Sony 55A83J-klasický OLED na slunci, OLED a světlá místnost

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod MgX 5. 1. 2023 17:14

Vážení přátelé,

vzhledem k tomu, že se neustále přetřásá problém ohledně OLEDu ve světlé místnosti, že na něm není nic vidět, dovolil jsem si udělat malou ukázku. Upozorňuji, že nebylo moc času. Využil jsem přímého dopadu zimního nízkého slunce při otevřených žaluziích v okně, kdy přímé slunce dopadá na část polomatného panelu mnou využívaného Sony OLED 55A83J. Pro ještě vyšší zhoršení situace jsem schválně nečistil panel... je vidět zaprášení. Dvoukřídlé okno zhruba velikosti 1,4x1,4m je od televizoru asi dva metry, jak plyne ze snímků... umístěno po levé straně při čelním pohledu. Do místnosti navíc míří ještě velké balkonové dveře a další okno menší velikosti... zhruba 1,4x0,5m. Obojí je ale od televizoru již vzdáleno asi 4,5m. Uvádím to pro úplnost, aby bylo jasné, že místnost nemá pouze jedno okno, ale světlo do ní vniká dalším oknem a balkónovými dveřmi.

Fotky nejsou nikterak upraveny, jsou pouze ořezány na nejzajímavější část a zmenšeny. Focení jsem provedl mobilním telefonem a důrazně upozorňuji, že neupravený výsledek je na fotce horší než při přímém sledování v reálu.

OLED Sony je při focení nastaven na profil PERSONÁLNÍ s 15 procenty jasu, 90 procenty kontrastu, s gamou poníženou na mínus dva, úroveň černé 50 procent, nastavení černé vypnuto, pokročilé zvýraznění kontrastu vypnuto, špičková intenzita nízká. Byl focen starý film (Ohněm a mečem) z IPTV s průměrnou kvalitou, v SDR. Světelné čidlo a automatika jsou zcela deaktivovány.

Pro mé oči je světlost mnou využívaného OLEDu ve světlem prozářené místnosti, a to ještě ve chvíli, kdy slunce na panel přímo svítí, plně akceptovatelná. Rozhodně to není neustále omílaná masírka ohledně katastrofy, která nastane, když máte světlejší místnost. Mohu si navíc výrazně navýšit jas, mohu si přidat zvýraznění kontrastu a posílit gama. Lze toho provést ještě víc. Nicméně mně přijde naprosto nesmyslné řešit nějaké zásadní sledování filmu při slunce zalité místnosti a zároveň neochotě zatáhnout žaluzie, či závěsy. Rozhodně není vhodné přehlušovat sluneční svit zářivostí panelu. Proč? Aby si mé oči více užily, nebo aby byla citelnější spotřeba?

Svůj názor si, samozřejmě, můžete udělat, jak potřebujete. Příspěvek vznikl hlavně, jakožto ukázka pro lidi, kteří zvažují zakoupení běžného, současně dostupného OLEDu. Ne novinky s posíleným jasem.

Závěr... ne, opravdu to není katastrofa a tragédie jak se často píše. A ano, OLED s lesklým panelem podá trochu jiný výsledek, nicméně i tak by byl akceptovatelný. Ve stejném prostoru jsem jich měl několik.

Sony OLED a světlo 1.jpg

Sony OLEDD a světlo 2.jpg

Sony OLED a slunce 3.jpg
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 5. 1. 2023 17:34

Díky za příspěvek.
Tak ty příspěvky o nepoužitelnosti na slunci píšou lidi co OLED doma nemají-klasika. A podle odlesku na prodejně toho moc poznat nejde...
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod messy 5. 1. 2023 18:52

Mne OLED pride dost zly, ked do miestnosti svieti slnko. Ten panel je velmi leskly (aspon moj LG B9) a vidiet v nom naozaj vsetko.
Ale za ten obraz to urcite stoji, zastriet si. ;-)
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martas38 5. 1. 2023 19:06

Taky mám LG B9 a rozhodně mně to na slunci jako nějaká katastrofa nepříjde. On mě přijde lesklý, jen když je TV vypnutá. Jo plazma, to byla jiná, ta byla fakt jak zrcadlo.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod majkom 5. 1. 2023 19:57

No, ale asi by malo zazniet ze priame slnecne ziarenie oledu moc nepomaha, aspon z toho co som nasiel na inych forach, priame slnecne ziarenie postupne degraduje organicke diody.. teoriu za tym ale nepoznam
majkom
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod martas38 5. 1. 2023 20:34

Dá se čekat, že ti dřív OLED zdegeneruje morálně, než slunečním světlem. Třeba příchodem micro LED technologie za normální cenu a v kvalitě lepší jak současné OLED, či něčeho úplně jiného.
Eversolo DMP-A6->Chord Qutest->Cayin HA-1A->Forza Noir Hybrid HPC->Meze Empyrean
Lotoo Paw 6000->Dunu Blanche->Campfire Solaris 2020
LG OLED65B9/Vero 4K+->Pioneer SX-S30DAB->Polk S55E, sub Polk HTS12
martas38
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tombas 5. 1. 2023 20:39

Já nechci hrotit debatu, jen můj názor je, že podle těch fotek to není žádná hitparáda (ale to by nebyla ani na LCD). Jako kulisa to je akceptovatelné, kvalitní film bych si určitě neužil.
Takže vytvoření vhodných sledovacích podmínek bude mnohem důležitější, než vlastní technologie obrazovky.
Konec konců to platí i pro kvalitní ozvučení, akustika je strašně důležitá, ale moc se neřeší.
tombas
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jardadts 5. 1. 2023 21:05

Tyhle příspěvky na téma co je lepší pro denní sledování jsou úplně mimo. Vetřelec a podobné tmavé filmy se nedají během dne sledovat ani na LCD ani na OLEDu. Naopak Tour de France v červenci sleduju na Oledu naprosto v klidu.
Ano OLED je větší zracadlo a díky dokonalé černé jsou větší odlesky ,ale na LCD to bylo podobný. Lze řešit zastíněním nebo ještě lépe zatemněním.
TV Philips 65OLED856 , Sony UBP - X800 , Yamaha RX-A 2070 , Apple TV 4K,Focal Aria 948
jardadts
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod majkom 5. 1. 2023 21:41

Jak ktery oled je zrcadlo, prave spominana a83j rozhodne zadne zrcadlo neni
majkom
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 7. 1. 2023 09:12

Příspěvek jsem nedal pro vznik nějaké plamenné diskuze. Ale proto, že, jak je v některých příspěvcích naznačeno, se bohužel ke zobrazení často na fóru vyjadřují i lidé, kteří s OLEDem mají minimální, či nulové zkušenosti.

Dále pak... člověk chce svoji starou vypálenou CRT TV/LCD s IPS/TN panelem vyměnit a přemýšlí o OLEDu. A hned se začne rozebírat, jaká je to při denním sledování katastrofa. Ne, není. Je to prostě obdobné, jako všude jinde. Samozřejmě, že vyšší svítivost dokáže více vytáhnout detaily, nicméně si opravdu nemyslím, že by bylo pro zrakovou pohodu ideální, chtít přesvítit sluneční svit světelným výkonem televizoru. A pozor, denní sledování je ještě trochu něco jiného, než je zachyceno na fotkách. Tam jde slunce přímo na panel, což je daleko dramatičtější.

Je to normálně použitelné. Kdo si samozřejmě nezatáhne žaluzie/nezatemní místnost, dostane méně detailů a méně radosti. U LCD je to podobné. Může sice zářit víc, ale stejně se část detailů ztratí. Hodně také záleží ne na technologii panelu, ale na antireflexní vrstvě. Ta dokáže pomoci, ale z určitého úhlu také ublíží. Je to silně individuální. Pro každé oko a každou situaci trochu jinak.

Kdo si chce vychutnat obraz, tak si prostě a jednoduše zatáhne.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod messy 7. 1. 2023 19:19

Niektore LCD maju vyhodu matneho povrchu. Matny OLED som este nevidel (tym netvrdim, ze nie su). Ale pri velkom mnozstve svetla nie je ani jedno ziadna vyhra. Hlavne kvoli odrazom a odleskom. Zalezi aj, ako je na to clovek citlivy. Mne osobne to velmi vadi, ale zvykol som si. Ten rozdiel v obraze za to naozaj stoji. A to mam uplny lowend.
Každé ráno, když vstanu, prohlédnu si seznam 50 nejbohatších lidí na světě. Když na něm nejsem, jdu do práce.
messy
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 7. 1. 2023 19:27

Jasně. Odlesky mohou mít různou podobu. Některé jako máznuté, mohou být rušivější než ty ostré. Stejně tak matný povrch ne vždy bude výhra.

A přesně... záleží jak moc je člověk citlivý a na co konkrétně je citlivý.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 7. 1. 2023 19:40

Trol.

Podle historického vývoje za 6-7 led vyrobí oled co bude zobrazovat černou i v realitě. U LCD jednou za 10 let použijí u TV tu technologii rozptylu světla do neviditelných vlnových délek, tak u oled to třeba bude stejně.4

Ale chápu, že akceptovat fakt, že existují displaye, co světlo nerozmažou a ne (viditelně) neodrazí je prostě moc složité pro mgx a další.

Matná LCD TV je na trhu jedna, takže zas jde vidět jak se v tom komentující vyzná.

osatně nedávno jsem tu dával černošku v noci ve dne :D tzn. reálná černá na lcd vs oled no, ale vím o tom p*ču
Obrázek

z fotky to teda nevypadá, ale je to na slunci, i když ne extrémním

Ten fialovej efekt je právě tím, že je to ojebané a nepodaří se tomu odraz dostat do ultra fialové, proto je to viditelná fialová ...

-- 7. 1. 2023 20:10 --

škoda, že provnávaj oled s oledem https://www.rtings.com/assets/pages/JiO ... medium.jpg
evlo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jito 7. 1. 2023 20:44

To myslíš tenhle tvůj uplakaný příspěvek?
evlo píše:tak v dnesnim dile mame super scenu cernosky v noci
samo dost limit fotaku, ale schvalne zkusim to stejny v noci a dost by me zajimalo co tam na oledu bude ve dne :D
Obrázek

schvalne jsem tam nechal UI at jde videt cas
jito
HD SATan
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 7. 1. 2023 23:26

Tak vidis, ze to neodrazi a pritom je tam videt odraz takovy ty veci na okne na skrini, nebo ne?
evlo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků