TV Android 65" / 75" 1000 až 1500€

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod smileboy 24. 5. 2022 09:48

V celku som uz napisal co bolo treba. Ked sa kupuje TV a clovek sa rozhoduje, treba porovnavat technologie ktore su dostupne, a preto sa da vsetko s OLED porovnavat. Viem ako ktora technologia funguje. Micro LED nieje este dostupna a asi nejaky ten rok urcite nebude. Aj ked v Mini LED nesvietia samotne pixely, ver ze sa porovnavat da. OLED nieje ani zdaleka dokonala technologia. No, nikoho neodradujem od jeho kupy. Len je treba si zvazit vsetky pre a proti kazdej technologie. Napriklad ten spominany hokej nebude nikdy na OLED vyzerat tak pekne ako na napriklad Mini LED. Pre OLED je taka velka biela plocha a na taky dlhy cas skor utrpenie.

Ale napriklad v telefone nedam na OLED dopustit, tam je vyvoj ovela dalej nez v TV.
smileboy
Junior

Odeslat příspěvekod michalko58 24. 5. 2022 11:45

smileboy píše:Pisal som ze sa neodporuca ak je primarne urceny na chod TV vysielania. OLED sa neodporuca mat pusteni na jeden zatah myslim viac ako 6 hodin? Teraz je celkom zaujimavy prispevok vo vlakne Philips 2021, jedne majtel OLED tam dal fotky ako ma vypaleny OLED po najazdenych 9100 hodin. OLED ma pekny obraz, ale nieje urceny pre kazdeho, treba vediet ako sa on starat, nieje "bezudrzbovy" ako LCD. A ma bohuzial silne neduhy v HDR a jase, v zliatej ciernej kde nema vela detailov, a biela je skor do zlta.

Mini LED sa naopak dost porovnava s OLED, ako tak sa rozsirili Mini LED v druhej polovici minuleho roka a pokracuje to tento rok. Vela porovani na youtube je prave so Samsungom QN95A (ma vraj okolo 500 stmievatelnych zon), uz ma aj nastupcu QN95B. Porovnani s OLED je dost a kazy kupujuci si moze videa najst a pozriet, urcite to pomoze v rozhodovani. Minimalne ak je filmovy fanusik a format Dolby Vision ci HDR tvori vacsinu zobrazovaneho materialu OLED nieje to prave.
Samozrejme Mini LED vyraba aj Philips modely PML9506 a PML9636 (maju 1096 zon), TCL C835 a C935 (vraj okolo 1900 zon), svoje modely ma aj LG ale vsetky su IPS, a v tychto dnoch vychadza aj Sony X95K s mini LED a porovnania pribudaju. Ak niekto uvazuje nad tym najlepsim, neda sa Mini LED ignorovat.

Kazdopadne treba vidiet a porovnat technologie nazivo, poskusat co ktora ako dokaze je idealne. Garantujem ale ze aj v presvetlenej predajni uvidi rozdiel v podani bielej kazdy, pretoze vidiet ziarit cca 1500 nitov a 600 je obrovsky rozdiel.


Tu trochu taras, pretoze OLED je urcene na kazdodenne pouzitie ako aj hociktora ina TV. Algoritmy sa staraju o stmavenie loga, pripadne posuvanie celeho obrazu o par pixelov (kazdy vyrobca si to riesi po svojom).

Majitel v Philips vlakne sam priznal, ze TV vobec nesetril. 9100 hod nie je na OLED nejak vela (este pred par rokmi sa udavala zivotnost oled panelov na 30 tisic hodin). Kludne sa mohlo stat, ze mal jednoducho smolu na vadny kus, co sa moze stat pri lubovolnej technologii.

Nikdy nedosiahnes nejake zazraky, pokial ti nesvieti kazdy bod zvlast. Ibaze by si mal tolko zon, kolko bodov. Vysoky jas moze byt fajn, ale len cez den, kedy asi vacsina ludi TV nesleduje. Po tme je to zas az rusive a treba ho stlmit. Napriklad ja mam OLED a bez zapnuteho Ambilightu po tme mi ide vypalit oci a to nemusi byt ani HDR obsah.

Kazdemu samozrejme vyhovuje nieco ine a ma ine potreby, ale vseobecne plati, ze najlepsi obraz v sucasnosti poskytuje OLED. Vacsina internetovych porovnani je o tom, kto si dane porovnanie objednal a zaplatil, tak ten aj vysiel ako vitaz. ;-)
michalko58
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smileboy 24. 5. 2022 12:10

Tvrdit ze je OLED to najlepsi ked si nevidel ine technologie je blbost. Bohuzial je vela ludi ktory maju klapky na ociach a OLED je pre nich vrchol, pritom nevidia a nepripustaju ze su v niecom aj horsie, ze maju obmedzenia a realne odo dna kedy sa strci do zasuvky tak kazdy jeden organicky pixel degraduje teda starne.

Ak si niekto pozrie na youtube video kde su vela seba 2 TV roznych technologi a prehravaju totozny obsah, dokaze si asi kazdy sam zhodnotit ktora technologia je pre neho vhodnejsia, krajsia. Takisto merania na rtings su proste holy fakt! Ak ti pride jas OLEDU ako na skoro zakladnych LCD vela a vypaluje ti oci, tak ti OLED naozaj staci.
smileboy
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 24. 5. 2022 12:22

Já bych chtěl vážně vidět nezávislý test OLED vs. LED (mini, Q...) v přímém srovnání, ale ne nových kusů, ale třeba po třech nebo pěti letech provozu. Teď mi vůbec nejde o vyzdvihnutí jedné nebo druhé technologie, ale právě o to, jak se projeví stárnutí panelu na jeho obrazové kvalitě a podání barev (protože u OLED nestárnou všechny barvy stejně rychle) třeba po 10000 hodinách provozu. Stejně by mě zajímalo, jestli dojde k poklesu celkového jasu a o kolik.
Pokud máte někdo odkaz na takový test, prosím o link. Děkuji.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smileboy 24. 5. 2022 12:59

Viem len ze rtings robil test na OLED

Kód: Vybrat vše
https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test


Ci ale existuje taky test aj na LCD neviem, tam mozu odist diody, stava sa aj to ale asi minimalne. Takyto test by bol urcite zaujimavy. no myslim ze degradacia sa prejavi hlavne, alebo len na OLED, kedze tie pixely starnu rozdielne, kazda farba ma iny material. Je vela faktorov ktore to ovplyvnia.
smileboy
Junior

Odeslat příspěvekod tombas 24. 5. 2022 13:07

Něco málo je k tomu třeba tady:
https://www.reviewed.com/televisions/fe ... -a-tv-last
a zdá se, že degradace obrazu vlivem stárnutí nebude zásadní problém u žádné technologie, i když pokles jasu bude rychlejší u LED než OLED.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod michalko58 24. 5. 2022 14:11

smileboy píše:Tvrdit ze je OLED to najlepsi ked si nevidel ine technologie je blbost. Bohuzial je vela ludi ktory maju klapky na ociach a OLED je pre nich vrchol, pritom nevidia a nepripustaju ze su v niecom aj horsie, ze maju obmedzenia a realne odo dna kedy sa strci do zasuvky tak kazdy jeden organicky pixel degraduje teda starne.

Ak si niekto pozrie na youtube video kde su vela seba 2 TV roznych technologi a prehravaju totozny obsah, dokaze si asi kazdy sam zhodnotit ktora technologia je pre neho vhodnejsia, krajsia. Takisto merania na rtings su proste holy fakt! Ak ti pride jas OLEDU ako na skoro zakladnych LCD vela a vypaluje ti oci, tak ti OLED naozaj staci.


Tvrdit, ze OLED je momentalne to naj co mozes kupit, je proste fakt. Ziadna ina dnesna technologia neovlada podsvietenie na urovni pixelov.
Ja netvrdim ze OLED je uplne naj vo vsetkych parametroch a som si plne vedomy, ze starne. Doba starnutia (udavanych 30 tisic hodin) je vsak tak dlha, ze kym nastane, kupis si uz davno inu TV.

Porovnavacie videa na YT su o tom kto si ich objedna, ako som pisal uz vyssie, a velmi zaezi na com ich pozeras, pretoze realny obraz vidis iba nazivo.

A ano, jas oledu mi vecer a vnoci bohato staci. A predstav si ze aj cez den je to uplne v pohode a to nemusim mat nastaveny ani rezim Den. Ale tak budu aj anorganicke led cize problem starnutia sa vyriesi a vsetcia budu spokojni. ;-)
michalko58
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smileboy 24. 5. 2022 14:27

Ja ako filmovy fanusik som zase za Mini LED, v tomto ohlade ma pre mna viac k dokonalosti ako OLED. Ale to je fajn, kazdemu sa k dokonalosti pre jeho preferencie priblizuje k dokonalosti nieco ine a v tom je pekna ta rozmanitost. Niekto ma radsej LED, iny OLED, niekto zase projektor klasicky ci laserovy...je toho dost a to je fajn =)

Ono tie videa na youtube ti povedia o TV dost kedze tie 2 TV v tom videu pozeras na rovnakom zdroji, je jasne vidiet ktory ma v com ako tak navrch.

Nuz a ked za par rokov pride Micro LED ci nieco ine uvidime ake to realne bude. Ktovie ekam dospeju aj terajsie technologie za takych 5 rokov =D
smileboy
Junior

Odeslat příspěvekod Michael10 24. 5. 2022 23:33

Neviem či pán ma už vybratú TV ale pokiaľ nemá niejak velku pozorovaciu vzdialenosť a nieje zvyknutý na 75" uhlopriečku priklonil by som sa k Philips 706. Dá sa niekedy zohnať aj pod 1200€. Sám s ňou mám dlhodobú skúsenosť a zvolil som ju po vyskúšani 6tich TV v podobnej cenovej hladine. A vyskúšanie myslím že som každú z nich mal doma minimálne 2 týždne a nie že som sa na ne bol pozrieť v predajni alebo u kamaráta.

Ono pokiaľ niekomu nevyhovujú živšie farby OLEDu všetko sa dá doladiť ale s nerovnomerným podsvieteným alebo bloomingom LED panelu neurobíš nič. Nevravím že LED panely sú zlé ale OLED je ďalej.

Raz som tu na fóre čítal jednu vetu. "Kdo raz mal doma OLED už ju nedal z domu". I keď neviem kdo to písal ale platí to na 100%.
Michael10
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků