Hláška o spotřebě elektřiny u režimů obrazu

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 5. 10. 2022 18:23

Tak jsem krátce a rychle poprvé přeměřil a mám pár poznatků.
Dynamický mód nežere zase o tolik více, větší problém je fakt hnusný obraz. Ale komu se to líbí (a je jich celkem dost), směle do toho.
Všemi všude doporučovaný mód Film žere celkem dost. Na to že není nikterak výrazný, mě vážně překvapil vysokou spotřebou. Navíc u něj se nejspíš i nejvíce promítá do spotřeby zda je na obrazovce záběr na ostré slunce, nebo temné kopky. Upozorňuju, že mám QLED, u OLED by mě to nepřekvapilo. V jiných režimech (kromě Filmmakeru) není rozdíl v zobrazené scéně nijak viditelný na spotřebě, nebo určitě ne zásadně.
Hned v závěsu za Dynamickým módem je Filmmaker, v HDR nastavuje maximální jas i kontrast, má taky vyšší spotřebu u "jasných" scén, ale tolik to nebije do očí, protože má celkově i vyšší spotřebu než Film.
Nastavení Dynamického kontrastu nemá žádný viditelný (nebo spíše podstatný) vliv na spotřebu. Ani nastavení jasu není nijak extra zásadní. Samozřejmě je tam rozdíl, ale mezi hodnotami 50% a 100% není rozdíl větší než 10%. Čekal jsem víc.
Co má opravdu zásadní vliv, a opravdu zásadní vliv, tedy je stěžejní, skutečně určující spotřebu.....jsou všechny ty různé eko režimy a automatické úpravy jasu podle osvětlení. Ty rozdíly jsou vážně neskutečné, větší než je i samotný rozdíl v obrazu. On snad výrobce (v mém případě Samsung) úmyslně nějak uměle navyšuje spotřebu ("to máš za to že nejsi EKO a BIO, hezky si to zaplatíš") nebo fakt nevím.
Abych byl konkrétní (ikdyž je Vám to k ničemu, ale aspoň pro představu): měřeno vždy se zapnutým eko režimem, vím že někdy zhoršuje obraz, ale bez něj mě občas boleli oči, navíc mi vyhovuje když večer ve tmě obraz tolik nezáří a já se nemusím o nic starat. Dynamický mód 38 až 40W, Film 27-31, občas i 34W, Filmmaker 29-39W, Standard 24-28W. No a protože jsem vyzkoušel ten eko režim vypnout, naměřil jsem tyto hodnoty: Film 98W!!! (3xvíc než s aktivním eko), mód Standard kolem 80W. Více jsem nestihnul. Že mě Samsung informuje u kdejaké změny mi tak moc nedává smysl, skutečný význam to má asi jen u těch eko blbostí, které jak se zdá vážně fungují. A zrovna těm jsem věřil nejméně.
Obraz si samozřejmě nastavíte jaký se Vám líbí, ale minimálně díky takovému srovnání si rozmyslíte, jestli necháte hrát TV jako kulisu. Často to hraje v dětských pokojích, tam navíc bývá šílený obraz, kvůli barevným animákům.
Naposledy upravil Albert.Bert dne 6. 10. 2022 06:57, celkově upraveno 1
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod vodnik33 6. 10. 2022 05:47

Prosím tě, mohl bys doplnit, co máš vlastně za televizi?
vodnik33
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 6. 10. 2022 06:53

Samsung QLED, základní Q65A, 43". Nevím jak to mají jiné řady nebo jiní výrobci, určitě hraje roli že se umí fakt hodně rozzářit, ty eko nastavení ji drží na uzdě, proto má nejspíš takový rozdíl pokud je člověk používá vs. nepoužívá. Ale popravdě nevěřil jsem že to bude až takový rozdíl.
Albert.Bert
Junior

Odeslat příspěvekod leroj 6. 10. 2022 08:31

Eco nepoužívám, ale změřil jsem a rozdíly u OLEDu jsou minimální
— 75.5/86 73/82 80/90

myslím ale, že nastavovat obraz podle spotřeby je blbost.
pokud chci šetřit, tak TV vypnu když se nekoukám a ušetřím víc :)
leroj
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Albert.Bert 6. 10. 2022 09:15

Tak určitě, obraz si nastaví každý jaký se mu líbí, několikrát jsem to tady zmiňoval. Ale když člověk ví kolik to žere, spíš to nenechá zbytečně hrát jako kulisu. A jak jsem četl v různých filmových skupinách na Facebooku, je nepochopitelně hodně oblíbený Dynamický režim, tak to možná někdo přepne na něco jiného, což doporučuju, ani ne kvůli spotřebě jako spíš kvůli očím a příšerné kvalitě.
Jinak u OLEDu je otázka co a jakým způsobem eko nastavení omezuje. Myslím že celkově by měli výrobci podávat více informací v tomhle ohledu. Třeba jsem ani nikde nenašel defaultni tabulku se spotřebami v různých režimech. A pokud mě výrobce informuje u každého přepnutí obrazu o počtu zabitých ledních medvědů,rozhodně bych čekal že mi dá i tyhle základní informace.
Albert.Bert
Junior

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků