Který vybrat: 100Hz nebo 50Hz

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Despos 5. 12. 2021 10:43

Dobrý den,

rád bych se s vámi poradil a zároveň poprosil o radu, jakou televizi koupit do nového bytu :-D.
Něco jsem si už načetl a pár televizí vybral, ale stále nevím, jestli neudělám chybu. Jsem totiž docela nerozhodný a nákup televize beru jako něco dlouhodobého, co by mělo vydržet déle než 2-3 roky.

Obývák má velikost 263cm od zdi ke zdi, takže když odečteme gauč a skříň (televize nebude na zdi) tak to vychází na pozorovací vzdálenost +- 200cm.
Televize bude využita na sledování Netflixu, hraní her na PS4 (snad do roka udělám upgrade na PS5), koukáním na filmy přes Blue-Ray a samozřejmě tam zapneme ČT a Ulici pro přítelkyni :-D.

K mým preferencím:
Kvůli vzdálenosti jsem vybral max. velikost 50'. Rozlišení jsem zvolil ve 4K.
Kvůli hrám a ČT jsem z obavy z vypalování upustil od OLED a poohlížel se po QLED a nižším
Systém v televizi jsem neřešil, zajímal jsem se jen o Netflix a možnosti propojení s Apple (máme od nich telefony a macbooky)

Největší problém mám ale vybrat mezi 100Hz a 50Hz. Cena se díky 100Hz posune o 10 tisíc výš, což je dost, ale jsem ochotný za to ty peníze dát, pokud by se to vyplatilo. A proto se ptám, zda se to vyplatí? :-))

Uvažuji, že když beru v potaz upgrade konzole a výhled do kratší budoucnosti (2-3 roky) trh s hrama i filmy se posune zase dál a těch 100Hz se bude hodit.

tady je zatím můj favorit, dle mého myšlenkového pochodu viz výše.
https://www.alza.cz/50-samsung-qe50qn90a-d6366905.htm?o=1

Rád bych se tedy zeptal, jestli u všeho uvažuji správně a nebo jestli lpím na nějaké blbosti a zda můj výběr je dobrý nebo bych měl pořídit jinak :) Děkuji moc za všechny rady a připomínky.
Despos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod polda 5. 12. 2021 11:12

Z mých zkušeností jseš na hraně. Do 50" kvůli malé úhlopříčce není nutno mít nadupanou TV,ta kvalita na tak malé ploše za ty peníze nestojí. I zobrazovalo v LED a 50Hz při dobrém nastavení by ti v některých chvílích nepřipadlo o tolik horší. Pokud chceš mít skoro všechny vymoženosti co obraz umožní vem aspoň 55'' aby to vyniklo. Mám 2,3m a klidně bych příště vzal 65.
polda
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod miro_cz 5. 12. 2021 11:18

Taky bych výběr trochu poupravil. Mám pozorovací vzdálenost cca 2.5m a před pár dny jsem koupil 65" a je to super. Asi bych zvládl i o něco větší :D
Takže být tebou, koukám po větší TV a podle toho vyberu další parametry. Není to jen o frekvenci. Jaký máš rozpočet? A jaké jsou poměry ve sledování/hraní, že se bojíš vypalování u OLED?
miro_cz
Junior

Odeslat příspěvekod Despos 5. 12. 2021 11:36

polda píše:Z mých zkušeností jseš na hraně. Do 50" kvůli malé úhlopříčce není nutno mít nadupanou TV,ta kvalita na tak malé ploše za ty peníze nestojí. I zobrazovalo v LED a 50Hz při dobrém nastavení by ti v některých chvílích nepřipadlo o tolik horší. Pokud chceš mít skoro všechny vymoženosti co obraz umožní vem aspoň 55'' aby to vyniklo. Mám 2,3m a klidně bych příště vzal 65.

Ten obývací pokoj je ale malý :D, nevím no. Stěhovat se budeme v únoru, takže mám zatím čas na rozmyšlenou.

miro_cz píše:Taky bych výběr trochu poupravil. Mám pozorovací vzdálenost cca 2.5m a před pár dny jsem koupil 65" a je to super. Asi bych zvládl i o něco větší :D
Takže být tebou, koukám po větší TV a podle toho vyberu další parametry. Není to jen o frekvenci. Jaký máš rozpočet? A jaké jsou poměry ve sledování/hraní, že se bojíš vypalování u OLED?

Rozpočet určený nemám, ale tak do 25 tisíc max.

Hry budu hrát max 2-3 hoďky denně. Je pravda, že TV zapnutá celý den určitě nebude.
Despos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eviljack 5. 12. 2021 13:03

Dej tam co největší se vejde na tu skříňku, nebo na čem bude telka stát. Věř tomu, že když tam dáš padesátku, bude se Ti za chvilku zdát malá (to i třeba 65ka, hehe, ale to už je slušná velikost :))
Harman Kardon 6500 + WTX Microstreamer + Heco Aurora 700
Yamaha RX-V765 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer
Projektor Benq W1090
Asustor AS6102T
eviljack
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sasakr 5. 12. 2021 14:47

Opravdu bych uvažoval aspoň nad 55", fakt je to i ze dvou metrů v pohodě, kor na to hraní.

Jestli plánuješ PS5, šel bych do 100 Hz. Her, co podporují víc než 60 FPS je víc a víc (plus třeba se i víc rozmůže lock na 40 FPS, což může fungovat jen na 100, resp. 120 Hz televizi). Navíc, až se Sony jednoho krásného dne rozhoupe a začne podporovat VRR (ale nevím, je rok od launche a furt nic), s 60 Hz televizí si to moc neužiješ.

Do doby, než budeš mít PS5, zvážil bych Samsung kvůli snímkové interpolaci v herním módu. PS4 je furt generace, kde toho spousta jede jen na 30 FPS, což na 55" nevypadá kdovíjak. Samsung umí dopočítávat snímky a zachovat nízkou latenci, což z nekoukatelných 30 FPS udělá něco... no dejme tomu koukatelného. Z 60 to pak udělá něco, co je dost blízko nativním 120 FPS.
"Svoboda je věc, která akorát ruší." Tdjohn
Sasakr
Junior

Odeslat příspěvekod Despos 10. 1. 2022 21:46

Tak jsem tu po delší odmlce s pár novinkama :D

PS5 budeme mít už při nastěhování, takže určitě 100Hz.
Televizi chceme maximálně 55", vetsi nam prijde opravdu moc do toho maleho prostoru.

A tak vás prosím o radu, jestli byste mi pomohli nějakou najít:), je po vánocích, tak by mohly být slevy.

Ještě dodám, že stále nevíme, jestli si máme pořídit OLED, nebo jen QLED. Viděl jsem pár videí a mám strach o vypálení. Vím že televize tam bude minimálně 5let třeba, když vydrží.
Despos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stubby 11. 1. 2022 06:37

Despos: za sebe můžu říct: necelý týden mám48oled806 - ta je 100Hz. ovládání a nastavování horší-ne zcela intuitivní. Obraz a zvuk skvělý vč. různých nastavení. Ale srovnávám se starou televizí, takže toto porovnání není moc objektivní.
Díváme se ze vzdálenosti max cca 2,5m, a velikost je akorát - sice jsme byli limitovaní poličkami, ale větší bych stejně nechtěl, dle mého střízlivého názoru je to "velká kráva".
OLEDU se nebojím, doufám, že to bude při běžném sledování TV OK.
stubby
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Despos 11. 1. 2022 11:10

Teď doopravdy řeším jen OLED nebo QLED kvůli vypalování.
Protože by se nám do obýváku hodila OLED - má lepší pozorovací úhly a nemáme ho tak osvětlěny, takže by tam obraz hezky vynikl.

Jen mám strach, že se obraz za 3 roky vypálí, když si tam zahraju 2hoďky Zaklínače/fifu večer, ráno pustíme ČT24 a odpoledne nějaký netflix...
Despos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tombas 11. 1. 2022 12:20

To co popisuješ je naprosto běžné využití TV a s tím výrobce počítá. Pokud nebudeš TV odpojovat od sítě a necháš ji ve stand-by režimu, sama si obraz vyčistí. Takže se OLED nemusíš bát. Problém by nastal, kdyby ČT24 jelo třeba 10-12h denně, nebo TV sloužila jako monitor PC, hrála se jen jedna hra pravidelně několik hodin denně po dobu několika měsíců apod.
tombas
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Despos 11. 1. 2022 12:59

V tom případě asi jít a vzít tuhle: LG OLED55C11LB

Problém je, že ji nikde nemaj :D maji jedině https://www.lgshop.cz/55-lg-oled55c12la
ta ma ale bily zada, takže jedina šance je čekat až naskladní co? Nebo jít do jiný značky?
Despos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stubby 11. 1. 2022 14:40

já taky vybíral mezi LG a Philips, nakonec to vyhrál Philips díky ambilightu a také systému android
stubby
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ondrasheq 11. 1. 2022 14:51

Moje trocha do mlýna 100Hz a 50Hz: měl jsem 100Hz televizi, tehdy se to tady na fóru hodně tlačilo. Ta se ještě v záruce vysypala a skončil jsem u 60Hz (protože měla FALD a jiné vychytávky, který mi přišly podstatnější) a rozdíl nevnímám. Pravda, bylo nutný citlivě nastavit anti-stutter a a deblur (na nejnižší hodnotu před vypnutím funkce). Nastavit, zapomenout, od té doby jsem si na 100Hz nevzpomněl.
ondrasheq
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Despos 11. 1. 2022 15:38

Je asi jasne ze si vybiram z tehle:

Philips 55OLED806

Sony Bravia XR-55A80J

LG OLED55C11/12

Pro mě osobně je to pekelná volba, někde na forum jsem četl, že LG má lepší HDMI chip než Philips, Sony má zase lepší zvuk než LG, LG je zase nejlepsi na hry, opravdu netusim. Kdyby nekdo erudovany pomohl, budu rád :)
Despos
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 11. 1. 2022 16:15

Nejsem erudovaný. Pekelná volba to byla ve chvíli, kdy LG šlo koupit za 24900, Philips za 28500 a Sony za 31500. Teď se, myslím, ty ceny trochu pohnuly.

Philips má sem tam zvláštní zvuk. Popisuje se to někde i v testech. Je tam Android TV, který je v této chvíli o něco klidnější volba než Google TV. U starší verze lze taky měnit věci na Home Screenu. Jenže může přijít aktualizace a bác. Philips má vzadu Ambilight. Obrazově je pro mě z fabriky největším kompromisem. Asi se to neřeší a spoléhá se na zapnutí Ambilightu.

LG do toho šlape pěkně. Mají magický ovladač, který je hodně zajímavý. Multimediálně je to naducaná bedna, ale má WebOS, což znamená oproti Androidu určité omezení.

Sony má bude mít rozhodně zajímavější zpracování pohybu než Philips, ovšem u A83J by to chtělo trochu poštelovat. Ne, že by pohyb byl špatný, ale na vyšších modelech ho Sony kouzlí líp a není to o panelu, ale o nastavení. Sony má Google TV, který sem tam vyprodukuje zvláštnost, nicméně je to nová forma, takže teoreticky systém pro budoucnost. Sony i Philips mají pár zvláštností v nastavení obrazu. Sony by si zasloužila poladit křivku gamma v některých režimech určitě. Philips dost uráží barvy. Sony je v základu přirozenější.

LG, jestli se nic nezměnilo, nepřehraje DTS zvuk, Sony a Philips ano.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor

Další stránka