Dolby Vision u srajdových TV

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod orgasmic 30. 7. 2021 14:32

Ahoj,

může někdo poradit?
Akorát jsem vedl s jedním týpkem diskuzi ohledně Dolby Vision, kterou nově údajně podporují i totální low-end TV třeba od Gogen. https://www.gogen.cz/gogen-tvu-55l752-gweb/

Jak je možné, že tam uvádí přímo Dolby Vision, když ta TV nesplňuje minimální parametry pro Dolby Vision a nechce se mi věřit, že by ještě Gogen platil licenční poplatky za danou technologii?

Je to pouze slovíčkaření o podpoře přehrání, ale skutečnou certifikaci nemá?
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 30. 7. 2021 14:34

No a co nesplňuje?
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod orgasmic 30. 7. 2021 14:34

Minimální jas 1000nits, 10bit panel a pokrytí DCI-P3 min 99%

Jen pro info: Jas má 400 nits, takže nemá ani minimální jas pro HDR10 :D
NEevlim, tedy jsem.
orgasmic
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ladik1983 30. 7. 2021 17:52

1000 nits nema ani LG CX apod. a ataky ma DV :D
ladik1983
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod indeshit 31. 7. 2021 07:12

Však právě u těch chabejch TV to DV slušně zachraňuje. Jde o ten tone mapping v podání DV. To je právě ono, tyto TV jsou na hony vzdálené ideálnímu displeji pro zobrazení těch požadavků toho filmu (masterovanýho třeba ve 4k nitech). Jde o to, aby se to napasovalo na ten displej a ztratilo se přitom co nejmíň informací (detailů).

Sám si to můžeš vyzkoušet přece:

1) v prodejně se můžeš přihlásit na Netflix - to je nejjednodušší metoda, protože Netflix bývá v telkách už předinstalovanej. Nějakou scénu si zapamatuješ a zkusíš v TV X s DV a v TV Y bez DV
2) budeš mít nějakej ofiko DV sample v mp4 na USB, kde to většinou u DV TV zvládne přehrát ten proprietální player
3) může to být video natočený v DV novym iPhonem (nemám vyzkoušeno)
4) budeš mít DV v mkv - neoficiální ...prostě si to obstaráš třeba z SCC nebo z jiného zdroje. Tam je ale vyžadováno KODI ve speciálním buildu, takže musíš mít TV přihlášenou na účet Google, z stáhnout si file commandera nebo apk downloadera/installera, abys z toho apk to mohl rozjet

Třeba Hdtv.pl nebo Vincent (Hdtvtest) často využívají disk od Spears & Munsil, kde jsou krásný porovnávací samplíky, ale obecně mi připadá nejjednodušší forma vyzkoušení ten Netflix - mí prostě jednu scénu nakoukanou a použít ji k porovnávání.

Samozřejmě ideální je to, když se ti to podaří rozjet na obou TV (X s DV a Y bez DV) současně, abys to dokázal rovnou vnímat a ne si to z té jedné pamatovat a pak přecházet k té druhé pro porovnání.
Prodavači z toho budou mít určo radost :) Když si ale pak u nich přímo zakoupíš, tak se u toho aspoň oni i něco dozvědí a ten strávenej čas s tebou aspoň budou mít zaplacenej.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kvok 1. 8. 2021 21:51

orgasmic píše:Minimální jas 1000nits, 10bit panel a pokrytí DCI-P3 min 99%

Jen pro info: Jas má 400 nits, takže nemá ani minimální jas pro HDR10 :D

Ty požadavky bereš z kama? Pokud je film masterovaný na vyšší jas než má televize, tak se nikdy nezobrazí věrně. Jak píše indeshit, to může být klidně 4000 nitů, které nevytáhneš z žádné TV. No a HDR10 je otevřený formát, ten si může implementovat kdo chce bez jakékoliv kontroly.
Odkazovaná televize z HDR benefitovat nedokáže, ale pokud si už uživatel něco v HDR pustí, tak Dolby Vision nabídne obraz s menším množstvím přepalů - tonemappingové algoritmy u těchto low-endů za moc nestojí, takhle se o tonemapping postará Dolby.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků