TV s automatickým přepínáním z 4:3 na 16:9 a zpět

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod radon 25. 9. 2006 09:47

zdravím, zajímalo by mne, jestli vaše LCD/plasma TV umí automaticky přepínat formáty. Například když je standardní vysílání 4:3 a začně reklama která má nahoře a dole černé pruhy a tedy na té širokoúhlé obrazovce je skutečný obraz "jako nudle", tak které modely si s tím spolehlivě poradí ?
radon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod HáRoš 25. 9. 2006 10:17

O něčem takovém jsem dosud neslyšel a mám pocit, že to není technicky proveditelné. Některé pořady sice mají nahoře a dole černý pruh, ale jedná se o různé formáty (16:9, 14:9).

Teoreticky by mohl existovat rozpoznávací proces, který změní formát, pokud budou po okrajích (horním a dolním) černé pruhy, ale televize stejně do horního rohu nacpou své logo (bez ohledu na původní formát pořadu), takže pruh už není černočerný. :?

teprve DVB dokáže vysílat skutečně širokoúhle, teprv pak bude širokoúhlé zobrazování bezobslužné....
navždy mladý. navždy junior
HáRoš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod radon 25. 9. 2006 13:41

ano, tak jsem to myslel. Ty signály se dnes stejně digitalizují a tím pádem musí být pro TV hračka detekovat ty pruhy. A loga nemůžou vadit, vždyť když za první sekundu bude 25x prvních 30 řádků produkovat pokaždé stejný průběh signálu tak to je tutovka ...
S tím DVB-T to žádná výhra, sleduji ji na analogové TV a žádné přepínání se nekoná :-) Možná až definitívně přejdou na 16:9, ale mne zajímá jak to vyřešit hned teď ...
radon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Virgon 25. 9. 2006 13:49

Analogova TV s tim taky nema co delat, to ma zarizovat set-top box. A ne tim, ze by neco detekoval, ale protoze to ma byt uvedeno v prichazejicim streamu jako priznak.
Virgon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Krayzie 25. 9. 2006 16:49

Neviem ako su na tom plazmy alebo LCD (myslim si, ze na tom budu podobne), ale ja mam sirokouhly trojrocny CRT Philips (70 cm, 16:9) a je tam moznost nastavenia na automaticke prepinanie formatu a vzdy, ked je toto nastavenie aktivne a vysielany program ma hore a dole cierne pruhy, tak sa obraz vertikalne roztiahne a z obrazu cierne pruhy zmiznu. Osobne to mam ale vypnute, lebo tie pruhy odstranuje aj pri DVD cinema formate 21:9 (vtedy ich tam totiz chcem mat) a TV zasadne nepozeram.
Krayzie
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Largo 25. 9. 2006 17:38

No ja mam CRT TV Philips s obrazovkou 16:9 a ten to vie.
Ak niektora stanica vysiela program v tomto formate,tak sa automaticky
prepne do 16:9 s kratkym upozorenim.
Takze technicky to je mozne,ci su tym vybavene aj ine televizory,neviem.
Largo
Junior

Odeslat příspěvekod cache 25. 9. 2006 17:45

Ano, tiez som videl ako to na crt philipse funguje. Treba sa opytat (skusit) ci to robia aj plazmy a lcd philips, ale podla mna ano.
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Junior