Philips 58PUS8506 - kalibrazia obrazu

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod nicon 9. 12. 2022 20:20

Tak profil mam film, nastavoval jsem dle webu rtings a pak zkousel ruzne nastaveni. Co se tyka plynulosti tak kdyz vypnu nastaveni zretelnosti obrazu tak mi plynule jde treba ted fotbal bez artefaktu parada pak prepnu ted treba na prima max je tam cesky film a je to lehounce trhane. Kdyz si zacnu hrat s nastavenim zretelnosti obrazu a dam to na automatiku tak je obraz plynuly,ale obcas se objevi napr u fotbalu kolem hlavy fotbalisty jakoby aura,duch,ale to treba jednou za 5 minut pri zaberu zblizka, nevim jak to presne popsat. Dale jsem zkousel manualne misto automatiky tam nastavit redukci rozostreni a vibraci,ale nikdy to neni uplne dokonale. Nevim jestli to treba neni vlastnost 100hz. Pomohlo by mi kdyby tu dal nekdo s q80 svou zkusenost,pripadne jak to ma nastavene. Jinak firmware mam 1403.6. Nova aktualizace stahnout nejde,ale na webu je nova verze 1420 pro usb aktualizaci,tak nevim proc ji nepustili do ota aktualizace
nicon
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 9. 12. 2022 20:28

No, jestli máš telku stále ve 14 denní lhůtě na vrácení a víš, že ten software patří do Tvého televizoru, skoro bych zvažoval jeho instalaci. Ať víš, co telka přesně děla s novým softem. Jestli se problém zmenší/navýší atp. Nebo se objeví něco jiného.

U nastavení plynulosti obrazu často dochází ke kolizi s jinými nastaveními. Automatickou redukcí šumu/redukcí mpeg artefaktů, ostrostí. Hodně dělá různá A.I. automatika, která může chybovat... pokud je v TV aktivní. Hoď jsem link na přesný soupis nastavení, jak jsi to udělal Ty, ať to nemusíš ručně opisovat.

Nicméně pravdou je, že za části věcí může být i typ využitého panelu.

//ještě se určitě vyjádří tombas. Má dobré nápady, třebas na něco přijde.

-- 9. 12. 2022 20:36 --

nicon ještě rychlá rada... zkus nastavit bez jakýchkoliv změn původní defaultně výrobcem nastavený a nasazený profil. Tam Ti to dělá taky?
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nicon 9. 12. 2022 20:38

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsu ... d/settings

Jinak jsem cetl ze u tohoto modelu davali ADS panely pro USA a VA pro evropu. Takze co tak ctu zahranicni recenze, tak jsou casto delany na tento model s ADS panelem.

Ted zkusim obnovu celeho systemu tak uvidim,pak jeste vypnu z elektriny a uvidim.
nicon
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 9. 12. 2022 20:57

Četl jsem to, co napsal nicon o nastavení několikrát (abych to správně pochopil) a já bych postupoval tak, že bych nastavení obrazu vyresetoval do továrních hodnot.
Pak bych zvolil standardní režim zobrazení a upravil si jas, kontrast, sytost barev, gamu a teplotu barev, bez dalších zásahů do nastavení pohybu, redukce šumu, umělé inteligence apod.
Takto nastavený obraz bych otestoval na vybraných pořadech a zdrojích signálu - film, fotbal, YT video, Netflix apod. a sledoval, jak se obraz chová, zda se projevují výše popsané problémy nebo chyby.
Další úpravy pohybu, ostrosti, vibrace, zřetelnosti, redukce šumu atd. bych dělal vždy po jednom kroku - pouze jedno nastavení a znovu zkontroloval na uvedených pořadech.
Pokud jde o duchy za pohybujícím se objektem, přijde mi to jako typická vlastnost VA panelu - ghosting.

Je to zdlouhavý proces, ale pokud uděláš více úprav najednou, pak nezjistíš, která funkce má případně negativní vliv na kvalitu obrazu.

PS: Filmový mód často eliminuje vyhlazení pohybu a jeho plynulost na úkor tzv. kino zážitku.
PS2: Aktualizaci FW můžeš zkusit.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 9. 12. 2022 21:04

Psal jsem právě to, že bych se zaměřil na nastavení obrazu výrobcem, bez svého zásahu a odzkoušel ho. U Samsungu totiž platí většinou trochu jiné věci v nastavení. Alespoň já to tak mám. Sem tam člověk něco vypne, protože a nakonec u Sama zjistí, že Sam pracuje lépe s onou funkcí zapnutou.

A vždy platí (psal jsem to různě po fóru víckrát), že po mém nastavení nechávám oči přivyknout a měním dál vždy už jen po jednom a nejlépe ne o moc. A zase nechám nějaký čas oku/mozku zvyknout si. V tom se určitě shodneme.

Jestli jde onu anomálii nafotit/nahrát na video, tak bychom možná byli chytřejší.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tombas 9. 12. 2022 21:07

Ano, shodneme a vidíme to oba stejně. Hlavní je ty zásahy do nastavení dělat postupně po jednotlivých krocích a následně otestovat na různých typech obsahu.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nicon 9. 12. 2022 21:19

Tak po tovarnim nastaveni je z vyroby nastaveny inteligentni rezim vcetne zaple automatiky co se pohybu vyhlazovani tyka. Zkusim postupne udelat co jste mi psali,pripadne nahrat dany problem a ulozit nekam na uloziste behem zitrka
nicon
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 9. 12. 2022 21:23

Ano, tím bys teoreticky mohl ověřit, zda jde o věc spojenou s panelem/nastavením. Navíc Samsung se ve svém nastavení snaží o maximální čistotu u čeho to jde. Takže by tam sice mohly být potlačeny detaily, navýšena plynulost nad mez, kterou akceptuješ, ale z druhé strany by třebas nemuselo docházet k Tebou popsanému jevu, resp. by se mohl prezentovat jinak.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nicon 10. 12. 2022 09:44

Muzete vyzkouset jak na Vasich tv pujde judder test. U me ubvypnuteho se trha u zapnuteho to jde plynuleji ale s jakoby duchy. Proste tohle je ten problem pak i u tv vysilani.

https://youtu.be/ys5MqjzPTag

https://youtu.be/-Ht8EIAOrj8


No a kdyz mrknete sem i do diskuzi,tak evidentne Samsung na to uz dlouho kasle.
https://youtu.be/j8e8Cs8unCE
nicon
Junior

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 10. 12. 2022 11:45

Mám tedy "pouze" Q65A, tedy základ qled pro rok 2021, nicméně takový problém nemám, vlastně mám také. (Schválně napsáno takto, vysvětlím.)
V aplikacích jako je Netflix, HBO MAX apod. můžu mít nastavenou automatiku pohybu a obraz to (kromě šílené mýdlové opery) nijak nedegraduje. Žádné artefakty, žádné přeblikavaní při střihu scén, prostě nic. Zkoušel jsem i různé kombinace, pouze zapnutý LED clear motion, pořád v pohodě. U toho LCM dokonce ani výrazně neblikají svetle plochy. U DVB-T2 je to ale nesledovatelné. U ČT která nejspíš používá vyšší bitrate je to ještě jakž takž dobre, ovšem třeba na ČT24 je blikání vidět na pozadí světle modrého studia. Ovšem pořád je pohyb v pořádku, ale už to není jako Netflix. Nicméně když přepnu na Novu Fun je to nesledovatelné. Obraz je trhaný, při střihu scén se na zlomek vteřiny přeblikne na starou scénu a zpět (někdo to tu myslím taky popisoval), LCM nemůže být zapnutý vůbec, plná automatika nepracuje spolehlivě a je to nesledovatelné. Většinu těch pohybových funkci stejně nepoužívám, tak mi to nevadí. Mám jen "Redukci vibrací" (kdo ty české názvy vymýšlí?) nastavenou na 2, tam je to v pořádku, trhání obrazu není, mýdlo z toho taky ještě není.
Radil bych vyzkoušet různé zdroje, pokud je možnost i aplikace. U mě je řekl bych problém v kvalitě videa, TV u nás vysílají v příšerné kvalitě i rozliseni, často staré seriály. Jak to funguje u IPTV nevím (v minulosti jsem měl Skylink Live, kvalita nic moc tak je otázka co by s tím udělala telka nastavena na automatiku pohybu), totéž kabelovka záleží jak je kvalitní, zkušenost nemám.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod nicon 10. 12. 2022 13:44

A co ty 2 testy z youtube nezkouseli jste, ja bohuzel kdyz vypnu vibrace tak trhane kdyz zapnu a zkousim rozmezi 1-10 tak to zacne byt plynulejsi ale zacne se kolem obkektu tvorit mihotani, dela mi to u pohybu z leva do prava
nicon
Junior

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 10. 12. 2022 15:44

Mírné mihotání vidím pouze u toho kříže uprostřed při nastavení 3 které běžně používám (občas s tím laboruju zda 2 nebo 3, víc už je příliš), nejlepší pohyb je při automatice nebo při plných 10. Ale to je v normálním sledování příšerné, z té mýdlové opery se mi až točí hlava, někomu to může vyhovovat, mě v žádném případě. U filmu ale nikdy nic takového jako je u tohoto kříže nevidím, tohle je specifická situace, která mě normálně nijak netrápí a ani si ji nejsem vědom že bych někdy zaznamenal.
To video s 30fps a kyvadlem je horší, ani automatika to nedokáže udržet. Nicméně nemůžu říct, že bych některý z těchto jevů viděl při normálním sledování. V nastavení Vlastní, Vibrace na 2-3, LCM vypnuto, "Hluk" (to fakt překládá idiot) vypnutý (může být i Automaticky, rozdíl v zrnitosti je téměř nulový i tam kde to je žádoucí) nevidím žádné duchy, rozmazané míče nebo hráče, svatozáře nebo cokoli jiného.
Ještě mě napadá jaké používáš další nastavení, ostrost, zvýraznění kontrastu, obrazový režim? RTINGS bych úplně slepě nevěřil, přijde mi že často používají/doporučují stejné nastavení napříč cenovými třídami a typy panelů, nehledě na obsah a prostředí sledování. Pokud je to vidět i při běžném sledování, je něco někde špatně.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 10. 12. 2022 15:50

Na mé staré LG jsou oba testy v pořádku. Ten první je hezky plynulý, žádné trhání, cukání, překmity apod.
Ten druhý - kyvadlo - je taky celkem OK, ale to už TV ten pohyb úplně nestíhá, takže opět žádné trhání ani cukání, je to plynulé, jen je vidět, že hrany nejsou ostré. Mám ale taky 50Hz obrazovku.
Jinak veškeré další vysílání, kabelovka, Netflix, Prime, YT... vše plynulé a bez cukání a trhání.
Ale pozor, není to žádná mýdlová opera. Nastaveno mám střední úroveň vyhlazování pohybu (u LG se to jmenuje "smazat"). Zkoušel jsem i další nastavení, ale velký rozdíl v tom není, pohyb je pořád plynulý, jen trochu méně hladký, ale žádné cuknutí obrazu, jako je na tom třetím videu.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod nicon 10. 12. 2022 16:14

Zde jsem nahral co mi to dela pri bypnutem vylepseni pohybu a se zapnutym. Cokoliv mezi je +- zo same. Z toho mobilo to neni tak patrne,ale je to tam videt.
https://www.uschovna.cz/zasilka/FMEY8U28M9VU7UYI-HU5/
nicon
Junior

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 10. 12. 2022 16:41

Tak videa jsem viděl a mohu svědomitě říct, že takto masivně mi to určitě nedělá, a to mám podstatně nižší model. Ulítává mi jen trochu ten prostřední kříž, lehce se deformuje při šikmém sklonu jak se otáčí. Ale ten lítající obdélník je při zapnuté automatice téměř v pohodě. Moje televize nemá lokální stmívání, nevím zda by to na to mohlo mít vliv, kdyby se třeba nestíhali přepínat zóny nebo by musel procesor přepočítávát a nestíhal? Je v nativní aplikaci Tizen nebo nějaká krabička? Víc mě k tomu nenapadá, přemýšlím jen tak, jak bych postupoval já.
Albert.Bert
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků