam je velmi tmává scéna a Oledka nedokáže rozvítit pixel o to 1%, tak zhasne úplně. A nechápu proč by to byl nesmysl, když se filmy remastrujou na Dolby Pulsar, který má 4000 nitů a právě nové High End OLED by se měli přiblížit originálu, aby filmy přehrávaly bez ztráty kvality či detailu.
storm
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 7. 3. 2021 18:53

Výborně. Podívej. Nikdy jsem nebyl teoretik. Jedu na to, co vidím, co vnímám. Jedu na to, co vidí lidé kolem mě. Tím se řídím. Řeči o procentech, výkonu, procesorech atp. jsou mně volné. Jde mně o výsledek. Takže viděl jsem HZ2000 nemálo dnů v domácím prostředí. Představa, že ho předčí jakákoliv jiná televize tak, že si toho všimne alespoň 20 procent lidí, je nemyslitelná.

Můžeme se bavit, že v individuálních potřebách někomu více vyhovuje LCD, protože. Nebo jiný OLED, protože. Ale povšechně to asi bude dost složité.

Je výborné, že LCD dokáže něco rozsvítit na úrovni pixelu. Omlouvám se, ale zatím jsem takové LCD neměl možnost vidět. Rozhodně jsem ale viděl nemálo jiných, které se obecně potýkají s černotou černé po svém. A taky jsem si všiml, jak si k vylepšení jasové ponurosti vypomáhají PWM. Ovšem u OLED takové přemýšlení, co tam vložím, prostě neznám. Tedy pokud se bavíme o slušných OLEDech. Je to jako když vznikala na netu velká kauza, jak jsou filmy v HDR temné. Ano byly. Protože nikdo nechápal, že jejich prezentace je vázána na nějaké prostředí s nějakými parametry. Tak honem výrobci přispěchají s navyšováním křivky v závislosti na světle v místnosti, aby se obraz „vylepšil“ při běžném denním koukání. Že to ale nemusí vždy a všude fungovat dokonale, už je mnoha lidem jedno. Hlavně, že si přečtou měření a budou spokojeni s názorem známých osobností. Nevadí. Svět se točí, respektuji jeho chod, i Tvůj názor.

Na některých LCD, ale i OLEDech je vidět právě ona, když dovolíš, nepřirozená práce s křivkou jasové složky tak, že se vše pomyslně nadbytečně prosvětlí. Část odborníků a dav je mimořádně spokojený s tím, jak vidí ve tmě stébla trávy. Nicméně se stačí jít projít ven a stejnou/obdobnou scenérii si zkusit nakoukat v reálu. Najednou oko prostě vidí méně. Možná až na oči bystrozrakých jedinců. Ne, není důvod se stavět k obrazu tak, že by měl být temný a ve tmavých scénách nemá být nic vidět. Jen je potřeba zachovávat jakousi formu a rozměr přirozenosti.

Samozřejmě máš pravdu v tom, že nově TV chtějí jít cestou ještě vyšší zářivosti. Tam kde se záře bude rovnat základu, ve kterém je film vytvořen, nemusí docházet k algoritmům, které ho v rámci příslušné tabulky převedou do nižších čísel - nit. Jak jsi možná zaznamenal, každý výrobce se k podobným převodům staví po svém. Proto i výsledek onoho přepočtu může být významně odlišný.

A na závěr. Už jsem to tu myslím psal. Nejsem člověk, co si potřebuje k TV brát sluneční brýle, protože zrovna budu koukat na scénu, kde vychází slunce a lidé se chystají jít na pláž k moři. Ta přirozenost ono svitu tam pořád bude chybět/může chybět, nicméně zrak se zbytečně víc, IHMO, zatíží.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků