Hláška o spotřebě elektřiny u režimů obrazu

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 26. 9. 2022 19:17

Ahoj, chci se zeptat jako lajk a neznalec. Mám QLED Samsung a při přepínání mezi režimy obrazu (takové to Dynamický, Standard, Přirozený, Film a Filmmaker) se mi vždy objevuje varování, že přepnutím se může zvýšit spotřeba elektřiny, Temelín nebude stíhat a způsobím blackout celé Evropy (dělám si z toho už srandu, protože tahle hláška je prostě otravná). Nicméně když chci přepnout na režim Standard NIKDY se mi tahle hláška neobjevuje a já mohu volně bez zábran a bez potvrzování přepnout. Čím to je? Je to dané tím, že je Standard opravdu tak "úsporný" že má (možná téměř) vždy nižší spotřebu než jiné režimy nebo je to dáno jenom tím, že Samsung tenhle režim upřednostňuje? Po vybalení je totiž přednastaven jako defaultní a sám Samsung ho někde i prezentuje jako univerzální režim.

Když jsem zkoumal přednastavené hodnoty jasu a všech těch eko blbostí nenašel jsem nic co by jinde nebylo také zapnuto nebo naopak vypnuto. Navíc ikdyž nastavím stejné hodnoty na Film, pořád se mě to bude ptát jestli chci vycucnout tolik elektřiny, zatímco u stejného nastavení (a třeba i všechno na max) se mě Standard prostě nezeptá a nezeptá. Tak mě zajímá, jestli to má Samsung nějak optimalizované nebo jestli to je jenom marketing. Teda pokud se v tom zde někdo vyzná. :D
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod michalko58 26. 9. 2022 19:52

Philips to ma rovnako tak, ale myslim ze v Androide je niekde v menu moznost tieto spravy vypnut.
michalko58
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod eviljack 26. 9. 2022 20:00

Hádám, že to tak maj, jelikož jim při měření ve fabrice vyšlo, že přednastavený režim Film žere o 0.0001 víc, než Standard, tak aby je nemohl nikdo žalovat, že mu to neřekli a on neměl na chleba. Když si Standard upravíš sám, tak je to Tvoje vina a oni jsou z obliga :)
Cambridge Audio CXA61 + PC / HifiBerry DAC2 Pro + Heco Aurora 700
Onkyo TX-NR6100 + Heco Metas 500 set + Heco Krypton Subwoofer
Projektor Benq W1090
Asustor Nimbustor 4 - AS5304T
eviljack
Pokročilý

Odeslat příspěvekod leroj 27. 9. 2022 07:39

to vypadá, že se inženýři u Samsungu zbláznili - pokud ta hláška nejde vypnout,tak šup s TV do krabice a vrátit, ať si to výrobce strčí třeba do... (např. skladu)
tohle bych prostě nesnes :(
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 27. 9. 2022 09:47

Mě je celkem jedno jestli se to zobrazuje nebo ne, tyhle nářky jsou spíš jenom hejty. Šlo mě spíš o to, proč u režimu Standard se to neobjevuje. Obecně ty režimy nějak pracují a to není jenom záležitost Samsungu. Třeba Filmmaker sice vypne dopočty snímků, ale upravuje zase jiné věci apod.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod detto 27. 9. 2022 12:03

tento problém sa riešil u TV Sony a Androidu pár mesiacov dozadu, po každom zvýšení úrovne podsvietenia začala vyskakovať hláška o spotrebe energie, ktorú bolo treba odkliknúť.
Začali byť plné fóra o hyperdementnej implementácie tejto regule EÚ (väčšinou boli náreky doplnené o komentár, že ide o poslednú kúpenú TV od Sony, čomu sa nedivím), tak Sony prišlo s aktualizáciou, na ktorú sa síce muselo pár mesiacov čakať, ale budme radi, že to prišlo. A snáď to príde aj od ostatných.
detto
Junior

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 28. 9. 2022 06:28

Rozumím, ale u Samsungu nejde o zvýšení podsvícení nýbrž o permanentní upozornění vždy když přepnete na jiný režim. A co mě na tom zarazilo je to, že u módu Standard tahle hláška prostě nikdy nevyskakuje. Ikdyž dám u Standardu jas, kontrast a stíny na maximum, hláška se prostě neobjeví. Proto mě zajímalo proč, ale nejspíš to ví jen Samsung. Asi to žádný reálný důvod nemá.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod michalko58 28. 9. 2022 06:55

Ono to bude preto, ze rezim Standard splna energeticku triedu uvedenu na stitku, ktory mas prilozeny k TV. Akakolvek zmena nastaveni tuto spotrebu zmeni a ty ako neinformovany spotrebitel by si sa mohol stazovat vsemocnej a vseveducej Europskej Komisii. Takto sa vyrobca chrani, ze si bol informovany. Nic viac za tym nehladaj.
michalko58
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 3. 10. 2022 18:48

Díky všem za vysvětlení, objasnění nebo názor.

Nicméně všiml jsem si jedné anomálie a nějak nevím co si o ní myslet. Jasně, výrobce se chrání, výrobce mi říká a upozorňuje mě. Jenže jak to, že u samotného nastavování kontrastu je v podtitulku drobným písmem uvedeno upozornění, že změna této hodnoty může zvýšit spotřebu energie, zatímco u nastavení "Zvýraznění kontrastu" toto upozornění vůbec není? Je to tím že funkce "zvýraznění kontrastu" nemá vliv na spotřebu energie, nebo je to tím že toto nastavení nějak "nepodléhá" podmínce upozornit na to uživatele?

Já nechci být hnidopich a hledat blbosti, nakonec si ten obraz stejně jako všichni nastavím tak jak chci a Samsung mi může se svými upozorněními políbit zadnici. Ale při dnešních cenách energií jsou tyhle úvahy přinejmenším zajímavé. Ve výsledku pak třeba dám přednost zaplému zvýranění kontrastu před navyšováním kontrastu nebo jasu (hodně prosvětlená místnost). Ikdyž člověk tomu nebude přikládat tak moc velký význam, vyplatí se vyznat se v tom a s některými nastaveními to alespoň nepřehánět. Protože teď třeba to zvýraznění kontrastu mě fakt zajímá, jak to funguje.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 3. 10. 2022 19:22

Není problém si to orientačně změřit přes nějakou chytrou zásuvku. Doporučuji si v duchu Tvých slov, především nastavit obraz tak, jak Ti vyhovuje. Samsung má dobře udělané světelné čidlo, kde se dá nastavit rozmezí pro jeho zásah. Tím omezíš případný negativní nárůst svítivosti nad únosnou mez, ať už z hlediska okobolu anebo spotřeby.


Jednou z nich je funkce zvýraznění kontrastu, jež v reálném čase analyzuje jednotlivé části záběru a dynamicky přizpůsobuje kontrast tak, aby vám nabídla realistický zážitek.


Žádný Samsung teď v okolí nemám, abych Ti to prověřil. Nicméně se rozhodně nejvíce koukej na hodnotu podsvícení, která u HDR jede na 100 procent. Tam pak dochází k výraznému nárůstu spotřeby oproti běžnému SDR. Když popíšu model konkurence, tak tam můžeš fungovat na HDR u 300 W momentální spotřeby, ale taky si to dokážeš nastavit (zvláště pak u SDR) na momentální spotřebu nižší než 70 W. Dobré je taky hlídat, co TV dělá v době pohotovostního režimu. Zapnutí některých funkcí mohou spotřebu vytáhnout nahoru. Člověk si řekne, telka nejede, spotřebu v pohotovostním má mizivou. Ale ejhle. Změříš to a zjistíš, že opak je pravdou. Ano, u Samsungu toho asi zase tak moc neovlivníš ve StandBy, jako třebas u Androidu, ale...
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod leroj 4. 10. 2022 09:33

tak jsem vyzkoušel kontrast a jeho vliv na spotřebu (na static. obrázku)

kontrast 10 - spotřeba 65w
kontrast 50 - spotřeba 76w
kontrast 100 - spotřeba 99w
rozdíly velké a vyplývá z toho, že Samsung si z tebe dělá pr**el, když nastavení kontrastu ignoruje :)

měřeno na OLED Panasonic 55
ve stand-by bere 12w (řešením by byla dálková zásuvka nebo holt nohy)
odhadnutá (částečně změřená) spotřeba za měsíc 20 kW při 8hod. denního provozu TV

samozřejmě je to jen pro zajímavost, záleží na spoustě faktorů (směrodatné je to jen pro mě)
ještě doplním, že na TV nemám moc jasný ani kontrastní obraz (tmavší místnost a navíc to nemám rád)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 4. 10. 2022 10:53

Jenže on nemyslí kontrast, ale předpokládám sekundární funkci, která na něj navazuje.
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 4. 10. 2022 14:45

leroj díky. Sice jsi měřil na OLED a já mám QLED, ale i tak díky. U OLEDu si myslím že to je trochu složitější, protože záleží co na obraze je a podle toho svítí pixely nebo ne.
Nicméně jak píše kolega pod tebou, jde o Zvýraznění kontrastu, někde se to jmenuje myslím Dynamický kontrast nebo taky Navýšení kontrastu. U samotného nastavení kontrastu mě Samsung poctivě varuje, že zvýšením způsobuju oteplování planety a zabitím lední medvědy. Ovšem U mno definované funkce se žádná hláška neobjevuje, což nechápu. Ale je vážně možné, že tohle navýšení je děláno jinak než "běžný" kontrast? Třeba pro sledování za světla přes den v místnosti s okny na jih je to navýšení celkem účinné. Budu si muset taky pořídit nějakou měřící zásuvku. Když už nic jiného, pokud si člověk koupi novou TV může si odhadnout spotřebu za rok a podle toho si případně upravit zálohy. �
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 4. 10. 2022 15:31

nj já to nepochopil, protože tuto funkci (u Panas se to jmenuje dynamický kontrast) nepoužívám
na obsahu obrazu záleží opravdu hodně, nejlevnější je sledování hororů :)

nové měření, které ukazuje, že i dk navyšuje spotřebu, ale jen mírně - takže lední medvědi nejsou ohroženi

dyn. kont. Off On: 88 92, 71 75, 138 154 (vše je pouze orientační)
to poslední je světlý animák, který silně protáčí hodiny

měřící zásuvku si pořiď, je s ní spousta zábavy (ale zjistil jsem i pár zajímavých věcí)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 4. 10. 2022 19:27

Teď jenom jestli to má OLED stejně jako QLED. :hm
Pokud je to navýšení spotřeby jen takto "mírné" (uvozovky kvůli aktuálním ceníkům), je nějakých 5% akceptovatelných pro lepší obraz ve výrazných světelných podmínkách. (Jestli se dokopu koupit ten měřák, doplním informace.)
Tak mě napadá, že pořád je spoustu lidí co chce co největší TV a koukají v Dynamickém módu (ten prý bývá nejžravější) a potom se diví, že jim ta 85" TV žere víc než jejich stará 32". Vím že všichni potřebujeme kinosál s desetimetrovou úhlopříčkou v místnosti 3x3 metry, ale klidně se pochlubte s vaší spotřebou. :mrgreen:
Albert.Bert
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků